اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:آمریکا به عنوان “سمبل شیطان بزرگ” در جهان کنونی برای افکار عمومی مردم جهان شناخته شده است.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:آمریکا به عنوان “سمبل شیطان بزرگ” در جهان کنونی برای افکار عمومی مردم جهان شناخته شده است.

مشروح خطبه های نمازجمعه حسن آبادفشافویه به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه

عناوین خطبه اول:

1-بیان سه نکته اخلاقی که باشیعه بودن سازگارنیست

دروغگویی،خلف وعده وخیانت درامانت

عناوین خطبه دوم:

1-سوره هل اتی سند مهم برای فضائل علی(ع)واهل بیت

2- امر به معروف و نهي از منكر تكليفي همگاني و ملي در جهت تضمين سلامت حيات اجتماعي.

3-آمریکاسمبل شیطان بزرگ درجهان است

بسم الله الرحمن الرحیم

images

عِبَادَ اللَّهِ أُوصِيكُمْ بِتَقْوَى اللَّهِ فَإِنَّهَا حَقُّ اللَّهِ عَلَيْكُمْ 

 عَلِيُّ بْنُ إِبْرَاهِيمَ عَنْ أَبِيهِ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَسَنِ بْنِ عَطِيَّةَ عَنْ يَزِيدَ الصَّائِغِ قَالَ قُلْتُ لِأَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع رَجُلٌ عَلَى هَذَا الْأَمْرِ إِنْ حَدَّثَ كَذَبَ وَ إِنْ وَعَدَ أَخْلَفَ وَ إِنِ ائْتُمِنَ خَانَ مَا مَنْزِلَتُهُ قَالَ هِيَ أَدْنَى الْمَنَازِلِ مِنَ الْكُفْرِ وَ لَيْسَ بِكَافِر( اصول كافى ج: 3 ص: 397 روايت: 5)

انسان از ورود به این دنیا تا خروج از این دنیا به فرموده قرآن مجید با ابتلائات و آزمایش‌ها و مصائب و سختی‌ها و مشکلات و عقبه‌های مختلفی روبه‌رو است. خداوند متعال برای انسان زمینه‌هایی برای بروز استعدادها و به فعلیت رسیدن صفات عالی انسانی و رشد و کمال و پخته شدن انسان قرار داده است. یکی از این زمینه‌ها صبر در برابر خواسته‌های نفسانی است.

درخطبه اول پیرامون روایتی از امام صادق (ع)صحبت میکنم که روایت زیبایی است چرا که سه نکته اخلاقی را به ما گوشزد میکندکه درهمه مراحل زندگی باید موردتوجه قرارگیرد.

ترجمه حدیث: یزید صائغ می­گوید به امام صادق علیه السلام عرض کردم: شخصی شیعه است ولی این صفات را دارد که وقتی سخن می­گوید دروغ می­گوید؛ آن هنگام که وعده­ای داده و قراری می­گذارد، خلف وعده می­کند؛ وقتی که چیزی نزد او به امانت بگذراند، خیانت در امانت می­کند. جایگاه ایمانی این مرد چیست؟

امام صادق علیه السلام فرمودند: جایگاه و منزلت او در ایمان در نزدیک­ترین محل به جایگاه کفر است، ولی هنوز کافر نشده است.

نکته اول: دروغ

کسی که یک دروغ بگوید، حالا فرقی نمی‌کند این دروغ را به خدا بگوید، به خلق خدا بگوید، به مردم بگوید، شوهر به زن‌ بگوید، زن به شوهر بگوید، فرقی ندارد.

دویست و هشتاد و سه بار خدا در قرآن گفته از دروغ و افترا بپرهیزید حتی به زن در خانه نمی‌شود دروغ گفت، او یک انسان است در مقابل شما، حق ندارید دروغ بگویید، اگر یک روایتی هم گفت که به زن در خانه دروغ بگویی عیبی ندارد، این روایت را بگذاری در مقابل دویست و هشتاد و سه آیه قرآن که علیه دروغ و افترا فریاد زده است اهمیت آن مشخص میشود.

بعضی چیزها عیب‌های خیلی بزرگ پیدا می‌کند، اگر هم اولش عیب نداشته باشد، بعداً پیدا عیب ظاهرمیشود چرا می‌گوید: دروغ به شوخی هم حرام است؟ برای اینکه مقدمه ورود به دروغ جدی است،

اگر انسان دروغ بگوید بوی بدی از این دهان به فضا می‌رسد که ملائکه عالم از استشمام این بوی بد چون‌ موجود زنده‌اند، چنان ناراحت می‌شوند که همه یک پارچه فریاد می‌زنند الهی این‌ دروغ‌گو را لعنت کن. حالا آدم در نماز دروغ بگوید، به پروردگار آنجا که می‌گوید:«إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إِیَّاکَ نَسْتَعِینُ»من بنده تو هستم اما خدا می‌بیند که او بنده شکمش هم هست، بنده هوایش هم است، بنده شرق و غرب هم است، خوب این دروغ است.

نکته دوم:خلف وعده کردن

“وعده دادن چون دِین به گردن گرفتن است. وای بر آنکه وعده دهد و تخلف کند. وای بر آنکه وعده دهد و تخلف کند. وای بر آنکه وعده دهد و تخلف کند.”

من کان یومن بالله و الیوم الاخر فلیف اذا وعد؛ آن کس که به خدا و روز جزا ایمان دارد باید به وعده خود وفا کند. (اصول کافی، ج 2/ص 463، حدیث2)

در همین رابطه امیر مومنان نیز می فرماید: ان الوفاء بالعهد من علامات اهل الدین؛ وفای به عهد از نشانه های مردم متدین است. (سفینه البحار، ج 2/ ص 576)

نکته سوم:خیانت درامانت

گرچه واژه امانت در بين مردم معمولاً در امانتهاى مالى بكار گرفته مى‏شود، اما در منطق قرآن مفهوم وسيعى داشته و شامل تمام شؤون زندگى بشر، اعم از اجتماعى، سياسى و اخلاقى مى‏شود حتى گفتگوهاى جلسات خصوصى اشخاص هم امانت شمرده شده است. چنانكه خداوند متعال در هر چهار مورد كه در قرآن اسمى از امانت به ميان آمده، مطلق امانت را بيان داشته و به حفظ امانت و عدم خيانت در آن تأكيد كرده است از جمله در آيه مورد بحث و آيه «انّ اللّه يَأْمُرُكُم أَنْ تُؤدُّوا الأماناتِ إلى أهلِها…» و آيه «والَّذِينَ هُم لأماناتِهِم وَ عَهْدِهِم راعُون»
همچنين اعمالى كه خدا بندگانش را امين آنها قرار داده مثل واجباتى كه مى‏گويد آنها را ناقص انجام ندهيد، همه اينها امانتهاى الهى است كه نبايد با ترك آنها و ناقص كردن آنها، انسان به خدا و رسول و خود و جامعه اسلامى خيانت كند
مرحوم علاّمه طباطبائى(ره) مى‏نويسد:
«امانت خدا، دين حق او و امانت پيامبر، سنت حسنه آن حضرت و امانت‏هاى مردم در ميان يكديگر اعم از اموال و اسرار آنها و امانتهايى كه مشترك بين خدا و رسول و مؤمنين است و امورى است كه خداوند به آن امر كرده و پيامبر اجرا كرده و مردم از آن استفاده مى‏كنند(به نفع مردم است) مانند اسرار سياسى و نظامى كه اگر خيانت شود و آن اسرار فاش شود، آمال دين ضايع مى‏شود و…»

گفته شده است كه هركس چيزى از دين را ترك و آن را ضايع كند، به خدا و رسول او خيانت كرده است.

پیامبر اکرم(ص) می فرماید: آیه المنافق ثلاث اذا حدث کذب و اذا وعد اخلف و اذا ائتمن خان؛ نشانه منافق سه چیز است: دروغگویی، پیمان شکنی، و خیانت در امانت. (المستدرک، ج 1/ ص 891)

همه ادیان مقدس الهی، خصوصاً اسلام در تقویت این صفت نیک توصیه های فراوان کرده اند.
در روایات، این تعبیر کنایی است و وقتی نمی­خواستند بگویند چه کسی است، این تعبیر را کرده و می­گفتند: «رجلٌ عَلی هَذا». با اینکه این شخص شیعه است و شما را به امامت قبول دارد، ولی سه عمل را به راحتی انجام می­دهد: ترسی از دروغ گفتن ندارد؛ همان موقع که وعده­ای می­دهد، قصد عمل به آن وعده را ندارد، و به امانتی که نزد او گذاشته شده است چه مالی و چه غیر آن باشد، خیانت می­کند. چنین انسانی نزدیک ترین جایگاه به کفر را دارد.

این اعمالی که به نظر مهم نمی­آید، ایمان را فرسایش می­دهد، به گونه­ای که اگر ایمان بماند آن قدر به کفر نزدیک است که با یک حرکت از ایمان خارج شده و در نتیجه به کفر می­رسد. پس انسان هر چقدر از ایمان دور شود، به همان نسبت به کفر نزدیک­تر می­شود و نعوذ بالله زمانی که به وادی جهنّمی کفر سقوط کرد، قرین و همدم شیطان می­شود، و هرکس که شیطان قرین و همدم او شود. دچار قرین و همدم بسیار بدی شده است “…وَ مَن یَکُنِ الشَّیطانُ لَهُ قَرِیناً فَساءَ قَرِیناً “ سورۀ مبارکۀ نساء، آیه 38

مشروح خطبه دوم:

خودم را وشمانمازگزاران عزیز را درابتدای خطبه دوم هم سفارش میمنم به تقوای الهی!

 مرحوم شیخ جعفر شوشتری می گوید: سخت ترین آیه این است: ” الْیَوْمَ نَنسَاكُمْ كَمَا نَسِیتُمْ لِقَاءَ یَوْمِكُمْ هَـذَا “( سوره مبارکه جاثیه آیه 34) در قیامت خدا به عده ای خواهد گفت: من امروز شما را از یاد برده ام همانطور که شما چنین روزی را فراموش کردید، مرحوم شیخ جعفر شوشتری این آیه را سخترین آیه می داند. خداوند چیزی را فراموش نمی کند،معنای آیه این است که حکم فراموش شده را برشما بار می کنیم.

اما عده ای دیگر اعتقاد دارند که سخت ترین آیه آنجاست که خداوند متعال می فرمایند: ” اخْسَئُوا فِيهَا وَلَا تُكَلِّمُونِ “( 108 سوره مومنون) دور شوید و با من سخن نگویید. خطاب  اخْسَئُوا بدترین خطاب  از جهت اهانت است ،چون در طرد سگ بکار می رود. اگر خدا به انسان چنین عتاب کند از جهنم بدتر خواهد بود.

جمعه25 ذي الحجه نزول سوره «هل اتي» در شأن اهل بيت پيامبر اكرم(ص( روز خانواده

سوره«هل اتى» يكى ديگر از اسناد مهم فضيلت على (ع) و اهل بيت پيامبر (ص) است، دقت در محتواى اين سوره و تعبيرات آن و همچنين شأن نزولى كه براى آن ذكر شده پرده از روى مسائل زيادى بر مى‏دارد.درست است كه آيات اين سوره، يك بحث كلى را مطرح مى‏كند ولى هفده آيه آن كه از آيه ان الابرار يشربون من كأس كان مزاحها كافورا آغاز مى‏شود و تا آيه 22 ادامه دارد، درباره گروهى به عنوان «ابرار» (نيكان) سخن مى‏گويد، ولى شان نزول‏ها و روايات متعددى كه در منابع معروف اسلامى وارد شده، نشان مى‏دهد كه مصداق اتم و اكمل ابرار در اين آيه،على (ع) و فاطمه و حسن و حسين (ع) بوده‏اند .قابل توجه اينكه در اين آيات هفده گانه از انواع نعمتهاى بهشتى، و برترين و بالاترين آنها اعم از معنوى و مادى – بحث شده است، باغهاى بهشتى، چشمه‏هاى شراب طهور بهشتى، لباسها، زينتها، غذاها، تختهاو سريرها، خدمتكاران، بالاخره نعمتهاى بزرگ و ملك عظيم سخن مى‏گويد، تنها نعمتى كه در لابه لاى اين همه نعمت به آن اشاره نشده همسران و حوريان بهشتى است كه بعضى از آگاهان به رموز قرآن مى‏گويند اين امر به احترام بانوى اسلام فاطمه زهرا (س) بوده است .در كمتر سوره‏اى از سوره‏هاى قرآن اين همه نعمت‏هاى بهشتى در حد بالا در كنار هم قرار گرفته، و اين نشان مى‏دهد كه منظور از «ابرار» در اينجا افراد عادى نيستند، بلكه نيكان و پاكان در اوج عظمت و قرب به خدا مى‏باشند

حسن و حسین علیهما السلام در کودکی بیمار شدند. رسول خدا صلی الله علیه و آله همراه دو نفر از اصحاب آنها عیادت کرد. یکی از اصحاب به علی علیه السلام عرض کرد: چه خوب بود برای شفای دو فرزندت نذری برای خدا می کردی. حضرت علی علیه السلام فرمود: نذر می‌کنم اگر خوب شدند سه روز را روزه بگیرم.فاطمه یز چنین گفت. حسن و حسین علیهما السلام هم گفتند: ما نیز سه روز روزه می گیریم.فضه، کنیز آنان، نیز همین نذر را کرد. چندی نگذشت که حسن و حسین علیهما السلام شفا یافتند. همه به نذر خود وفا کردند و روزه گرفتند،حضرت زهرا برای هر نفر یک قرص نان تهیه کرد علی علیه السلام نماز مغرب را با پیامبر خدا گزارد و به منزل آمد. سفره را گستردند و هر پنج نفر سر سفره نشستند. هنگامی که امیرالمومنین اولین تکه را کند، ناگاه مسکینی در خانه را زد و گفت: السلام علیکم یا اهل بیت محمد. من مسلمان مسکینی هستم. از آنچه می‌خورید به من بخورانید. خداوند از نعمت‌های بهشت به شما بدهد!» همه اهل خانه هر پنج قرص نان را به مسکین دادند، شب را گرسنه خوابیدند و چیزی جز آب نخوردند.فردای آن روز را نیز روزه گرفتند. بعد از نماز مغرب، همین که سر سفره نشستند، یتیمی به در خانه آمد و گفت:السلام علیکم اهل بیت محمد. من یتیمی مسلمان هستم. از آنچه می‌خورید به من نیز بدهید. خداوند شما را از نعمت های بهشتی اطعام کند.همه اهل خانه، آن شب را نیز گرسنه سپری کردند و چیزی جز آب نخوردند.

فردا نیز همین اتفاق تکرار شد و این بار اسیری از مشرکین به در خانه آمد و گفت: السلام علیکم یا اهل بیت محمد ما را اسیر می کنید و به بند می کشید، اما به ما غذا نمی‌دهید؟ آن شب نیز همه نان‌های خود را به اسیر دادند و با آب افطار کردند و گرسنه خوابیدند. فردای آن روزپیامبر با دیدن آنان فرمود:« ای اباالحسن، حالت شما مرا سخت ناراحت می کند. نزد دخترم فاطمه برویم.»نزد فاطمه رفتند و دیدند او در محراب خود، از گرسنگی دچار ضعف شدیدی شده و چشمانش گود افتاده است. پیامبر او را به سینه چسباند و گفت: « به خدا پناه می‌برم. شما سه روز است که گرسنه‌اید!» جبرئیل نازل شد و گفت: « ای محمد، آنچه را خداوند برای تو در باره اهل بیت مهیا ساخته است، بگیر.» پیامبر فرمود: چیست؟جبرئیل آیات آغازین سوره‌ی « هل اتی » را قرائت کرد تا رسید به آیه «انّ هذا کان لکم جزاء و کان سعیکم مشکورا.» در روایتی دیگر از امام باقر علیه السلام آمده است که جبرئیل در روز چهارم با ظرفی پر از گوشت فرود آمد. اهل بیت از آن خوردند تا سیر شدند ، ولی چیزی از غذا کاسته نشد.

متأسفانه در شرايط كنوني جامعه ما، خانواده با چالش هاي فراواني روبه روست كه به یک مورداشاره میکنم:

بي رغبتي جوانان به ازدواج: طبق آمار سازمان ثبت احوال كشور بيش از 11 ميليون جوان زير 35 سال مجرد داريم! سن ازدواج بالا رفته و در بسياري از كلان شهرها ميانگين سن ازدواج مردان حدود 30 سالگي و از زنان به 27 سالگي رسيده است.

علل و عوامل مهم تجرد جوانان به قرار زيرند:

مشكلات اقتصادي براي پسران كه مهم ترين آن بيكاري است و پس از آن هزينه هاي زياد غیرضروری تشكيل خانواده.

خطاب قرآني «و انكحوا الايامي منكم و الصالحين من عبادكم و امائكم» به همه جامعه اسلامي است.

پنجشنبه1 محرم آغاز سال 1437 هجري قمري  – آغاز هفته احياي امر به معروف و نهي از منكر

امر به معروف و نهي از منكر تكليفي همگاني و ملي در جهت تضمين سلامت حيات اجتماعي.

در آستانه ماه محرم قرار داريم و فرارسيدن ايام عزاداري و سوگواري سالار شهيدان را خدمت همه شما عاشورائيان تسليت عرض مي نمايم. چون هفته اي که در پيش داريم به همين مناسبت هفته امر به معروف و نهي از منکر مي باشد و امام حسين (ع) هم هدف ار قيامش را احياي امر به معروف و نهي از منکر بيان فرمودند « و انّى لَمْ أَخْرُجْ أَشِرًا وَلا بَطَرًا وَلا مُفْسِدًا وَلا ظالِمًا وَإِنَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ الاِْصْلاحِ فى أُمَّةِ جَدّى (ص) ، أُريدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَأَنْهى عَنِ الْمُنْكَرِ وَأَسيرَ بِسيرَةِجَدّى وَأَبى عَلِىِّ بْنِ أَبيطالِب» 

اين دستور به اندازه اي اهميت دارد که ترکش مساوي با بي ديني است که پيامبر (ص) مي فرمايد: :« إنَّ اللّهَ عَزَّ وَجَلَّ لَيُبْغِضُ الْمُؤْمِنَ الضَّعيفِ الَّذي لادينَ لَهُ، فَقيلَ: وَ ما الْمُؤْمِنُ الضَّعيفُ الَّذي لا دينَ لَهُ؟ قالَ: اَلذّي لا يَنْهي عَنِ الْمُنْكَرِ » (فروع کافي؛باب امر به معروف و نهي از منکر) خداوند از مومن ضعيف بدش مي آيد (مومن ضعيف ، نه کافر ، نه منکر ، نه مرتد و نه مشرک بلکه مومن ضعيف را خدا مبغوض مي دارد . گفته شد يا رسول الله (ص) مومن ضعيف کيست؟ فرمود : کسي که نسبت به منکر پيرامون خودش بي تفاوت باشد و تذکر ندهد.

اشاره ای به سخنان مقام معظم رهبری دردیدارفرماندهان نیروی دریایی سپاه

مقام معظم رهبری روز چهارشنبه 15 مهر ماه خطوط اصلی نظام را در مقابله با استکبار تبیین کردند و به صراحت فرمودند که “مذاکره با آمریکا به معنای باز کردن مسیر برای نفوذ در عرصه های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی کشور است.” در ادامه سخنان فرمودند: “امروز نیز در جمهوری اسلامی ایران، همه ایمان در مقابل کفر قرار گرفته است.”

چرا مقام معظم رهبری مذاکره با آمریکا را خطری بالفعل برای هستی انقلاب اسلامی قلمداد کردند؟

پاسخ به این سؤال کاملا روشن است، آمریکا به عنوان “سمبل شیطان بزرگ” در جهان کنونی برای افکار عمومی مردم جهان شناخته شده استسیاستهای آمریکا در همه نقاط جهان مایه تباهی و فساد جامعه انسانی گردیده است،لذا همگرائی با سیاستهای آمریکا در مناطق مختلف جهان و از جمله مذاکره با آن به اصل خدشه ناپذیر استکبار ستیزی انقلاب اسلامی و تبیین انقلابی از اسلام در ستیز می باشد و حرکت به سمت عادی سازی روابط با آمریکا سبب می گردد تا اقتدار بین المللی انقلاب اسلامی بویژه در میان مسلمانان که در دوره بیداری اسلامی قرار دارند مورد خدشه واقع گردد و پرچم داری مبارزه با ظلم و استکبار از حوزه انقلاب اسلامی به جریانهای افراطی اسلامی در منطقه انتقال یابد. (شعارگسترده مرگ برآمریکا توسط نمازگزاران)

مردم ستم دیده جهان که در نقاط مختلف پراکنده می باشند همواره به دنبال پیروی از یک پرچم داری هستند که بتوانند خواسته های خود را از قدرتهای جهانی مطالبه نمایند و مذاکرات با آمریکا تا حدود زیادی با این پرچم داری سازگاری ندارد. درست که همواره در مذاکرات به دنبال تأمین منافع ملی و یا جهان اسلام می باشیم و هوشمندانه از آنها دفاع می کنیم، اما دشمنان انقلاب اسلامی همین مذاکرات را بهانه ای برای تبلیغ عقب نشینی انقلاب اسلامی از اصول نخستین انقلاب یعنی استکبار ستیزی معرفی می نمایند و دستاوردهائی که از مذاکرات به دست می آید نسبت به مضرات آن بسیار اندک است و مهمترین عامل اقتدار بین المللی نظام مورد خدشه واقع می گردد ومااجازه نمیدهیم خدشه ای به این اقتداروارد شود(تکبیرنمازگزاران)

علاوه مذاکره برای مذاکره زمانی است که آمریکایی ها بیشتر از آن که دنبال نتیجه گیری، چه در بحث تنش زدایی، چه در بحث بحران های بین المللی و چه حتی در بحث ترمیم رابطه و پایان دادن به بحران ها باشند از مذاکره استفاده می کنند تا غرور یک ملت را بشکنند و سیاست های خودشان را تحمیل کنند و در نهایت از آن به عنوان عاملی در راستای منافع ملی آمریکا استفاده کنند. وتازمانی که این دیدگاه رو غربیها داشته باشند مذاکره معنا ومفهومی ندارد(تکبیرنمازگزاران)

والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

لازم به ذکراست به مناسبت هفته نیروی انتظامی فرمانده پلیس راه حسن آباد –قم جناب سرهنگ کاظمی قبل ازخطبه ها به ایرادسخن پرداختند

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --