اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه:امروزبرخوردبا مفسدان اقتصادی به یک مطالبه فراگیرازمسؤولین تبدیل شده است

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه:امروزبرخوردبا مفسدان اقتصادی به یک مطالبه فراگیرازمسؤولین تبدیل شده است

نماز جمعه باشکوه وباصلابت جمعه دردومین جمعه شهریور سال 98 وهم زمان با هفته دولتودرآستانه ماه محرم به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”وباحضور پرشور نمازگزاران در مصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.

عناویــــــن خطبــــــــه اول:

1.کافرِ باسخاوت ، به بهشت نزديکتر است از مسلماني که بخيل است.

2.به جرئت مي توان گفت كه مصداق بارز انسان شجاع در عصر ما امام خميني(ره) بود.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*

عناویــــــن خطبـــــــه دوم:

1.فلسفه نام گذاری هفته دولت، زنده ماندن شاخص­های فکری، رفتاری و شخصیتی شهیدان رجایی وباهنر است.

2.ممکن است سؤال شود انتظار مردم از دولت چیست؟

3. باید راهی برای عملیاتی شدن طرح بانکداری اسلامی تعریف شود.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم                                            بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

IMG_0174

 اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوالله

گفتیم حديثى از امام باقر عليه السلام روایت شده كه فرمود: گروهى از اسيران {چند كافر حربي} را خدمت پيامبر صلى الله عليه و آله آوردند (چون اسيران خطرناكى بودند) حضرت دستور قتل آنها را داد، جز يكى از آنها را كه آزاد فرمود، او از پيامبر صلى الله عليه و آله سؤال كرد، چرا مرا آزاد فرمودى، فرمود جبرئيل به من خبر داد كه در تو پنج خصلت است كه خدا و پيامبرش تو را دوست دارند یک خصلت رو هفته گذشته تقدیم کردم که غیرت بود که گفتیم: غیرت، حکم سیستم دفاعی بدن را دارد که هرگاه به عللی از بین برود، دین و دیانت با تمام ارزش‌هایش آسیب جدی می‌بیند

اما خصلت دوم: «وَ السَّخَاءَ» (سخاوت):

خداوند، حاتم طائي را به خاطر سخاوتش در آتش جهنم نميسوزاند ولي چون کافر بود به بهشت هم نميبرد. چون صفت خدايي داشت. حضرت اميرالمؤمنين عليه السلام مي فرمايد :کافرِ باسخاوت ، به بهشت نزديکتر است از مسلماني که بخيل است. يعني ممکن است اين کافر عاقبت به خير شود و به بهشت برود ولي مسلمانِ بخيل عاقبت به شر بشود و به جهنم برود. به خاطر اينکه به قرآن و سنت عمل نکرده است. آدم باسخاوت گره از کار بندهاي باز مي کند.دلهايي را شاد مي کند و در عالم منشا اثري شده است و در حقيقت کار خدايي کرده است. ولي آدم بخيل ولو مسلمان باشد کار شيطاني ميکند. در روايات ما در مورد اهميت گشودن گره از کار بندگان خدا تاکيدات فراواني شده است.

در کتاب سفينه مرحوم شيخ عباس قمي نقل شده حضرت موسي عليه السلام وقتي ديدند مردم به وسيله سامري گوساله پرست شدهاند؛ پرسيدند چه کسي مردم را گوساله پرست کرده است؟ گفتند سامري. و ايشان سامري را دستگير کردند تا به قتل برسانند اما جبرئيل نازل شد و فرمود إِنَّ مُوسَى عَلَيْهِ السَّلَامُ هَمَّ بِقَتْلِ السَّامِرِيِّ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَيْهِ لَاتَقْتُلْهُ يَا مُوسَى فَإِنَّهُ سَخِيٌّ خداي متعال مي فرمايد که او را نکش. او آدم باسخاوتي است. او را تبعيدش کن   نقل شده که سامري مرضي گرفت که اگر به کسي دست مي زد او هم مبتلا مي شد و تا زمان مرگ در بيابانها و غارها زندگي ميکرد.دنبال کسب صفات خوب باشيد. (بحارالأنوار / مجلسي / 13 / 208 / باب 7(

IMG_0179

مرحوم مجلسي روايت عجيبي در کتاب بحارالانوار از امام صادق عليه السلام نقل کردهاند که عدهاي از کوفه نزد ايشان آمدند و درخواست کردند که حضرت نمايندهاي را به کوفه بفرستند. حضرت فرمودند که شما نماينده لازم نداريد. اينها که آدمهاي نفهمي بودند بر درخواستشان اصرار کردند. حضرت هم مفضل را به کوفه فرستاد. مفضل هم آدمي بود که با همه اقشار مردم رفيق مي شد از جمله با عده اي کبوتر باز رفيق شده بود که صفات خوبي هم داشتند. امان از مقدسهاي نفهم خشک که فقط اهل تسبيح و ذکر هستند و ذره اي اهل سخاوت و خوش اخلاقي نيستند و فقط شعار ميدهند. اينها عريضه اي را بر ضد مفضل تهيه کردند و خدمت امام رفتند و گفتند که او چنين و چنان است و آبروي ما و شما را برده است و امام هم که اصرار آنها را ديد در جوابشان فرمود که من او را نماينده کردم و مي شناسمش. و نامه اي را به دستشان داد و فرمود اين را به مفضل بدهيد. آنها فکر کردند که حکم عزل مفضل است. با خوشحالي نامه را به مفضل دادند و مفضل نامه را جلوي آنها باز کرد و ديد که حضرت درخواست مقداري پول کرده اند و اين درخواست امام را به اينها گفت. امام هم مي داند که شاهرگ کجاست النَّاسُ عَبِيدُ الدُّنْيَا وَ الدِّينُ لَعِقٌ عَلَى أَلْسِنَتِهِمْ{بحارالأنوار / مجلسي / 44 / 382 / باب 37}اينها تعلل کردند و هر کدام بهانه اي براي شانه خالي کردن آوردند. مفضل گفت همنيجا بنشينيد و کسي را به دنبال رفقاي کبوتربازش فرستاد و درخواست امام را به آنها عرضه کرد و يکي گفت الان فرش خانه ام را مي فروشم. يکي گفت زندگيم را حراج مي کنم. يکي گفت آقا سر بخواهد، پول که ارزشي ندارد و در سريعترين زمان چند هزار درهم آوردند و مفضل به پيرمردهاي خشک مقدس گفت که همين کساني را که مذمت مي کرديد حرف امام را اجرا کردند ولي شما اجرا نکرديد.چون هفته آینده ایام ماه محرم است وموضوع بحث متفاوت خواهد بود بقیه خصلتها را فهرست وار عرض میکنم.

سومین خصلت «وَ حُسْنَ الْخُلُقِ» (خوش اخلاقي)چهارمین خصلت «وَ صِدْقَ اللِّسَانِ» (راستگويي): راستگويي، دومین صفت مورد رضاي خدا و رسول است.وپنجمین خصلت هم ، كه مورد علاقه خداوند و پيامبر است؛ شجاعت است.«وَالشَّجَاعَةَ» 

به جرئت مي توان گفت كه مصداق بارز انسان شجاع در عصر ما امام خميني(ره) بود به عنوان نمونه در سال 43 امام بعد از آزاديشان كه در مسجد اعظم سخنراني كردند فرمودند: والله من به عمرم نترسيدم، آن شبي هم كه آنها مرا مي بردند آنها مي ترسيدند و من آنها را دلداري مي دادم.

و در جايي ديگر به يكي از نزديكان خود مي فرمايند: «وقتي من را براي تبعيد مي‌بردند، در بياباني در مسير، ماشين به سمت جاده‌اي خاكي منحرف شد و من يقين حاصل كردم كه قصدشان كشتن من است. وقتي به دلم رجوع كردم، ديدم هيچ تكان نخورده است و هيچ دلهره‌اي ندارم»!

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشروح خطبه دوم:

اوصِيكُمْ عبادالله و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ. بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

جمعه 8شهریور 28 ذی‫الحجه انفجار دفتر نخست ‌وزیری توسط منافقین و شهادت مظلومانه رجایی و باهنر (1360 ش) // روز مبارزه با تروریسم

فلسفه نام گذاری ایام شهادت شهیدان رجایی و باهنر را به عنوان هفته دولت، زنده ماندن شاخص­های فکری، رفتاری و شخصیتی آن دو شهید عزیز است. شهیدان رجایی و باهنر اسوه اخلاق حسنه و خودساختگی بودند، این دو شهید بزرگوار درد محرومین و درد فقر و بیکاری را احساس می‌کردند و عاشق و دلسوز مردم و محرومان بودند.شهیدان رجایی و باهنر به تکلیف الهی عمل کردند و خود را خدمت‌گذار مردم قرار دادند.دونکته عرض کننم:

IMG_0182

نکته اول :ممکن است سؤال شود انتظار مردم از دولت چیست؟

مردم که رییس جمهور را انتخاب میکنند ورأی میدهند به وظیفه شرعی وقانونی خود عمل میکنند متقابلا از دولت انتظاراتی دارند من فقط به یک مورد اشاره میکنم وآن مبارزه قاطعانه با فساد است:با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جمهوری اسلامی، هرچند کارگزاران فاسد کنار گذاشته شدند، اما تا ریشه‌کن شدن فساد از ساختارهای سیاسی کشور همچنان فاصله بوده و هر چند در همان ابتدای کار، شاهد تغییرات اساسی در نهادهای سیاسی کشور نیز بودیم، اما ریشه‌های فساد قوی‌تر از آن بود که به این سرعت خشکیده گردد!

برخورد با مفسدین اقتصادی به مطالبه ای فراگیر از مسئولین بدل شده است. طبیعی است که بخشی از بار سنگین مبارزه با فساد بر دوش قوه قضائیه باشد. اما نکته اساسی آن است که این امر مهم پیش از آن که با انجام وظیفه دستگاه قضایی آغاز شود، با وظایف دستگاه اجرایی و تقنینی کشور گره خورده است. مجلس شورای اسلامی موظف است برای مقابله با فساد، اولا ؛ قوانینی مناسب تدوین نماید تا محدود کننده مفسدین باشد، وثانیا؛ با اعمال وظایف نظارتی خود به نحوی عمل کند که فضایی برای فعالیت مفسدین وجود نداشته باشد.

اما در عرصه عمل، این دولت و قوه مجریه است که با اختیارات مبسوطی که در همه حوزه‌های اقتصادی – اجتماعی دارد، باید تلاش کند تا از ایجاد فساد در کشور جلوگیری نماید و با شناخت و اشراف اطلاعاتی نسبت به زمینه‌ها و بسترهای فساد، مانع شکل گیری آن گردد.{تکبیرنمازگزاران}

پول و ثروت در اختیار دولت و دستگاه‌های ذی ربط آن است و اگر قرار بر مبارزه با فساد باشد، از همان ابتدا نباید اجازه داد که فساد شکل بگیرد. این امر با مراقبت‌های ویژه از دستگاه عریض و طویل دولت ممکن خواهد بود. دولت باید شاهرگ‌های فساد در بدنه خود را قطع کرده و با قاطعیت به میدان مبارزه با فساد وارد شود و گفتمان فسادستیزی به گفتمان قالب در میان کابینه و وزرا بدل گردد.

نکته دوم:شهیدان رجایی و باهنر بر اثر انفجار دفتر نخست‌وزیری توسط منافقین به شهادت رسیدند و آنان جزء شهدای ترور هستند لذا سالروز شهادت آ‌ن‌ها به نام روز مبارزه با تروریسیم نام‌گذاری شده است.امروز پدیده تروریسم امنیت جهانی را به خطر انداخته  و همه کشورها از تروریست‌ها احساس خطر می‌کنند و حال ممکن است این سؤال مطرح شود که تروریست از کجا پیدا شد و چه کسانی از تروریست‌ها حمایت می‌کنند؟.

 تروریسم زائیده استکبار جهانی  و ابزاری برای سلطه غرب بر جهان است.آمریکا تروریست‌ها را پرورش و آن‌ها را پشتیبانی می‌کند، حمایت تسلیحاتی، اطلاعاتی، مالی و پولی از آن‌ها انجام می‌دهد.آمریکا داعیه مبارزه با تروریست را سر می‌دهد ائتلاف مبارزه با تروریست تشکیل می‌دهد اما این ائتلاف در مبارزه با تروریست هیچ کاری نکرده است.

۱۷هزار شهید ترور در ایران که ۱۲ هزار نفر آن‌ها مستقیماً توسط منافقین به شهادت رسیده‌اند، اگر به‌صورت جدی مبارزه با تروریسم صورت بگیرد باید آمریکا دست از حمایت و پشتیبانی بردارد تروریست را پرورش ندهد و از رژیم صهیونیستی حمایت نکند چراکه تا زمانی‌که آمریکا سیطره جهانی دارد تروریست‌ در جهان وجود خواهد داشت.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

یکشنبه 10شهریور 1محرم‌الحرام سالروز تصویب قانون عملیات بانكی بدون ربا و آغاز هفته بانكداری اسلامی (1362 ش)

ما یک دشمن بیرونی داریم گاهی عربده‌ای می‌کشد که بعضیها می‌ترسند در حالی‌که در واقع هیچ هراسی از دشمن بیرونی نیست. الآن همین آمریکا وقتی می‌گوید گزینه نظامی روی میز من است ممکن است برخی بترسند! اما تجربه نشان داد هیچ کاری از آمریکا ساخته نیست. در جنگ هشت‌ ساله آمریکا همه تلاش و کوشش خود را به کار بست اما هیچ کاری پیش نبرد. وبه لطف الهی این کشور پیروز شد.

IMG_0183

 در مقابل آن دشمن بیرونی که کاری هم از او ساخته نیست یک دشمن درونی نیز وجود دارد و آن غده سرطانی رباست. باید راهی برای عملیاتی شدن طرح بانکداری اسلامی تعریف شود.

 در قرآن و روایات تعبیراتی در مورد ربا به کار رفته که بسیار هشدار دهنده‌ و نشانگر بزرگ بودن این گناه است، تا جایی که فرد ربا خوار، کسی که معامله ربوی را می‌نویسد و کسی که بر معامله ربوی شهادت می‌دهد و به طور کلی هر کسی به هر نحوی در فعالیت‌های ربوی دستی داشته باشد، مورد لعن خداوند قرار می‌گیرد.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

یکشنبه 10شهریور 1محرم‌الحرام آغاز هفته احیای امر به معروف و نهی از منكر      

اصل امر به معروف و نهى از منكر مخصوص امام حسين (ع) نيست بلكه وظيفه تمامى پيامبران، رسولان، امامان، صالحان و مؤمنان مى‏باشد. اما از آنجا كه معروف و منكر در زمان سيدالشهداء (ع) بشدت مختلط گرديده و از سوى ديگر منكر در تمامى ابعاد، رايج شده بود و معروف در تمام ساحت‏هايش متروك مانده بود و اين وضعيت منجر به خاموشى دين اسلام و فراموشى سنت نبوى و علوى گشته بود اباعبدالله (ع)، اعتراض به وضع موجود و احياى سيره رسول خدا (ص) و دين اسلام و دفاع از آن را تنها در سايه امر به معروف و نهى از منكر محقق مى‏دانست. به همين دليل آن حضرت هدف از قيام خويش را اصلاح جامعه به وسيله امر به معروف و نهى از منكر بيان مى‏كرد: «انى لم اخرج اشرا و لابطرا و لا مفسدا و لا ظالما و انما خرجت لطلب الاصلاح فى امة جدى (ص) اريد ان آمر بالمعروف و انهى عن المنكر)بحارالانوار، ج 44، باب 37، ح 2(

والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --