اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / کاروکارگربنیان واساس اقتصاددریک کشورویک جامعه است.

کاروکارگربنیان واساس اقتصاددریک کشورویک جامعه است.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه حسن آباد نماز پرصلابت جمعه اینهفته دهم اردیبهشت به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه وباحضوراقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.امام جمعه محترم دربخشی ازخطبه اول یادآورشدند:

بحث ما درباره منشأ انحرافات انسان، به­ خصوص انحرافات ناگهاني و چرخش‌هاي غيرمنتظره بود. در جلسه اول با استفاده از فرازهایی از خطبه شقشقيه توضيح داديم که گاهی زيور و زينت‌هاي دنيا آن­چنان جلوه مي‌کند و دل انسان را مي‌ربايد که حقايق و حتي تصميمات قبلي خود را فراموش مي‌کند، تغيير مسير مي‌دهد و در راه ديگري قدم مي‌گذارد. در جلسه دوم هم گفتیم عامل ديگري که حضرت در خطبه­ های مختلف درباره آن سخن گفته­ اند، شیطان است. که به نمونه‌هايي که حضرت صريحا عامل انحراف و لغزش و خطا را شيطان معرفي مي‌کند. اشاره داشتیم.

اماهيچ کدام از این‌دو (دنیا و شیطان) به تنهايي نمي‌توانند انسان را به کاری وادار کنند.  بلکه اصلي‌ترين عامل براي لغزش انسان، هواي نفس است

خطیب جمعه حسن آباددربخشی ازخطبه دوم هم بااشاره به روزکاروکارگریادآورشدند: اهمیت نقش کارگر در روند توسعه کشورها به گونه ‏ای است که یک روز را در تقویم جهانی به خوداختصاص داده استاین روز، روز  تکریم از کار و کارگر در کشورها لقب گرفت اما در فرهنگ اسلام، هر روز روز کار و کارگر است. عظمتی که پیامبر اکرم برای کار و گارگر قائل شدند در یک روز و یک ماه و زمان خاص خلاصه نمی شود.  کار کارگر بنیان و اساس اقتصاد در یک کشور و یک جامعه است.

عناوین خطبه اول:

1-هواي نفس به چه معناست؟

2- آدميزاد شمشير دو لب است.

عناوین خطبه دوم:

1- مسؤلیت شوراهاحساس وگسترده است بایدمراقب بود انحراف پیدا نکند

2- در فرهنگ اسلام، هر روز روز کار و کارگر است.

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

  أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم        بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

9k=

بحث ما درباره منشأ انحرافات انسان، به­خصوص انحرافات ناگهاني و چرخش‌هاي غيرمنتظره بود. در جلسه اول با استفاده از فرازهایی از خطبه شقشقيه توضيح داديم که گاهی زيور و زينت‌هاي دنيا آن­چنان جلوه مي‌کند و دل انسان را مي‌ربايد که حقايق و حتي تصميمات قبلي خود را فراموش مي‌کند، تغيير مسير مي‌دهد و در راه ديگري قدم مي‌گذارد. در جلسه دوم هم گفتیم عامل ديگري که حضرت در خطبه­های مختلف درباره آن سخن گفته­اند، شیطان است. که به نمونه‌هايي که حضرت صريحا عامل انحراف و لغزش و خطا را شيطان معرفي مي‌کند. اشاره داشتیم.

اماهيچ کدام از این‌دو (دنیا و شیطان) به تنهايي نمي‌توانند انسان را به کاری وادار کنند. بلکه اصلي‌ترين عامل براي لغزش انسان، هواي نفس است، و دنيا و جلوه‌هاي آن متعلقات هواي نفس را مشخص مي‌کنند، که البته انواع مختلفي دارند و نسبت به سنين، مناطق و اصناف مختلف، متفاوت است. هم­چنین کار شيطان نیزکه هفته گذشته عرض کردم در واقع تقويت همان انگيزه و هواي نفس است؛ يعني اگر ما هيچ ميلي به انجام گناهي نداشته باشيم، شيطان نمي‌تواند ما را به آن عمل وادار کند. فرض اين است که کاري اختياري است و بايد خود انسان بخواهد و شيطان تنها انسان را وادار مي‌کند که خودش تصميم بگيرد. بنابراین بايد بخواهد و نوعی تمايل به آن داشته باشد تا آن را تحقق ببخشد. شیطان درباره کاری که انسان به آن هيچ ميلي ندارد و يا از آن بدش می­آید، کاری نمي‌تواند بکند. پس در واقع نقش شيطان، بيدار کردن يک ميل خفته، تقويت يک گرايش یا علاقه و کارهایی مثل آن است. بررسی آیات قرآن و روايات و هم‌چنین خطبه‌های نهج‌البلاغه نیز ما را به این نتیجه می‌رساند که کار شیطان در واقع تقويت همین خواسته‌ها و چيزهايي است که به دنبال اين تقويت مي‌باشد.

اما هواي نفس به چه معناست؟ در پاسخ مي‌توان گفت كه عنوان هواي نفس مقداري ابهام دارد و تعبيراتي كه در اين زمينه به كار رفته براي بسياري اشتباه‌انگيز است.

به طور كلّي عواملي را كه سبب ضعف ايمان، سلب ايمان يا تحقق نيافتن ايمان مي‌شوند، مي‌توان تحت عنوان عامِّ «هواي نفس» مطرح و بررسي كرد. هواي نفس دل آدمي را مي‌ربايد و به يک معنا نمي‌گذارد دلي براي او باقي بماند تا محلي براي ورود ايمان شود.

هوای نفس به هر عمل و رفتار ظاهری و باطنی گفته می شود که در جهت مخالف خواسته و اراده خداوند متعال باشد. غفلت از یاد خدا، فراموش کردن نعمت ها، نیکی ها، حکومت و اقتدار الهی و پیروی از شیطان و شیطان صفتان، افراط و تفریط در اعمال و رفتار، برخی از مصادیق پیروی از هوای نفس می باشد.

خدا انسان را مختار آفريده و براي او امکان تحول قرار داده است. ممکن است انسان بعد از عمري پنجاه ساله توبه کند. حر چگونه تغيير کرد؟ عکس اين مطلب هم ممکن است. ممکن است کسي بعد از پنجاه سال منحرف شود. قرآن در اين‌باره داستاني براي ما ذکر کرده که امروز بايد به آن توجه کنيم؛ «وَاتْلُ عَلَيْهِمْ نَبَأَ الَّذِيَ آتَيْنَاهُ آيَاتِنَا فَانسَلَخَ مِنْهَا فَأَتْبَعَهُ الشَّيْطَانُ فَكَانَ مِنَ الْغَاوِينَ * وَلَوْ شِئْنَا لَرَفَعْنَاهُ بِهَا وَلَـكِنَّهُ أَخْلَدَ إِلَى الأَرْضِ وَاتَّبَعَ هَوَاهُ فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث ذَّلِكَ مَثَلُ الْقَوْمِ الَّذِينَ كَذَّبُواْ بِآيَاتِنَا فَاقْصُصِ الْقَصَصَ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ؛ ).اعراف، 176- 175.( و خبر آن كس را كه آيات خود را به او داده بوديم براى آنان بخوان كه از آن عارى گشت؛ آن‌گاه شيطان او را دنبال كرد و از گمراهان شد و اگر مى‏خواستيم قدر او را به وسيله آن آيات بالا مى‏برديم؛ اما او به زمين دنيا گراييد و از هواى نفس خود پيروى كرد. از اين‌رو داستانش چون داستان سگ است كه اگر بر آن حمله‏ور شوى زبان از كام برآورد و اگر آن را رها كنى باز هم زبان از كام برآورد. اين مثل آن گروهى است كه آيات ما را تكذيب كردند. پس اين داستان را براى آنان حكايت كن شايد كه آنان بينديشندقرآن اين داستان را که مربوط به قرن‌ها پيش از ظهور اسلام است براي اين ذکر کرده که امروز به درد من و شما بخورد. مي‌فرمايد اين داستان را براي مردم بخوان؛ داستان کسي که ما آيات خودمان را به او داديم و به وسيله اين آيات مي‌توانست به مقام بسيار رفيعي نائل شود، ولي او قدرداني نکرد و از اين آيات سوءاستفاده کرد؛ دنبال زندگي مادي رفت و از هواي‌نفس پيروي کرد. فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَث همين کسي که آن آيات الهي به او داده شده بود و مي‌توانست در شمار اولياي برجسته خدا در آيد کارش به جايي رسيد که مَثَلش مَثَل سگ شد.
آدميزاد شمشير دو لب است. اين‌که اميدواريم خدا گناهانمان را بيامرزد به خاطر اين است که آدميزاد امکان تغيير دارد. امکان دارد خدا توفيق توبه دهد و گناهانمان را ببخشد. عکس اين مطلب نيز صادق است. چرا اين فرد اين‌گونه شد؟ آدميزاد يعني همين؛

مشـــــــروح خطبــــــــــــــــــه دوم:

خودم وهمه ی عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم

نهم اردیبهشت روزشوراهاست وآغازهفته شهروشهروند

درقانون اساسی ضمن 9اصل به مسئله شوراها پرداختته شده است که اگردرست وخوب عمل شود بسیارمفید وشیرینی خاصی برای مردم به دنبال خواهد داشت.

مشورت:یکی ازمسائل مهمی است که خداونددرقرآن باشیوه های مختلف اهمیت آن راوعمل به آن راسفارش نموده است

مشورت برای چیست؟؟

برای رسیدن به آراءونظریه های خوب وبهتر بذای اینکه ره خودمحوری وخیره سری بسته شود.لذا میبینم معصومین که خود عقل کل هستند مشورت میکردند تا ازاین طریق آموزش بدهند جامعه را.

چندنکته عرض کنم

1-مسؤلیت شوراهاحساس وگسترده است بایدمراقب بود انحراف پیدا نکند لذاغفلت نکنید.

2-بایدباورکنید جزباکمک به یکدیگروافزایش اگیزه های دینی نمیتوانند مشکلات رابرطرف کنند

3-اعتمادمردم به شما مسؤلیت شما را سنگین ترکرده آنرخوب بشناسیدوقدربدانید

4-بایدنیتها خالص وقربه ال الله باشد چرا که دراین جایگاهها میتوانیم با انگیزه ونحوه کارهم به خدا نزدیک شویم وهم ازخدا دورشویم !

5-وحدت انسجام دوری ازاختلافات اصل موفقیت شوراهاس چرا که اختلاف انسان را بی انگیزه میکند.

شنبه 11 اردیبهشت روزجهانی کارگر

اهمیت نقش کارگر در روند توسعه کشورها به گونه‏ای است که یک روز را در تقویم جهانی به خوداختصاص داده استاین روز، روز  تکریم از کار و کارگر در کشورها لقب گرفت اما در فرهنگ اسلام، هر روز روز کار و کارگر است.
عظمتی که پیامبر اکرم برای کار و گارگر قائل شدند در یک روز و یک ماه و زمان خاص خلاصه نمی شود.  کار کارگر بنیان و اساس اقتصاد در یک کشور و یک جامعه است.

عزیزترین، قوی ترین و باهمت تریمن و مقتدر ترین عناصر کشور و جامعه کارگر است، قوی است ، قدرت دارد و با تکیه بر مغز و ابتکار و زور  بازوی خودش ارتزاق می کند،

دراقتصاد مقاومتی،هم وتحقق شعرسال کارگران نقش بسیارمؤثری دارند

اقتصاد مقاومتی، یعنی مقاوم سازی اقتصاد، یعنی طوری اقتصاد مقاوم شود که در مقابل تهاجم دشمنانی که از دخالت نظامی در کشور می ترسند و توان مقابله نظامی با مردم ما را ندارند، تمام توطئه افکنی آنان متمرکز شده بر یک تهاجم اقتصادی بر مردم تا بتوانند سفره مردم را خاکستر کنند نیروکاروکارگربه توجه به تولیدمیتواند بااین نقشه دشمن مبارزه ومقاومت کند(تکبیرنمازگزاران)

یکشنبه سالروز شهادت علامه استادشهیدمطهری درسال 58وروزمعلم

متأسفانه فرصت گذشته پیرامون این مناسبت ان شاءالله هفته آینده صحبت خواهم کرد. والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

لازم به ذکراست به منسبت روز شوراها وهفته شهر وشهروند آقای سیدجواداشرفی ریاست محترم شورای شهرحسن آباد درمراسم نمازجمعه به ایرادسخن وارائه گزارش پرداختتند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --