اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه: در حوزه نفت چند اتفاق افتاده که می تواند نگران کننده یا امیدوار کننده باشد.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه: در حوزه نفت چند اتفاق افتاده که می تواند نگران کننده یا امیدوار کننده باشد.

نمازجمعه پرصلابت جمعه حسن آبادفشافویه به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویهدرتاریخ1394/12/28با حضوراقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.امام جمعه محترم دربخشی ازخطبه دوم یادآورشدند:مقام معظم رهبری درسال 1374فرمودند: بايد كاري كنيم كه ملت و دولت ايران، وابسته به نفت خود نباشد؛ چون متأسفانه امروز در دنيا، نفت به سياست هاي بين المللي، كمپاني ها و غارتگران و جهان خواران و مستكبران وابسته است. در حقيقت، نفت در مشت آنهاست. هرگاه بخواهند قيمتش را پايين مي آورند، توليد را كم يا زياد مي كنند، يكي را از دور خارج يا وارد مي كنند. نفت مال ماست، اما سياستش در دست ديگران است. 

 عناوین خطبه اول:

1- خدارا با خرسند کردن یکی از بندگانش خشمگین نکنید.

2- بهترین برادر تو کسی است که به سمت خوبی‏ها در حرکت است.

عناوین خطبه دوم

1-آيا دل و روح ما به خانه تکاني نياز ندارد؟ تغيير لازم ندارد؟

2-در حوزه نفت چند اتفاق افتاده که می تواند نگران کننده یا امیدوار کننده باشد.

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم        بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

estiri.JPG

قال مولانا امیر المومنین علی بن ابیطالب علیه افضل صلوات المصلین:« لَاتُسْخِطُوا اللَّهَ بِرِضَا أَحَدٍ مِنْ‏ خَلْقِهِ‏ وَ لَا تَتَقَرَّبُوا إِلَى أَحَدٍ مِنَ الْخَلْقِ بِتَبَاعُدٍ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ لَيْسَ بَيْنَهُ وَ بَيْنَ أَحَدٍ مِنَ الْخَلْقِ شَيْ‏ءٌ يُعْطِيهِ بِهِ خَيْراً أَوْ يَصْرِفُ‏ بِهِ عَنْهُ سُوءاً إِلَّا بِطَاعَتِهِ وَ ابْتِغَاءِ مَرْضَاتِهِ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقابِ‏» أمالي الصدوق، ص 488، المجلس الرابع و السبعون. بحار الأنوار ، ج‏68، ص 177.

بندگان خدا خودم و شما را به تقوای الهی سفارش میکنم کلامی وجود مقدس مولایمان امیر مومنان علی علیه السلام دارند که برای همه مان قابل تامل و دقت است آن بزرگوار می فرماید: خدارا با خرسند کردن یکی از بندگانش خشمگین نکنید. در نکته دوم میفرماید و به وسیله دوری از خداوند متعال به احدی از مخلوقات نزدیک نشوید. بین خداوند و مخلوقات چیزی نیست که خداوند به وسیله آن به بندگان خیری برساند یا شری را از آنها دفع کند، جز در سایه اطاعت او و کسب رضایت او، تقوا پیشه کنید عذاب خداوند بسیار سخت است. کلام نورانی امیرمومنین یک پیام روشن دارد و آن پیام روشن که به درد همه ما میخورد این است که معیار و ملاک در زندگیمان باید جلب رضایت پروردگار باشد. جلب رضایت این و اون بدون جلب رضایت پروردگار ره به جایی نمیبرد، نکند ما دیگران را خشنود کنیم و خداوند را خشمگین کنیم؛ از خدا فاصله بگیریم و به دیگران نزدیک شویم. این پیام رسای امیر مومنین به همه ماست.

امیرالمؤمنین (ع) در رابطه با اینکه با چه کسانی دوستی کنیم و چه افرادی را به عنوان دوست خود انتخاب کنیم می‏فرماید: «خَيْرُ إِخْوَانِكَ‏ مَنْ‏ سَارَعَ‏ إِلَى‏ الْخَيْرِ وَ جَذَبَكَ‏ إِلَيْهِ‏ وَ أَمَرَكَ‏ بِالْبِرِّ وَ أَعَانَكَ‏ عَلَيْهِ‏»ترجمه غررالحکم حدیث شماره5021

بهترین برادر تو کسی است که به سمت خوبی‏ها در حرکت است و تو را هم به سوی خیر و خوبی جذب و به خوبی امر می‏کند و تو را در این مسیر کمک می‏کند.

مشـــــــروح خطبــــــــــــــــــه دوم:

خودم وهمه ی عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم«أُوصِيکُمْ بِتَقْوَي اللَّهِ فَإِنَّهَا حَقُّ اللَّهِ عَلَيْکُمْ»

ايام نوروز در راه است و همه ما در تدارک خانه تکاني، دور ريختن وسايل ممکنه و تغيير دکوراسيون .همه اين کارها مربوط به دنياي بيرون است اما دنياي درون چه؟ آيا دل و روح ما به خانه تکاني نياز ندارد؟ تغيير لازم ندارد؟

همه ساله قبل از فرارسيدن سال تحويل رسم است عموم مردم خانه تکاني مي کنند واين کار بسيار پسنديده اي است، اي کاش بتوانند يك گناه تكاني هم بكنند. عزيزان در شب سال تحويل يك كاغذ برداريد و روي آن بنويسيد: سالي كه گذشت چگونه بر شما گذشت؟ از پارسال تا حالا چقدر پيش رفت كرده اي؟ از پارسال تا حالا چقدر نماز با توجه خوانده اي؟ چند دفعه نماز جمعه رفته اي؟ چند خانه يتيم و شهيد رفته‌اي؟ به عيادت چند بيمار رفته‌اي؟ چند كتاب مطالعه كرده‌اي؟ از پارسال تا حالا چند دفعه دل افرادي كه نگرانند را با یک تلفن شاد كرده اي؟ چند تا گره از كار مسلمان‌ها باز كرده اي؟ در مجموع از پارسال تا حالا چه كردي؟

اداره‌ها و ارگان‌ها شب آخر سال كه مي‌شود، انبارگرداني مي‌كنند. زن‌ها خانه تكاني مي‌كنند، بد نيست كه آدم يك ساعت بنشيند و خودش را حساب كند. يكسال كه گذشت يكسال يعني 365 روز از عمر شما كم شد. اگر ما خداي نكرده روزي یک گناه كرده باشيم. 365 گناه است.دروغ گناه است، غيبت‌ها گناه است، متلك‌ها گناه است، افرادي را دلشان را رنجانديم گناه است، بياييد بر سالي كه گذشت چند دقيقه فكر كنيم.اجمالاً بد نيست كه انسان شب سال تحويل يك دقتي هم در خودش بكند. امام كاظم (ع) فرمود: شب به شب خودتان را بررسي كنيد.حالا اگر گوش به حرف امام كاظم (ع) نداديم كه شب به شب خودمان را بررسي كنيم لااقل بد نيست كه شب آخر سال كه وارد سال نو مي‌شويم يك تجديد نظر در خودمان كنيم. يك تغييري در خانه زندگيمان بدهيم .

رسول خدا (ص) فرمود:حاسِبُوا اَنْفُسَکُم قَبْلَ اَنْ تُحاسَبُوا وَ زِنُها قَبْلَ اَنْ تُوزَنُوا وَ تَجَهَّزُوا لِلْعَرْضِ الاَکْبَرِ.(بحارالانوار، ج 67، ص 73 )پيش از آنکه به حسابتان برسند، خود را ارزيابي کنيد و در ميزان قرار دهيد و براي حسابرسي بزرگ‌تري آماده شويد.پيامبر مي‌داند که شيطان و نفس وسوسه‌گر از يک سو و عوامل و آسيب‌هاي آشکار و نهان از سوي ديگر، مؤمن را به وادي غفلت مي‌کشاند و از انديشيدن در فرجام خويش باز مي‌دارد. از اين رو چون فرماندهي دلسوز و هشيار آماده باش مي‌دهد «تجهّزوا». مسلمان در همة عمر و در همة عرصه‌هاي زندگي بايد آماده باشد و به سود و زيان خويش رسيدگي کند تا ورشکسته نشود. اين کار از ايمان و زيرکي مؤمن سرچشمه مي‌گيرد و دست کم بايد در شبانه‌روز يک‌بار انجام شود

 به مناسبتهای هفته آینده اشاره میکنم:

صنعت نفت 110 سال قدمت دارد و من برای شروع صحبتم تمرکز روی قیمت آن می کنم.

در حوزه نفت چند اتفاق افتاده که می تواند نگران کننده یا امیدوار کننده باشد. ما زمانی در قیمت نفت رشد داشتیم و الان قیمت آن در حال سقوط است. تا جایی که الان کمتر از 30 دلار شده و تخمین زده می شود که به زیر 20 دلار هم خواهد رسید. چرا این مطلب را می گویم چون اقتصاد ما اقتصادی است نفت پایه. نه به این معنا که ما براساس فروش نفت اقتصاد خود را توسعه می دهیم بلکه به این معنا که پول نفت را می گیریم و در داخل خرج می کنیم.

در بودجه سال 95 آقای رئیس جمهور گفتند 25 درصد بودجه وابسته به نفت است و اين وابستگي مستقيم است که هربشکه نفت امروز به کمتر از 30 دلار رسیده است و مفام معظم رهبری تاکید دارند از تکیه کردن به نفت کاهش دهید و اقتصاد مقاومتی را رونق دهید.

مقام معظم رهبری درسال 1374فرمودند: بايد كاري كنيم كه ملت و دولت ايران، وابسته به نفت خود نباشد؛ چون متأسفانه امروز در دنيا، نفت به سياست هاي بين المللي، كمپاني ها و غارتگران و جهان خواران و مستكبران وابسته است. در حقيقت، نفت در مشت آنهاست. هرگاه بخواهند قيمتش را پايين مي آورند، توليد را كم يا زياد مي كنند، يكي را از دور خارج يا وارد مي كنند. نفت مال ماست، اما سياستش در دست ديگران است.

در رابطه با کاهش قیمت نفت می توان به دو دلیل اصلی اشاره داشت یکی دلایل اقتصادی ودیگری هم سیاسی

کاهش تقاضای جهانی نفت و  افزایش عرضه نفت ازدلایل اقتصادی آن است

 آسیب پذیری اقتصادهای روسیه و ایران و همچنین ونزوئلا از قیمت های نفت باعث شده است که آمریکا و عربستان اقدام به افزایش عرضه و کاهش عمدی قیمت نماید تا بدین منظور باعث بحران های اقتصادی در کشور روسیه و ایران شوند ، در واقع بودجه های این دو کشور با نفت صد دلاری بسته شده است و هرگونه کاهش قیمتی نفت می تواند کشورهای مزبور را با بحران کسری بودجه مواجه سازد و باعث عقب نشینی و یا احیانا انعطاف پذیری بیشتر این حکومت ها در مقابل خواسته های آمریکا و عربستان شود

امید است مسؤلین تدابیری بیندیشندکه هم ازاین سرمایه ملی حفظ وحفاظت کنند وهم اقتصادما متکی ومبتنی برنفت نباشد(تکبیرنمازگزاران)

 یکشنبه اول فروردين آغاز سال 1395 ه.ش و عيد نوروز:

سالي که گذشت با همه تلخي ها و شيريني هايي که داشت همچنان بيانگر پيروزي ، پيشرفت و استقامت ملت ايران بود. که بزرگترین شیرینی آن حضوربسیارگسترده ملت ما پای صندوقهای رأی که به معنای تجدید میثاق مجددبانظام مقدس جمهوری اسلامی بود

به چند مطلب راجع به عيد نوروز اشاره مي کنم :

1- نوروز همزمان با بهار از راه مي رسد و حيات تازه خويش را از سر مي گيرد به همين مناسبت قرآن کريم با توجه دادن به کيفيت حيات دوباره طبيعت زندگي پس از مرگ را به آنان يادآور مي شود و مي فرمايد :« وَاللَّـهُ الَّذِي أَرْ‌سَلَ الرِّ‌يَاحَ فَتُثِيرُ‌ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَى بَلَدٍ مَّيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْ‌ضَ بَعْدَ مَوْتِهَا كَذَلِكَ النُّشُورُ‌ » (سوره فاطر/آیه 9) خداوند کسي است که بادها را فرستاد و ابرها را برانگيخت سپس آن را به سوي زمين مرده سوق مي دهيم و ما بدين وسيله زمين ،پس از مرگش زندگي مي بخشيم ، رستاخيز همينگونه است.

بنابراين فرارسيدن نوروز بايد ما را به ياد زندگاني پس از مرگ بياندازد تا بکوشيم همراه با تحول طبيعت ، تغيير و تحولي در خويش پديد آوريم. و با اعمال صالح مانند صله رحم و ديدار با دوستان و ديدار با خانواده شهدا و جانبازان و کنار گذاشتن کينه ها و کدورت ها و دوري از گناه و کمک و انفاق به نيازمندان خود را براي رستاخيز آماده کنيم .

 مطلب دوم اينکه موقع تحويل سال کسانی که میتواننددر اماکن مذهبي و معنوي حضور پيدا کنندتا به واسطه آن اوليا خدا (امامزادگان و شهدا) خداوند به ما کمک کند تا تحولي به سوي معنويت و نورالهي در ما ايجاد شود.و اين دعاي «يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ، يَا مُدَبِّرَ اللَّيْلِ وَ النَّهَارِ ، يَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ ، حَوِّلْ حَالَنَا إِلَي أَحْسَنِ الْحَالِ»را در محضر شهدا بخوانيم تا خداوند به احترام شهدا حال ما را به احسن حال که حال شهدا باشد تغيير بدهد.

 توصيه در خصوص مسائل امنيتي در بخش :

توصیه به نيروهاي انتظامي و امنيتي دارم تا نگراني براي مردم در سال نو ايجاد نشود . مردم نياز به آرامش و امنيت دارند.که ان شاءالله باآرامش خاطرسفرهای نوروزی راداشته باشند ازطرفی هم به کسانی هم مسافرت میکنند توصیه میکنم که که به قوانین راهنمایی ورانندگی توجه کنند قوانین را مراعات کنند که خدای ناکرده حادثه ناگواری برای آنها رخ ندهد وشیرینی سفررابه تلخی تبدیل نکنند.

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --