اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: امروز یکی از رسالت های مهم بسیج و بسیجی، تلاش در راستای جهاد تبیین است

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: امروز یکی از رسالت های مهم بسیج و بسیجی، تلاش در راستای جهاد تبیین است

 به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهر نماز باشکوه جمعه چهارم آذر ماه 1400  مصادف با بیستم ربیع الثانی1443 ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر وکهریزک در مصلی باقرشهر وباحضوراقشار مختلف مردم برگزار شد.

عناویـــــن خطبـــــــــــه اول:

۱. مال حرام، مانع بزرگی برای رستگاری انسان به شمار می‌رود.

۲ . همه بايد از حلال بودن درآمد خود طمينان حاصل کنند و در مسألۀ حقّ‌النّاس دقيق و جدي باشند

۳. مال حرام علاوه بر خود انسان، بر خانواده و فرزندان او نيز تأثير سوء مي‌گذارد.

عناویـــــن خطبــــــــــه دوم:

۱. امیر مؤمنان(علیه السلام) خود بهترین الگوی تمام بسیجیان به شمار می‌آید

۲ . امروز یکی از رسالت های مهم بسیج و بسیجیان، تلاش در راستای جهاد تبیینی است

مشــــــروح خطبــــــه اول:

اعوذ باللـــــــه مـن الشیــــطان الرجیــــــم              بســــــــم الله الـــــرحمـــــــــن الرحیـــــــــــــم

عبادالله اوصِیکُمْ و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

موضوع بحث ما جلسۀ قبل راجع به روايتي از امام رضا«سلا‌م‌الله‌عليه» بود  که از لسان مبارک و نوراني  رسول خدا«صلي‌الله‌عليه‌وآله‌وسلّم» فرموده بودند:

روز قيامت بنده قدم از قدم برنمى‏دارد تا اينكه از چهار چيز از وى سؤال می‌شود: از عمرش كه در چه سپرى ساخته؟ و جوانيش در چه راهی صرف كرده؟ و از مالش كه از كجا آورده و به چه مصرفی رسانده؟ و از دوستى‏ ما اهل‏ بيت‏.

در خصوص سؤال‌هاي اوّل و دوّم بازپرسي، مطالبي بيان شد. در اين جلسه به شرح دو فراز بعدي روايت شريف خواهيم پرداخت.

سؤال سوّم در بازپرسي قيامت که قبل از حساب و کتاب از انسان پرسيده مي‌شود، راجع به اين است که مال خود را از چه راهي به‌دست آوردي و در چه راهي مصرف کردي؟ :

«عَنْ مَالِهِ مِنْ أَيْنَ اكْتَسَبَهُ وَ فِيمَا ذَا أَنْفَقَهُ».

اگر فردی در بازپرسي قيامت نتواند بگويد که درآمدش و مالي که جمع کرده، از حلال بوده است، از آن بازپرسي رد نمي‌شود.تازه جواب هم بدهد واز درآمد حلال ومشروع هم باشد باید پاسخ بدهد که چگونه خرج کرده کجا خرج کرده!!

مال حرام، مانع بزرگی برای رستگاری انسان به شمار می‌رود. مال حرام در این دنیا بی‌برکت و موجب وزر و وبال است، در آخرت هم خداوند متعال قسم خورده است که از حقّ مردم و از ظلم ظالم نخواهد گذشت: {کافی، ج 2، ص 443}

«وَ عِزَّتِي وَ جَلَالِي لَا يجُوزُنِي ظُلْمُ ظَالِمٍ

یامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»  در آخرین لحظات حیات و در حالي که بيماري ايشان وخيم بود،  چشم‌ها را باز کردند و فرمودند: عایشه هفت دینار از بیت‌المال نزد توست، بياور و به علي برسان. این فرمایش پیامبر سه مرتبه تکرار شد و در نهایت عایشه هفت دینار را آورد و به امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» تحویل داد و آن حضرت به مصرف رسانيد{الطبقات‏الكبرى، ج ‏2، ص 184}

 همه بايد از حلال بودن درآمد خود طمينان حاصل کنند و در مسألۀ حقّ‌النّاس دقيق و جدي باشند. به‌خصوص در زمان حاضر که به‌دست آوردن مال حلال سخت‌تر شده، لزوم تلاش براي آن بيشتر احساس مي‌شود. پيامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» مي‌فرمايند: زماني بر مردم مي‌رسد که باکي از حلال يا حرام بودن درآمد خود ندارند:{مجموعة ورام، ج‏1، ص11}

 «لَيَأْتِيَنَ‏ عَلَى‏ النَّاسِ‏ زَمَانٌ‏ لَا يُبَالِي الرَّجُلُ بِمَ يَأْخُذُ مَالَ أَخِيهِ بِحَلَالٍ‏ أَوْ حَرَام»‏

متأسفانه در زمان حاضر، رباخوردن و ربادادن، عادي شده است و بعضي مثل اينکه بخواهند با حیله‌های شرعی موش را آب بکشند و بخورند، ربا مي‌خورند. رشوه‌خواری‌ و رشوه‌دادن نیز چنين است. معمولاً انجام کارها و فیصله‌دادن پرونده‌ها و گشودن گره‌ها، بدون پارتی‌بازی یا بدون رشوه مشکل است.  زیر میزی مرسوم شده در اسلام چیزی به نام زیر میزی نداریم !!

پيامبر اکرم«صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم»به امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه»می‌فرمایند: اى على! مسلمان‌ها پس از من با تمسّک به حیله‌های شرعی، حرام خدا را حلال می‌شمارند؛ شراب را به نام نبيذ، رشوه را با عنوان هديه و ربا را به اسم معامله می‌خورند{هج البلاغة، خطبۀ 156}

امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» در خطبه‌اي فرموده‌اند: كسى به ديدن من آمد که  ظرفى سر پوشيده پر از حلوا برایم آورده بود. ایشان می‌فرمایند: از معجونى که در آن ظرف بود، چنان متنفّر شدم كه گويا آن زهر مار است. معلوم می‌شود او کاری با آن حضرت داشته و انتظار داشته است که حقی را ناحق یا ناحقی را حق جلوه دهند. می‌فرمایند به او گفتم: این هديه است يا زكات يا صدقه كه اين دو بر ما اهل‌بيت پيامبر«صلّى‌اللّه‌عليه‌و‌آله‌وسلّم» حرام است. گفت: نه زكات است و نه صدقه، بلكه هديه است. گفتم: مادرت به عزایت بنشیند، آيا از راه دين وارد شده‌اى كه مرا بفريبى؟ يا عقلت آشفته شده؟ يا جن زده شده‌اى؟ يا هذيان مى گويى؟

سپس امیرالمؤمنین«سلام‌الله‌علیه» فرموده‌اند:{ نهج البلاغة، خطبۀ 224}

«وَ اللَّهِ لَوْ أُعْطِيتُ‏ الْأَقَالِيمَ السَّبْعَةَ بِمَا تَحْتَ أَفْلَاكِهَا عَلَى أَنْ أَعْصِيَ اللَّهَ فِي نَمْلَةٍ أَسْلُبُهَا جُلْبَ‏شَعِيرَةٍ مَا فَعَلْتُهُ»

به خدا سوگند، اگر عالم هستی را به من بدهندو بگویند یک ظلم و یک حقّ‌النّاس کن و یک پوست جو را به ناحق از یک مورچه بگیر، من که علی هستم حاضر نیستم چنین کاری ‌کنم.

گران‌فروشی، احتکار، غشّ در معامله، فروش کالاهای نامرغوب به عنوان جنس خوب و نظاير آن که در کسب و کارها فراوان است، مال انسان را حرام مي‌کند.

اجحاف، گران‌فروشی، احتکار، کم فروشي، تقلب و حقه‌بازی نباشد، وگرنه کسب آن بازار مخلوط به مال حرام می‌شود.

مال حرام علاوه بر خود انسان، بر خانواده و فرزندان او نيز تأثير سوء مي‌گذارد. امام صادق«سلام‌الله‌علیه» مي‌فرمايند: آثار کسب حرام در ذريّه و نسل‌های بعد آشکار می‌شود.

«كَسْبُ‏ الْحَرَامِ‏ يَبِينُ‏ فِي الذُّرِّيَّةِ؛

مشــــــروح خطبــــــه دوم:

ابتدا خودم را وشما عزیزان نماز گزار را در ابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی

امروز جمعه 5 آذر روز بسیج مستضعفان (تشكیل بسیج مستضعفین به فرمان امام خمینی(ره) 1358ش)

اگر تنها فایده نهضت و مبارزات چندین‌ساله امام خمینی با همه خسارتها، مشکلات، داغ ها، فراق ها و ویرانی هایی که به همراه داشت، تربیت بسیجیانی خداجوی می‌بود، کفایت می‌کرد

 بنا به فرمایش مقام معظم رهبری امیر مؤمنان(علیه السلام) خود بزرگ‌ترین بسیجی تربیت یافته در مکتب پیامبر(صلی الله علیه وآله) و، بهترین الگوی تمام بسیجیان به شمار می‌آید

در خطبه‌های نهج‌البلاغه، از رزمندگان و بسیجیان صدر اسلام یاد می‌کند و ویژگی هایی برای آنان برمی‌شمارد که این ویژگی ها می‌تواند چراغی فراروی پویندگان راه ایشان باشد.به دو مورد اشاره میکنم.

۱. عشق به جهاد و شهادت
بسیجی همیشه و در همه حال عاشق جهاد و شهادت است همانگونه که امیرالمومنین(ع)در خطبه ١٨٢فرمودند:دُعُوا لِلْجِهَادِ فَأَجَابُوا؛«به جهاد خوانده شدند و پذیرفتند».و همچنین در خطبه ١٢١ فرمودند: وَهِیجُوا إِلَی الْجِهَادِ فَوَلِهُوا وَلَهَ اللِّقَاحِ إِلَی أَوْلادِهَا؛«به جهاد برانگیخته شدند و چونان شتری که [با هیجان و شتاب] به سوی بچه خود روی می‌آورد شیفته جهاد گردیدند». هنگامی که شتر بچه‌اش را گم می‌کند، بی‌تابانه و با شور و هیجانِ بسیار دنبال آن می‌گردد. بسیجی نیز وقتی به جهاد دعوت می‌شود، مثل ماده شتری که بچه‌اش را گم کرده و با شتاب به دنبال آن می‌رود،به سمت جهاد می‌شتابد.در 8سال دفاع مقدس بسییان برای آنکه بخواهند به جبهه ها اعزام شود گاهی چندین نفر را واسطه میکردند که بتوانند بروند شناسنامه ها را

 امروز هم ما به بسیجیان مجاهد و مخلص افتخار می کنیم، عشق به جهاد و شهادت، مختص زمان جنگ نیست و بسیجیان عزیز در این زمان نیز آرزو دارند در عرصه‌هایی که مورد رضای خداست، جانبازی کنند، و آماده جهاد و مشتاق شهادت‌اند که به کرّار در طول تاریخ انقلاب اسلامی شاهد این رشادت ها و فداکاری ها بوده ایم.

 همه ما دیدیم که نتیجه ۸ سال مذاکره و رفاقت وزیر امور خارجه ما با وزیر امور خارجه آنها این شد که ۸۰ تحریم تبدیل به ۱۵۰۰ تحریم شد و تمام تعهداتی که بسته بودند را شکستند.

 ٢احیای سنتهای الهی و دوری از بدعتها

امیرالمؤمنین(ع)در وصف یارانی که مشتاق دیدارشان است و آنان را مایه هدایت امت و اصلاح جامعه می‌داند در خطبه١٨٢چنین می‌فرماید:

أَحیَوُا السُّنَّةَ وأمَاتوُا البِدعَه؛

«[آنان کسانی بودند که] سنتهای الهی را زنده کردند و بدعتها را نابود ساختند».

امروز مساله جهاد تبیینی که دغدغه حضرت آقا شده است و متذکر می شوند در همین راستاست که بسیجیان عزیز باید به ندای رهبر معظم لبیک بگویند.

امروز یکی از رسالت های مهم بسیج و بسیجیان، تلاش در راستای جهاد تبیینی و مقابله با خط تحریف دشمن است

در حال حاضر انقلاب اسلامی در یک نبرد ترکیبی با دشمن در دو محور عمده جنگ اقتصادی شامل تحریم و جنگ روانی شامل تحریف است و بی شک در این نبرد سخت و جنگ شناختی، بسیجیان رسالت بسیار مهمی برعهده دارند

 در راستای جهاد تبیینی ما باید با شناخت و درک مناسب وارد کارزار جنگ نرم شده و در این راستا به تولید محتوا و عرضه و انتشار مطلوب آن ها به خصوص در فضای مجازی بپردازیم آنهم در حد فهم عمومی و با ادبیات و بیان ساده و روان

 در شرایط حساس کنونی ما باید از ظرفیت رسانه های نوین و شبکه های اجتماعی در راستای تبیین حقایق و مقابله با موج شبهات به درستی استفاده کنیم و این را هم بدانیم که اگر ما ضعف و سستی از خود نشان دهیم، دشمن بیکار ننشسته و با قدرت اهداف شوم خود را به پیش می برد.

شهادت دانشمند هسته‌ای دکتر محسن فخری‌زاده , وهم چنین شهادت شهید دکتر مجید شهریاری و شهادت عالم نستوه و مجاهد آیت‌اللَّه “سید حسن مدرس” به دستور “رضاخان” (1316ش) – روز مجلس شورای اسلامی راهم داریم که متاسفانه فرصت نداریم در صورت امکان در زمان دیگری صحبت خواهم کرد.

{والســــــــــــــــــــــــــــــلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــــه وبـــــــرکاته}

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --