اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه: يكي ازمهم‌ترين برکاتی كه ازانقلاب حاصل شدقضيه‌ي نماز جمعه است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه: يكي ازمهم‌ترين برکاتی كه ازانقلاب حاصل شدقضيه‌ي نماز جمعه است.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه حسن آباد نمازباشکوه جمعه اینهفته 01/05/95به  امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه وباحضورگسترده اقشارمختلف مردم وهم چنین باحضورحضرت آیت الله ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی درمصلی امام خمینی شهربرگزارشد.

ایشان دربخشی ازخطبه اول گفتند: در مورد غفلت قرآن می‌فرماید: اگر آدم استعداش را از دست بدهد و از شرایط موجود استفاده نکند، این غفلت است. دشمنی غفلت از همه اعداء بیشتر است. اصولا هر دشمن یک مرتبه به آدم حمله می‌کند و مثلاً ده بار به آدم حمله نمی‌كند، اما غفلت یک وقت می‌بینی کل عمر انسان را از بین می‌برد. یک وقت می‌بینی 80 سال خودش را از دست داده است و لذا غفلت از هر دشمنی ضررش بیشتر است.

امام جمعه محترم حسن آباددربخشی ازخطبه دوم هم بااشاره به روزنمازجمعه اظهارکرد:يكي از مهم‌ترين برکاتی كه از انقلاب وانفاس قدسیه حضرت امام حاصل شده، قضيه‌ي نماز جمعه است و بهترين دليل بر اهميت اين فريضه بزرگ اسلامي قبل از هر چيز، آيات سوره مبارکه جمعه است كه به همه مسلمانان و اهل ايمان دستور مي‌دهد به محض شنيدن اذان جمعه به‌سوي آن بشتابند و هرگونه كسب و كار و برنامه مزاحم را ترك گويند

 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

عناوین خطبه اول:

1-مراقبتهای بعد ازماه مبارک رمضان

2- دشمنی غفلت از همه دشمنان بیشتر است

عناوین خطبه دوم:

1- يكي از مهم‌ترين چيزهايي كه در اين انقلاب حاصل شده، قضيه‌ي نماز جمعه است.

2- مطابق قانون اساسي،دونوع مسؤوليت براي شوراي نگهبان درنظرگرفته شده است(قانون‌گذاري و قضاوت)

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

 @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

  أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم       بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

 IMG_5132

ابتداخودم  راوشما نمازگزاران عزیزرا توصیه میکنم به تقوای الهی.بحث ماپیرامون مراقبتهای بعدازماه رمضان بوددرجلسات به مواردی من جمله غفلت اشاره ای داشتم.

اما غفلت چیست؟ در مورد غفلت قرآن می‌فرماید: اگر آدم استعداش را از دست بدهد و از شرایط موجود استفاده نکند، این غفلت است. قرآن می‌فرماید: دل دارد، به هوش نیست. مخ دارد، فکر نمی‌کند. زبان دارد، حق را نمی‌گوید. پا دارد، جای خوب نمی‌رود. چشم دارد، مطالعه نمی‌کند. شب‌های طولانی زمستانی را دارد، اما نه سر شب مطالعه می‌کند و نه آخر شب نماز شب می‌خواند. استعداد آب و خاک دارد، کشاورزی نمی‌کند. کتابخانه هست، اما برای مطالعه نمی‌رود. استاد هست، با او تماس نمی‌گیرد. چشم دارد، دید ندارد. گوش دارد، حق نمی‌شنود. بعد فرمود: این‌ها چهار پا هستند و از الاغ بدترند

دشمنی غفلت از همه اعداء بیشتر است. اصولا هر دشمن یک مرتبه به آدم حمله می‌کند و مثلاً ده بار به آدم حمله نمی‌كند، اما غفلت یک وقت می‌بینی کل عمر انسان را از بین می‌برد. یک وقت می‌بینی 80 سال خودش را از دست داده است و لذا غفلت از هر دشمنی ضررش بیشتر است.

نبی مکرم اسلام دربیان شب معراج میفرماید:به جبرئیل گفتم : هنگام حركت صدای مهیبی شنیدم كه مرا ترساند . این صدای چه بود ؟ جبرئیل جواب داد : سنگی در كنار و لبه جهنم قرار داشت كه درون جهنم افتاد و مدت هفتاد سال در حركت به طرف قعر جهنم بود و الآن به انتهای جهنم رسید كه این صدا از آنجا برخاست .بحارالانوار ، جلد 18 ، صفحه 304

حضرت امام (رض)درتفسیر این روایت درکتاب اربعین حدیث میفرمایند :در همه موارد غفلت داریم، غفلت از امکانات، غفلت از سرمایه و مهمترین سرمایه‌ها جوانی و سلامتی است. داریم که «إِنَّ الْغَفْلَةَ مُصْطَادُ الشَّیْطَانِ وَ رَأْسُ كُلِّ بَلِیَّةٍ وَ رَأْسُ كُلِّ حِجَابٍ»(مصباح‏الشریعة، ص‏99) حقیقت آن است که غفلت، صیدگاه شیطان، ریشه هر بلا و بدبختی و سبب همه حجاب هاست.آدم وقتی غافل شد شیطان او را با خود می‌برد. وَ رَأْسُ كُلِّ بَلِیَّةٍ» همه بلاها وقتی به سراغ انسان می‌اید که غافل شود. «وَ رَأْسُ كُلِّ حِجَابٍ» همه جاهایی که انسان از خیر باز می‌ماند، آن وقتی است که انسان غفلت می‌کند. پس غفلت گناه مادر و سرمنشأ گناهان است.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

مشروح خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

در ابتداي خطبه دوم هم خودم و هم شما را به تقواي الهي دعوت مي کنم.

یَا عَبْدَالْعَظِیمِ أَبْلِغْ عَنِّی أَوْلِیَائِیَ السَّلَامَ وَ قُلْ لَهُمْ أَنْ لَایَجْعَلُوا لِلشَّیْطَانِ عَلَى أَنْفُسِهِمْ سَبِیلًا

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام از امام رضا علیه السّلام روایت کرده که آن جناب فرمود: سلام مرا به دوستانم برسان و به آنها بگو در دلهای خود از برای شیطان راهی باز نکنند و آنها را امر کن به راستگوئی در گفتار و ادای امانت و این عمل آنها موجب نزدیکی به من می شود.

مناسبتهاورویدادها:

امروزجمعه1 مردادروز نمازجمعه (اولين جمعه مردادماه)

5مرداداقامه اولين نمازجمعه در تهران به امامت مرحوم آيت‌الله سيدمحمود طالقاني(ره) (1358 ه.ش)

يكي از مهم‌ترين برکاتی كه از انقلاب وانفاس قدسیه حضرت امام حاصل شده، قضيه‌ي نماز جمعه است كه در زمان سابق در بين ما مطرودكه بحمدالله در اين نهضت، نماز جمعه با محتواي حقيقي آن تحقق يافت.

بهترين دليل بر اهميت اين فريضه بزرگ اسلامي قبل از هر چيز، آيات سوره مبارکه جمعه است كه به همه مسلمانان و اهل ايمان دستور مي‌دهد به محض شنيدن اذان جمعه به‌سوي آن بشتابند و هرگونه كسب و كار و برنامه مزاحم را ترك گويند، تا آنجا كه اگر در سالي كه مردم گرفتار كمبود مواد غذائي هستند، كارواني بيايد و نيازهاي آن‌ها را با خود داشته باشد، به‌سراغ آن نروند و برنامه نماز جمعه را ادامه دهند.

نماز جمعه دو ركن دارد: ركن اول محتواي نماز جمعه است، مضمون نماز جمعه است كه در خطبه‌ها بايد متجلي بشود و در دو ركعت نماز. اين محتوا چيست؟ اول ياد خدا، امر به تقوا، امر به پارسائي، امر به اخلاق اسلامي، امر به وحدت. دوم شكوه و اجتماع نماز جمعه است. محتوا و شكوه. بايد نماز جمعه را مثل عالي‌ترين فريضه مردمي مورد اعتنا قرار بدهند. زيرا اگر اين اجتماع فشرده ما در اينجا نباشد ميدان جنگ ما هم خاموش خواهد شد، حركت جامعه ما هم در مقابل قدرت‌هاي ستمگر، ظالم و متجاوز كند خواهد شد.

در احاديث اسلامي نيز تأكيدهاي فراواني در اين‌زمينه وارد شده است ازجمله: در خطبه‌اي كه موافق و مخالف آن‌را از پيامبر گرامي اسلام(ص) نقل كرده‌اند آمده: «ان الله تعالي فرض عليكم الجمعة فمن‌تركها في حياتي او بعد موتي استخفافا بها او جحودا لها فلا جمع الله شمله و لا بارك له في امره، الا و لا صلوة له، الا و لا زكوة له، الا و لا حج له، الا و لا صوم له، الا و لا بر له حتي يتوب»: خداوند نماز جمعه را بر شما واجب كرده هر كس آن‌را در حيات من يا بعد از وفات من از روي استخفاف يا انكار ترك كند، خداوند او را پريشان مي‌كند و به كار او بركت نمي‌دهد، بدانيد نماز او قبول نمي‌شود، بدانيد زكات او قبول نمي‌شود، بدانيد حج او قبول نمي‌شود، بدانيد اعمال نيك او قبول نخواهد شد تا از اين‌كار توبه كند!

میخواستم اشاره ای به برجام ویکسالگی برجام داشته باشم اما چون درمحضرحضرت آیت الله ری شهری هستیم وبناست ازمحضرایشان استفاده کنیم درهفته آینده نسبت به این موضوع صحبت خواهم کرد.

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --