اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد.

نمازپرصلابت جمعه اینهفته 02/03/1394و باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم مصلی امام خمینی حسن آباد برگزارگردید .ایشان دربخشی ازسخنان خودبااشاره به آغازماه شعبان گفتند:هركسی یك وقتی اول سالش است. كسانی كه اهل عبادت و سیر و سلوك، مناجات، تقوا و نیایش و راز و نیاز هستند، اول سالشان ماه رمضان است. منتها برای رفتن به سوی ماه رمضان از ماه رجب خودشان را آماده می‌كنند. یعنی ماه رمضان مثل مكه است و ماه رجب و شعبان مثل میقات است كه لباس‌های احرام می‌پوشند و خودشان را برای مكه آماده می‌كنند.
خطیب جمعه محترم دربخش دیگری ازسخنان خود بااشاره به روز پاسدار اظهارداشت:ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد. همه ما پاسداريم، اما از چه چيزي پاسداري مي کنيم. يک عده از مسائل شخصي پاسداري مي کنند ، نعوذبالله يک عده هم از مسائل حرامشان پاسداري مي کنند . اينکه روز ولادت حضرت امام حسين ( عليه السلام )را روز پاسدار ناميده اند براي اين است که بگويند پاسدار از آن حقيقتي محافظت و نگهباني و پاسداري مي کند که امام حسين ( عليه السلام )از آن پاسداري کرد.
#################################################################
عناوین خطبه اول:
1- كسانی كه اهل عبادت و سیر و سلوك، مناجات، تقوا و نیایش هستند، اول سالشان ماه رمضان است. منتها برای رفتن به سوی ماه رمضان از ماه رجب خودشان را آماده می‌كنند.
2- امام عصر دارای دوغیبت میباشند.
##########################################################
عناوین خطبه دوم:
1- ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد.
3- مقاومت 43روزه مردم در خرمشهرفصل مهمی درتاریخ پرافتخار 8سال دفاع مقدس است.
################################################
مشروح خطبه اول:
بسم الله الرحمن الرحیم
IMG_3475
عبادالله و نفسي بِتَقوي الله فان خير الزاد التقوي
ایام وروزهای شریفی است. در ماه شریفی هستیم. هركسی برای شروع كارش یك نقطه آغازی دارد. مثلاً كشاورزها اول كارشان پاییز است كه شخم می‌كنند، كارمندان دولت اول سالشان فروردین ماه است. هركسی یك وقتی اول سالش است. كسانی كه اهل عبادت و سیر و سلوك، مناجات، تقوا و نیایش و راز و نیاز هستند، اول سالشان ماه رمضان است. منتها برای رفتن به سوی ماه رمضان از ماه رجب خودشان را آماده می‌كنند. یعنی ماه رمضان مثل مكه است و ماه رجب و شعبان مثل میقات است كه لباس‌های احرام می‌پوشند و خودشان را برای مكه آماده می‌كنند.
باتوجه به ولادت باسعادت قطب عالم امکان امام عصر ارواحناله الفداءخطبه های نمازجمعه را درماه شعبان به وجودپربرکت امام عصر قرار میدهم.
میدانید امام عصر دارای دوغیبت میباشندامام زمان (عج) در سال 329 (نیمه اول قرن چهارم هجری) بعد از غیبت صغری غیبت طولانی و کبرای خود را به فرمان و اذن حضرت حق آغاز نمودند و در نامه‏ای که به آخرین نائب خاص خودابوالحسن علی بن محمد سمری صادر فرمودند، چنین آمده است:
ای علی بن محمد سمری! خداوند در سوگ فقدان تو پاداش بزرگ به برادرانت عطا کند، تو تا 6 روز دیگر از دنیا خواهی رفت، کارهایت را مرتب کن و هیچکس را به جانشینی خویش مگمار، دوران غیبت کامل فرارسیده است.(فقدوقعت غیبه التامه)
عبداللَّه بن فضل هاشمى مى‏گويد : از امام صادق«ع» شنيدم كه مى‏فرمود : «صاحب الامر، غيبتى دارد كه ناگزير اتفاق مى‏افتد و ناراستان و طرفداران باطل به شك مى‏افتند». عرض كردم : «فدايت شوم چرا چنين مى‏شود؟» فرمود : «به خاطر چيزى كه ما اجازه نداريم، آن را براى شما بازگو كنيم». عرض كردم : «حكمت و فايده اين غيبت چيست؟» فرمود : «حكمت غيبت او، همان حكمت غيبت آن عده از حجت‏هاى خداوند است كه قبلاً از آنها ياد شده است ؛ حكمت اين غيبت نيز تا بعد از ظهور آن حضرت، بر مردم معلوم نخواهد شد ؛ همان طور كه حكمت كارهايى كه خضر انجام داد، تا قبل از جدا شدنش از موسى، معلوم نشد. اى پسر فضل! اين امرى الهى است و سرّ آن و جهات پنهانى آن نيز، الهى و به خدا مربوط است و هنگامى كه ما مى‏دانيم خداوند عزّوجل حكيم است، قبول و اعتراف مى‏كنيم كه تمام كارهايش، عين حكمت و درستى است ؛ هر چند كه علت و چرايى آن كارها، براى ما روشن نشده باشد» اثبات الهداة، ج 3، ص 488

بر اساس اين حديث، علّت و حكمت اصلى «غيبت»، براى ما معلوم نيست و پس از ظهور مهدى(عج) آشكار مى‏گردد ؛ ولى در روايات متعدد ديگر، اسرار و عللى براى غيبت آن حضرت بيان شده كه قابل توجّه است و مى‏تواند ما را نسبت به وقوع غيبت و لزوم آن به اطمينان بيشترى برساند.لذاچندنکته عرض میکنم:

نکته اول:سابقه‌ي غيبت در اديان پيشين
اول اين كه غيبت سابقه دارد. مخصوص حضرت مهدي(ع) نيست. خداوند با موسي قرار گذاشت، سي روز كوه طور بيايد. «وَ واعَدْنا مُوسى‏ ثَلاثينَ لَيْلَة» (اعراف/142) بعد سر سي روز ده روز اضافه شد. «وَ أَتْمَمْناها بِعَشْرٍ» يوسف در زندان بود و پيغمبر بود، و از مردم غايب بود و آنهايي هم كه با او بودند، او را نمي‌شناختند.
يونس از مردم قهر كرد، و فكر كرد ديگر ما بر او تنگ نمي‌گيريم. مردم را رها كرد و رفت. يك مدتي يونس هم غايب شد. امام كاظم سالها در زندان بود. و از چشم مردم غايب بود. امام دهم و يازدهم كه مي‌گويند عسكريين، اينها خانه‌شان در پادگان بود، در دسترس مردم نبودند. بنابراين مسأله غيبت يك چيزي است كه گويا خود امامان ما هم از امام رضا به بعد برخوردشان طوري بود كه مردم را براي زندگي دوران غيبت آماده مي‌كردند. پس اين سابقه غيبت. غيبت مخصوص امام زمان نيست. انبياي ديگر و اولياي ديگر خدا هم بوده است.
################################################
مشروح خطبه دوم:
توصیه به تقوا:
در ماه رجب دو امام بزرگوار متولد می‌شوند و در ماه شعبان هم چهار ولی خدا متولد می‌شوند. امام حسین سوم شعبان متولد می‌شود كه آن را روز پاسدار می‌نامند. چهارم شعبان ابالفضل العباس متولد می‌شود.

ابوالفضل چقدر مودب است و در شهادت یك قدم جلوتر است. در تولد یك قدم عقب‌تر است. اول امام حسین متولد می‌شود. بعد ابوالفضل و پنجم شعبان امام چهارم متولد می‌شود. و در نیمه شعبان حضرت مهدی(ع) متولد شدند و اصولاً ماه رجب و شعبان ماه عبادت است.
روز پاسدار و پاسداری از معالم دين
آن روز را روز پاسدار ناميده اند. ارزش يک پاسدار به آن چيزي است که مي خواهد از آن پاسداري نمايد. همه ما پاسداريم، اما از چه چيزي پاسداري مي کنيم. يک عده از مسائل شخصي پاسداري مي کنند ، نعوذبالله يک عده هم از مسائل حرامشان پاسداري مي کنند . اينکه روز ولادت حضرت امام حسين ( عليه السلام )را روز پاسدار ناميده اند براي اين است که بگويند پاسدار از آن حقيقتي محافظت و نگهباني و پاسداري مي کند که امام حسين ( عليه السلام )از آن پاسداري کرد.
امام حسين( عليه السلام )از چه چيزي پاسداري کرد؟
امیرالمؤمنین درخطبه 131 نهج البلاغه دارد:اللَّهُمَّ إِنَّكَ تَعْلَمُ أَنَّهُ لَمْ يَكُنِ الَّذِي كَانَ مِنَّا مُنَافَسَةً فِي سُلْطَانٍ وَ لَا الْتِمَاسَ شَيْ ءٍ مِنْ فُضُولِ الْحُطَامِ وَ لَكِنْ لِنَرِدَ الْمَعَالِمَ مِنْ دِينِكَ وَ نُظْهِرَ الْإِصْلَاحَ فِي بِلَادِكَ فَيَأْمَنَ الْمَظْلُومُونَ مِنْ عِبَادِكَ وَ تُقَامَ الْمُعَطَّلَةُ مِنْ حُدُودِكَ
از معالم دين. لِنَرّدَّ المعالم من دينک؛
معالم دين کدامند؟
• يکي تعهد اجتماعي است. تعهد اجتماعي يعني امر به معروف و نهي از منکر.
• مورد ديگر امنيت انسان هاست. و يأمن المظلومون من عبادک.
• مورد ديگر اصلاح شهرها است. حضرت فرمود مي خواهيم اصلاح في البلاد بکنيم.
• فييء و بيت المال عادلانه توزيع شود. اين از معالم دين است که امام حسين ( عليه السلام )بر زبان آورده است.
قسط و عدل از معالم دين در روابط اجتماعي هستند. ما اينها را از کربلا مي خواهيم
• عمل به حق و رويگرداني از باطل از معالم دين است.
• ايستادن در برابر ظالم ،هرکس که باشد و سکوت نکردن از معالم دين است.
• اينکه انسان جان بدهد ولي مجدو عزت اش را حفظ نمايد، از معالم دين است.
• هيهات من الذله، از معالم دين است.

###########################################
سوم خردادماه سالروز فتح خرمشهردرسال1361
مقاومت 43روزه مردم در خرمشهرفصل مهمی درتاریخ پرافتخار 8سال دفاع مقدس است.چون بسیاری ازکارشناسان نظامی میگوینداگر درخرمشهرمقاومت صورت نمی گرفت وبه پیروز ی نمی رسیدیم سرنوشت جنگ طور دیگری رقم میخورد
فتح خرمشهر واین پیروزی بزرگ چند پیامد داشت که به دوکورد اشاره میکنم:
اول :ظهورقدرت دفاعی ایران وجلوگیری ازاشغال هزاران کیلومترازخاک ایران
دوم:ظهورایران به عنوان یک قدرت منطقه ای ازنظرسیاسی ،که منجر به تغییربرخی معاملات شد ومسیرجنگ برای همیشه تغییر کرد جنگی که برای براندازی آمده بودندخودعامل تثبیت اوضاع سیاسی درایران شد.

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

لازم به ذکر است سرکارخانم دکترلاله افتخاری نماینده محترم مجلس شورای اسلامی درمراسم نماز جمعه به ایراد سخن پرداختند وبعداز مراسم نماز هم به سؤالات اهالی پاسخ دادند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --