اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه:دشمنان درجنگ نرم هم شکست خواهندخورد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه:دشمنان درجنگ نرم هم شکست خواهندخورد.

نمازجمعه اینهفته 96/10/29با حضور اقشارمختلف مردم به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”درمصلی امام خمینی این شهر برگزارشد.

عناویــــــن خطبــــــــه اول:
1- نکته مهمى که لقمان به آن توجه نموده مساله اقامه نماز است.
2- از اهمیت نماز این که کهن‏ ترین برنامه عبادى است که از آغاز خلقت‏ بشر وجود داشته است.
3- از کجا بفهمیم نماز ما قبول شده یا نه؟
################################################################
عناویــــــن خطبـــــــه دوم:
1- يكى از وظايف پرستاران، برآوردن نيازهاى فورى بيمار است.
2- ترامپ رئیس جمهورآمریکا براى ايران دو راهبرد كلى مدنظر دارد.
3-هرگونه قضاوت درباره علت حادثه کشتی سانچی تاكشف اطلاعات جعبه سياه،گمانه‌زنى وقضاوتى نارواست.
################################################################
مشــــــروح خطبـــــــــه اول:
أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم           بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

photo_2018-01-19_14-45-30

عبدالله اوصیکم ونفسی به تقوی الله

موضوع ماپیرامون حکمت های دهگانه لقمان حکیم بودهفته گذشته اشاره ای به دومین اندرز لقمان حکیم کردیم که پیرامون محاسبه اعمال و معاد بود .که توصیه کردند«پسرم! اگر اعمال نیک و بد، حتى به اندازه سنگینى خردلى باشد، در درون صخره اى، یا در گوشه اى از آسمان، یا درون زمین جاى گیرد، خدا آن را در دادگاه قیامت حاضر مى کند، و حساب آن را مى رسد; چرا که خداوند دقیق و آگاه است.
امالقمان سومین نصیحت خود به پسرش را این گونه بیان مى‏کند:
«یا بنى اقم الصلاة؛ اى پسر جان! نماز را برپا دار».
دو نصیحت قبل پیرامون خداشناسى و مبدء و معاد و حسابرسى بود، لقمان پس از بیان پایه ‏هاى دین، یعنى مساله خداشناسى و معاد و توجه به حساب و کتاب قیامت، به ذکر مهم‏ترین برنامه عملى که نگهبان فکرى و عملى مبدء و معاد و حساب‏رسى است یعنى مساله نماز پرداخته، آن هم نه انجام نماز، بلکه اقامه و برپا داشتن نماز مى‏پردازد.
پیرامون نماز، مسایل گوناگونى مطرح مى‏شود و قابل بحث است، ولى نکته مهمى که لقمان به آن توجه نموده مساله اقامه نماز است، اقامه در اصل از واژه قیام گرفته شده، و بیان‏گر این مطلب است که نماز را نباید طوطى‏ وار انجام داد و به صورت یک عبادت خشک و یک عادت فردى و عادى پنداشت، بلکه باید مفاهیم آن را در روح و روان و در متن زندگى فردى و اجتماعى استوار ساخت، و پرچم نماز را همواره به اهتزاز درآورد.
از اهمیت نماز این که کهن‏ ترین برنامه عبادى است که از آغاز خلقت‏ بشر وجود داشته است، و تاکنون وجود دارد . منظور این است که اصل نماز وجود داشته، گرچه چگونگى آن در عصرهاى مختلف تفاوت داشته است.
نماز با اهمیت‏ترین دستورى است که خداوند به بشر داده است، و بالاترین اطاعت الهى است تا آنجا که امام صادق (ع) فرمود:
«ان طاعة الله خدمته فى الارض، فلیس شى‏ء من خدمته یعدل الصلاة؛ اطاعت خدا یعنى خدمت الهى در زمین، و پاداش و عظمت هیچ خدمتى نسبت‏ به خدا، با نماز برابرى نمى‏ کند».{بحار، ج 82، ص 219}

photo_2018-01-19_14-45-45
براى اقامه نماز چند تفسیر ارائه كرده اند:

1-منظور از «اقامه» این است كه تنها خودتان نمازخوان نباشید؛ بلكه چنان كنید كه آیین نماز در جامعه انسانى برپا شود و مردم با عشق و علاقه، به آن روى آورند.

2-به گفته بعضى مفسران، تعبیر «اقامه نماز» به جاى «خواندن» یا «به جاآوردن نماز»، بیانگر این نكته است كه نماز شما تنهایك سرى از وردها اذكار و حركات نیست، بلكه باید آن را به طور كامل بپا دارید؛ آن گونه كه آثار نماز در چهره و زندگى شما دیده شود؛ تنها لقلقه زبان و خم و راست شدن نباشد، بلكه روح نماز ـ كه همان تسلیم مطلق در برابر خدا در همه امور است ـ در زندگى شما جلوه كند و حضور دل و توجّه قلبى به خدا ـ كه روح نماز است ـ در نماز حاصل شود(2).
3-اقامه نماز آن است كه با حدود و فرائضش انجام شود.

امام صادق (ع) در یک سخن هشدار دهنده ‏اى مى‏فرماید: «گاه پنجاه سال از زندگى انسانى مى‏گذرد، ولى خداوند حتى یک نماز او را قبول نمى‏کند، چه چیزى سخت‏تر از این؟» سپس فرمود:
«لایقبل الا الحسن فکیف ما یستخف به؛ قبول نمى‏ شود مگر عمل نیک و شایسته، پس چگونه قبول گردد عملى که با سبکى و حقارت انجام گردد؟»فروع کافى، ج 3، ص 269
راه فهمیدن قبولی نماز:
ممکن است در اینجا سؤال شود که از کجا بفهمیم نماز ما قبول شده یا نه؟ پاسخ به این سؤال این است که باید به تاثیرگذارى نماز در پاک سازى توجه کرد، به هر اندازه که تاثیر گذارده، قبول شده است. بر همین اساس امام صادق (ع) فرمود: «کسى که دوست دارد بداند که نمازش در پیشگاه خداوند قبول شده یا نه، باید بنگرد که آیا نمازش، او را از زشتى‏ها و گناهان بازداشته است؟ به همان مقدار که بازداشته، نمازش قبول مى‏شود».

photo_2018-01-19_14-45-51

################################################################
مشـــــروح خطبـــــه دوم:
بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم
خودم و همه عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم
سه‏ شنبه 3بهمن 5جمادی‌‏الاول ولادت حضرت زينب‏ كبرى(س) (5 ه. ق) // روز پرستار و بهورز

پنجم جمادى الاولى روز ولادت باسعادت بانوى قهرمان كربلا، پرچم‌دار نهضت پس از شهادت حسين(ع)، حضرت زينب كبرى(س) است. اين روز را روز پرستار مى‌نامند و علت نام‌گذارى اين روز به نام «روز پرستار» اين است كه حضرت زينب پرستارى امام زمانش حضرت زين‌العابدين(ع) و ديگر بيماران و مصيبت‌زدگان اهل بيت را برعهده داشت، ضمن اين‌كه رسالت مهم نگهدارى و تبليغ از نهضت حسينى را به‌خوبى انجام داد و با تحمل همه سختى‌ها و ناملايمات، تا آخرين رمق، دين خود را به مكتب و رهبرش ادا كرد. نكته‌اى كه لازم است به آن اشاره كنيم اين است كه: پرستارى از بيمار يكى از كوچك‌ترين مسؤوليت‌هاى زينب(س) بود و هرچند پرستارى وظيفه سنگين و ارزشمندى است و پرستار متعهد بايد با صبر و حوصله، تحمل هر نوع ناملايمات براى انجام خدمتش بنمايد و چنين كارى از عهده هر كس برنمى‌آيد ولى با اين حال مقام زينب، آن‌قدر والا و عظيم است كه او را پرستار نهضت و انقلاب حسينى بايد بناميم، زيرا اين پرستارى به مراتب مهم‌تر و سرنوشت‌سازتر از پرستارى بود. زينب(س) نقش نگهدارى از قيام خون‌بار حسينى را بر عهده داشت كه قطعا اگر او اين بار را بر دوش نمى‌گرفت، بسيار دشوار بود كه نهضت ابى‌عبد‌الله(ع) به مردم اعلام و ابلاغ گردد

انسان در هنگام گرفتارى و بيمارى به دلجويى، مراقبت و پرستارى بيشترى نياز دارد. بيمار به همان مقدار كه به دكتر و دارو احتياج دارد، به همان مقدار بلكه زيادتر به مراقبت و پرستارى نياز دارد. پرستار خوب با دلجويى و نوازش، اعصاب بيمار را آرامش مى‌دهد و او را به زندگى اميدوار می‌سازد؛ و به عقيده همگان وجود آرامش، بهبودى بيمار را تسريع مى‌كند
يكى از وظايف پرستاران، برآوردن نيازهاى فورى بيمار است. اين موضوع در اسلام بسيار سفارش شده و پيشوايانِ معصومِ ما بر آن تأكيد فراوان كرده‌اند. رسول مكرّم اسلام(ص) برآوردن حاجت بيمار را موجب آمرزش گناهان دانسته، مى‌فرمايند: «كسى‌كه در رفع حاجت مريض تلاش كند گناهان او فرو مى‌ريزد؛ خواه حاجت او را برآورد و خواه از عهده آن برنيايد.

photo_2018-01-19_14-45-56
################################################################
اشاره ای به تحریمهای جدید آمریکا
هجدهم ژوئيه برابر با ۲۲ دى‌ماه سال جارى، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريكا پس از چندين روز فضاسازى رسانه‌ها در مورد خروج احتمالى اين كشور از معاهده بين‌المللى اتمى با جمهورى اسلامى ايران موسوم به برجام، يكباره با تمديد مجدد تعليق تحريم‌هاى آمريكا عملا حضور كشورش در اين معاهده را تثبيت كرد.
با اين حال اما باز هم شاهد بوديم كه ترامپ بار ديگر بر طبل اقدامات ضد ايرانى و محبوب لابى‌هاى صهيونيست كوبيد و تحريمات چندجانبه ضد ايرانى را گسترش داد به‌طورى‌كه بر اساس بيانيه كاخ سفيد، ۱۴ شخصيت و نهاد حقيقى و حقوقى ايرانى را به ليست سياه تحريم‌ها افزودزيرا از منظر كاخ سفيد، ايران يكى از «خطرناك‌ترين كشورها براى منافع آمريكا و ثبات در منطقه» است و اين‌دست تحريم‌ها موجب كنترل اين كشور مى‌شود.
ترامپ براى ايران دو راهبرد كلى مدنظر دارد:
1- راهبرد فشار
بر اساس آنچه از برآوردها و تحليل‌هاى انديشكده‌هاى بزرگ آمريكايى و اروپايى برمى‌آيد، ترامپ محور همپيمان خود در منطقه را از رياض گرفته تا تل‌آويو حافظ و منشاء تداوم حضور آمريكا در منطقه مى‌داند لذا از ديد ترامپ ايران به‌عنوان يك كشور مستقل و مخالف اين دو كشور درواقع برهم‌زننده برنامه‌هاى بلند‌مدت آمريكا براى حضور و بهره‌بردارى از منطقه تعريف مى‌گردد لذا بايد به هر شكل ممكن براى حذف يا تغيير و همراه‌سازى حكومت ايران اقدام كرد.
مهم‌ترين راهبرد مشهود ترامپ در قبال ايران استفاده از سياست علنى حمايت از «تغيير حكومت» و «نقض برجام» بوده است زيرا به عقيده وى كشور ما حساسيت بالايى بر روى اين دو مسأله داشته و طبيعتا با تمركز و فشار بر روى اين دو موضوع مى‌توان امتيازات زيادى گرفت تا جايى‌كه حتى به نفوذ و حضور ايران در منطقه نيز پايان داد لذا آن‌گونه كه در اظهارنظرهاى مقامات كاخ سفيد و شخص ترامپ مشخص است، راهبرد فشار بر ايران در بلندمدت و به‌صورت مستمر، راهبرد اصلى آمريكا براى مهار ايران خواهد بود و به عقيده آن‌ها اين فشارها در نهايت حكومت ايران را به مذاكره‌هايى در چارچوب منافع و علايق ترامپ و متحدانش خواهد كشاند.که البته راه بله جایی نخواهند برد{تکبیرنمازگزاران}
۲- راهبرد تغيير حكومت‌
در ماه‌هاى گذشته ادبيات «تغيير رژيم» به يكى از مهم‌ترين مفاهيم مورد استفاده مقامات كاخ سفيد در مواجهه با موضوع ايران شده است به‌طورى كه ركس تيلرسون، وزير امور خارجه رسما در جلسه كميته خارجى كنگره اعلام كرد كه سياست ايالات متحده مهيا كردن شرايطى است كه به‌ گذار قدرت در حاكميت ايران منجر شود كه به عبارت بهتر تغيير حكومت در ايران است كه طبيعتا جز با جنگ يا نفوذ منتج به استحاله ممكن نخواهد بود.
جالب اين‌كه جيمز متيس، وزير دفاع ترامپ نيز در مدتى قبل در يك مصاحبه خبرى رسما از لزوم تغيير حكومت ايران سخن گفته بود كه به‌نوعى تأييدكننده موضع آشكار ترامپ در قبال ايران است.
البته ترامپ به‌واسطه مشاورين با سابقه خود كه غالبا از ژنرال‌هاى بازنشسته ارتش آمريكا هستند، اين واقعيت را پذيرفته كه مقابله با ايران و تغيير حكومت از طريق نظامى دور از دسترس و پر هزينه است لذا آن‌گونه كه از افزايش ارتباطات سياسى و امنيتى كاخ سفيد با گروه‌هاى مخالف جمهورى اسلامى ايران مشخص است، آمريكا خواهان هزينه كردن از اپوزيسيون داخلى و خارجى براى نيل به اين هدف خود است.که همان جنگ نرم است که مقام معظم رهبری هم دردیدار ميهمانان سيزدهمين اجلاس بين‌المجالس كشورهاى اسلامى شكست دادن دشمنان در جنگ نرم امكان‌پذير است، همانگونه كه آن‌ها در جنگ سخت شكست خوردند و مجبور به اعتراف به آن شدند.{تکبیرنمازگزاران}
################################################################
حادثه غمبار درگذشت ۳۲ خدمه نفتكش سانچى
يك فروند كشتى متعلق به شركت ملى نفتكش ايران و تحت پرچم كشور پاناما كه حامل ۱۳۶ هزار تن ميعانات گازى ازبندر عسلويه به كره جنوبى عازم بود، در روزهای گذشته با كشتى بارى چينى تصادف كرد و بر اثر اين اتفاق بلافاصله كشتى نفت‌كش دچار انفجار و حريق شد و سرانجام پس از ۹ روز بيم و اميد، روز يكشنبه به‌طور كامل غرق شد.و۳۲ خدمه اين نفتكش جان باختند. اين حادثه دردناك مردم كشورمان را در غم سنگينى فرو برد و رهبر معظم انقلاب در پيام تسليتى به بازماندگان و مردم ايران، از جانباختگان كشتى سانچى به‌عنوان افرادى كه در راه انجام وظيفه و خدمت به كشور جان خود را از دست دادند ياد كردند و آن‌را افتخارى بزرگ دانستند.
هر چند طى اين ۹ روز، عمليات امداد و نجات با همكارى ايران، چين، ژاپن و برخى كمك‌هاى بين‌المللى صورت گرفت اما در نهايت تنها پيكر ۳ تن از اين افراد به دست آمد كه هنوز هويت آن‌ها مشخص نشده است.

photo_2018-01-19_14-46-00
با الهام از پيام تسليت رهبر معظم انقلاب اسلامى و هم‌چنين واكنش‌ها به اين حادثه در فضاى اجتماعى و رسانه‌ای ‌كشوربه چندنکته اشاره میکنم:
1-امام صادق(ع) در روايتى مى‌فرمايند: «اَلكادُّ لِعيالِهِ كَالْمُجاهِدِ فى سَبيلِ اللهِ»؛ كسى‌كه خود را براى روزى خانواده‌اش به زحمت مى‌اندازد و كار مى‌كند مانند رزمنده‌اى است كه در راه‌ ‌خدا مى‌جنگد. (كافى، ج‌۵، ص‌۸۸) اميدواريم اين عزيزانى كه براى لقمه‌اى حلال و كمك به اقتصاد كشور، رنج اين سفر و دورى از خانه را بر خود هموار كردند و در نهايت جان خود را در راه خدمت به اين كشور و مردم از دست دادند، نزد خداوند ماجور باشند.که درپیام معظم رهبری اشاره ای به این نمته شده بود.
2-بدون‌شك علل تصادم نفتكش تحت مديريت ايران با كشتى فله‌بر هنگ كنگ بايد هرچه سريعتر مشخص شود، اين فقط خواسته خانواده بازماندگان سانچى نيست، اين خواست يك ملت است. اما اين خواسته نبايد مورد سوءاستفاده رسانه‌هاى بيگانه و بدخواهان مردم ايران قرار گيرد.
متاسفانه از همان ساعات نخست حادثه، شاهد بوديم كه جريان‌هايى در داخل و خارج بدون درك شرايط روحى ويژه مردم و خانواده دريانوردان، با سوءاستفاده از شرايط روحى نامناسب مردم، بر اخبار و شايعات كذب موج‌سوارى كردند تا شايد بتوانند از اين فرصت هم براى ضربه زدن به كشور ايران بهره ببرند.
رسانه‌هايى كه خط و ربط آن‌ها معلوم است، موضوعاتى بديهى همچون مقصد نفتكش سانچى، هدف از اين سفر، پرچم كشتى و. . . را به‌عنوان شبهه در فضاى حقيقى و مجازى منتشر كردند و كوشيدند چنين القا كنند كه اين كشتى در حال انتقال نفت به كره شمالى بوده و خدمه كشتى هم قربانى اين موضوع شده‌اند.
از همان ابتدا برخى افراد مطلع در اين‌رابطه اظهار كردند كه مقصد كشتى و محموله‌اى كه حمل مى‌كرده كاملا مشخص است، اما اين سودجويان باز هم بر اين ادعاى خود اصرار داشتند تا اين‌كه سفير كره جنوبى در تهران براى هميشه به اين شايعات پاسخ گفت.
بهرام قاسمى، سخنگوى وزارت امور خارجه جمهورى اسلامى ايران نيز همزمان با اظهارات سفير كره اعلام كرد كه مقصد اين نفتكش، كره جنوبى بوده و برخى شايعات منتشرشده در خصوص مقصد متفاوت سانچى، غلط و ناصحيح است.
موضوع ديگرى كه در رسانه‌ها مورد سوءاستفاده قرار گرفت، استقرار پرچم كشور پاناما بر كشتى سانچى بود كه فرصت‌طلبان، اين اقدام را نيز راهكارى براى رد گم كردن از سوى ايران مطرح كردند. در حالىكه كارشناسان درباره اين موضوع هم معتقدند اين اقدام در حمل و نقل دريايى بسيار مرسوم است و به امتيازات ادارى، هزينه‌اى و قوانين كشورها بازمى‌گردد، كما اين‌كه كشتى چينى هم با پرچم كشور ديگرى تردد مى‌كرده است. برخى كشورها همچون پاناما قوانين راحت‌ترى در اين حوزه دارند و لذا بسيارى كشتى‌ها با پرداخت هزينه‌هاى لازم، پرچم اين قبيل كشورها را هنگام تردد بر كشتى نصب مى‌كنند.

photo_2018-01-19_14-46-17
3-حمل مصيبت اين حادثه غمبار براى ملت ايران به‌ويژه خانواده‌هاى مصيبت‌ديدگان حادثه سخت و دشوار است. هرگونه قضاوت درباره علت حادثه تا خواندن و كشف اطلاعات جعبه سياه كشتى كه حدودا يك ماه زمان مى‌برد، گمانه‌زنى و قضاوتى نارواست. بايد اجازه داد مسؤولان نظارتى و حقوقى مسيرهاى قانونى را طى نمايند و با ارائه گزارشى شفاف و كارشناسى‌شده، همه افراد و دستگاههايى كه در اين حادثه و مراحل پس از آن دچار قصور، تقصير و كم‌كارى بوده‌اند را به مردم و محاكم قضايى معرفى نمايند و با مقصران اين حادثه برخورد قاطع شود.

والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمۀ اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

لازم به ذکر است سخنران قبل ازخطبه ها به مناسبت هفته شورای آموزش وپرورش جناب آقای حیدری رئیس آموزش وپرورش منطقه فشافویه گزارش کوتاهی ارائه دادند

photo_2018-01-19_15-07-43

هم چنین لازم به ذکر است که پیکر مطهر شهید مدافع حرم شهید عباس یعقوبی پس ازاقامه نماز جمعه واقامه نماز میت توسط امام جمعه محترم حسن آباد،روی دست نمازگزاران تشییع ودرجوار امام زاده اسماعیل روستای زیوان درکناردیگرشهدای مدافع حرم آرام گرفت.

photo_2018-01-19_15-07-48

################################################################

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --