اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / شرحی کوتاه بردعای روزسیزدهم ماه مبارک رمضانتوسط حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقرشهر

شرحی کوتاه بردعای روزسیزدهم ماه مبارک رمضانتوسط حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقرشهر

شرحی کوتاه بردعای روزسیزدهم ماه مبارک رمضان توسط حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقرشهر

بســـــــم اللــــــــه الـــرحمن الــــــرحیم

اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَ الْأَقْذَارِ وَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَی کائِنَاتِ الْأَقْدَارِ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی وَ صُحْبَةِ الْأَبْرَارِ بِعَوْنِک یا قُرَّةَ عَینِ الْمَسَاکین(1)

ترجمه:

 ای خدا در این روز مرا از پلیدی و کثافات پاک ساز و بر حوادث خیر و شر قضا و قدرت صبر و تحمل عطا کن و بر تقوی و پرهیزکاری و مصاحبت نیکوکاران موفق دار به یاری خود ای مایه شادی و اطمینان خاطر مسکینان.

توصیه:

روز سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان از دعای مجیر(2) غفلت نکنیم؛ مضامین دعای مجیر انسان را به کمال می رساند؛ فکر نکنیم که دعا خواندن فقط برای ثواب است؛ دعا برای کمال انسان است

imgres

اللَّهُمَّ طَهِّرْنِی فِیهِ مِنَ الدَّنَسِ وَ الْأَقْذَارِ

خدایا مرا از کثافات پاک کن؛ منظور از کثافات؛ چرک گناه و معصیت است؛ انسان اگر اهل معصیت بود بوی بد می گیرد؛ انسان مومن خوش بو هست. جناب اویس (3)قرن وقتی به ملاقات رسول الله آمده بود فضای منزل رسول خدا را معطر کرده بود (4)و این بخاطر ایمان او بود؛ ماه رمضان ماه شستشوی از گناهان و بدی هاست.

حکایت:

 مرحوم شیخ علی اکبر برهان؛ استاد من حدود 60 سال پیش بر روی منبر می گفتند: در سابق که آب حوض ها را می کشیدند؛ چند روز بعد؛ آنها را پر از آب می کردند و علت آن این بود که بوی تعفن حوض از بین برود. الان حال من و شما هم همینطور هست در طول سال انواع غذا های حرام و شبهه ناک خورده ایم؛ الان غذای پاک واقعی کم پیدا می شود؛ ما در زمانی به دنیا آمده ایم که همه چیز شبهه ناک است. ماه رمضان برای شستشوی باطنی است و باید غذای حلال بخوریم تا دعا های ما مستجاب شود. « دنس و اقذار » یعنی کثافات و پلیدی گناه؛ چون گناه آدم را کثیف می کند

حکایت:

چندی پیش در مشهد جوان نورانی از من سئوالی کرد و پرسید: اگر آهن زنگ بزند با وسایلی زنگ آن از بین می رود یا اگر لباس چرب می شود با پاک کنند پاک می شود بعد پرسید آیا دوایی دارید که زنگار قلب را از بین ببرد؟ گفتم: سحر ها قرآن بخوان زنگ دل را از بین می برد روایت داریم: قلب انسان زنگ می زند همانطوری که آهن زنگ می زند پس جلاء بدهید قلبتان را بطول الاستغفار و قرائه القرآن(5)و دیگر اینکه دست بر سر یتیم بکشید (6)و دستگیری کند.

وَ صَبِّرْنِی فِیهِ عَلَی کائِنَاتِ الْأَقْدَارِ

خدایا مرا بر قضاء و قدرت راضی بفرما؛ ممکن است مقدر باشد کسی نزدیکانش را از دست بدهد؛ یا همسایه بد نصیب او شود…. و این مسائل برای انسان دشوار است لذا از خدا درخواست می کنیم که خدایا مرا بر تقدیر خودت صابر قرار بده. « کائنات الاقدار » یعنی قضاء و قدر حتمی الهی هر کسی در لوح محفوظ قضاء و قدری دارد و نمی داند که صلاح او در آن امر است

حکایت:

استاد ما حاج شیخ علی اکبر برهان فرزند سه ساله ای داشت که از دنیا رفت؛ من خیلی ناراحت بودم تا اینکه یک شب در خواب دیدم فرزندم بزرگ شده است و نا اهل است؛ همه می گفتند این پسر نااهل، فرزند شیخ علی اکبر برهان هست، و آبروی من را برده بود؛ از خواب که بیدار شدم خدا را شکر کردم بر این پیش آمد، پس گرفتاری ها به صلاح و خیر ماست

شعر:

دل بی غم در این عالم نباشد                      ***                  اگر باشد بنی آدم نباشد

روایت:

یکی از اساتیدم می گفتند: اگر یک روز گفتی که من غصه ای ندارم بدان که اجلت نزدیک است؛ اگر می گویی دخترانم ازدواج کرد ه اند و پسرانم همسر اختیار کرده اند و بدهکاری اصلا ندارم و….من اصلا غصه ای ندارم بدان که امروز؛ فردا می میری و دنیا طوری هست که هر کسی باید یک ناراحتی داشته باشد

حکایت:

سید بن طاوس به فرزندش می گوید پسرم خانه که می سازی بگذار یک گوشه اش خرابه باشد.

وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِلتُّقَی

خدایا من را موفق به تقوی کن و تقوی به معنی این هست که اگر کسی از اعمال ما با خبر شود طوری زندگی کرده باشیم که ناراحت نشویم. و اصلا فلسفه روزه هم تقوی است «یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا کتِبَ عَلَیکمُ الصِّیامُ کما کتِبَ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلِکمْ لَعَلَّکمْ تَتَّقُونَ »(7) این یک ماه؛ اوقات تمرین تقوی است.

وَ صُحْبَةِ الْأَبْرَارِ

این مورد هم دعای مهمی هست؛ صحبت الابرار یعنی خدایا مرا با خوبان همنشین کن

شعر:

همنشین تو از تو به باید                                ***                تا تو را عقل و دین بیفزاید

با بدان کم نشین که صحبت بد                         ***                 گر چه پاکی تو را پلید کند

آفتاب بدین بزرگی را                                   ***                       لکه ابر ناپدید کند

شعر:

مار بد تنها همی بر جان زند                                ***            یار بد بر جان و بر ایمان زند (8)

حکایت:

طلبه ای بود که رفاقت خد را با دوستش بهم زد بخاطر اینکه دید ایشان موقع ورود به مسجد اول با پای چپ وارد می شود و به او گفت شما اهل مراعات مستحبات و مکروهات نیستید! در قدیم خیلی به این امور دقت داشتند و بنده یادم هست اگر کسی دنبال هم بحث می گشت اگر آن طلبه اهل نماز شب نبود کسی با او مباحثه نمی کرد. دوست خیلی موثر هست، لذا مراقب همنشینت باشید.

بِعَوْنِک یا قُرَّةَ عَینِ الْمَسَاکین

خدایا به کمک و باری خودت این چهار دعای من را مستجاب کن ای کسی که روشنی چشم فقراء هستی.

پی نوشت ها:

1-بحارالأنوار ج : 95 ص : 37

2-بلد الامين ص362 :  ؛ مفاتيح الجنان

3-اويس قرن يكى از زهّاد ثمانيه است كه شبى را به ركوع و شبى را به سجده مى‏گذرانيد. آنقدر تابش نور حقيقت در دل او اثر گذارده بود كه با آنكه خدمت رسول الله نرسيده بود چنان اتّصال باطنى داشت كه وقتى كه دندان پيامبر در احد شكست، دندان او در وطن خود شكست.

شغلش  شترچرانى بود و ارتزاقش از آن بود. مادرى داشت كه بسيار به او علاقه‏مند بود. از مادر اجازه خواست كه رخصتش دهد تا به خدمت رسول الله برسد. مادر نيم روز به او اجازه داد كه در مدينه خدمت پيغمبر برسد و زياده توقّف نكند، و اگر پيغمبر در مدينه نبود مراجعت نمايد. اويس بسوى مدينه آمد و از رسول الله تفحّص كرد، گفتند پيغمبر در مدينه نيست. يكى دو ساعت توقّف نموده روى اطاعت امر مادر مراجعت كرد. چون حضرت به مدينه مراجعت كردند، فرمود: اين نور كيست كه در اين خانه مى‏نگرم؟! گفتند: شتربانى كه اويس نام داشت آمد و باز شتافت. حضرت فرمودند: در خانه ما نور خود را به هديه گذاشت و رفت‏.

در «بحار الأنوار، ج 42، ص 155؛ سفينة البحار، ج 1، ص 53» : چنين نقل شده است كه [رسول خدا مى‏فرمود: بوهاى خوش بهشت از جانب قرن به مشام مى‏رسد. چقدر اشتياق ديدار ترا دارم اى اويس! آگاه باشيد: هر كس او را زيارت كرد سلام مرا به او برساند. سؤال شد اى رسول خدا مگر اويس قرن كيست؟ فرمود: شخصى است كه اگر از شما پنهان بماند گويا كسى را گم نكرده‏ايد و اگر در ميان شما باشد چندان به او اعتنائى نمى ‏كنيد و بهاء نمى ‏دهيد. بواسطه شفاعت او در روز قيامت همانند تعداد افراد قبيله ربيعه و مضر به بهشت مى‏روند. به من ايمان آورده است درحاليكه مرا نديده و در ركاب خليفه من أميرالمؤمنين على بن أبى‏طالب عليه السّلام در جنگ صفّين به شهادت خواهد رسيد.« منبع : انوارالملكوت ج 2 ص 263الي 264 ؛ علامه سيد محمد حسين طهراني »

4-مجموعة ورام(تنبيه الخواطر)  ج‏1 ص 154 «إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ إِنِّي لَأَجِدُ نَفَسَ الرَّحْمَنِ مِنْ جَانِبِ الْيَمَن»

5- –« ارشاد القلوب-ترجمه رضايى ج 1 ص 191 »

رسول خدا فرمود كه همانا اين دلها زنگار ميگيرد همان طورى كه آهن زنگار ميگيرد و همانا جلاي دلها بخواندن قرآنست

6-نصايح ص 219» ؛ آيت الله مشكيني ؛ ترجمه احمد جنتي

پيامبر اكرم ( صلي الله عليه و آله و سلم ): پنج چيز دل را صفا دهد و سختى قلب را برطرف كند: همنشينى علما، دست به سر يتيم كشيدن، نيمه شب استغفار كردن، و كم خوابيدن شب و روزه‏.

7-سوره بقرة :  183

ترجمه : اى افرادى كه ايمان آورده‏ايد! روزه بر شما نوشته شده، همان‏گونه كه بر كسانى كه قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهيزكار شويد.

8-مولوي جلال الدين محمد بلخي ( ره ) گفته است :

مار بد جاني ستاند از سليم                               ****                     يار بد آرد سوي نار مقيم

(پایان)

منبع : خبرگزاری حوزه ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --