اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: شوراى نگهبان يكى از اركان مهم نظام،ونقش اساسى درحفظ جمهوريت واسلاميت نظام دارد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: شوراى نگهبان يكى از اركان مهم نظام،ونقش اساسى درحفظ جمهوريت واسلاميت نظام دارد.

به گزارش دفترامام جمعه حسن آبادنمازجمعه اینهفته بیست وسوم /تیرماه/نودوشش با حضور اقشارمختلف مردم و به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”درمصلی امام خمینی این شهر برگزارشد.

************************************************************************************
عناویــــــن خطبــــــــه اول:
1- این یک سنت همیشگی است، نیکی‌ها و بدیها سرانجام به خود انسان باز می‌گردد.
2- سخن گفتن،همچون دیگر کارهای شرعی، ادب خاص خود را می طلبد.
3- ازآيات قرآن بدست مي آيد كه آميختن زندگي به اعمال و رفتار لغو نشانه اي از ضعف ايمان است.
************************************************************************************
عناویــــــن خطبـــــــه دوم:
1-فتنه هاي صورت گرفته در طول سالهای گذشته در انقلاب اسلامي نشان اردوشاخصه دارد.
2-دشمن شناسي از محوري ترين مباحث در موضوع دفع و رفع تهديدها و دفاع از يك ملت به شمار مي آيد
3- علی علیه السلام میفرماید:فتنه كه مي آيد چند چيز نيز به دنبال آن مي آيد.
4- شوراى نگهبان يكى از اركان مهم نظام،ونقش اساسى درحفظ جمهوريت واسلاميت نظام دارد.
5- انتظارمردم این است که برخوردقاطعى ازسوى قوه قضائيه بامتخلفين انتخاباتى صورت بگیرد.
*************************************************************************************
مشــــــروح خطبـــــــــه اول:
أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم        بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

photo_2017-04-07_17-24-14
عبدالله اوصیکم ونفسی به تقوی الله
هفته گذشته گفتیم ازحضرت عبد العظیم الحسنی روایت شده تا میرسد به امام باقر علیه السلام که فرمودند: «يَا محمدابن مُسْلِمٍ لاَ يغرنک النَّاسِ مَنْ نفسک فَإِنَّ الْأَمْرَ يَصِلُ إليک دُونَهُمْ وَلَا تُقْطَعُ نهارک بکذا وکذا فَإِنْ معک مِنْ يَحْفَظُ عليک عملک فَأَحْسِنْ فَإِنِّي لَمْ أَرَ شَيْئاً أَحْسَنَ درکا وَلَا أَسْرَعَ طَلَباً مِنْ حَسَنَةٍ مُحْدَثَةٍ لِذَنْبٍ قَدِيمٍ»
مبادا مردم تو را از خود غافل سازند؛ زيرا زيان اين غفلت به تو مى رسد نه به آنان.

ای محمدابن مسلم مردم تو را بخودت مغرور نكنند (و با مدح و ستايشت تو را از خودت غافل نكنند) زيرا (سزاى) كار (و كردارت) بتو رسد نه بآنها، و روزت را بچنين و چنان (يعنى سخنان بيهوده) بپايان مبر، زيرا با تو كسى هست كه كردار تو را بر تو نگهدارد (و يادداشت كند) و نيكى كن زيرا من نديده ام چيزى را براى تدارك گناه گذشته و كهنه بهتر و شتابانتر از كردار نيكى كه تازه باشد.
هم چنین عرض کردیم دراین روایت به چندنکته تأکید شده که یک مورد راعرض کردم .که مسئله غفلت بود موارد غفلت راهم عرض کردیم: 1-نعمت‌ها خداوند را فراموش می‌کند. «نَسُوا اللَّه»(حشر/19) 2-خدا را فراموش می‌کند. 3-گاهی مکتب را فراموش می‌کند. 4-تذکرات را فراموش می‌کند. 5-خویشتن که درروایت به غفلت ازخویشتن اشاره شده است.
امانکته دوم:بازگشت اعمال به خود انسان:

” إِنْ أَحْسَنْتُمْ أَحْسَنْتُمْ لِأَنْفُسِکُمْ وَ إِنْ أَسَأْتُمْ فَلَها”، اگر نیکی کنید به خود نیکی کرده‌اید و اگر بدی کنید به خود بدی کرده‌اید. (الاسراء/ 84)
این یک سنت همیشگی است، نیکی‌ها و بدیها سرانجام به خود انسان باز می‌گردد، هر ضربه‌ای که انسان می‌زند بر پیکر خویشتن زده است، و هر خدمتی به دیگری می‌کند در حقیقت به خود خدمت کرده است، ولی مع الاسف نه آن مجازات بعضی ازانسانهارا بیدار می‌کند و نه این نعمت و رحمت مجدد الهی !!باز هم به طغیان می‌پردازند و راه ظلم و ستم و تعدی و تجاوز را پیش می‌گیرند
نکته سوم:دوری ازسخنان لغو وبیهوده

سخن گفتن،همچون دیگر کارهای شرعی، ادب خاص خود را می طلبددر آیات مختلف قرآن کریم، خداوند متعال با پیامبران، ملائکه، مؤمنان، عموم مردم و حتی با کفار و مشرکان، ادب در کلام را کاملاً رعایت می کند. به مؤمنان نیز دستور می دهد با دیگران زیبا سخن گفته و از به زبان آوردن گفتار زشت و بی ادبانه (حتی در مقابل کافران و ابلهان) دوری گزینند
در آيات قرآني و روايات تفسيري، براي لغو مصاديق چندي بيان شده كه در اين جا به آن ها اشاره مي شود. از جمله مصاديق مي توان به هر كار باطلي اشاره كرد كه انسان انجام مي دهد. از آيات 1 و 3 سوره مومنون برمي آيد كه مراد از لغو هر كار باطل و ناحقي است. تهمت و نسبت دادن گفتارهاي باطل يا عملي ناروا به افراد از ديگر مصاديق لغو است. سخني كه بدون ذكر خداوند و بيرون از دايره ياد الهي باشد نيز از سخنان لغو و بيهوده دانسته شده است.
هرعمل بي فايده از مصاديق ديگر لغو است. همچنين ازآيات قرآن بدست مي آيد كه آميختن زندگي به اعمال و رفتار لغو نشانه اي از ضعف ايمان است.غنا و موسيقي مطرب و غنايي از ديگر مصاديق لغو مي باشد فحش و ناسزا نيز به عنوان مصداقي از كلام لغو و بيهوده مطرح است. سوگند و قسم ها از مصاديق لغو دانسته شده است. در روايت است كه امام زين العابدين (ع) حتي حاضر نشد براي اثبات حق خويش سوگند راست بخورد، پس چگونه به خود اجازه مي دهيم كه سوگند دروغ يا بيهوده بخوريم تا امري را به كرسي بنشانيم. (فروع كافي، 790/ص 435، كتاب ايمان)

نکته چهارم:توصیه به خوبی ونیکی
در آیه 7 سوره مبارکه عنكبوت مى‏خوانیم وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَنُكَفِّرَنَّ عَنْهُمْ سَیِّئاتِهِمْ:”كسانى كه ایمان آوردند و عمل صالح انجام دارند گناهان آنان را مى‏پوشانیم”.
« وَ أَقِمِ الصَّلاةَ طَرَفَیِ النَّهارِ وَ زُلَفاً مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَناتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئاتِ ذلِكَ ذِكْرى‏ لِلذَّاكِرِین‏َ» سوره مبارکه هود آیه114
درمجمع البیان ذیل این آیه آمده است که ابو عثمان مى‏گوید: من با سلمان فارسى زیر درختى نشسته بودم، او شاخه خشكى را گرفت و تكان داد تا تمام برگهایش فرو رفت، سپس رو به من كرد و گفت سؤال نكردى چرا این كار را كردم.گفتم: بگو ببینم منظورت چه بود؟
گفت: این همان كارى بود كه پیامبر (ص) انجام داد هنگامى كه خدمتش زیر درختى نشسته بودم، سپس پیامبر این سؤال را از من كرد و گفت سلمان نمى‏پرسى چرا چنین كردم؟ من عرض كردم بفرمائید چرا؟ فرمود:
«انَّ الْمُسْلِمِ اذا تَوَضَّأَ فاحسن الْوُضُوءَ ثُمَّ صَلَّى الصَّلَوَاتِ الْخَمْسَ تَحَاتَّتْ خطایاه كَمَا تَحَاتُّ هَذَا الْوَرِقِ ثُمَّ قرء هَذِهِ الایة وَ أَقِمِ الصَّلَاةِ»
هنگامى كه مسلمان وضو بگیرد و خوب وضو بگیرد، سپس نمازهاى پنجگانه را بجا آورد، گناهان او فرو مى‏ریزد، همانگونه كه برگهاى این شاخه فرو ریخت، سپس همین آیه (اقم الصلاة …) را تلاوت فرمود.

*************************************************************************************
مشـــــروح خطبـــــه دوم:
بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم
خودم و همه عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم

*************************************************************************************
اما مناسبتها:
جمعه 23 تیر 19 شوال حماسه همبستگى ملى در دفاع از اركان مقدس نظام و رهبرى (ولايت فقيه) و پايان دادن به آشوب اخلال‏گران (1378 ه.ش)

مرور فتنه هاي صورت گرفته در طول سالهای گذشته در انقلاب اسلامي نشان مي دهد كه اولافتنه ها از يك مركزيت داخلي و با هماهنگي دشمنان خارجي صورت مي گيرد ثانيا فتنه ها تابعي از يك برنامه ريزي بلندمدت10 ساله هستند. در 10 سال نخستين انقلاب اسلامي دشمنان جمهوري اسلامي انواع فتنه ها را با رويكرد سخت از جمله ترور، كودتا و… و در نهايت جنگ تحميلي كشور ما عملياتي كردند و در انتها با توصيه آقاي فرانسيس فوكوياما و ساير نظريه پردازان و سياستمداران غربي طرح تغيير رويكرد سخت به رويكرد نرم را در دستور كار خود قرار دادند.
آنچه كه در 18 تير ماه سال 78 رخ داد محصول 10 سال تلاش دشمنان با همكاري عناصر نشان دار و بي نشان خود در داخل بود كه بالاخره در 23 تيرماه 78 با حضور وصف ناپذير مردم در صحنه خنثي شده و توطئه هاي آنان نقش بر آب شد.بي شك دشمن شناسي از محوري ترين مباحث در موضوع دفع و رفع تهديدها و دفاع از يك ملت به شمار مي آيد چه بسا امت هايي كه در طول تاريخ در اثر غفلت از دشمنان و فقدان آگاهي و بصيرت لازم سياسي و اجتماعي در شناخت توطئه ها و اتخاذ مواضع به موقع و صحيح توسط نخبگان و خواص آن جامعه به سرنوشتي هلاكت بار گرفتار شده اندتمامي مستندات موجود و اقدامات صورت گرفته از سوي اصحاب فتنه هيچ ترديدي باقي نمي گذارد كه آنان قصد براندازي نرم يا كودتاي رنگين داشته اند.
بديهي است و عقل سليم نيز حكم مي كند كه دشمن هرگز دست از دشمني بر نخواهد داشت و بايد به طور طبيعي در آينده منتظر توطئه هاي خطرناك تر و فتنه هاي پيچيده تر از سوي دشمن خارجي و عوامل داخلي آن باشيم.
فتنه كه مي آيد چند چيز نيز به دنبال آن مي آيد:
اول: ترديد و شك و دو دلي در باورهاي آحاد مردم.
دوم: شعله ور شدن آتش اختلاف در بين مردم و مسئولين.
سوم: بي ثباتي و تزلزل در ايمان.
چهارم: گم كردن دوست و دشمن و مخلوط شدن دوست و دشمن.

*********************************************************************************
دوشنبه 26 تیر 22 شوال سالروز تأسيس شوراى نگهبان قانون اساسى (1359 ه.ش)
شوراى نگهبان كه در سال ۱۳۵۹ با دورانديشى و ژرف‌نگرى بنيانگذار كبير انقلاب اسلامى تأسيس شد، به‌عنوان يكى از اركان مهم نظام، نقش اساسى در حفظ جمهوريت و اسلاميت نظام دارد.
قانون اساسى وظايف خطير متعددى را برعهده اين شورا نهاده است و اهميت هر يك از اين وظايف، باعث شده تا اين نهاد همواره مورد حمايت حضرت امام خمينى(ره) و مقام معظم رهبرى و همه دلسوزان نظام اسلامى باشد.
دو وظیفه مهم شورای محترم نگهبان را به محضرشما تقدیم میکنم:
1-تفسیرقانون اساسی وجلوگیری ازسوءبرداشت ازقانون.
قانون اساسى به‌عنوان ميثاق ملى و شالوده قوانين هر كشورى محسوب مى‌شود و تفسير قانون اساسى در جمهورى اسلامى برعهده شوراى نگهبان است و اين شورا كه از ۶ فقيه و ۶ حقوقدان تشكيل شده با تفسير خود، مُراد اصلى مقنن را روشن نموده و جلوى هرگونه برداشت سليقه‌اى و يا سوء برداشت از مواد قانون اساسى را مى‌گيرد. از طرفى ديگر اداره كشور نيازمند قوانين اجرايى و كاربردى ديگرى است كه در قالب مصوبات مجلس شوراى اسلامى و يا آيين‌نامه و اساسنامه‌هاى دولتى عرضه مى‌شود. بديهى است اين قوانين و مقررات نبايد مغاير با قانون اساسى و شرع مبين باشند و در اينجا نيز وظيفه تطبيق اين قوانين با شرع مقدس اسلام و قانون اساسى، برعهده شوراى نگهبان گذاشته شده است و تمامى اين موارد بايد به تأييد شوراى نگهبان برسد و به عبارت ديگر، هر قانونى در نظام جمهورى اسلامى بدون تأييد شوراى نگهبان فاقد اعتبار است.
2-نظارت بر انتخابات‌
انتخابات يكى از مهم‌ترين اركان در نظام‌هاى مردم‌سالار و دموكراسى تلقى مى‌گردد و نقش و جايگاه مردم در نظام و ميزان مقبوليت حكومت در حضور مردم در انتخابات تجلى مى‌يابد. شوراى نگهبان وظيفه دارد از طرفى اجازه ورود افراد فاقد صلاحيت به اركان نظام را بگيرد و از سوى ديگر با نظارت بر روند رأى‌گيرى، حق اعمال رأى مردم را به‌مثابه امانتى الهى پاس بدارد و هم‌چنين از تضييع حقوق كانديداها و بروز تخلف و ايجاد فضاى ناسالم در رقابت‌هاى انتخاباتى جلوگيرى كند.
پس از پيروزى انقلاب اسلامى تاكنون قريب به ۴۶ انتخابات اصلى و مياندوره‌اى داشته‌ايم. چون شوراى نگهبان عملاً فعاليت خود را از تاريخ ۲۶ تيرماه ۱۳۵۹ آغاز كرد؛ طبيعتاً در برگزارى ۶ انتخابات قبل از اين تاريخ، نقشى نداشت
در ۲۹ ارديبهشت امسال نيز انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهورى با شكوه و مشاركتى كم‌نظير برگزار شد و با وجود برخى تخلفات مقامات در ايام تبليغات انتخاباتى و نيز تخلفاتى در بعضى از حوزه‌هاى رأى‌گيرى، شوراى نگهبان به‌دور از حواشى به وظيفه شرعى و قانونى خود عمل نمود و ضمن بررسى تخلفات، با توجه به اين‌كه حجم تخلفات در نتيجه انتخابات مؤثر نبود، صحت انتخابات را اعلام نمود و پرونده متخلفين انتخاباتى را به قوه قضائيه ارجاع داد.
اميد آن‌كه با برخورد قاطعى كه از سوى قوه قضائيه با متخلفين انتخاباتى صورت مى‌گيرد و همكارى ساير مسؤولين و نهادهاى دولتى، ان‌شاءا… در انتخابات‌هاى آينده شاهد بروز اين تخلفات نيز نباشيم و در رقابتى سالم و منصفانه، كانديداى مورد اعتماد مردم انتخاب و همه براى پيشرفت نظام مقدس جمهورى اسلامى و اعتلاى ارزش‌هاى والاى انسانى و اسلامى تحت ولايت و رهبرى مقام معظم رهبرى همكارى و هميارى نمايند.{تکبیرنمازگزاران}

**********************************************************************************
پنج‏شنبه 29 تیر 25 شوال شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) (148ه‍ ق)

وقت گذشته تسلیت عرض میکنم ان شاءالله هفته آینده صحبت خواهم کرد.

{والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمۀ اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته}
***********************************************************************************

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --