اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / نکاتی پیرامون دعای هفتم صحیفه سجادیه{نکته دوم} “گشایش ،راحتی ،آرامش وسکینه جز به دست خدا نخواهدبود”

نکاتی پیرامون دعای هفتم صحیفه سجادیه{نکته دوم} “گشایش ،راحتی ،آرامش وسکینه جز به دست خدا نخواهدبود”

بیان نکاتی پیرامون دعای هفتم صحیفه سجادیه توسط حجت الاسلام والسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقرشهر

{نکته دوم}

“گشایش ،راحتی ،آرامش وسکینه جز به دست خدا نخواهدبود”

بســـــــــــم الله الـــــرحمـــــن الـــــرحیــــــــــم

 یکی از بزرگان برای من فرمودند: من یک موقع مریضی داشتم که نمی‌توانستم از جا بلند شوم و مشکلات روحی و فشارهای سنگین روی من بود. به یاد دعای هفتم صحیفه سجادیه افتادم و با یک سوزی این را خواندم. «يَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَكَارِهِ» ای خدایی که تو همه گره‌ها را باز می‌کنی. تیزی و شدت فشارها را در هم می‌شکنی و آن بلاها فروکش می‌کند. خواندن دعا همان و بلند شدن از جا همان! اگر بگوییم این دعا اعجاز می‌کند حرف گزافی نزدیم. این دعا را در میان دعاها جدی‌تر بگیریم. در قنوت‌، در نماز، در مشاهد مشرفه، در موقع اجابت دعا خیلی دعای قوی است.

57055_1_یا_من_تحل

«فرازاول ودوم»

یَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکَارِهِ، وَ یَا مَنْ یَفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ، وَ یَا مَنْ یُلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلَى رَوْحِ الْفَرَجِ. ذَلَّتْ لِقُدْرَتِکَ الصِّعَابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِکَ الْأَسْبَابُ، وَ جَرَى بِقُدرَتِکَ الْقَضَاءُ، وَ مَضَتْ عَلَى إِرَادَتِکَ الْأَشْیَاءُ.

ابتدا این چند جمله از این دعا را معنا کنم. می‌فرماید: «يَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَكَارِهِ» ای خدایی که تمام گره‌های سختی‌ها و دشواری‌ها به دست تو حل می‌شود. تو حلال مشکلات هستی. «وَ يَا مَنْ يُفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ» ای خدایی که آن تیزی شدت‌ها و شدت بلا را خاموش می کنی. «وَ يَا مَنْ يُلْتَمَسُ مِنْهُ المَخْرَجُ إِلَى رَوْحِ الْفَرَجِ» چه کسی می‌تواند ما را به گشایش و راحتی و آرامش برساند؟ ای خدایی که از تو می‌شود التماس کرد و درخواست کرد برای برون رفت و رسیدن به همه راحتی‌ها و گشایش‌ها. «ذَلَّتْ لِقُدْرَتِكَ الصِّعَابُ» در مقابل ناهمواری‌ها و سختی‌ها قدرت تو همه ناهمواری‌ها را هموار می‌کند. سختی معنا ندارد. قدرت خدا کن فیکون است. «ذَلَّتْ لِقُدْرَتِكَ الصِّعَابُ» تمام سختی‌ها برای قدرت تو آسان است. «وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِكَ الْأَسْبَابُ» تمام اسباب به لطف تو سببیت می‌گیرد.

 اگر خدا بخواهد کاری را بکند در یک لحظه انجام می‌دهد و اگر اراده نکند تمام عالم جمع شود، آسمان و زمین و فرشته‌ها جمع شوند و خدا نخواهد، محال است اتفاقی بیافتد. توحید ناب این است. همه کاره خداست. خدا می‌تواند تمام سختی‌ها را آسان کند.

افرادی داشتیم چندین سال مشکل داشتند به هر چیزی متوسل شدند اما نشد که نشد چرا ؟؟چون خدا نمیخواست !!بعداًدعا و توسل پیدا کرده گفتند: خدایا ما عاجز یم، شما این کار را درست کن.

عقده هاي روحي انسان آن چنان پيچيده است كه علم روان شناسي جديد بعضي را غير قابل حل و بعضي را بسيار مشكل تشخيص داده است و توان علاج آن ها را در مرزي دانسته اند كه از عهده بسيار كمي از متخصصين بر مي آيد. ولي خداي متعال گره هاي كوري كه به دست هيچ كس باز نمي شود را به آساني مي گشايد و مي داند كه چگونه بايد بندگان مبتلا و گرفتار را به سامان برساند.

 در قرآن مجید در موارد متعددی مردم را به این مسأله توجه داده که به دیگران اعتماد نکنند، در گرفتاری ها و سختی ها به خدا توجه کنید و به طور کلی امور خود را به خدا واگذارید و با اعتماد بر او دنبال فعالیت خویش بروید، از جمله درسوره مبارکه انعام می فرماید:

وَإِنْ يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَإِنْ يَمْسَسْكَ بِخَيْرٍ فَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿۱۷﴾

و اگر خدا به تو زيانى برساند كسى جز او برطرف كننده آن نيست و اگر خيرى به تو برساند پس او بر هر چيزى تواناست.

ودرسوره مبارکه احزاب هم میفرماید:

قُلْ مَنْ ذَا الَّذِي يَعْصِمُكُمْ مِنَ اللَّهِ إِنْ أَرَادَ بِكُمْ سُوءًا أَوْ أَرَادَ بِكُمْ رَحْمَةً وَلَا يَجِدُونَ لَهُمْ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلِيًّا وَلَا نَصِيرًا ﴿۱۷﴾

بگو: چه كسي مي‏تواند شما را در برابر اراده خدا حفظ كند اگر او مصيبت يا رحمتي را براي شما اراده كرده، و غير از خدا هيچ سرپرست و ياوري نخواهند يافت.

ودهها آیه دیگر که درجای جای قرآن آمده است

اين جاست كه باید ياس و نااميدي انسان زايل شود، زيرا با كرم او همه چيز حل مي گردد و كمترين نگراني در كار نخواهد بود. زيرا كليد همه اسرار گره خورده عالم در ارتباط با تدبير حكيمانه خداوند قرار دارد.

پس، گذشته از آن كه گشايش هر در بسته اي به يد قدرت اوست، شكنندگي مصائب و حاد بودن آنان نيز در برابر قدرت و پشتيباني او كند گرديده و از كنار زندگي بدون هيچ گونه اصطكاكي عبور خواهد كرد، و به همين دليل حضرت فرموده كه فقط به وسيله تو خروج از وادي غم ميسور است و هيچ چيز براي تو مشكل نيست.

{والســــــــــلام علیکــــــــــم ورحمـــــة اللـــــه وبرکاتـــه}

{پایان نکته دوم }

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --