اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: در صورت اعدام شیخ نمر جامعه بشرى به ويژه امت اسلام آرام نخواهند گرفت.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: در صورت اعدام شیخ نمر جامعه بشرى به ويژه امت اسلام آرام نخواهند گرفت.

نمازپرصلابت جمعه اینهفته 25/02/1394درمسجد امام حسن مجتبی (ع)و باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم درمسجد حضرت صاحب الزمان (عج)برگزارگردید .ایشان دربخشی ازسخنان خودبااشاره به روزجهانی خانواده گفتند:اگر گام نخست در تشکیل خانواده سنجیده برداشته شود؛ یعنی افراد در انتخاب همسر، معیارهای ارزشی، اخلاقی و ایمانی را در نظر بگیرند، سیر حرکتی خانواده به سوی تشکیل خانواده ای مطلوب خواهد بود

خطیب جمعه محترم دربخش دیگری ازسخنان خود بااشاره به حکم اعدام سیخ نمر اظهارداشت:صرفنظر از اعدام يا عدم اعدام شيخ نمر باقرالنمر، روحانى مبارز شيعه عربستانى، نفس اعلان رسمى تصميم بر اعدام اين روحانى برجسته شيعى در عربستان از طرف حكام ظالم و ستمگر آل سعود ضمن اينكه نشان از استيصال و ضعف دولت عربستان داردكه در صورت عملى شدن اين تصميم و نيز تداوم اين قبيل جنايات قطعاً جامعه بشرى به ويژه امت اسلام ازجمله مسلمانان مظلوم و آزاديخواه عربستان آرام نخواهند گرفت و نفس هاى آخر حكام ظالم آل سعود را بفضل الهى قطع خواهند نمود

 (((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((())))))))))))))))))))))))))))

عناوین خطبه اول:

1- پيامبران الهى براى اصلاح سه عضو از وجود انسان فرستاده شده اند،

عناوین خطبه دوم:

1-      فضیلت بیست وهفت رجب، روز مبعث رسول الله

2-جوان امروز در معرض خطر انواع تهاجم فرهنگى قرار دارد

مشروح خطبه اول:

بسم الله الرحمن الرحیم

images

عبادالله و نفسي بِتَقوي الله فان خير الزاد التقوي

جهان در آستانة بعثت حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ در انحطاط و بحران شگفت انگیزی قرار داشت. جهالت، غارتگری، ظلم و ستم، تضییع حقوق ضعیفان و محرومان، فساد و بی بند و باری، تبعیض و ناعدالتی، نگرانی و دلهره، دوری از اخلاق و انسانیت، تمام جوامع بشری را در آن روزگار فرا گرفته بود.
در این میان منطقة جزیرة العرب و به ویژه شهر مکه از منظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، پایین¬ترین و بدترین وضع را تحمل می¬کرد. خضوع اعراب جاهل در مقابل چوبهای خشکی که به صورت بت درست شده بود و اهالی مکه در مقابل آن اجسام بی¬جان قربانیها کرده و استمداد می¬طلبیدند، هر انسان فهمیده و عاقلی را به تعجب و تأسف وا می¬داشت. زنان نه تنها از حقوق اساسی خود محروم بودند، بلکه همانند کالای بی¬جان خرید و فروش می¬شدند درسوره مبارکه انعام آیات شریفه / 151./ 152به این موارداشاره شده است.

بزرگ ترين حادثه تاريخ بشر، بعثت پيامبران خداست. پيامبران الهى براى اصلاح سه عضو از وجود انسان فرستاده شده اند، زيرا بى شك، سعادت دنيا و آخرت انسان و خرابى دنيا و آخرت او در صلاح و فساد سه عضو است.

هدف اوّل: اصلاح عقل

اصلاح عقل، رشد فكر انسان و قرار دادن انديشه او در مسير صحيح و سلامت است، زيرا انسان مى تواند در سايه نبوت، از نظر فكر به جايى برسد كه فقط فكر خير و انديشه پاك داشته باشد و در مغز او نقشه صلاح و پاكى باشد، چرا كه اگر درِ هر دانشى را به روى فكر بشر باز كنند،اين تابلوى ارزنده از رسول گرامى اسلام صلي الله عليه و آله باقى مانده است كه :«اطلبوا العلم من المهد الى اللحد»(1)از گهواره تا گور زمان دانشجويى است و از گور به بعد، زمان برداشت محصولات دانش است :«الدنيا مزرعة الآخرة»(2)

در روایتی از اوضاع نابسامان عربستان در آستانة بعثت نبوی ـ صلّی الله علیه و آله ـ آمده است: روزی قیس بن عاصم به نزد حضرت رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ آمده و عرضه داشته: یا رسول الله! من در ایام جاهلیت هشت دختر خود را زنده به گور کرده­ام، حالا چه کنم؟ پیامبرـ صلّی الله علیه و آله ـ فرمود: در مقابل هر دختر یک برده آزاد کن!

در روایت دیگری آمده است: هنگامی که قیس یکی از موارد زنده به گور کردن دخترانش را در حضور رسول اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ شرح داد، رسول مهربان الهی در حالی که از شدت تأثر حلقه­های اشک بر گونه­های مبارکش می­لغزید، از سنگ دلی و قساوت آن مرد جاهل تعجب کرده و به یارانش فرمود: «إنَّ هذهِ لَقَسْوَةٌ وَمَنْ لایَرْحَمْ لایُرْحَمْ؛ این [عمل] سنگدلی است و هر کس رحم نداشته باشد، مشمول رحمت ‍‍ ‍‍[الهی] نخواهد بود».

بنابراین جهان در آستانه بعثت، غرق در انواع خرافات، افکار و اندیشه­های جاهلانه بود و شاید در آن روزگاران در هیچ جای عالم خرافه پرستی و بی­بند و باری و رواج مفاسد اجتماعی مثل منطقة جزیره العرب نبود. مردم آن عصر بدون آنکه خود متوجه باشند، نیاز شدیدی به امور معنوی، اخلاقی و انسانی داشتند ودر آتش ناعدالتی، نابرابری و تضییع حقوق انسانی می­سوختند.

نبوت به دليل حركت عقلى مردم به آنها عطا شد و خداوند برمردم منت گذاشته است.

هدف دوم بعثت (اصلاح قلب)

اما هدف دوم نبوت و بعثت انبيا، براى اصلاح قلب مردم بوده است. مردم ممكن است عقل خود را از علم پُر كنند، اما به قول شاعران قديم، دزدى از آب درآيد كه با چراغ به زندگى مردم بزند.

      چو دزدى با چراغ آيد                                                                  گزيده تر برد كالا

اگر عقل درستى نباشد و اگر قلب با واقعيات الهى كنترل نشود، عقل با علم به خنجر تيزى تبديل خواهد شد كه از پشت به هر كسى مى زند. نبوت تنها بر علم تكيه ندارد. قرآن مى فرمايد:« وَمَا يَعْقِلُهَا إِلاَّ الْعَالِمُونَ » (4)

ولى جز اهل معرفت و دانش در آنها تعقّل نمى كنند .

در جاى ديگر مى فرمايد :

« يَوْمَ لاَ يَنفَعُ مَالٌ وَلاَ بَنُونَ إِلاَّ مَنْ أَتَى اللّه َ بِقَلْبٍ سَلِيمٍ »  (5)

روزى كه هيچ مال و اولادى سود نمى دهد ، مگر كسى كه دلى سالم [ از رذايل وخبايث] به پيشگاه خدا بياورد.

يكى ازعقل هاى پرقدرت كه ضررش از حيوانات شرور براى بشر بدتر بوده است، در سوره اعراف و جمعه از دانشمند زمان بنى اسرائيل كه قلب خود را كنترل نمى كردند، به سگ هارتعبير مى كند.

« فَمَثَلُهُ كَمَثَلِ الْكَلْبِ إِن تَحْمِلْ عَلَيْهِ يَلْهَثْ أَوْ تَتْرُكْهُ يَلْهَثْ » (6)

پس داستانش چون داستان سگ است [ كه ]اگر به او هجوم برى ، زبان از كام بيرون مى آورد ، واگر به حال خودش واگذارى [ باز هم ]زبان از كام بيرون مى آورد .

آيا كسانى كه از زمان فتحعلى شاه تا بهمن 57 كشور را به باد دادند، بى سوادهاى اين مملكت بودند؟ سيصد سال در اين كشور قرارداد استعمارى امضا شد و قراردادها هم در ايران و هم در انگلستان است، قراردادها را هم يا مهندسان يا دكترها امضا كرده اند. در تمام دوره حكومت قاجار، فقط چند نفر قرارداد را امضا نكردند؟ يكى قائم مقام فراهانى، چه قدر حاكم بوده است؟ يكى ميرزا تقى خان امير كبير و ديگرى هم شهيد شيخ فضل اللّه نورى و در اين اواخر هم در چند دوره مجلس، سيد حسن مدرس بود، اما كسى كه از همه قوى تر در برابر گرگ استعمار ايستاد، رهبر كبير انقلاب بود.

هدف سوم بعثت (اصلاح نفس)

سومين هدف انبيا براى اصلاح نفس و به تعبير ساده تر، اصلاح اخلاق و آراستن مردم به صفات الهى با تأكيد بر اخلاق الهى است. دستورهاى مهمى هم كه در جانب عقل است، در اصلاح قلب و نفس است كه اين دستورها در يك مجموعه وسيعى در قرآن، گنجانده شده است. در كتاب « الذريعة الى تصانيف الشيعة » نام كتاب هايى كه براى اصلاح قلب، عقل و نفس است از الف تا ياء آمده است. كتاب « أعيان الشيعة » براى شناخت نويسندگان آن در شصت جلد، دانشمندانى را كه از راه قرآن و روايات براى اصلاح قلب و عقل و نفس اقدام كرده اند، نام مى برد. پيشنهاداتى كه پيامبر صلي الله عليه و آله براى اصلاح اين سه ناحيه دارد،

سفارش پيامبر صلي الله… به ترك گناهان

«أوصيك بتقوى اللّه »  (7)؛ سفارش مى كنم كه رابطه خود را با همه گناهان، به ويژه گناهان كبيره قطع كنيد.

اميرالمؤمنين عليه السلام خطبه اى در نهج البلاغه درباره زهد و ورع و محرمات دارند. دراين خطبه مى فرمايد: «به آن چه شما را دعوت كردم و آن اين كه با گناهان كبيره ترك رابطه كنيد» .(8) امام صادق عليه السلام علنى مى فرمايد : «گناهان كبيره گناهانى هستند كه قرآن مجيد به آن وعده حتمى آتش داده است. ربا گناه كبيره است، زنا گناه كبيره است كه در قرآن مانند ربا به آن وعده آتش داده شده است. شراب و قمار با شرط و بدون شرط با پول، موسيقى حرام، خوردن مال يتيم و ظلم به حق مردم، به اميد كَرَم خدا معصيت كردن، گناه كبيره است. به اين اميد هم وعده آتش داده شده است كه هر كس تقوا پيشه كند، هم در دنيا و هم در آخرت منفعت آن را مى برد»

1- . كشف الظنون : 1/78.

2- . عوالى اللآلى : 1/267، حديث 66 ؛ غنائم الأيام : 3/521 .

3- . بقره (2) : 1 ـ 4.

4- . عنكبوت (29) : 43.

5- شعراء (26) : 88 ـ 89 .

6- . اعراف (7) : 176 .

7- . الخصال، شيخ صدوق : 525.

8- نهج البلاغة، خطبه 81 .

مشروح خطبه دوم:

توصیه ئبه تقوا:

يکي از بزرگترين عوامل و مقدمه هاي تقوا  اين است که انسان خودش را هميشه در محضر خداوند  متعال و در برابر ديدگان او بداند. امام صادق ( عليه السلام )به فردي به نام اسحاق فرمود:”يا اسحاق خف الله کأنّک تراه ” از خدا بترس همانگونه که کأنّه خدا را مي بيني. “و ان کنت لا تراه” اگر تو خدا را نمي بيني “فإنّه يراک” اگر انسان به اين مقام نرسد که در هر جا و با چشم دل خداوند متعال را ببيند، حداقل اين اعتقاد را نبايد از دست بدهد که خداوند متعال انسان را مي بيند.”و أن کنت تراه أنّه لا يراک ” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خدا او را نمي بيند”فقد کفرت” دچار کفر شده است.”و إن کنت تعلم أنّه يراک” اگر اعتقاد انسان اين باشد که خداوند او را مي بيند “ثم برزت له بالمعصيه” اما در معرض ديد خداوند هتاکي و معصيت بکند “فقد جعلته من أهون الناظرين عليک” با اين کار ،انسان خداوند را از همه ناظرين بي ارزش تر قرار داده است. انسان در برابر ديدگان يک فرد ديگر مواظبت مي کند که خطايي  انجام ندهد و لي در برابر ديدگان خداوند هتک حرمت مي نمايد. قال الصادق (ع) : یَا إِسْحَاقُ! خَفِ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ وَ إِنْ كُنْتَ لا تَرَاهُ فَإِنَّهُ یَرَاكَ فَإِنْ كُنْتَ تَرَی أَنَّهُ لا یَرَاكَ فَقَدْ كَفَرْتَ وَ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّهُ یَرَاكَ ثُمَّ بَرَزْتَ لَهُ بِالْمَعْصِیَةِ فَقَدْ جَعَلْتَهُ مِنْ أَهْوَنِ النَّاظِرِینَ عَلَیْكَ كافی، ج 2، ص 67.

حلول ماه شعبان وپایان ماه رجب

عزیزان من سفره رجب رفته رفته در حال جمع شدن است مبادا که از این سفره دست خالی خارج شوید. از آسمان که ندا داده می شود هل من مستغفر؟ هل من تائب؟ انا جلیس من ذکرنی، انا مطیع من اطاعنی، دیگر در حال تمام شدن است. خودتان یک خانه تکانی بکنید ، ماه رجب و شعبان برای این است که در رمضان خیلی با صفا و پاک به مهمانی خداوند وارد شویدهمیشه این فرصت وجود ندارد همچنانکه الآن رجب تمام می شود روزی هم تمام عمر به پایان خواهد رسید.

       
صبح است ساقیا قدحی پر شراب کن                دور فلک درنگ ندارد شتاب کن

– فضیلت بیست وهفت رجب، روز مبعث رسول الله(صلی الله علیه و اله)

در محشر کسی را می آورند که در پرونده اعمال او نوشته شده که او هفتاد سال روزه گرفته است ، می گوید من که اصلا هفتاد سال عمر نکردم، خداوند پاسخ خواهد داد که 27 رجب را روزه گرفته ای. اگر 27 رجب را روزه بگیرید ثواب هفتاد سال روزه دارد. ببینید در این گرسنگی کشیدن چه اسراری وجود دارد، بروید و خودتان به آن برسید. در مورد  شب 27 رجب آقا امام جواد (علیه السلام ) فرمود که آن شب از هر آنچه که از اول خلقت خورشید به آن تابیده است، افضل است. آن شب را از دست ندهید. در آن شب اسراری وجود دارد که فرصت بیان آنها نیست و از جمله شب هایی است که احیاء آن فضیلت خاصی دارد.

جمعه25 ارديبهشت26 رجب روز جهانى خانواده

خانواده، کوچک ترین واحد اجتماعی و در عین حال، بزرگ ترین و اثرگذارترین واحد تربیتی در جوامع به شمار می آید، به گونه ای که می تواند منشأ تحول فردی و اجتماعی و رشد ارزش های انسانی در میان اعضای آن باشد. بنابراین، سرمایه گذاری و توجه هرچه بیشتر به این نهاد مقدس، از رسالت معلمان به ویژه پیامبران و پیشوایان ادیان قرار گرفته است.

اگر گام نخست در تشکیل خانواده سنجیده برداشته شود؛ یعنی افراد در انتخاب همسر، معیارهای ارزشی، اخلاقی و ایمانی را در نظر بگیرند، سیر حرکتی خانواده به سوی تشکیل خانواده ای مطلوب خواهد بود. خانواده مطلوب، خانواده ای است که پدر و مادر گه گاه برای فرزندانشان تنها گوش باشند و هنر شنیدن را در خود تقویت کنند. در این صورت می توانند هرچه بیشتر به دنیای فرزندان خود نزدیک شوند و بر آن اثر بگذارند

جوان امروز در معرض خطر انواع تهاجم فرهنگى قرار دارد.تهاجم فرهنگى، شبيخون فرهنگى، هجوم فرهنگى و… مفاهيمى است كه بر سر زبان ها افتاد و گسترش يافت. مقام معظم رهبرى از همان اولين سالهاى پايان دفاع مقدس، دست دشمنان را خوانده و خبر از تهاجم و شبيخون فرهنگى آنان دادند. چنان چه در يكى از سخنرانى ها مى فرمايند: «دشمن از راه اشاعة فرهنگ غلط – فرهنگ فساد و فحشاء – سعى مى كند جوانهاى ما را از ما بگيرد. كارى كه دشمن از لحاظ فرهنگى مى كند يك تهاجم فرهنگى بلكه بايد گفت يك شبيخون فرهنگى و يك قتل عام و غارت فرهنگى است.

اشاره ای کوتاه به حکم اعدام شیخ نمرباقرالنمر

صرفنظر از اعدام يا عدم اعدام شيخ نمر باقرالنمر، روحانى مبارز شيعه عربستانى، نفس اعلان رسمى تصميم بر اعدام اين روحانى برجسته شيعى در عربستان از طرف حكام ظالم و ستمگر آل سعود ضمن اينكه نشان از استيصال و ضعف دولت عربستان دارد اهانتى است به امت اسلام و بلكه وجدان بشرى. هرچند براى شخص اين روحانى وارسته و عاشق شهادت، كه عمر شريفش را همواره در مبارزه و تحمل دشواريها و رنجها و زندان و شكنجه سپرى نموده، بسى افتخار است كه در ايام شهادت امام كاظم(ع) توسط طاغوتيان بى ريشه و وهابى آل سعود شربت شهادت نوشيده و قطعاً به آرزوى ديرين خود نائل آمده است ولى آنچه براى جامعه بشرى و به ويژه مجامع بين المللى باقى مى ماند ننگ اين اقدامات غيرانسانى و از سر عناد و كينه است كه توسط اهالى احمق و شكم باره عربستان در عالمى از سكوت مرگبار مجامع بين المللي انجام مى گردد.

برخي مجامع حقوق بشرى وابسته به صهيونيزم كه با سرفه يكى از عوامل فتنه و يا متخلف گرفتار آمده به دست قانون در زندانهاى جمهورى اسلامى، دادشان به آسمان رفته و براى خدشه دار كردن چهره مقتدرانه نظام و مردم ايران فريادشان گوش فلك را كر مى نمايد، حال چه شده است كه در برابر اين اهانت و جسارت، سكوت اختيار نموده اند.

اگرچه اين سكوت و يا تأييد، ضمن سياه تر نمودن پرونده آنان، در آشكار شدن چهره واقعى و كريهشان بى تأثير نخواهد بود اما آنچه قابل توجه است، تأثيرات اين دست جنايات بر افكار عمومى دنيا به ويژه جهان اسلام است.

كه در صورت عملى شدن اين تصميم و نيز تداوم اين قبيل جنايات قطعاً جامعه بشرى به ويژه امت اسلام ازجمله مسلمانان مظلوم و آزاديخواه عربستان آرام نخواهند گرفت و نفس هاى آخر حكام ظالم آل سعود را بفضل الهى قطع خواهند نمود.(تکبیرنمازگزاران)

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --