اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک:امروز رسالت خواص جامعه در جهاد تبیین و روشنگری جامعه به‌مراتب سنگین‌تر و حساس‌تر از هر زمان دیگری است

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک:امروز رسالت خواص جامعه در جهاد تبیین و روشنگری جامعه به‌مراتب سنگین‌تر و حساس‌تر از هر زمان دیگری است

به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهر نماز باشکوه جمعه بیست وهفتم اسفند ماه 1400  مصادف باپانزدهم  شعبان المعظم 1443 ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر وکهریزک در مصلی باقرشهر وباحضوراقشار مختلف مردم برگزار شد.

عناویـــــن خطبـــــــــــه اول:

۱. خصوصیات وخصال برجسته اخلاقی ومعنوی امام زمان(عج)برای شیعیان و منتظرانش درس آموز و انگیزه بخش است.

۲ . اهلبيت معدن رحمت هستند،واسطه‌ي رحمت هستند، واسطه به اين معناكه خودشان اول مهربان هستند.

۳ . حکومت امام زمان(عج)باعث مي‌شود انقلابي ،در دلهاي مردم رخ دهد.

عناویـــــن خطبــــــــــه دوم:

۱ . اگرفداکاری سربازان گمنان امام زمان (عج) نبود، آرامش و امنیت ما متزلزل می‌شد .

۲. واقعاناشیانه است اگرکسی پیشنهادکندکه ما قدرت دفاعی‌مان را کم کنیم که دشمن‌ روی ماحساس نشود

۳ . امروزرسالت خواص جامعه درجهاد تبیین و روشنگری جامعه به‌مراتب سنگین‌تر وحساس‌تر ازهر زمان دیگری است

مشــــــروح خطبــــــه اول:

اعوذ باللـــــــه مـن الشیــــطان الرجیــــــم              بســــــــم الله الـــــرحمـــــــــن الرحیـــــــــــــم

عبادالله اوصِیکُمْ و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

اَتقَى النّاسِ مَن قالَ الحَقَّ فيما لَهُ و َعَلَيهِ؛

باتقواترين مردم، كسى است كه در آنچه به نفع يا ضرراوست،حق رابگويد.(من لا یحضره الفقیه ج 4 ، ص 395)

موضوع بحث در خطبه اول باتوجه به میلاد باسعادت حضرت بقیة الله الاعظم (عج)پیرامون خصوصیات وویژگیهای امام عصر است

براساس منابع معتبر روایی و تاریخ، امام عصر (عج) خصوصیات و خصال برجسته اخلاقی و معنوی دارد که برای شیعیان و منتظرانش بسیار درس آموز و انگیزه بخش است. امام زمان(عج) از آن رو که وارث همه پیامبران عظیم الشّأن و اولیاى گران قدر الهى است، مجموعه اى کامل از صفات کمال و جمال را دارا است.

يكي  از ويژگيهای حضرت، رحمت واسعه بودن، مهرباني گسترده و رأفت بيكراني از امام زمان(ع) كه انصافاً اگرانسان اين مهرباني را بشناسد، و بداند اين قلب رئوف و چهرهي مهربان چه خصوصيتي دارد و چه رحمتي دارد، لحظهشماري ميكند كه خودش را به زمان ظهور و در ركاب حضرت برساند. رحمت واسعهي حضرت در زيارت آل ياسين كه يكي از بهترين زيارتهاي حضرت است،آمده است.

امامتأسفانه يكي از جفاها و ظلمهايي كه به امام زمان(ع) ميشود همين است كه چهرهي حضرت را بعضيها چهرهي خشني معرفی میکنند. حالا يا در اثر جهالتها و بيمعرفتيها، يا در اثر بد معرفي كردنها، يا در اثر غرض ورزيها، به هر حال هرچه كه هست بعضيها اين چهرهي نوراني و اين دل رئوف و منور را خشن فرض كردند كه خيلي سختگير است و نعوذ بالله يك شمشيري در دستش هست كه همينطور از كشته، پشته ميسازد و جويهاي خون راه مياندازد.  

روايت معروفي است كه خداي متعال فرمود: رحمت من صد جزء است كه يك جزء از آن صد جزء، رحمت خدا به عالم دنيا نازل شده است. 99 جز از آن گنجايش ندارد كه در عالم دنيا نازل شود. آن يك جز رحمت خدا كه تازه در عالم دنيا تنزل پيدا كرده است، از اول تاريخ تا قيامت، هرچه مهرباني در اين عالم هست، بين پدر و مادر و فرزندان، بين همسران با همديگر، بين برادر و خواهر با همديگر، بين ارحام، بين فاميلها، بين دوستان، هرچه مهرباني در اين دنيا هست. نه فقط بين انسانها، بين حيوانات، رأفتها و مهربانيها، هر نوع رشتهي محبت در عالم دنيا هست محصول يك جزء از آن صد جزء رحمت خداست.! 99 مورد براي عالم بالاست، چون عالم پايين ديگر گنجايش ندارددر زيارت جامعهي كبيره يكي از فضيلتهای اهلبیت «معدن الرحمة» ذكر شده است.  اهلبيت معدن رحمت هستند، واسطهي رحمت هستند، واسطه به اين معنا كه خودشان اول مهربان هستند. خودشان اينقدر ظرفيت دارند كه همهي آن رحمت را جذب كنند.

در روايات هست به قدري ناهنجاري در اجتماع زياد بوده كه دلها از هم دور شده است. پيوندهاي دوستي، عاطفي، انساني، قطع شده بود. چند روايت را براي ترسيم قبل از ظهور عرض كنم.

امام صادق(ع) فرمود: قبل از ظهور امام زمان «رَأَيْتَ الصَّغِيرَ يَسْتَحْقِرُ بِالْكَبِير» (كافي/ج8/ص38) كوچك، كسي كه سناش كمتر است، بياعتنايي ميكند و به بزرگتر بياحترامي ميكند. «وَ رَأَيْتَ الْجَارَ يُؤْذِي جَارَهُ وَ لَيْسَ لَهُ مَانِعٌ» همسايه، همسايه را آزار ميدهد. هيچكس هم جلودارش نيست.«رَأَيْتَ الْعُقُوقَ قَدْ ظَهَرَ» (كافي/ج8/ص40) عاق شدن، چه بچهها عاق والدين شوند، چه والدين عاق فرزندان شوند.

«وَ رَأَيْتَ الْأَرْحَامَ قَدْ تَقَطَّعَت» ارحام و خويشاونديها قطع شده است. عاطفهها كم شده است. اينها آسيب براي قبل از ظهور است. ناهنجاريهاي قبل ازظهور است آنوقت با آمدن حضرت يك مرتبه ورق برميگردد. اين چنين دلها به هم مهربان ميشود كه «أُلْقِيَ الرَّأْفَةُ وَ الرَّحْمَةُ بَيْنَهُم» بينشان رحمت و رأفت «فَيَتَوَاسَوْنَ» از هم براي ديگري ميگذرند. فداكاري و مواسات براي ديگري ميكنند

البته رحمت و مهرباني و رأفت حضرت ، در بستر عدالت است. وقتي عدالت گسترش پيدا كند، انوقت مهربانيها ظهور پيدا ميكند. همه به همديگر دل رحم ميشوند. اين عدالت است كه باعث ميشود انقلابي نه فقط در بيرون مردم، در دلهاي مردم رخ ميدهد. در افكار مردم رخ ميدهد.

 امام باقر(ع) فرمود: «وَضَعَ يَدَهُ عَلَى رُءُوسِ الْعِبَادِ فَجَمَعَ بِهِ عُقُولَهُمْ» (بحارالانوار/ج52/ص336) عقلشان متمركز ميشود. عقلهاي پراكنده كه درست كار نميكرد، جمع ميشود«وَ أَكْمَلَ بِهِ أَخْلَاقَهُمْ» اخلاق مردم كامل ميشود، هم عقلها متمركز است. جمع شده است. كارآيي كامل خودش را دارد. هم اخلاق مردم كامل ميشود. چرا؟ چون موانع رشدشان برداشته شد. آن آداب و رسوم غلط و افكار شرك آلود غلط، سنتهاي خرافي برداشته شده است. خصوصياتش به شكلي ميشود كه فرمودند: «وَ لَذَهَبَتِ الشَّحْنَاءُ مِنْ قُلُوبِ الْعِبَادِ» (بحارالانوار/ج10/ص104) كينه از دلها برداشته ميشود«أُلْقِيَ الرَّأْفَةُ وَ الرَّحْمَةُ بَيْنَهُم» (بحارالانوار/ج52/ص384وصف «رَحْمَةً لِلْعَالَمِين» براي امام زمان(ع) آمده است. همان چيزي كه براي پيغمبر اكرم است

مشــــــروح خطبــــــه دوم:

ابتدا خودم را وشما عزیزان نماز گزار را در ابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی

امام على عليه السلام :

 لَوْ أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ كَانَتَا عَلَى عَبْدٍ رَتْقاً ثُمَّ اتَّقَى اللَّهَ لَجَعَلَ لَهُ مِنْهَا مَخْرَجاً وَ رَزَقَهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ.

اگر آسمان ها و زمين راه را بر بنده اى ببندند و او تقواى الهى پيشه كند، خداوند حتما راه گشايشى براى او فراهم خواهد كرد و از جايى كه گمان ندارد روزى اش خواهد داد.عیون الحکم و المواعظ ص 416 ، ح 7068

جمعه 27 اسفندمصادف با 15 شعبان ولادت با سعادت امام زمان(عج) (255 ق)
روز جهانی مستضعفین

در خطبه اول صحبت کردم لذا در خطبه دوم اشاره میکنم:دراعمال نیمه شعبان مفاتیح‌الجنان آمده که عرضه میداریم: «وَاكْتُبْنَا فِی أَعْوَانِهِ»چه زمانی خدا ما را جزء اعوان و انصار امام زمان(عج) می‌نویسد؟ زمانی که بتوانیم با صداقت، شرافت و وجدان، اسم‌مان را در لشکر امام زمان(عج) بنویسیم. زندگی، جوانی، عمر، تلاش اقتصادی، تلاش علمی و تلاش فوق عقلی ما نشان می‌دهد که جزء لشکر حضرت هستیم یا خیر، اگر ما خود را باور کردیم که جزء لشکر امام زمان(عج) هستیم، خدا و امام زمان(عج) هم قبول می‌کنند

جمعه 27 اسفند 15 شعبان روز سربازان گمنام امام زمان(عج)

روزنیمه شعبان به نام سربازان گمنام امام زمان (عج) ثبت شده است ، کسانی که از همه چیز خود گذشتند تا ما در آرامش و امنیت باشیم. از زمان تاسیس وزارت اطلاعات ، فرزندان هوشیار این مرز و بوم ، توطئه‌های زیادی را خنثی کردند و اگرفداکاری این عزیزان نبود، آرامش و امنیت ما متزلزل می‌شد.  این روز را به این مردان گمنام بی ادعا تبریک عرض می کنیم.

دوشنبه 1 فروردین 18 شعبان آغاز سال 1401 هجری شمسی

تبریک عرض میکنم اما چون فرصت اندک است فقط به یک نکته اشاره کنم وآن این است که همانطور که خانه تکانی میکنیم ازخانه دل هم گرد وغبار بگیریم .

اشاره ای به هشدار رهبر انقلاب درباره خطر اغوا خواص در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان رهبری با ایشان

مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان‌رهبری در کنار بیان مسائل مهمی همچون استحکام نظام اسلامی و نقش خبرگان‌رهبری در استحکام‌بخشی نظام،در بیان عناصر قدرت‌ملی و قوت‌ملی، تقریبا 10شاخص  را برشمردند که پرداختن به هرکدام از این شاخص‌ها،بحث مفصلی را می‌طلبد.

 فرمودند: «واقعا ناشیانه است اگر کسی پیشنهاد کند که ما قدرت دفاعی‌مان را کم کنیم که دشمن‌ها روی ما حساس نشوندیا مثلا فلان قدرت بزرگ بدش نیاید یا کوتاه بیاییم تا تحریمها رفع شود  اینجا بود که مقام معظم رهبری از شیوه دشمن در نفوذپذیری و اغوای توده‌های مردم به‌وسیله اغوای خواص پرداختند

لذافرمودند:هدف دشمن این است که توده‌های مردم مورد اغوا قرار بگیرند امّا وسیله‌ی اغوای توده‌های مردم، اغوای خواص است.  در واقع یکی از شیوه های در اغوای عموم جامعه است.

سخن از خواصی است که کارشان ایجاد اشتباه محاسباتی در ذهن و اندیشه مردم است تا عمل مردم براساس آن به خطا برود.

همانها که روحیه تجمل‌گرایی و زندگی اشرافی را زمانی در دهه 70 در جامعه ترویج کردند،و دیگر خواص جامعه نیز به تبعیت از این خط فکری، یا خودشان این مسیر غلط را برای زندگی جدید انتخاب کردند یا در برابر این روند،سکوت اختیار کردند و نسبت به پدیده زشت تجمل‌گرایی و زندگی اشرافی که مکررا مورد تذکر رهبری نظام بود، برخلاف تذکرات ایشان گام برداشتند.

یاحوادث تلخ کوی دانشگاه در سال78 که امنیت‌ملی کشور را نشانه رفته بود، نمونه روشنی از اغواگری دشمن و تأثیر آن در برخی خواص جامعه بوداگر از حوادث ریز و درشت برخی رخدادهای تلخ سال‌های 78تا 88که همین افراد خواص و بعضا مسئول که خواسته یا ناخواسته در پازل دشمن حرکت می‌کردند، بگذریم، اوج این اغواگری دشمن و تبعیت برخی خواص از آن را می‌توان در فتنه88سراغ گرفت؛ خواصی که با رمز حمله «تقلب» در انتخابات توسط شبکه‌های رسانه‌ای بی‌بی‌سی و… 8ماه کشور را به آشوب کشاندند و دهان دشمنان این ملت را علیه نظام اسلامی باز کردند و امنیت و قدرت‌ملی کشور را به سخره گرفتند.

در ادوار گذشته برخی خواص اذعان داشتند:دنیای فردا، دنیای گفتمان‌هاست؛ نه موشک‌ها»؛ اعوان وانصار هین آقایان در دانشگاه تهران حاضر شدند و در بزرگ‌نمایی تهدید نظامی دشمن می‌گوید: «آمریکا می‌تواند با یک بمب، تمام سیستم دفاعی ایران را از کار بیندازد.»

طبیعی است مردمی که چشم به دهان خواص خود می‌دوزند، تحت‌تأثیر این اغوای انتقال یافته از دشمن به مسئولان و خواص جامعه خود می‌شوند و دراین صورت است که هر روز شاهد تهدید قدرت ملی کشور هستیم.

امروزدر مذاکرات وین که به‌قول طرف آمریکایی و اروپایی مذاکرات به مرحله پایانی خود رسیده‌است، ما می‌توانیم پای میز مذاکره خطوط قرمز خود را بدون لکنت زبان به طرف غربی بگوییم و تأکید کنیم که از این خطوط اساسی عدول نخواهیم کرد همان روندی که در ملی شدن صنعت نفت دنبال شد (تکبیرنمازگزاران)

لذا در این مقطع، رسالت خواص جامعه در جهاد تبیین و روشنگری جامعه به‌مراتب سنگین‌تر و حساس‌تر از هر زمان دیگری است و این رسالت بنا بر فرمایش رهبرمعظم انقلاب نیاز به تصویب بودجه کلان توسط مجلس ندارد، بلکه بیش‌از بودجه و اعتبار ریالی، نیاز به اراده مستحکم و همت بلند خواصی دارد که آستین همت بالا زده و مسئولیت این امر را برعهده بگیرند.

اشاره بسیار کوتاه به حمله به پایگاههای موساد در اربیل عراق توسط نیروی مقتدر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

 ایران با حمله به‌پایگاه‌های موساد در اربیل با یک تیر چند نشان را هدف گرفت، نخست پاسخ شرارت اسرائیل را داد، دوم به‌کشورهای منطقه این پیام را فرستاد که اسرائیل نه تنها نمی‌تواند پشتوانه امنیتی برای شما باشد بلکه حضور او در کشور میزبان خود سبب ناامنی آن کشور خواهد شد و مهمتر از همه قدرت موشکی خود را بار دیگر به‌جهانیان اثبات کرد.  این حرکت نو پاسخی به‌تلاش صهیونیست‌ها برای ورود به‌حوزه پیرامونی ایران است. قطعاً ایران اجازه نخواهد داد که صهیونیست‌ها در کنار گوش ما لانه کنند و امنیت ملی ما دچار خدشه شود.

{والســــــــــــــــــــــــــــــلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــــه وبـــــــرکاته}

لازم به ذکر است به مناسبت روز شهردار شهردار محترم باقرشهر در سخنان کوتاهی به ارائه گزارش پرداختند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --