اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:باسیاست انفعالی نمیشودبه هرقیمتی برجام راحفظ کرد.

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:باسیاست انفعالی نمیشودبه هرقیمتی برجام راحفظ کرد.

به گزارش دفترامام جمعه حسن آبادنمازجمعه اینهفته ششم /مردادماه/نودوشش اولین جمعه مردادماه وروزنمازجمعه با حضور اقشارمختلف مردم و به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”درمصلی امام خمینی این شهر برگزارشد.

************************************************************************************
عناویــــــن خطبــــــــه اول:
1- بهترین دلیل بر اهمیت نمازجمعه این فریضه بزرگ اسلامى، قبل از هر چیز، آیات سوره مبارکه جمعه است
2-این اثرپُربرکت وماندگارامام(نمازجمعه)مانندهمه سنّتهایی که ایشان بنانهادند،مایه خیروبرکتِ جامعه اسلامی است.

3- فرشتگان براى كسانى‏كه روز جمعه به نماز جمعه حاضر شوند، طلب مغفرت مى‏نمایند.
************************************************************************************
عناویــــــن خطبـــــــه دوم:
1- حضرت آیت الله مشکینی فقیهی بودکه مطیع ولی فقیه زمان بودند.
2- چرانهضت مشروطه باوجودکوشش ملت وعلما به انحراف کشیده شد؟
3-باسیاست انفعالی نمیشودبه هرقیمتی برجام راحفظ کرد.
4- انتظارملت ازدولت ودستگاه سیاست خارجی،خروج ازانفعال آزاردهنده است.

*************************************************************************************
مشــــــروح خطبـــــــــه اول:
أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم            بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

photo_2017-07-28_16-55-11
عبدالله اوصیکم ونفسی به تقوی الله
موضوع بحث ما:اهمیت نمازجمعه
همه برادران و خواهران نمازگزار عزیز و خودم را به رعایت تقوا و پرهیزکاری، ترس از خدا و به یاد داشتن امر و نهی الهی و احساس حضور اراده و قدرت پروردگار در همه لحظات زندگی، توصیه میکنم. امروز سی وهشت سال از تشکیل نماز جمعه تهران میگذرد. برای امام بزرگوارمان – آن حکیم فرزانه این زمان و این دوران – و همچنین برای مرحوم آیةالله طالقانی که اوّلین خطبه‌ها و اوّلین نمازها را اقامه کردند و خواندند، علوّ درجات طلب میکنیم و برای همه کسانی که در طول این بیست سال در این راه پُرفیض تلاش کردند، از خداوند متعال اجر و پاداش مسألت مینماییم.
این اثر پُربرکت و ماندگار از امام بزرگوارمان هم مانند همه سنّتهایی که ایشان بنا نهادند، مایه خیر و برکتِ جامعه اسلامی است. در خطبه اوّل، قدری درباره نماز جمعه عرض میکنم
قبل از شروعِ صحبت، لازم میدانم از همه کسانی که در طول این سالهای متمادی، به هر نحوی در برگزاری این نماز پُرشکوه سهیم بوده‌اند – شما مردم عزیز و خداجوی، ائمّه محترم جمعه سالهای گذشته حسن آباد، خدمتگزاران نماز جمعه چه در تمهید مقدّمات و چه در فرستادن و رساندن صدای نماز جمعه به دیگران – صمیمانه تشکّر کنم؛ بخصوص از مرحوم آیةاللَّه طالقانی یاد کنم که اوّلین نماز جمعه را به امر امام در تهران امامت کردند و این بنای مبارک با دست و حضور ایشان بنیان نهاده شد.

یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذا نُودِیَ لِلصَّلاةِ مِنْ یَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا إِلى ذِکْرِ اللّهِ وَ ذَرُوا الْبَیْعَ ذلِکُمْ خَیْرٌ لَکُمْ إِنْ کُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

“ـ اى کسانى که ایمان آورده اید! هنگامى که براى نماز روز جمعه اذان گفته شود، به سوى ذکر خدا بشتابید و خرید و فروش را رها کنید که این براى شما بهتر است اگر مى دانستید!
بهترین دلیل بر اهمیت این فریضه بزرگ اسلامى، قبل از هر چیز، آیات همین سوره است، که به همه مسلمانان و اهل ایمان دستور مى دهد: به محض شنیدن اذان جمعه، به سوى آن بشتابند، و هرگونه کسب و کار و برنامه مزاحم را ترک گویند، تا آنجا که اگر در سالى که مردم گرفتار کمبود مواد غذائى هستند، کاروانى بیاید و نیازهاى آنها را با خود داشته باشد، به سراغ آن نروند، و برنامه نماز جمعه را ادامه دهند.

در احادیث اسلامى نیز، تأکیدهاى فراوانى در این زمینه وارد شده است، از جمله: در خطبه اى که موافق و مخالف، آن را از پیامبر گرامى اسلام(صلى الله علیه وآله) نقل کرده اند آمده:

إِنَّ اللّهَ تَبارَکَ وَ تَعالى فَرَضَ عَلَیْکُمُ الْجُمُعَةَ فَمَنْ تَرَکَها فِی حَیاتِی أَوْ بَعْدَ مَوْتِی اسْتِخْفافاً بِها أَوْ جُحُوداً لَها فَلا جَمَعَ اللّهُ شَمْلَهُ، وَ لا بارَکَ لَهُ فِی أَمْرِهِ، أَلا وَ لا صَلاةَ لَهُ، أَلا وَ لا زَکاةَ لَهُ، أَلا وَ لا حَجَّ لَهُ، أَلا وَ لا صَوْمَ لَهُ، أَلا وَ لا بِرَّ لَهُ حَتَّى یَتُوبَ

«خداوند نماز جمعه را بر شما واجب کرده، هر کس آن را در حیات من یا بعد از وفات من، از روى استخفاف یا انکار ترک کند، خداوند او را پریشان کند، و به کار او برکت ندهد، بدانید، نماز او قبول نمى شود، بدانید، زکات او قبول نمى شود، بدانید، حج او قبول نمى شود، بدانید، اعمال نیک او قبول نخواهد شد، تا از این کار توبه کند»!

photo_2017-07-28_16-55-17
و در حدیث دیگرى از رسول خدا(صلى الله علیه وآله) مى خوانیم: مَنْ أَتَى الْجُمُعَةَ إِیماناً وَ احْتِساباً اسْتَأْنَفَ الْعَمَلَ: «کسى که از روى ایمان و براى خدا در نماز جمعه شرکت کند، گناهان او بخشوده خواهد شد، و برنامه عملش را از نو آغاز مى کند».
روایات در این زمینه بسیار است، که ذکر همه آنها به طول مى انجامد، در اینجا با اشاره به یک حدیث دیگر، این بحث را پایان مى دهیم.
کسى خدمت رسول خدا(صلى الله علیه وآله) آمد، عرض کرد: یا رسول اللّه! من بارها آماده حج شده ام اما توفیق نصیبم نشده، فرمود: عَلَیْکَ بِالْجُمُعَةِ فَإِنَّها حَجُّ الْمَساکِینَ: «بر تو باد به نماز جمعه که حج مستمندان است» (اشاره به این که بسیارى ازبرکات کنگره عظیم اسلامى حج،در اجتماع نماز جمعه وجوددارد)

رسول گرامى اسلام در معراج مشاهده فرمود كه فرشتگان براى كسانى‏كه روز جمعه به نماز جمعه حاضر شوند و غسل جمعه كنند، طلب مغفرت مى‏نمایند و مى‏گویند: «الّلهم اغفر للذین یحضرون صلاة الجمعة الّلهم اغفر للذین یغتسلون یوم الجمعة»( مستدرك الوسائل، ج 6، ص 91)

*************************************************************************************
مشـــــروح خطبـــــه دوم:
بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم
خودم و همه عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم

امیرالمؤمنین علیه‌السّلام فرمود: «اوصیکم عباداللَّه بتقوی اللَّه»؛ بندگان خدا! شما را به پرهیزکاری و رعایت تقوا سفارش میکنم. «و اغتنام طاعته»؛ و سفارش میکنم که اطاعت پروردگار را مغتنم بشمارید. «ما استطعتم»؛ تا آن مقداری که در توان و قدرت شماست. «فی هذه الایّام الخالیه الفانیة»؛ هر چه میتوانید، در این روزهای گذرا و رو به فنای عمرتان، اطاعت از خدا و پیروی از فرمان پروردگار را مغتنم بشمارید. «واعداد العمل الصالح، لجلیل ما یشفی به علیکم الموت»؛ سفارش میکنم، تا آن‌جا که میتوانید، برای مقابله با آن مشکلات و مصائب عظیمی که مرگ، آنها را مُشرف بر شما قرار خواهد داد – یعنی برای مقابله با دشواریهای شناخته نشده برای بشر از لحاظ عظمت – عمل صالح فراهم و آماده کنید. مرگ را آن‌چنان باید بزرگ دانست که اولیا و بزرگان از مقابله با آن به خود میلرزیدند. حوادثی که پس از مرگ در آغاز حیات نشئه برزخ برای ما پیش می‌آید، به قدری با عظمت و مهیب و دشوار و غیر قابل تحمّل است که مردان خدا را – که فی‌الجمله از آن خبری داشتند – به خود میلرزاند. برای مقابله با آن مشکلات و مصائب، یک راه وجود دارد و آن، عمل صالح و کار در راه خداست. تنها چیزی که آن‌جا به داد انسان میرسد، عمل صالح است.

*************************************************************************************
اما مناسبتها:
جمعه 6 مرداد 4 ذیقعده روز نماز جمعه (اولین جمعه مرداد)

ما نماز جمعه را از انقلاب و از امام داریم. قبل از انقلاب، نماز جمعه کشور ما هم از لحاظ تعداد نماز جمعه‌ها، هم از لحاظ کمیّت مردمی که در آن شرکت میکردند و هم از لحاظ کیفیّت سخنانی که گفته میشد – مگر استثناهای محدودی – نزدیک به صفر بود. بعد از انقلاب، نماز جمعه ایران در صدر فهرست نماز جمعه‌های دنیای اسلام قرار گرفت و این مبالغه نیست. نماز جمعه سنبل وحدت است و وحدت عامل موفقیت جمهوری اسلامی در انقلاب اسلامی ، هشت سال دفاع مقدس و هر جا که نظام توانسته بر دشمنان داخلی و بیرونی خود پیروز شود یک رمز موفقیت آن در اتحاد عموم یوده است.

photo_2017-07-28_16-55-05

وقتی حضور همگانی و وحدت عمومی شد با همه اندیشه ها و افکار و سلیقه ها در نماز جمعه که مظهر جمع و جماعت است حضور پیدا کردیم طبیعی است که خروجی آن یک خروجی پیروزمندانه خواهد بود.

*******************************************************************************
یکشنبه 8 مرداد 6 ذیقعده درگذشت فقیه مجاهد و پارسا آیت‌الله مشکینی(ره) رئیس مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه قم(1386 ه‍ ش)

آیت الله «علی اکبر فیض» معروف به «مشکینی» در سال 1300 هجری شمسی در روستای «اَلنی» از توابع مشکین شهر (استان اردبیل) چشم به جهان گشود. ودرطول 86 سال عمربابرکت خدمات ارزنده ای درابعاد مختلف ازخودبه جا گذاشت

آیت الله مشکینی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی همواره از یاران مبارز امام خمینی(ره) در نهضت اسلامی محسوب می شد که این راه انواع تبعید، زندان و شکنجه های ساواک را تحمل کرد و پس از پیروزی انقلاب نیز جزو افرادی بود که در هر پستی قرار گرفت همواره مطیع امر ولی فقیه زمان خود بود.
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، آیت الله مشکینی در مسئولیت های گوناگونی به ایفای نقش پرداخت، از جمله آنها می توان به عضویت در خبرگان تدوین قانون اساسی، ریاست مجلس خبرگان رهبری در سه دوره، امامت جمعه قم با حکم امام خمینی(ره)، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ریاست شورای بازنگری قانون اساسی اشاره کرد.
آیت الله مشکینی با اینکه خود جزو فقهای بزرگ دین محسوب می شد ولی در مقابل امر ولی فقیه مانند یک مقلد در برابر مرجع تقلید خود با خضوع و فروتنی عمل می کرد.

*****************************************************************************
چهارشنبه 11 مرداد 9 ذیقعده شهادت آيت‌الله شهيد شيخ فضل‌الله نورى(ره) از رهبران مشروطه مشروعه (1288 ه ش)

مشروطيت به‌عنوان يكى از مهم‌ترين تحولات تأثيرگذار تاريخ معاصر كشور ماست كه هرچند قريب به صد سال از اين تحول مهم مى‌گذرد اما هنوز آثار و عواقب اين نهضت بزرگ و انحرافات بعدى‌آن بر حافظه ملت ايران سنگينى مى‌كند. سؤالاتى از اين‌دست را بايد پاسخ گفت كه چه شد چنين نهضت بزرگى كه به كوشش ملت و به رهبرى علماى اسلامى آغاز شده بود چنان منحرف شد و چنان از مسير اصلى خارج شد كه در نهايت به حكومتى ضد دينى و ديكتاتورى‌اى مانند رضاخان قلدر منجر گرديد؟ بايد بررسى كرد كه چگونه مشروطيت كه اصل آن محدود كردن حكومت بى‌ضابطه و مستبد قاجارى بود، در نهايت به حكومت سركوبگر و قلدرمآبانه رضاخان منجر گرديد؟

چرا در حالى كه رهبرى قيام مشروطه را از ابتدا علماى دينى مانند مرحوم آيت‌الله بهبهانى و آيت‌الله طباطبايى و مهم‌تر و مشهورتر از آن‌ها آيت‌الله شيخ فضل‌الله نورى بر عهده داشتند و مشروطيت مورد حمايت علماى بزرگ و مراجعى مانند مرحوم آيت‌الله آخوند خراسانى و مرحوم آيت‌الله نائينى بوده است، در نهايت پيروزى ظاهرى مشروطه‌طلبان بر تهران منجر به اعدام حضرت شيخ شهيد، ترور مرحوم بهبهانى، خانه‌نشينى مرحوم طباطبايى و مرگ مشكوك و در حقيقت ترور مخفيانه مرحوم آخوند خراسانى و سركوب و تبعيد علماى بزرگ ديگرى مانند حضرت آيت‌الله ملامحمد خمامى رشتى و آيت‌الله ملاقربانعلى زنجانى گرديد؟
در نهايت بايد گفت كه حاكم شدن سلسله منحوس پهلوى و مصيبت‌هاى بزرگى كه كشور ايران در طول بيش از نيم قرن به آن گرفتار شد، حاصل اشتباهاتى بود كه در مشروطيت صورت گرفت و ملت ايران تاوان بزرگ آن‌را پرداخت.
دهها سال استقلال وآزادی این ملت رابه عقب انداختند و هر آنچه كه توانستند بر سر اين ملت آوردند.»
علت اصلى كاميابى غربى‌ها به‌ويژه انگليسى‌ها را در اين ماجرا از بين بردن حساسيت در ميان برخى چهره‌هاى جبهه عدالتخواهى این که متاسفانه برخى از چهره‌هاى جبهه عدالتخواهى فريب سخنان روشنفكران غربزده و عمال حكومت را خوردند و گرفتار نوعى حسن ظن و تغافل شدند و در نهايت ميان جبهه عدالتخواهى اختلاف بروز كرد و انگليسى‌ها با استفاده از اين اختلاف بر امور مسلط شدند.
در زمان مشروطيت «دشمن به‌طور مشخص دولت انگليس بود و در دنيا همان نقشى را ايفا مى‌كرد كه امروز آمريكا ايفا مى‌كند. هدف آن‌ها سلطه، دست‌اندازى، جهان‌گشايى، دخالت در امور ملتها براى مكيدن ثروتهاى ملى و عقب نگهداشتن ملتهاى آسيا و آفريقا و هرجاى ديگر بود.
استفاده کنم واشاره ای به بحث تحریمها علیه ایران داشته باشم که روزهای گذشته به تصویب رسید

photo_2017-07-28_16-54-53
امروز باید درس گرفت ازدشمن دشمنی انتظار است نه دوستی ،نه لبخندونه دستکش مخملین!!
هدف اصلى ايران از ورود به مذاكرات هسته‌اى و پذيرش توافقى به نام برجام كه در برخى موارد مى‌توان گفت براى ايران اين توافق دلچسب نبوده است، كاهش اساسى تحريم‌هايى بود كه مشكلات اقتصادى را براى كشور ايجاد كرده بود.آیااين قرارداد به هدف اصلى خودش كه لغو تحريم‌هاى هسته‌اى بوده، دست پيدا كرده است‌؟لغوتحریمها که نشده
خواست ملت مااین است که دولت ودستگاه سياست خارجى ازاین حالت انفعال آزاردهنده خارج شده وازتمام ظرفيت‌هاى ديپلماسى دراین قضیه استفاده نماید. ودورنماى خروج خود از توافق را روشن كند. ورسمااعلام نماید که درصورت ادامه این تحریمهاما به وضعيت قبل از توافق بازخواهيم گشت.{تکبیرنمازگزاران}

*****************************************************************************
اشاره ای به جنایات اسرائیل درروزهای گذشته
حوادث خشونت‌بار این روزها در مسجدالاقصی که منجر به شهادت مظلومانه تعدادی از شهروندان فلسطینی و مجروح شدن بیش از 400 نفر از صاحبان اصلی سرزمین فلسطین و نمازگزاران موحد گردید قلب تمامی آزادیخواهان جهان را جریحه‌دار کرد. این وقایع دردناک و تهاجمات وحشیانه که بدنبال طرح شوم یهودی‌سازی قدس شریف و هتک حرمت مسجدالاقصی با بستن دربهای آن بر روی نمازگزاران فلسطینی صورت گرفت؛ به مثابه اعلام جنگ به جمیع مسلمانان جهان تلقی می‌گردد. که ان شاءالله شما نمازگزاران عزیزپس ازنمازجمعه با شعارهای خودتان این جنایات را محکوم وحمایت خودتان را ازمسلمانان فلسطین به نمایش خواهیدگذاشت.
{والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمۀ اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

************************************************************************************

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --