اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: مهريه حضرت زهرا(س) الگويي براي پيوندهاي امروزي است.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: مهريه حضرت زهرا(س) الگويي براي پيوندهاي امروزي است.

نمازپرصلابت جمعهاین هفته 20/06/1394 به امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم باحضوراقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی حسن آباد برگزارگردید .

ایشان دربخشی ازسخنان خوددرخطبه اول گفتند: پنجمين مورد از مواردي که اعمال خوب انسان را نابود مي کند آرزوهاي بلند و طولاني به طوري که براي خودشان عمر جاويدان مي دانند و اصلا فکر نمي کنند که عمر آنها محدود است و بالاخره يک روزي به پايان خواهد رسيد.انسانها معمولا با آرزوهای طولانی زندگی می کنند و به اغلب آرزوهای خود نیز نمی رسند و جز حسرت و ندامت چیزی برای ما نمی ماند

امام جمعه محترم دربخشی ازخطبه دوم گفتند: پس از شهادت امام رضا علیه السلام از آنجایی که اراده الهی بر آن بود که رشته امامت نگسلد امام جواد (ع) در خردسالی و سن هفت یا هشت سالگی زمام قافله امت را به دست گرفت. امام جواد (ع) نخستین امام شیعه است که در خردسالی به امامت رسیده این مسئله طعن و مخالفت دشمنان را برانگیخت تا آنجا که به حیرت و حتی سرگردانی برخی از شیعیان نیز انجامید اما با آشکار شدن جلوه های الهی امامت آن امام همام اندک اندک ابرهای تیره تردید کنار رفت

 ################################################

عـــناویــن خطبــــه اول:

1-آرزوهاى دور و دراز موجب فراموشـــــــى آخرت مى شود.

2-کردار بد یکی از پیامدهای آرزوی طولانـــــی و مذموم است.

عـنـاویــن خطبــــه دوم:

1- نخستين فعّاليّت سياسي و اجتماعي شهیدمدنی ستيز با فرقه گمراه بهائيت بود.

2- مهـــــريه حضرت زهــــرا(س) الگويـــــي براي پيــــوندهاي امروزي است.

 ##############################################

مشروح خطبه اول:

بسم الله الرحمن الرحیم 

IMG_9857

عبادالله و نفسي بِتَقوي الله فان خير الزاد التقوي “همه شما نمازگزاران عزيز برادران و خواهران مومن و مومنه را به رعايت حدود الهي و تقوا و پرهيزگاري سفارش مي کنم.

روایتی را به محضرشماعزیزان عرضه داشتم که شش مورد را متذکر میشد که اعمال نیک رانابود میکرد دومورد باقی مانده کهیک موردرا امروز عرض میکنم:

5- « وطول الأمل »: آرزوهاي بلند و طولاني

پنجمين مورد از مواردي که اعمال خوب انسان را نابود مي کند آرزوهاي بلند و طولاني به طوري که براي خودشان عمر جاويدان مي دانند و اصلا فکر نمي کنند که عمر آنها محدود است و بالاخره يک روزي به پايان خواهد رسيد.

انسانها معمولا با آرزوهای طولانی زندگی می کنند و به اغلب آرزوهای خود نیز نمی رسند و جز حسرت و ندامت چیزی برای ما نمی ماند

با دقت در تعابیر امیرمومنان در نهج البلاغه معیار این خوب و بد بودن روشن می شود. از نظر آن حضرت، شاخصه آرزوی مذموم، طولانی بودن آن است که با عبارت «طُولُ الْأَمَل» از آن یاد شده است. امام در نکوهش چنین آرزویی می فرماید:

ای مردم! من برای شما نسبت به دو چیز بیش از هر چیز دیگری نگرانم: یکی پیروی از هوای نفس و دیگری آرزوی طولانی (اتِّبَاعُ الْهَوَى وَ طُولُ الْأَمَل‏) که پیروی از هوای نفس، آدمی را از پیمودن راه حق باز می دارد و بلندی آرزو، آخرت را از یاد انسان می برد. [4]

اما اینکه چگونه این نوع آرزو را بشناسیم و آن را ترسیم هدف و چشم انداز برنامه اشتباه نگیریم سوال مهمی است که در کلام امام نشانه های آن بیان شده است. آن حضرت برای این نوع آرزو، پیامدهایی را ذکر می کند که خود می تواند بهترین نشانه برای شناخت آن باشد.

نشانه اول: فراموشی آخرت یکی از پیامدهای آرزوی طولانی و مذموم که نشانه ای خوب برای شناخت آن است فراموشی آخرت است (وَ أَمَّا طُولُ الْأَمَلِ‏ فَیُنْسِی الْآخِرَةَ).

اما اینکه این فرآیند چگونه رخ می دهد و این چه ارتباطی با آن دارد؛ سوالی است که در پاسخ آن گفته اند:

آرزوهاى دور و دراز به این دلیل موجب فراموشى آخرت مى شود كه تمام نیروهاى انسان را به خود جلب مى كند و با توجه به این كه نیروى انسان به هر حال محدود است؛ هنگامى كه آن را در مسیر آرزوهاى بى پایان سرمایه گذارى كند چیزى براى سرمایه گذارى در طریق آخرت نخواهد داشت، به خصوص این كه دامنه آرزوها هرگز محدود نمى شود و طبیعت آنها این است كه هر زمان انسان به یكى از آرزوهایش جامه عمل مى پوشاند آتش عشق آرزوى دیگرى در دل او زبانه مى كشد و نیروهایش را براى وصول به آن بسیج مى كند؛ بلكه گاه رسیدن به یك آرزو سبب دلبستگى به چند آرزوى دیگر مى شود، چون معمولا آرزوها به یكدیگر پیوند خورده اند، با توجه به این واقعیت ها نه وقتى براى او باقى مى ماند و نه نیرو و امكانى و نه حتّى حال و حوصله اى كه به آخرتش بپردازد!

نشانه دوم: کردار بد یکی دیگر از پیامدهای آرزوی طولانی و مذموم که در عمل خود را نشان می دهد کردار بد است (مَنْ أَطَالَ الْأَمَلَ أَسَاءَ الْعَمَل‏(نهج البلاغه، حکمت 36)

آرزویی که انسان را از مسیر بندگی خدا و رعایت حلال و حرام الهی منحرف کرده و او را برای رسیدن به خود به هر کاری وادارد از نظر امیرمومنان آرزویی مذموم است و از قماش طول الامل.

بنابراین آرزوها، انگیزه حرکت انسان براى هرگونه فعالیت اند؛ جوانى که آرزو دارد به مقامات عالیه علمى برسد تلاش و کوشش را در فراگیرى علم افزایش مى دهد، کشاورزى که آرزو دارد مزارع پربار و باغ هاى سرشار از برکات مادى داشته باشد در امر کشاورزى فعالیت مى کند و مادرى که آرزو دارد جوان برومندى در سنین آخر عمر در کنار او باشد در حفظ و تربیت فرزندش مى کوشد.

ولى هرگاه آرزو از حد اعتدال خارج شود و انسان به سراغ امور دست نیافتنى و یا غیر ضرروى و خارج از حد نیاز برود، طبیعى است که باید تمام تلاش و کوشش خود را براى رسیدن به آن بگذارد و همه چیز جز آن را فراموش کند و شب و روز به دنبال آن بدود.

چنین کسى از یک سو آخرت را به کلى به دست فراموشى مى سپارد و از سوى دیگر براى رسیدن به هدف خود هر وسیله‌اى را مباح مى شمرد و از سوى سوم در مقابل هر کس خضوع ذلیلانه مى کند و سرانجام گرفتار «سوء العمل» مى‌شود که امام در جمله حکمت آمیز بالا به آن اشاره فرمود.

بيا كه قصر امل سخت سست بنياد است                  به فكر باش كه بنياد عمر بر باد است


مجو درستى عهد از جهان سست نهاد                     كه اين عجوزه، عروس هزار داماد است

 

علی (علیه السلام) می‌فرماید:إنَّ الأملَ یُذْهِبُ العقلَ، و یُکذِبُ  الوَعدَ، و یَحُثُّ علَی الغَفلَةِ ، و یُورِثُ الحَسرَةَ ،

آرزو عقل را می برد، وعده پوچ می دهد، به غفلت ترغیب می کند و حسرت به بار می آورد) بحار الانوار  /77/239/2(

امیرالمؤمنین علی (ع)درروایت دیگری میفرمایند:«وَ اعْلَمُوا عبادالله انَّ الْأَمَلِ یذهب الْعَقْلِ وَ یکذب الْوَعْدِ وَ یحب علی الْغَفْلَةِ وَ یورث الْحَسْرَةِ  »

بدانید ای بندگان خدا! آرزوهای دراز، عقل انسان را می‌برد و وعده قیامت را دروغ می‌شمارد و انسان را بر غفلت ترغیب می‌کند و سرانجام، حسرت به بار می‌آورد.

روایت از نبی اکرم ص  داریم خداوند تعالی فرشته ای را خلق کرده است که هر روز متناسب با سن انسان ها با آن ها حرف می زند به بیست ساله ها می گوید  تلاش و کوشش کنید؛ به سی ساله ها می گوید مراقب باشید دنیا فریب تان ندهد؛ به چهل ساله ها می گوید برای ملاقات خدا چه چیزی آماده کرده اید؟ این روایت می گوید سن چهل سال سن کمال و امادگی ملاقات با خداست ولی ما می گوئیم اول چل چلی است.

به پنجاه ساله ها هشدار می دهد عذاب به سویتان آمده است (خطر به بالای سرتان رسیده است)؛ به شصت ساله ها می گوید شما به منزله زرعی هستید که زمان درو کردنش فرا رسیده است (زمان مرگتان نزدیک شده ا ست ) مستدرک الوسائل ، جلد دوم ، صفحه 353.

در صورتی که ما در سن پنجاه و شصت تازه به فکر آرزوها می افتیم. ( توجه داشته باشید امید و آرزوی مثبت با آرزوهای خیال پردازانه مورد نظر ما متفاوت است روایاتی داریم که از آرزو به نیکی یاد کرده اند؛ مانند این روایت که اگر آرزو نبود، هیچ مادرى فرزندى را شیر نمى داد و هیچ باغبانى، نهالى نمى کاشت).

بنی آدم پیر می شود ولی دو خصلت در او جوان می شود؛

در روایت داریم بدبختی و شقاوت نتیجه آرزو های طولانی است.

روایت از پیامبر اکرم (صلی الله علیه واله وسلم) خطاب به حضرت علی (علیه السلام) دارد:

یا علی ارْبِعْ خِصَالٍ مِنَ الشَّقَاءِ : جُمُودُ العین وَ قَسَاوَةُ الْقَلْبِ وَ بُعْدُ الامل وَ حُبُّ الْبَقَاءِ
ای علی، چهار چیز نشانه بدبختی است: خشکی چشم و قساوت قلب و آرزوی دراز وعشق به زنده ماندن.

###################################################

مشروح خطبه دوم:

خودم و همه عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می نمایم.

امام جوادعلیه السلام میفرمایند:إعلَم أنَّكَ لَن تَخلُوَ مِن عَينِ اللّه ِ فَانظُر كَيفَ تَكونُ؛

بدان كه از ديده خدا پنهان نيستى . پس بنگر كه چگونه اى.

###################################################

مناسبهای هفته آینده

امروز جمعه20 شهريورشهادت حضرت آيت الله سيداسدالله مدني، نماينده حضرت امام خميني در استان آذربايجان شرقي و امام جمعه تبريز – دومين شهيد محراب – توسط منافقين (1360ه.ش)

شهيد آيت الله مدني از مجاهدان غيوري است كه نخستين فعّاليّت سياسي و اجتماعي خود را ستيز با فرقه گمراه بهائيت قرار داد. به روايت تاريخ، رضاخان و عوامل داخلي استعمار براي سركوب اسلام، مخصوصا مكتب شيعه، زمينه فعّاليّت بهائيت و ديگر فرقه هاي ساختگي را فراهم نمودند؛ تا آنجا كه در زماني كوتاه، سرمايه داران بهايي در آذربايجان و به ويژه اطراف تبريز، بعضي از كارخانه هاي برق را در دست گرفتند.

وي پس از آگاهي از وضع موجود، با سخنراني هاي افشاگرانه و تحريم برق توليدي آن كارخانه ها و منع خريد و فروش با اين فرقه گمراه، سرانجام شهر مذهبي آذرشهر را از لوث وجود استعمارگران پاك نمود.

پس از به ثمر رسيدن قيام خونين ملّت ايران به رهبري امام خميني، شهيد محراب آيت الله مدني اين يار ديرينه امام كه پرچم مبارزه را آني بر زمين نگذاشته و از سنگري به سنگر ديگر، در صف مقدّم مبارزه حركت كرده بود، فصل ديگري از مبارزات خود را براي پاسداري از انقلاب شكوهمند اسلامي آغاز نمود.آيت الله مدني در 20 شهريورماه 1360، پس از اتمام خطبه هاي نماز جمعه، با انفجار نارنجك منافقي كوردل به شهادت رسيد.علودرجات رابرای روح آن عزیزسفرکرده مسئلت میکنم.

###################################################

دوشنبه30 ذي القعده شهادت حضرت امام محمدتقي – جوادالائمه – عليه اسلام (220 ه.ق)

در تقویم روزهای سال، ذیقعده یازدهمین ماه قمر ی است، در این ماه شادی و غم به هم آمیخته، آغازی همراه با سرور و پایانی همراه با اندوه دارد.این ماه را می توان ماه امام هشتم (ع) نامید زیرا در ابتدای آن ولادت خواهر گرامی ایشان حضرت فاطمه معصومه (س) و در یازدهم این ماه ولادت خود آن حضرت و در پایان این ماه شهادت فرزند گرامی امام هشتم (ع)، حضرت امام جواد(ع) واقع شده است

پس از شهادت امام رضا علیه السلام از آنجایی که اراده الهی بر آن بود که رشته امامت نگسلد امام جواد (ع) در خردسالی و سن هفت یا هشت سالگی زمام قافله امت را به دست گرفت. امام جواد (ع) نخستین امام شیعه است که در خردسالی به امامت رسیده این مسئله طعن و مخالفت دشمنان را برانگیخت تا آنجا که به حیرت و حتی سرگردانی برخی از شیعیان نیز انجامید اما با آشکار شدن جلوه های الهی امامت آن امام همام اندک اندک ابرهای تیره تردید کنار رفت

سه پيغمبر درکودکی پيغمبر شدند. حضرت سليمان، حضرت عيسي، حضرت يحيي. قرآن هم راجع به يكي اشاره مي‌كند و مي‌فرمايد: «وَ آتَيْناهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا» (مريم/12). اين سه پيغمبر در بچگي پيغمبر شد، سه امام هم در کودکی امام شدند. امام جواد(ع)، امام هادي(ع)، امام زمان(ع).

سخن امام جواد را بشنويد. فرمود: «لَنْ يَسْتَكْمِلَ الْعَبْدُ حَقِيقَةَ الْإِيمَانِ حَتَّى يُؤْثِرَ دِينَهُ عَلَى شَهْوَتِهِ وَ لَنْ يَهْلِكَ حَتَّى يُؤْثِرَ شَهْوَتَهُ عَلَى دِينِهِ» (بحارالانوار/ج75/ص81) مي‌گويد: اگر مي‌خواهي ببيني دينت كامل است يا نه، ببين اگر امر دائر شد بين دين و نفس، اگر به خاطر دينت پا روي نفست گذاشتي دينت كامل است. اگر به خاطر نفست پا روي دين گذاشتي، ببين در انتخابات چه مي‌كني؟ درمسائل مالی و..

###################################################

سه شنبه1 ذي الحجه سالروز ازدواج فرخنده و مبارك حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) (2 ه. ق) – روز ازدواج

شما داستان ازدواج ونحوه خواستگاری را شنیده اید نمی خواهم وارد این بحث شوم به هرحال براي اجراي خطبه عقد، علي(ع) به دستور پيامبر به مسجد رفت. هم چنين پيامبر(ص) به بلال دستور داد كه مهاجر و انصار را در مسجد گرد آورد. پس از مدت كوتاهي همگي در مسجد جمع شدند. پيامبر بر منبر مسجد نشست و در حضور شاهدان، خطبه عقد برترين بانوي اسلام را در مسجد مدينه جاري فرمود. سپس براي عروس و داماد دست به دعا برداشت و فرمود: خداوند براي شما مبارك گرداند و اجتماعتان را پاينده بدارد.

مهريه زهرا(س) الگويي براي پيوندهاي امروزي

پيامبر گرامي اسلام(ص) ازدواج دخترش را به ساده ترين و راحت ترين شيوه انجام داد تا براي همه جواناني كه در آستانه زندگي مشترك هستند، سرمشق نيكويي باقي بماند. مهريه 500 درهمي براي فاطمه(س) مهتر زنان نيز، به همين هدف صورت گرفت.

در روايات، افزون بر اين مهريه كه جنبه مادي و مالي دارد، مهريه هاي معنوي  ديگري نيز براي آن بانوي بزرگ گفته شده است. در روايتي مي خوانيم كه حضرت زهرا(س) از پدر تقاضا كرد كه آن حضرت از خدا بخواهند تا مهريه اش را شفاعت از مسلمانان گناهكار قرار دهد. اين خواسته حضرت مستجاب شد و فاطمه(س) شفيع و واسطه بخشش گناهكاران قرار گرفت.

در جريان ازدواج آن دو بزرگوار كه به فرموده حضرت رسول(ص) خداوند فاطمه را به ازدواج علي درآورد، نكات بسيار مهم آموزشي و الگويي وجود دارد كه از آن جمله مي توان به؛ كفو و همتا بودن، خواستگاري بدون واسطه، قناعت، دوري از اشرافي گري و تجملات، سخت نگرفتن بر همديگر، ملاك قراردادن معيارها و خصوصيات معنوي و ديني و اخلاقي، مهريه پايين، بنا كردن زندگي بر پايه محبت و عشق واقعي از روي شناخت، حجب و حيا و. . . اشاره كرد. به اين خاطر است كه يك پيوند با اين ويژگي ها پيوند آسماني لقب مي گيرد كه رضايت خدا و رسول خدا(ص) در آن وجود دارد.

شایسته است والدین عزیزومسؤلین  باالگووسرمشق قراردادن این ازدواج آسمانی مقدمات برگزاری ازدواج آسان رابرای جوانان فراهم کنند.

###################################################

تصمیم داشتم راجع به برجام هم صحبت کنم که متأسفانه فرصت گذشته ان شا الله دروقت مناسب تری سخن خواهم گفت

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --