اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:جوانان به خوبی نشان داده اندکه قدرت رفع دشواری هاومشکلات اجتماعی رادارند.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:جوانان به خوبی نشان داده اندکه قدرت رفع دشواری هاومشکلات اجتماعی رادارند.

نمازپرصلابت جمعهاینهفته 09/03/1394و باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم درمصلی امام خمینی حسن آباد برگزارگردید .ایشان دربخشی ازسخنان خودبااشاره به میلاد حضرت علی اکبروروزجوان گفتند: جوانان به خوبی نشان داده اند که قدرت رفع دشواری ها و مشکلات اجتماعی را دارند و اگر از انرژی آنها به طرز صحیح استفاده شود، قادرند بزرگ ترین موانع موجود بر سر راه جامعه را از میان بردارند. همان گونه که برای حل مسائل نظامی از نیروی جوان بسیجی بهره گرفتیم، برای رفع مشکلات دیگر نظیر مشکلات اقتصادی نیز می توانیم از این نیروی قدرتمند و عظیم کمک بگیریم و امکانات و منابع فراوان موجود در کشور را به کار بگیریم.

خطیب جمعه محترم دربخش دیگری ازسخنان خود بااشاره به سالروز ارتحال حضرت امام  اظهارداشت: اگر بخواهیم حضرت صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشريف)را بشناسیم شایسته است، از روی القاب و اسامی آن حضرت، ایشان را بشناسیم .لازم است در مورد این القاب و این که چرا ایشان را حجت، مهدی، هادی، ربیع،  موعود و سایر القاب با عظمت نامیده اند بحث های علمی بکنیم.

یکی از اسامی مهم ایشان مصلح می باشد مصلح بدان معناست که آن حضرت در دنیا صلح برقرار خواهد کرد؛ يَصْلَحُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَ الْآخِرُونَ‏ “؛(دعای عهد)این صلح نه یک صلح ساده بلکه صلحی کلی خواهد بود و آن حضرت صلحی جهانی برقرار خواهد کرد.

**********************************************************

عناوین خطبه اول:

1-درزمان غیبت امام عصر(عج)آزمايش مردم از دو جهت صورت مى‏گيرد.

عناوین خطبه دوم:

1-      بهترین، فعال ترین و شاداب ترین دوره عمر هر انسانی دوره جوانی است.

2-صلح جهانی بدون فراهم آوردن مقدمات آن ممکن نیست، 

3-هروقتدشمنان،دينرادرمقابلدينقراردادهاندموفقبودهاند

**********************************************************

مشروح خطبه اول:

بسم الله الرحمن الرحیم

IMG_5836-290x195

عبادالله و نفسي بِتَقوي الله فان خير الزاد التقوي

خودم و تمامی عزیزان را به تقوای الهی دعوت می کنم؛ ساده ترین معنای تقوا این است که انسان از روی حساب و کتاب رفتار نماید.چشم، گفتار، دخل و خرج و تربیت فرزندانش از روی حساب و کتاب باشد، چراکه هرچه به اطراف نظر کنیم ، چیزی را بدون حساب و کتاب نمی بینیم.

 گفتیم ماه شعبان ایام وروزهایشریفیاست. و اهل سیروسلوکم برایرفتنبهسویماهرمضانازماهرجبوشعبان خودشانراآمادهمیكنند. که ان شاءالله بتوانیم دراین ایام استفاده وحظ کامل را ببریم.

بنای مال این بود که باتوجه به ولادت باسعادت قطب عالم امکان امام عصر ارواحناله الفداءخطبه های نمازجمعه را درماه شعبان به وجودپربرکت امام عصر قرار دهیم.که درجلسه قبل اشاره داشتم به اینکه وجودپربرکت امام عصر دارای دوغیبت میباشندامامزمان (عج) درسال 329 (نیمهاولقرنچهارمهجری) بعدازغیبتصغریغیبتطولانیوکبرایخودرابهفرمانواذنحضرتحقآغازنمودندودرنامهایکهبهآخریننائبخاصخودابوالحسنعلیبنمحمدسمریصادرفرمودند،که دیگر جانشینی نگمارند.که غیبت کبری امام آغاز شد .نکته اول که عرضه داشتم این بود که غیبت فقط مخصوص امام عصر نبوده که اشاراتی دراین زمینه داشتم

اما نکته دوم:دلائلغيبتچيست؟

غيبتامام،بسترآزمايشمردم

زرارة بن اعين مى‏گويد : از امام صادق«ع» شنيدم كه مى‏فرمود : «قائم قبل از قيامش غيبتى دارد ؛ گفتم : چرا؟ فرمود : (تا آنجا كه فرمود:) « وَ هُوَ الْمُنْتَظَرُ غَيْرَ انَّ اللَّهِ عزوجل يُحِبُّ انَّ يَمْتَحِنَ الشِّيعَةَ فَعِنْدَ ذلک يَرْتَابُ الْمُبْطِلُونَ»؛ اثبات الهداة، ج 3، ص 472، ح 150. ؛ «او منتظر است ؛ اما خداوند دوست دارد شيعه را آزمايش كند ؛ آن گاه معتقدان و طرفداران باطل به شك مى‏افتند».

جابر گويد : به امام باقر«ع» عرض كردم، فَرَج شما چه هنگام خواهد بود؟ فرمود : «هيهات! هيهات! : لايكونُ فَرَجُنا حتّى تُغَربلوا ثُمَّ تُغَربلوا حتى يذهب الكيدر و يبقى الصفو»؛ بحار الانوار، ج 52، ص 113. ؛ «دور است، دور است ؛ فرج ما پيش نخواهد آمد تا اينكه غربال شويد، باز غربال شويد… تا اينكه ناخالصى از بين برود و صافى باقى بماند». بر اين اساس آزمايش مردم از دو جهت صورت مى‏گيرد :

الف. چون اصل غيبت بسيار طولانى مى‏شود، بيشتر مردم در شك و ترديد مى‏افتند و برخى در اصل ولادت و بعضى نيز در بقاى آن حضرت شك مى‏كنند.

ب. شدت‏ها و پيشامدهاى ناگوار، باعث مى‏شود كه حفظ ايمان و استقامت در راه دين، بسيار دشوار گردد و ايمان افراد در مخاطرات سخت واقع شود امامت و مهدويت، ج 2، ص 351 و 352..

اگر كسى اعتقاد خود را به امام«ع» از دست ندهد و يا در مشكلات و سختى‏ها استقامت داشته و مؤمن باشد، از اين امتحان سربلند بيرون مى‏آيد.

امام صادق«ع» نيز فرموده است وَ قَالَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ ابی یعفور : سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ علیه السَّلَامُ یقول : ویل لطغاه الْعَرَبِ مِنْ أَمْرٍ قَدِ اقْتَرَبَ . قِلَّةُ : جَعَلْتُ فَدَكَ كَمْ مَعَ الْقَائِمِ مِنَ الْعَرَبِ ؟ قَالَ : نَفَرٍ یسیر . فَقُلْتُ : وَ اللَّهُ انَّ مِنْ تَصِفُ هَذَا الامر فیهم لكثیر . قَالَ : لَا بُدَّ لِلنَّاسِ انَّ یمحصوا ویمیزوا ویغربلوا ، وسیخرج الْغِرْبَالِ خَلْقاً كثیرا ؛ «مردم بايد خالص و پاك شوند و از هم تميير داده شد و غربال شوند و مردم بسيارى از غربال خارج شوند».

 امام حسين (ع) در حالی که زنده بودند و ظهور داشتند 70 نفر كمك جمع شدند و حالا مريد واقعى امام غايب از نظر، از ميليون‏ها نفر بيشتر مى‏شود!! بايد امتحان پس داده شود تا مشخص شود كه شيعه حقيقى كيست؟ امام عصر (عج) بايد در پرده غيب بماند تا دوستان واقعى مشخص گردند.

مثالی بزنم،.قرآنهمميگويدكهماليتيمرابهيتيمندهيد،اگرديديدرشدكردهبهاوبدهيد. «فَإِنْآنَسْتُمْمِنْهُمْرُشْداً» (نساء/6) «آنستم» آيهقرآناست. «مِنْهُمْرُشْداً» ممكناست 15 سالششده،امابازهمپولشبدهيحرامكند. يعنيبلوغعباديهست،وليبلوغاقتصادينيست. ماچهاررقمبلوغداريم. بلوغعبادي،دخترنهساله،پسر 15 ساله. كهگاهيهمجلوترميافتند. بلوغعبادي،بلوغاقتصادي،ممكناستكسي 25 سالشاست،نميشودپولدستشداد.

لذا باید یاران امام امتحان شوند که آیا میتوانند وشایستگی دارند درکنارامام قراربگیرند .

**********************************************************

مشروح خطبه دوم:

توصیه به تقوا:

خودم و تمام عزیزان را به تقوای الهی  دعوت می کنم؛ 

اما مناسبتها:

حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین در سال 33 هجری قمری در مدینه دیده به جهان گشود.

مادر بزرگوار وی لیلا دختر ابی مره است .رشید، دلیر، زیبا، شبیه ترین کس به رسول خدا ، رویش روی رسول، گفتگویش گفتگوی رسول خدا ، هر کسی که آرزوی دیدار رسول خدا را داشت بر چهره پسر لیلا می نگریست، تا آنجا که پدر بزرگوارش می فرماید “هرگاه مشتاق دیدار پیامبر می شدیم به چهره او می نگریستیم”؛

اماجوان کیست؟

جوان کسی است که مرحله ای به نام بلوغ را پشت سر گذاشته و تغییری کلی پیدا کرده است،؛ زیرا از دنیای بدون دغدغه کودکی خارج و به دنیای پرمسئولیت بزرگسالی وارد شده است. جوان شخصی است که دوره پستی و ناتوانی کودکی را پشت سرگذاشته و دوره سستی و ناتوانی دیگری به نام پیری را پیش رو دارد. لذا بهترین، فعال ترین و شاداب ترین دوره عمر هر انسانی دوره جوانی است.

جوانان به خوبی نشان داده اند که قدرت رفع دشواری ها و مشکلات اجتماعی را دارند و اگر از انرژی آنها به طرز صحیح استفاده شود، قادرند بزرگ ترین موانع موجود بر سر راه جامعه را از میان بردارند. همان گونه که برای حل مسائل نظامی از نیروی جوان بسیجی بهره گرفتیم، برای رفع مشکلات دیگر نظیر مشکلات اقتصادی نیز می توانیم از این نیروی قدرتمند و عظیم کمک بگیریم و امکانات و منابع فراوان موجود در کشور را به کار بگیریم.

در عصر حاضر كه دشمنان اسلام و نظام در عرصه جنگ و مبـارزات نظامي نتوانستند به خاك اين كشور نفوذ كنند، راه تهاجم فرهنگـي را در پيش گرفته تا از اين رهگذر به خواستههاي شومشان دست يابند. بايد دانست قسمت قابل توجهي از تهاجم فرهنگـي دشـمنان متوجـه جوانان است؛ زيرا اين قشر از ديگر افراد جامعه آسيب پذيرترند.

گـسترش سايتهاي اينترنتي و شـبكههـاي مـاهوارهاي مبتـذل، تـرويج قرصـهاي اكستازي و مهمانيهاي مرسوم به پارتي، افزايش اعتياد به مـواد مخـدر و گسترش ايدز، ارتبـاط ودوسـتيهـاي نامـشروع و فـرار و خانـهگريـزي دختران، گسترش بدحجابي و بي بندوباري در بـين دختـران نمونـههـاي جديدي از تهاجم فرهنگي به شمار ميرود.

********************************************************

سالروز ولادت قطب عالم امکان امام عصر عج الله تعالی فرجه الشریف

عزیزان! اگر بخواهیم حضرت صاحب الزمان ( عجل الله تعالی فرجه الشريف)را بشناسیم شایسته است، از روی القاب و اسامی آن حضرت، ایشان را بشناسیم .لازم است در مورد این القاب و این که چرا ایشان را حجت، مهدی، هادی، ربیع،  موعود و سایر القاب با عظمت نامیده اند بحث های علمی بکنیم.

یکی از اسامی مهم ایشان مصلح می باشد مصلح بدان معناست که آن حضرت در دنیا صلح برقرار خواهد کرد؛ يَصْلَحُ بِهِ الْأَوَّلُونَ وَ الْآخِرُونَ‏ “؛(دعای عهد)این صلح نه یک صلح ساده بلکه صلحی کلی خواهد بود و آن حضرت صلحی جهانی برقرار خواهد کرد.

بشر از ابتدا در این فکر بوده که چگونه جنگ و خونریزی را در این دنیا به حداقل برساند .

زندگی انسان همواره با خونریزی همراه بوده است؛ فرشته ها در بدو خلقت انسان به خداوند متعال گفتند: انسانی که می آفرینی خون ها خواهد ریخت.مخصوصا در زمان ما که کشتار و جنگ به اوج خود رسیده.

بشر متوجه شده است که صلح جهانی یک ضرورت است و فعالان صلح برای ایجاد صلح جهانی به صورت گسترده دست به کار شده اند ، همه در آرزوی صلح جهانی هستند اما صلح جهانی بدون فراهم آوردن مقدمات آن ممکن نیست، 

صلح جهانی ارکانی دارد که رکن اول آن عدالت می باشد؛ با ظلم و بی عدالتی صلح برقرار نمی شود؛ بشر امروز فاصله زیادی با عدالت دارد و نتوانسته است، عدالت را پیاده کند.

نهادهای بین المللی ظلم را بصورت یک قانون درآورده اند؛ بدترین ظلم ها، ظلمی است که در قالب قانون باشد. مثلا زمانی که البرادعی رئیس آژانس بین المللی هسته ای بود، خبرنگار روزنامه مصری الاهرام از او پرسید: چرا آژانس به ایران و کره شمالی سخت گیری می کند اما کاری به اسرائیل ، هند و پاکستان که هر سه بمب اتمی در اختیار دارند، ندارد؟ البرادعی گفت: ما بر اساس قانون عمل می کنیم؛ ایران، کره شمالی عضو پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای هستند اما اسرائیل، هند و پاکستان عضو این پیمان نشده اند؛ بنابراین آژانس صلاحیت بازخواست اسرائیل در مورد 220 بمب هسته ای که در خاورمیانه ساخته است را ندارد.توجه کنید که اگر این بمب ها در خاورمیانه منفجر شوند، اثری از خاورمیانه باقی نخواهد ماند.

این حرف به این معناست که ما عدالت را به کلی کنار گذاشته ایم و به جای آن قانون ایجاد کرده ایم؛ از این قضیه معلوم می شود که بشر بسیار نا بالغ است و جهان به دست افرادی با تفکرات کودکانه افتاده است و آنها برای بشر قانون تعیین می کنند.مصلح جهانی باید قدرت ایجاد عدالت در وسعت جهانی را داشته باشد.حضرت مهدی ( عجل الله تعالی فرجه الشريف)قدرت اجرای این عدالت را دارد پس قادر به برقراری صلح خواهد بود؛ جد ایشان حضرت علی ( عليه السلام )فرموده اند: اگر حق کسی غصب شده باشد آن را حتی اگر مهریه زنان هم شده باشد، پس خواهم گرفت.اما کار فرزندش حضرت مهدی از آن هم بالاتر است.روایت شده حضرت مهدی ( عجل الله تعالی فرجه الشريف)چنان قدرتی دارد که می فرماید: اگر حق غصبی در لای دندان های کسی باشد من آن را بیرون می آورم.

********************************************************

سالروزارتحال حضرت امام (رض)

امام در داخل و خارج کار بي نظيري انجام داد.در داخل کشور حاکميت ملي و اقتدار و عزت ملي ما را احياء نمود و درخارج از کشور حضرت امام سردمدار بيداري اسلامي و احياگر اسلام ناب محمدي( صلی الله عليه و آله)شدند.

اگر از شما پرسيدند بزرگترين شاهکار حضرت امام چه بود بگوييد اين  که اسلام را به دو قسم تقسيم نمود. يکي اسلام امريکايي و يکي هم اسلام ناب محمدي( صلی الله علیه و آله)

حضرت امام آستين همت بالا زد و شاخصه هاي اين اسلام ناب را تبيين نمود و يک تابلوي با عظمتي بر سر راه قرار داد تا امت گمراه نشود و راه را به خطا نرود و به درگيري داخلي گرفتار نشود.

حضرت امام به چه منظور اين کار را انجام دادند؟ به اين دليل که ديدند رئيس جمهور امريکا دارد از اسلام حرف مي زند، بوش از اسلام سخن مي گويد، ريگان از اسلام سخن مي گويد، کلينتون از اسلام سخن مي گويد. پادشاهان خائن از اسلام حرف مي زنند، صدام از اسلام سخن مي گويد. رئيس جمهور ازبکستان گفته  که در دنيا هرچه که از اسلام سخن مي گويند همه اشتباه است  و اسلام منم!

از طرف ديگر امام ديدند که گروه ها و دولتهايي به وجود آورده اند که به شدت  با مصالح کلان امت اسلامي مخالفت ونفرت دنيا را به عالم اسلام ايجاد مي کنند. امام اينجا متوجه شدند که به نام  اسلام فتنه ها به وجود خواهد آمد

امام دانست که اين تعاريف از اسلام و اين گروه سازي ها به نام اسلام جان اسلام و انرژي امت اسلامي را خواهد گرفت و امت با يکديگر درگير خواهند شد و باعث خواهد شد که امت فشل شود.هر وقت دين را در مقابل دين قرار داده اند موفق بوده اند و موفق ترين پروژه را در زمان ما انجام دادند و دين را در برابر دين و اسلام را در برابر اسلام قرار دادند

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

******************************************************************

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --