اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه درخطبه های نمازعیدسعیدفطر:مهمترین وظیفه مابعد ازماه مبارك رمضان حفظ دستاوردهای این ماه پربركت است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه درخطبه های نمازعیدسعیدفطر:مهمترین وظیفه مابعد ازماه مبارك رمضان حفظ دستاوردهای این ماه پربركت است.

به گزارش دفتر امام جمعه حسن آباد نمازباشکوه عیدسعیدفطر به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه وباحضورگسترده اقشارمختلف مردم درزمین چمن شهرداری برگزارشد.
عناویــــــن خطبــــــــه اول:
1- هدف از روزه گرفتن تثبيت ملکه ي «تقوا» در درون مؤمن است.
2- مهمترین وظیفه ما بعد از ماه مبارك رمضان حفظ دستاورد این ماه پربركت است.
3- دودستورالعمل‌هایی برای مراقبت از اعمال رمضان .
عناویــــــن خطبـــــــه دوم:
1- برجسته‌ترين خصوصيت عيد سعيد فطر اين است كه مراسمى معنوى و بين‌المللى است.
2- امروزوحدت مسلمانان باايجاد تفرقه‌هاى مذهبى، فرقه‌اى، وشعارهاى انحرافى،موردهجمه قرارگرفته شده است.
3- امروزهم باحفظ وحدت ومعنویت درمقابل بدخواهان استقلال وهویت خودراحفظ خواهیم کرد.
مشــــــروح خطبـــــــــه اول:
أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم        بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

photo_2017-06-27_20-18-28
عبدالله اوصیکم ونفسی به تقوی الله

خداى متعال، مراسم با عظمت ماه رمضان را اين‌گونه مقرّر فرموده است كه به آسانى و سادگى پايان نپذيرد. در پايان اين ماه – كه ماه عبادت است – روزى را قرار داده است كه روز عيد باشد، روز اجتماع باشد، روز بزرگى باشد؛ برادران مسلمان به هم تهنيت بگويند؛ موفقيّتهاى ماه رمضان را قدر بدانند؛ ميان خود و خدا محاسبه كنند؛ آنچه را كه در اين ماه شريف ذخيره آنها شده است، براى خودشان حفظ كنند. آن روز، روز عيد فطر است.

خداوند هدف از روزه گرفتن را در قرآن کريم اينگونه بيان مي کند: «يا ايها الذين آمنوا کتب عليکم الصيام کما کتب علي الذين من قبلکم لعلکم تتقون» يعني هدف از روزه گرفتن تثبيت ملکه ي «تقوا» در درون مؤمن است؛ تقوا يعني صفتي که زمينه ساز خدامحوري و ترک خودمحوري است. تا انسان از خودش دست نکشد و دوست داشتن هاي خودش را فداي دوست داشتن هاي خداوند و خواستن هاي او نکند, دين دار و متقي نخواهد بود. روزه براي تمرين اين معنا است که انسان بتواند از خودش و خواسته هاي نفساني خودش بگذرد و خداوند را و خواسته هاي او را بر خويش حاکم نمايد.
مهمترین وظیفه ما بعد از ماه مبارك رمضان حفظ دستاورد این ماه پربركت است؛ همان طوری كه ذات اقدس اله به همه ما دستور داد شما حافظ نمازتان باشید «حافِظُوا عَلَي الصَّلَواتِ» یا اینها «عَلي صَلَواتِهِمْ يُحَافِظُونَ»، درباره روزه هم همین دستور هست! اینها به عنوان تمثیل ذكر می‌شود نه به عنوان تعیین؛ یعنی اگر در قرآن فرمود مواظب نمازتان باشید این اختصاصی به نماز ندارد، باید مواظب «عبادت» بود كه این عبادت اثر خاص خودش را داشته باشد، منتها چون نماز عمود دین است درباره نماز وارد شده است «حافِظُوا عَلَيٰ الصَّلَوَاتِ» وگرنه روزه هم همین طور است كه ما موظفیم حافظ و محافظ روزه‌مان باشیم.
چرا باید ازدستاوردهای ماه رمضان محافظت کرد؟حفظ درباره بحثهای عبادی حفظ متقابل است نه یك جانبه! یك وقت است انسان امانتی مانند یک ظرف را حفظ می‌كند تا نشکند این حفظ متقابل نیست اما وقتی یك چراغی در دست اوست در شب تار این حفظ، حفظ متقابل است یعنی اگر كسی چراغ را مواظب بود و آن را حفظ كرد چراغ هم او را حفظ می‌كند و راه را به او نشان می‌دهد! عبادتها این ‌طور است واقعاً آدم را از هر خطری حفظ می‌كند
ماه مبارک رمضان دستاوردهای فراوانی ازجمله صله‌رحم، خدمت به مردم، تمسک به قرآن و عترت، حضور در مساجد و مصلی‌های نمازجمعه، احیا شب‎های قدر، اقامه نماز جماعت و جمعه، انس با قرآن، تلاوت قرآن داشته است که همه این‌ها از دستاوردهای معنوی ماه مبارک رمضان بوده است. در ماه مبارک رمصان تمام اعضا و جوارح در کنترل بوده است؛ چشم، گوش، زبان و دست در کنترل بوده از لقمه حرام پرهیز شده، حلال و حرام رعایت شده این‌ها سرمایه‌های معنوی ماه مبارک رمضان است.
اهل عرفان و بزرگان برای مراقبت از ماه رمضان دستورالعمل‌هایی را ارائه داده‌اند که یکی‌از راه‌های مراقبت از اعمال رمضان این است که باورمان را نسبت به خدای متعال تقویت کنیم چراکه اگر باور داشته باشیم خدا مراقب و مواظب ماست و حاضر و ناظر است رمضان و غیر ماه رمضان فرقی نمی‌کند.
در قرآن‌کریم آمده است که: «آیا نمی‌دانید خدا شما را می‌بیند» پس اگر باور داشته باشیم که هرکجا باشیم خدا با ماست پس هیچ‌گاه احساس ضعف و شکست نمی‌کنیم کمااینکه وقتی کسی بداند خدا مراقب اوست هرگز دست به معصیت نمی‌زند.
اگر ما بدانیم در محضر خدا هستیم و خداوند متعال از اعمال ما آگاهی دارد هیچ چیزی نه در آسمان و نه در زمین نزد خدا مخفی نیست و خدا به همه امور آگاه است و این‌که اگر بدانیم خدا چشم خیانت‌کار و دست ظالم را می‌بیند و قلب ریاکار را می‌شناسد، به سراغ گناه و معصیت نخواهیم رفت.
از امام محمدباقر(ع) که فرمود: «باقی ماندن بر عمل از انجام عمل سخت‌تر است» لذا باید سرمایه معنوی ماه رمضان را حفظ کنیم،راه دوم برای حفظ دستاورد ماه مبارک رمضان این است که عزم و تصمیم بر استمرار عمل داشته باشیم، همت بلند بر انجام عمل و تلاش فراوان برای استمرار عمل داشته باشیم و با خدا برای انجام کار نیک پیمان ببندیم.

مشـــــروح خطبـــــه دوم:
بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم
خودم و همه عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم
عيد سعيد فطر شايد برجسته‌ترين خصوصيتش اين است كه مراسمى معنوى و بين‌المللى است. برخلاف بسيارى از رسوم بين المللى كه جنبه‌ى سياسىِ محض دارد، اين رسم بين‌المللى جنبه‌ى معنوىِ بارز و نمايانى دارد. در دعاى قنوت عيد فطر مى‌خوانيم: «اسئلك بحقّ هذا اليوم الّذى جعلته للمسلمين عيدا و لمحمّد صلّى اللَّه عليه و آله ذخرا و شرفا و كرامة و مزيدا»؛ اين روز، عيد همه‌ى مسلمانان و مايه‌ى شرف اسلام و پيامبر اسلام و عزّت اسلام و ذخيره‌اى تمام نشدنى در طول تاريخ است. با اين چشم به عيد سعيد فطر نگاه كنيم. امروز ملت اسلامىِ بزرگ ما به اين ذخيره نيازمند است. از اين ذخيره، دو چيز بايد مورد استفاده‌ى مسلمانان قرار گيرد: اوّل، وحدت و نزديكى مسلمين است و دوم، توجّه به معنويت در دنياى اسلام است. در دنياى اسلام، هر دو عاملِ تكامل‌بخش و پيشبرنده، متاسفانه ازسوی بدخواهان مورد خدشه قرار گرفته است.
امروز وحدت مسلمانان با ايجاد تفرقه‌هاى مذهبى، فرقه‌اى، نژادى، ناسيوناليسمهاى گوناگون، قوميتهاى مختلف و شعارهاى انحرافى، مخدوش شده است. مسلمانان بر فراز همه‌ى شعارهاى خود بايد شعار وحدت و يكپارچگى امّت اسلامى را قرار دهند. امروز براى آنها يكى از كارآمدترين شعارها اين است. مى‌دانيم كه استعمار و استكبار و دست قدرتهاى بيگانه هميشه سعى كرده است با انواع و اقسام حيَل، اين وحدت را درهم بشكند؛
نقطه‌ى دوم هم معنويت است. استعمارگرانى كه آمدند سرمايه‌هاى ما را واستقلال ما را، عزّت ما را، وحدت و يكپارچگى ما را – به دست چپاول و غارت سپردند، معنويت ما را هم به يغما بردند و در دنياى اسلامى، ماديّتِ خودشان را به صورت فرهنگهاى گوناگون و مبانى باطل گستراندند. امروز بايد بازگشت به معنويت اسلام، به حقيقت اسلام و روحانيت دين، شعار مسلمانان باشد. امروز مسلمانان به اين احتياج دارند.
امروزهم باهمین وحدت ومعنویت درمقابل بدخواهان اعم ازآمریکا واسرائیل وگروه تکفیری داعش استقلال وهویت خوذدمان را حفظ خواهیم کرد.
{والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمۀ اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته}

گزارش تصویری:

photo_2017-06-27_19-47-06

photo_2017-06-27_19-50-29 photo_2017-06-27_19-50-23 photo_2017-06-27_19-50-16{پایان}

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --