اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:استعمارگران ازموضوع حقوق بشر،فقط جهت سلطه برکشورهای دیگر استفاده میکنند.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:استعمارگران ازموضوع حقوق بشر،فقط جهت سلطه برکشورهای دیگر استفاده میکنند.

مشروح خطبه های نمازجمعه حسن آبادفشافویه به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویهدرتاریخ1394/09/13با حضوراقشارمختلف مردم.

عناوین خطبه اول:

1- دین­داران در شرایط سخت به امام و ولی خود پشت نمی­کنند.

عناوین خطبه دوم

1- 16 آذرروزبیداری و نمادبصیرت تاریخی دانشجویان است.

2- پیام راهپیمایی عظیم اربعین، دعوت بشریت به اسلام و دعوت مسلمین به اسلام و قرآن ووحدت است .

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

خودم وهمه ی عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم.

images5

به مناسبت اربعين امام حسين (ع) موضوع بحث را اختصاص دادیم به زيارت اربعين.

روایتی راازامام حسن عسگري (ع) عرض کردیم که مي فرمايد: « عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَي وَ الْخَمْسِينَ وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْيَمِينِ وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ » (مصباح المتهجد ؛ شيخ طوسي؛ صفحه730) علامات مومن پنج چيز است: اقامه پنجاه و يک رکعت نماز فريضه و نافله در شبانه روز و زيارت اربعين و انگشتر به دست راست کردن و جبين را در سجده بر خاک گذاشتن و در نماز « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ » را بلند گفتن.

به  یک نکته اززیارت اربعین اشاره کردیم که سلامهاي توصيفي بودکه وقتي که کسي به امام حسين(ع) سلام مي دهد يعني اينگونه مي گويد که اي امام هيچ آزاري و آسيبي از ناحيه من به شما نخواهد رسيد . پس کسي مي تواند سلام صادقانه به امام بدهد که توبه کرده باشد و بت درون را شکسته باشد و با طاغوت زمان مبارزه کند.

 نکته دوم

توصيفي است امام صادق (ع) مي فرمايد:« أَكْرَمْتَهُ بِالشَّهَادَةِ » يعني شهادت حسين بن علي (ع) را کرامت بخشيد يعني خود شهادت کرامت مي دهد حتي به حسين بن علي (ع) . اين نشان مي دهد که شهادت چقدر مهم است و در همه زمانها و همه مکانها اگر شهادت باشد کرامت مي بخشد.

شهيد مطهري مي فرمايد: يک وقت حساب کردم و ظاهرا حدود بيست و يک نوع پستي و لئامت در جنايتي که يزيديان در کربلا بر عليه امام حسين (ع) انجام داده اند ديدم و خيال نمي کنم در دنيا چنين جنايتي پيدا شود که تا اين اندازه تنوع داشته باشد و شهادت امام با گذراندن چنين وضعيتي کرامت و شرافت بخشيد.

نکته سوم

امام صادق (ع) مي فرمايد: « وَ قَدْ تَوَازَرَ عَلَيْهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْيَا وَ بَاعَ حَظَّهُ بِالْأَرْذَلِ الْأَدْنَى وَ شَرَى آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الْأَوْكَسِ‏و كسانی كه دنیا آنان را فریفته بود علیه او همدست شدند و بهره خود را به كمترین و پست ترین مقدار ممكن فروختند و آخرت خود را به كمترین بها خریدند[ازدست دادند]

مردم شهر کوفه یک زمانی(در طول حیات مولا علی) به گونه ای عمل کردند که جلوه‌هایی از عظمت در آن رقم خورد و جهادهایی با حضور امیرمؤمنان(ع) در آن علیه کافران و منافقان رقم خرود.

اما نکته و سؤال اینجا است که چه می شود در مدت زمان نه چندان بلند و در ظرف مدت چند سال، امام علی(ع) از مردم شهر کوفه لب به گلایه می گشاید و در سال 61 هجری، این مردم در کمال خیانت، موجبات شهید شدن امام شیعیان اباعبد الله الحسین و یاران و اهل بیت وفادارش را فراهم می کنند.

مردم شهر کوفه از سال 40 هجری تا 61 هجری قمری به شدت دنیا طلب و اهل انفعال شده به گونه ای که این عافیت طلبی، دنیا خواهی و مادی گرایی آنان باعث به شهادت رساندن امام حسن مجتبی و امام حسین(ع) شد.

وجود مقدس امام حسین علیه السلام میفرمایند:الناس عبید الدنیا والدین لعق علی السنتهم یحوطونه ما درت معائشهم فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانونمردمان بندگان دنیایند و دین لقلقه زبان آنهاست،تا هنگامی به دنبال دین می روند که معیشت آنها برقرار باشد، اما هنگامی که در امتحان افتند، دینداران اندک خواهند بود.

پیام کربلا به همه­ی مردم این بود که به دین­دارانی که در شرایط سخت روزگار به امام و ولی خود پشت می­کنند و دست از حمایت او بر می­دارند، دست مسلمانی ندهید و از آن ­ها دوری گزینید. اگر کسی کربلایی شد نه تنها پشت کردن به ولی در هنگام سختی­ها را نشانه­ی سیاست ­مداری نمی ­بیند، بلکه آن را رسوایی دنیا و آخرت و نشان از بی ­دینی می ­بیند.

مشـــــــروح خطبــــــــــــــــــه دوم:

خودم را وشمانمازگزاران عزیز رادرابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی!!

قال اميرالمومنين، علي بن ابيطالب (ع): «إِنَّكُمْ‏ إِلَى‏ أَزْوَادِ التَّقْوَى‏ أَحْوَجُ مِنْكُمْ إِلَى أَزْوَادِ الدُّنْيَا
بندگان خدا، خودم و شما را به تقواي الهي سفارش ميكنم.
وجود مقدس اميرمومنان در رابطه با جايگاه تقوا و نقش تقواميفرمايند شما به گردآوري و جمع آوري توشه هاي تقوا نيازمندتر هستيد تا جمع آوري توشه و زاد براي دنياي تان چون آن چه ما براي دنيا جمع آوري ميكنيم با مرگ آدمي پايان مي پذيرد اما اگر توشه اي و زادي و سرمايه اي از رهگذر تقوا براي آخرت ذخيره كنيم، مطمئن باشيد كه هم ميتواند براي دنياي ما نقش آفرين باشد و هم براي آخرت ما.

دوشنبه16 آذرروز دانشجو

در تاريخ 24 آبان اعلام شد كه نيكسون معاون رئيس جمهور آمريكا از طرف آيزنهاور به ايران مي آيد. نيكسون به ايران مي آمد تا نتايج «پيروزي سياسي اميدبخشي را كه در ايران نصيب قواي طرفدار تثبيت اوضاع و قواي آزادي شده است» (نقل از نطق آيزنهاور در كنگره آمريكا بعد از كودتاي 28 مرداد) ببيند. در مقابل دانشجويان مبارز دانشگاه نيز تصميم گرفتند كه در فضاي حكومت نظامي بعد از كودتاي سياه، هنگام ورود نيكسون، نفرت و انزجار خود را به دستگاه كودتا نشان دهند.

عده اي زخمي شده و در اين ميان سه دانشجو به نامهاي قندچي و بزرگ نيا و شريعت رضوي به شهادت مي رسند. روز 16 آذر به عنوان روز مقاومت و ايستادگي دانشجويان اين سرزمين در برابر استعمار غرب و استبداد و خودكامگي در دفتر تاريخ اين سرزمين به يادگار ثبت گرديده است.

روز 16 آذر روز دانشجو است شهادت سه دانشجوی عزیز در جریان سفر معاون رئیس جمهور آمریکا به ایران نیکسون و شاره برای خوش رقصی برای آمریکا در مقابل ملتش ایستاد و دست به چنین جنایتی زد. ما به دانشجویان عزیزمان با صدای بلند اعلام می­کنیم دانشجویان عزیز این روز به عنوان روز  مبارزه شمابا آمریکا در تاریخ کشور ما ثبت شده است نکند جریانات مشکوک این مسیر شما را منحرف کنند و به مسیر دیگری شما را بکشانند.

امروز یعنی روز 16 آذر روز بیداری دانشجویان و نماد بصیرت تاریخی عزیزان ماست، مبارزه خود را با استکبار حفظ کنید و در نتیجه در کنار ملت­مان بدانید و آگاه باشید این ملت همچنان فریاد می­کشد مرگ بر آمریکا.

چهارشنبه27 صفرروز وقف (آغاز هفته وقف)

در هفته ی وقف قرار گرفته ایم.وقف را برای این قرار داده اند که انسان بتواند اموال خود را بعد از رفتن از این دنیا مدیریت بکند.

دست از این دنیا کوتاه است، وقف را گذاشته اند که از عالم برزخ و آخرت تو بتوانی اموال خودت را در این دنیا مدیریت بکنی. اگر ثروتی ندارید که وقف بکنید حداقل آرزو بکنید. کسی که آرزو نماید که مالی داشته باشد تا آن را وقف کند، خداوند ثواب وقف را به او می دهد. اگر دارایی اضافه بر نیاز دارید در امور عام المنفعه مثل بیمارستان ،درمانگاه ، مدرسه، مراکز امدادی و مراکز حمایت از بیماران سرطانی بکار ببرید.

امیرالمومنین علی (ع) فرموده است خداوند یک بنده هایی دارد که پول را در اختیار آنها قرار داده است چون به انسانهای دیگر رسیدگی می کند تا وقتی که این بخشش در او هست خدا پول را به او میدهد و لی همین که از این گشاده دستی ممانعت کند خداوند متعال پول و ثروت و توانمندی را از او می گیرد و به دیگری می دهد.

وقف درسیره ائمه معصومین علیهم السلام ،امیرالمؤمنین علی (ع)امام حسن مجحتبی ،امام سجاد امام صادق علیهم السلام دیده میشود که ان شاءالله همه ما توفیق عمل به وقف راداشته باشیم .

پنجشنبه28 صفر رحلت جانگداز حضرت رسول اكرم(ص) (11 ه. ق)

شهادت حضرت امام حسن مجتبي(ع) (50 ه. ق)

تسلیت عرض میکنم این مصائب عظیم را اما چون فرصت بسیارکوتاه است دراین زمینه هفته آینده ان شاءالله صحبت خواهم کرد.

پنجشنبه روز جهاني حقوق بشر (تصويب اعلاميه حقوق بشر در سازمان ملل متحد – 1948م(

روز 20 آذرماه مصادف با 10 دسامبر به عنوان روزجهانى حقوق بشر ناميده شده است. اعلاميه ى جهانى حقوق بشر يك پيمان بين المللى است كه در مجمع عمومى سازمان ملل متحد در تاريخ 10 دسامبر 1948 در پاريس به تصويب رسيده است. اين اعلاميه نتيجه ى مستقيم جنگ جهانى دوم بوده و براى اولين بار حقوقى را كه تمام انسان ها مستحق آن هستند، به صورت جهانى بيان مى دارد. اعلاميه ى مذكور شامل 30 ماده است كه به تشريح ديدگاه سازمان ملل متحد- البته با نگاه كشورهاى سلطه گر غربى- در مورد حقوق بشر مى پردازد. حقوق بشر همواره از موضوعاتی بوده که کشورهای استعمارگر و صاحب قدرت از آن به عنوان حربه‌ای برای سلطه بر کشورهای دیگر در طول تاریخ استفاده کرده‌اند.

طبق بعضي از گزارشها، آمريكا پس از جنگ دوم (جهاني) تا امروز براي سرنگوني پنجاه دولت اقدام كرده! در مورد پنجاه دولت انواع و اقسام اقدامها را كرده؛ با ده ها جريان مقاومتِ مردمي مخالفت كرده كه اين ها در كارنامه آمريكا و ديگران مضبوط است. استفاده از بمب اتم؛ تنها موردي كه بمب اتم استفاده شده است، (توسط) آمريكا است كه بيش از همه، دم از مردم و دم از حقوق مردم و مانند اين ها مي زند و در آن حوادث ژاپن، بيش از دويست هزار نفر كشته شدند و تعداد خيلي بيشتري هم دچار عوارض آن شدند.

در غزّه، در يمن، در بحرين، در سوريه، در عراق، در مناطق ديگر فجايعي اتّفاق مي افتد كه انسان حيرت مي كند از بي رحمي و سنگدلي آن كساني كه اين فجايع را انجام مي دهند؛ چطور مي توانند؟ يك آدمي را داخل قفس كنند، زنده زنده بسوزانند و آتش بزنند! دستگاه هاي حقوق بشري هم بنشينند و تماشا كنند.

آمريكايي ها خجالت نمي كشند اسم حقوق بشر را مي آورند. هر كس ديگري در دنيا ادعا بكند طرفداري از حقوق بشر را، دولتمردان آمريكا ديگر نبايد اين ادعا را بكنند، با اين همه فضاحتي كه در كارنامه آن ها نسبت به حقوق بشر هست. از صد رقم حركت خلاف حقوق بشر آن ها، شايد نود رقم، هشتاد رقم آن را مردم دنيا نمي دانند؛ همان ده بيست رقمي كه مي دانند، يك كتاب قطور سياه است.

خنده آور دوران استهمین آمريكا با چنین پرونده وقیحی ازنقض حقوق بشر شده داعیه پرچمدار حقوق بشر! باچنین پرونده سنگینی ازجنایت تازه به جمهوري اسلامي اتهام نقض حقوق بشر مي زنند!!

اما علت چیست؟قطعاًآنهاازموج اسلام خواهی واسلام گرایی که دردنیا حیات تازه ای گرفته وفطرتهای پاک به آن جذب شده اند میترسند لذا میخواهند مانع شوند که نخواهندتوانست(تکبیرنمازگزاران)

اربعين و رسالت هميشگي پيام رساني عاشوراي حسيني(ع)

اربعين؛ پايان يك حركت معنوي و انقلابي نيست بلكه آغازي است براي باز كردن روزنه ها و راه هاي اميد به آينده سرشار از امنيت و عدالت و پاكي.

اربعين؛ همايش عشق و ايمان، در امتداد نهضت حسيني(ع).

راهپیمایی میلیونی اربعین یکی از کم‌نظیر، بلکه بی‌نظیرترین حضوری است که شیعان چندسالی است که صورت میپذیردکه نمونه‌ آن در هیچ مکتب دیگری وجود ندارد و ما باید قدر این واقعیت‌های مملو از حقیقت را بیش‌تر بدانیم

راهپیمایی اربعین، علی رغم این که مذهبی است ازسیاسی‌ترین راهپیمایی جهان است،چراکه اگر سیاسی نبود، بایکوت نمی‌شد. به طور مثال یک جمع یک میلیونی که یک بیستم جمعیت 20 میلیونی اربعین را در نظر بگیریم که تنها 20 کیلومتر در هر جای دنیا راه بیفتد، تمام رسانه‌های دنیا 24 ساعته حرکت این جمعیت اندک را پوشش می‌دهند، اما در خصوص راهپیمایی اربعین سکوت کرده و گزارشی را اعلام نمی‌کنند.

مذاهب و ادیان مختلف اما در عین وحدت در پیاده‌روی اربعین حضور دارند و فقط شیعه اثنی عشری نیست بلکه افرادی از اهل تسنن از مذاهب گوناگون، سلفی‌ها(کسانی که با شیعه مشکل دارند) از باب اینکه امام حسین(ع) را به عنوان محبوب پیامبر اکرم(ص) قبول دارند به راهپیمایی می‌آیند

راهپیمایی عظیم اربعین، دعوت بشریت به اسلام و دعوت مسلمین به اسلام و قرآن است که مسلمانان ان شاءالله پیام آن را درک نمایند

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --