اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:هدف ازتشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى،حفاظت ازانقلاب ودستاوردهاى آن بود.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:هدف ازتشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى،حفاظت ازانقلاب ودستاوردهاى آن بود.

نمازپرصلابت جمعه اینهفته 29/01/1394درمصلی حسن آبادفشافویه باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم برگزارگردید .امام جمعه محترم دربخشی ازسخنان خوددرخطبه دوم گفتند: در حقيقت هدف از تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، حفاظت ونگهبانى از انقلاب و دستاوردهاى آن و كوشش در راه تحقق آرمان هاى الهى و گسترش حاكميت قانون بود كه البته تقويت توان دفاعى جمهورى اسلامى از راه همكارى با ديگر نيروهاى مسلح و آموزش نظامى، از ديگر اهداف تشكيل اين نهاد شمرده مى شود.

#################################################################
مشروح خطبه اول:
بسم الله الرحمن الرحیم
IMG_5807
همه شما برادران عزيز و خواهران گرامي نمازگزار را به تقواي الهي توصيه مي کنم. خداوند تبارک وتعالی درسوره مبارکه بقره میفرماید:«ذَلِکَ الْکِتَابُ لاَ رَیْبَ فِیهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِین» این قرآن مال انسان هایی است که تقوا دارند، اصلاً قرآن آمده که خودش تقوا ایجاد کند، پس چرا اولین سخنش این است؟ به این دلیل که قرآن بر کسی می تواند اثر کند، که در وجود او زمینة پذیرش باشد. اميدواريم که خداوند در راه رسيدن به همه ارزش هاي الهي مدد و ياريمان کند و ما را به اين سمت هدايت کند.
گفتیم یکی از گام ها شیطان تسویف است. یعنی از دست دادن فرصت، شیطان سعی می کند زیباترین ساعات فرصت را از شما بگیرد؛ یعنی جوانی، بعد وقتی سن انسان بالا رفت و جوانی اش گذشت تأسف می خورد اما دیگر قابل بازگشت نیست.انسان بعد خیلی تأسف می خورد، می گوید کاش وقتی 17- 18 ساله و جوان بودم، کمی بیشتر اهمیت می دادم چون می توانستم.
درخطبه اول دومطلب راعرض میکنم :اول نگذارید این فرصت از دست برود. مولا علي(عليه‌السلام) مي‌فرمايند: «الْفُرْصَةُ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ فَانْتَهِزُوا فُرَصَ الْخَيْر؛فرصت‌هاي خير را غنيمت بشماريد! چراکه مانند ابر مي‌گذرند.» همان‌طور که ابرها با سرعت حرکت مي‌کنند و ساعتي بعد وقتي به آسمان نگاه مي‌کنيد مي‌بينيد ابر نيست، فرصت‌ها هم با همين سرعت از دست مي‌روند. وقتي فرصت کار خير از دست رفت هيچ چيز ديگر جاي آن را نمي‌گيرد.
قرآن مي‌فرمايد: يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا؛ ذکر لزوماً ذکر زباني نيست، بلکه اصل ذکرْ توجه قلبي است آيا ما در اوقات فراغتْ به ياد خدا هستیم؟ برخي افراد کمي که فراغت پيدا مي‌کنند هزار جور فکر آشفته و غلط، سوءظن نسبت به ديگران، غیبت ،تهمت ،نقشه‌کشي براي دنيا و … به ذهن‌شان مي‌آيد اما با اين‌که ياد خدا و اولياي او آن همه برکت دارد لحظه‌اي به ياد خدا نمي‌افتند. همه گونه سخن از دهان ما خارج مي‌شود، اما براي قرآ« خواندن وگفتن تسبيح تنبلي مي‌کنيم. البته اين‌ حالت نشانه تسلط «شيطان» است. خداوند درسوره مبارکه فاطر آیه شریفه 35مي‌فرمايد: «إِنَّ الشَّيْطَانَ لَكُمْ عَدُوٌّ فَاتَّخِذُوهُ عَدُوًّا؛ شيطان دشمن شماست. پس شما هم با او دشمني کنيد!»
بايد همت کرد. بايد انسان از کارهاي کوچک شروع کند و تا مي‌تواند از عمر خود استفاده کند. چراکه روزي چشم باز خواهيم کرد و مي‌بينيم که ديگر فرصتي باقي نمانده است. وقت نماز که مي‌رسد گرچه الحمدلله همه به نماز مقيديم اما چرا هر ساعت به بهانه‌اي آن را تأخير مي‌اندازيم؛ يک ساعت به بهانه غذا، يک ساعت به بهانه استراحت، يک ساعت به بهانه تماشاي اخبار و فيلم تلويزيون و بالاخره آخر وقت نماز را مي‌خوانيم. برادر و خواهر گرامي! نمازي را که چند دقيقه بيشتر طول نمي‌کشد اول وقت بخوان! نگذار شيطان تو را فريب دهد.
دوم: اگر فرصت را از دست دادید به اصل جبران توجه کنید. اصل جبران این است که با توجه به نوع خطایی که انسان داشته، نوع ثواب را انتخاب کند. نوع کار خیر را انتخاب کند تا با توجه به روایات متعددی که داریم، در زندگی او تکفیر و تبدیل سیئات به حسنات صورت بگیرد.
اگر گفتند تسویف بد است، یعنی فرصت سوزی بد است. در نقطة مقابلش هم، جبران خوب است. دقت کنید امشب چه عرض می کنم. جبران، بستگی به نوع گناه دارد، شخصی غیبت کرده بود پیش پیغمبر آمد و گفت: یا رسول الله! من خجالت می کشم به طرف بگویم غیبتت را کردم، – گاهی هم وقتی می گویی بدتر می شود، روابط به هم می ریزد و طرف مقابل رابطه ای را هم که داشته دیگر از انسان قطع می کند- حالا چه کار کنم؟ بروم بگویم؟ گاهی انسان خجالت می کشد بعضی حرفها را بگوید. -عزیزان، غیبت هر آن چیزی است که نتوانید در مقابل آن شخص بگویید. اگر نتوانستید حرفی را در مقابل کسی بگویید حرفی که اگر بگویی او ناراحت شود و آن حرف را پشت سر او بگویی این می شود غیبتبه محضررسول خداشرفیاب شدعرض کرد«یا رسولُ الله ما کفّارهُ الاِغتیابِ»؟ چه کنم، غیبت کردم حالا هم خجالت می کشم به طرف بگویم، چه کنم؟ فرمود:«تَسْتَغْفِرُ لِمَنِ اغْتَبْتَهُ کَمَا ذَکَرْتَه»برای کسی که غیبتش را کردی، دعا کن، برای او طلب آمرزش کن.
روایت داریم بعضی ها در روز قیامت ورشکست می شوند، حالا در این دنیا ورشکست زیاد داریم یک نفر چک بی محل می دهد، سرمایه ندارد، جنس ارزان می شود، گران می شود، ولی ورشکستگی های این دنیا، بالاخره گاهی جبران می شود، کاسب ها جمع می شوند، وام می دهند، زیر بغلش را می گیرند (دستش را می گیرند) و خلاصه شخص ورشکسته راه می افتد؛ اما بعضی وقت ها ورشکستگی قابل جبران نیست. روایت داریم بعضی ها در صحرای محشر ورشکست می شوند، چگونه؟ وقتی پروندة اعمالشان را به آنها می دهند، می بینند خیلی عالی است؛ نماز، قرآن، مسجد، زیارت عاشورا، همه چیز داخل پرونده است؛ ولی می بینند یک صف طولانی منتظر این آقاست. از فرشته ها می پرسند این صف با من چه کار دارند؟ ما که کارنامه مان را گرفته ایم، اجازه بدهید برویم. می گویند این ها حق الناس است. از این فرد غیبت کرده ای به آن یکی تهمت زده ای، مال این یکی را خورده ای.بالاخره این ها هم گرفتارند. انسان هم در گرفتاری از کوچک ترین درخواست نمی گذرد. یک وقت وضع انسان خوب است، ممکن است از خیلی چیزها بگذرد، ولی وقتی گرفتار می شود اگر صد تومان هم از کسی بخواهد به سراغش می رود، می گوید ندارم، گرفتارم. می گویند شما غیبت ما را کرده اید، پس ثواب نمازت مال من است، ثواب روزه ات مال آن یکی، ثواب حجت مال این. ثواب اعمال او را می گیرند، او نگاه می کند می بیند ورشکست شد، پرونده خالی شد، دیگر هم هیچ کس زیر بغلش را نمی گیرد. اینجا نه وام می دهند و نه کاسبی است می گویند:
«قِیلَ ارْجِعُوا وَرَاءکُمْ فَالْتَمِسُوا نُوراً»[سوره مبارکه حدید/آیه شریفه 27]؛برگرد، اگر می توانی دوباره از آن دنیا سرمایه بیاور، که دیگر امکان بازگشت نیست.اما چگونگی جبران گناههای مختلف که ان شاالله برای هفته آینده
##########################################################
مشروح خطبه دوم:
باتوجه به سالروزشهادت امام هادی (ع)درهفته آینده روایتی اززبان گیای حضرت عرضه میدارم:امام هادی علیه السلام میفرمایند: أَلدُّنْيا سُوقٌ رَبِحَ فيها قَوْمٌ وَ خَسِرَ آخَرُونَ دنيا بازارى است كه گروهى در آن سود برند و دسته اى زيان ببينند.

درخطبه دوم به چند مطلب اشاره میکنم:
شنبه29 فروردين روز ارتش جمهورى اسلامى و نيروى زمينى
نامگذارى 29 فروردين هرسال به نام روز ارتش از ابتكارات امام خمينى(ره) بود. آن هم در شرايطى كه ارتش جمهورى اسلامى با كارشكنى هاى مختلف داخلى و خارجى روبه رو بود.
حالا 35 سالى مى شود كه ارتش جمهورى اسلامى ايران يك روز از تقويم رسمى كشور را به نام خود مى بيند. روزى كه براى اولين بار به فاصله حدود 2 ماه پس از پيروزى انقلاب اسلامى ايران، توسط امام خمينى(ره) به نام ارتش نام گذارى شد تا پاسخى مناسب باشد به وفادارى ارتشيان به آرمانهاى انقلاب اسلامى.
#######################################################
دوشنبه1 رجب ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) (57 ه ق)
نبايد فضيلت آن را به بوته فراموشى سپرد زيرا در ميان ماههاى دوازده گانه، تنها و بدون ائتلاف با ماههاى ديگر از حرمت و قداست برخوردار مى باشد، در واقع چهار ماه در قرآن كريم با تعبير «حرم» يعنى برخوردار از حرمت يادشده است كه يكى از آن ها فرد است كه رجب نام دارد و در آن قتال و كشتار حرام مى باشد.
رسول اكرم(ص) فرموده اند: «رجب ماه بزرگ خداست و هيچ ماهى در حرمت و فضيلت به پايه آن نمى رسد و قتال با كافران در اين ماه حرام است، آگاه باشيد كه رجب ماه پروردگار است و شعبان ماه من و ماه رمضان ماه امت من است و اگر كسى در ماه رجب حتى يك روز روزه بدارد خدا را از خود خشنود ساخته و خشم الهى از او دور مى گردد.»
#######################################################
چهارشنبه2 ارديبهشت تأسيس سپاه پاسداران انقلاب اسلامى (1358 ه ش)
يكى از نهادهايى كه پس از پيروزى انقلاب اسلامى به فرمان امام خمينى(ره) تشكيل شد، سپاه پاسداران نقلاب اسلامى بود كه در ارديبهشت ماه سال 1358 شوراى انقلاب با تأسيس شوراى فرماندهى سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، گامى اساسى در راه سازمان دهى اين نهاد برداشت.
در آن زمان، دستگاه دفاعى و امنيتى بازمانده از دوره پهلوى، به پاك سازى و بازسازى نياز داشت كه بر اساس همين نياز، كميته هاى انقلاب اسلامى با حضور و شركت فعال مردم در مساجد به صورت خودجوش تشكيل شد تا از فعاليت ناجوانمردانه ضدانقلابيان در داخل كشور جلوگيرى كند و توطئه هاى دشمنان را خنثى نمايد.
در حقيقت هدف از تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، نگهبانى از انقلاب و دستاوردهاى آن و كوشش در راه تحقق آرمان هاى الهى و گسترش حاكميت قانون بود كه البته تقويت توان دفاعى جمهورى اسلامى از راه همكارى با ديگر نيروهاى مسلح و آموزش نظامى، از ديگر اهداف تشكيل اين نهاد شمرده مى شود.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامى در ابتدا جزو نيروهاى شهرى محسوب مى شد، امّا با توجّه به شرايط خاص جامعه و پراكندگى قواى انتظامى، مأموريت حفظ نظم و امنيت عمومى را عهده دار شد و با شروع جنگ تحميلى عراق عليه ايران، اين نهاد مقدّس با بسيج نيروهاى مردمى به دفع حملات دشمنان پرداخت و براى حفظ و استمرار نظام مقدّس جمهورى اسلامى به صحنه هاى مبارزه عليه استكبار جهانى پا گذاشت. خصوصاًدر طول هشت سال دفاع مقدّس، در قالب وصف نمى گنجد و تنها بايد همان جمله معروف امام راحل را يادآور شد كه «اگر سپاه نبود كشور هم نبود.»
#######################################################
پنجشنبه4 رجب ليلة الرغائب
ازجمله شبهاى بزرگ و با عظمت ماه رجب، شب جمعه اول اين ماه است. معروف به ليلة الرغائب، اعمال مخصوصى در اين شب ذكر شده كه به واسطه آن اعمال بركات و پاداش فراوان بر انسان سرازير مى شود.
رغائب جمع رغيبه است به معنى «امرٌ مرغوب فيه عكاء كثير» يعنى شبى كه در آن عطاها و مواهب فراوان به دست مى آيد. در حديث است شب جمعه اول اين ماه احياء و بيدارى و نيايش فضيلت ويژه دارد و موجب دست يابى به عطاياى ارزشمند حضرت پروردگار است، در حديث است كه رسول خدا(ص) فرمود: ملائكه اين شب را به اين نام نهادند و محدثان در كتاب هاى دعا نمازى با كيفيت مخصوصى در اين شب ذكر كرده اند كه پيامبر(ص) فرمود: هر كس اين نماز را در اين شب انجام دهد ثواب اين نماز به نيكوترين صورت با روى خندان و درخشان و با زبانى فصيح در شب اول قبر در حضور اين فرد ظاهر شود.
#####################################################
اشاره ای به تعرض پلیس عربستان به دونوجوان ایرانی
در هفته نخست فروردين و در حالي که دو نوجوان 14 و 15 ساله ايراني مراسم عمره خود را به جا آورده و از طريق فرودگاه جده عازم کشورمان بودند، در فرودگاه مورد تعرض دو پليس حيوان صفت آل سعود قرار مي گيرند. دو نوجوان عزيز کشورمان – علي رغم سن کم – در برابر رفتار کثيف پليس هاي عربستان مقاومت کرده و با آنها درگير شده اند، براي همين دو پليس حيوان صفت، موفق به اجراي نيت شوم خود نشدند و تنها به آزار و اذيت آن دو نوجوان پرداختند. با اين وجود و علي رغم تهديد آنها به سکوت، دو نوجوان وقتي به جمع کاروان بازگشته اند، موضوع را پنهان نکردند و باعث پيگيري موضوع شدند و به همين دليل هم شايسته تقدير و تجليل هستند که طبعا سازوکار خود را دارد.
چندنکته عرض کنم:
1-به اعتقاد برخي کارشناسان، رفتار حيواني و نيت شوم دو پليس سعودي از قبل برنامه ريزي شده و براي انتقام از ايرانيان بوده است. اگر بپذيريم که نظام سياسي عربستان در آن نقشي نداشته، قطعاً پاي برخي از مفتيان بي مغز وهابي و افراطيون آنها در اين اقدام شوم نقش داشته است. که مانمازگزاران جمعه این رفتاربیادبانه وزشت را محکوم میکنیم(تکبیرنمازگزاران)
2-اين ماجرا نبايد باعث تقابل ميان عرب و عجم، عرب و ايراني، شيعه و سني و… شود. برخي اهانت هايي که اين روزها در رسانه ها به مردم عرب و مسلمان مي شود يقيناً توطئه اي طراحي شده در جهت انشقاق و اختلاف افکني ميان ايران و ملت هاي مسلمان منطقه است.
3- بايد از مقامات وزارت خارجه در خواست شود از موضع محکم و قاطع، خواستار محاکمه و مجازات عوامل و طراحان اين توطئه شوم شوند. (تکبیرنمازگزاران) بايد مقامات سعودي هرچه سريعتر اقدام به محاکمه و مجازات مأموران پليد و برنامه ريزان آن نمايند. قطعاً محاکمه و مجازات دو حيوان مأمور فرودگاه جده امري بديهي و طبيعي است.
4-مسوولان سعودي که خود را خادم الحرمين مي دانند بايد تضمين دهند که ضمن تغيير رفتار با حجاج به ويژه حجاج ايراني، ديگر اجازه بروز چنين رفتارها و برخوردهاي شنيعي را نخواهند داد. سعودي بايستي با ايجاد اصلاحات در کادر مربوطه، براي حفظ وجهه و اعتبار خود تلاش کند. اتفاقي افتاده که به هيچ وجه قابل توجيه نيست و انتظار عمومي نيز اين است که آنچنان از سوي مقامات عربستان رفتار شود که در شأن خادمان خانه خداست و نبايد حثيت خود را بر سر عمل شنيع دو مأمور بازرسي به باد دهند.
(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)
###########################################################

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --