اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:آمریکاییهاباايجادرابطه مي خواهنداستقلال وآزادي ومنافع کشورراازمابگيرندوبرمامسلط شوند

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:آمریکاییهاباايجادرابطه مي خواهنداستقلال وآزادي ومنافع کشورراازمابگيرندوبرمامسلط شوند

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه حسن آباد درسومین جمعه سال 1395نمازجمعه پرصلابت جمعه به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه وباحضوراقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.

امام جمعه محترم دربخشی ازخطبه دوم یادآورشدند:آمريكا با وقوع انقلاب اسلامي ايران پايگاه خود را در اين كشور از دست داد؛ اما دخالت‌ها و توطئه‌هاي اين كشور پايان نداشت تا اين‌كه با تسخير سفارت آمريكا در تهران در 13 آبان 58 از سوي دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و افشاي اسناد جاسوسي، پايه‌هاي قدرت خويش را بيش از هر زماني متزلزل ديد. آمريكا در همين راستا تلاش خود را براي مقابله با انقلاب اسلامي بيشتر كرد و در 20 فروردين‌ماه 1359 رابطه سياسي خود را با ايران قطع و دست به يك‌سري توطئه‌هاي نافرجام عليه انقلاب اسلامي ازجمله حمله نظامي به طبس، كودتاي نوژه، جنگ تحميلي و تحريم اقتصادي زد، اما پس از گذشت سال‌ها هنوز هم اين توطئه‌ها نافرجام باقي مانده است. 

ملت ايران پيرو مکتبي است که برنامه آن مکتب در دو کلمه خلاصه مي شود: « … لا تَظْلِمُونَ وَ لا تُظْلَمُونَ(279)» (سوره بقره) نه ظالم باشيم و نه مظلوم. ما باکساني مي توانيم رابطه داشته باشيم که آنها هم همين نيت را دارند نه آمريکا که گرگ صفت است و با ايجاد رابطه مي خواهد استقلال و آزادي و منافع کشور را از ما بگيرد و بر ما مسلط شود .

عناوین خطبه اول:

1- اگرانسان سه ویژگی داشته باشد، ضرری متوجه او نمی‎شود.

عناوین خطبه دوم

1- ملت ايران پيرو مکتبي است که برنامه آن مکتب در دو کلمه خلاصه مي شود.

2- ماه رجب ماه پيوند بندگان به معبود مهربان است.

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

    أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم      بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

images

«أُوصِيکُمْ ونًفسی بِتَقْوَي اللَّهِ فَإِنَّهَا حَقُّ اللَّهِ عَلَيْکُمْ»

در خطبه اول پیرامون روایتی ازامام صادق علیه السلا م که فرمودند اگرانسان سه ویژگی داشته باشد، ضرری متوجه او نمی‎شود؛ اول دعا در هنگام سختی‎ها و مشکلات؛ دوم استغفار بعد از گناه و سوم شکر نعمت.چندقیقه ای صحبت میکنم

امام صادق (ع) فرموده است: «ثَلَاثٌ لَا يَضُرُّ مَعَهُنَّ شَيْ‏ءٌ الدُّعَاءُ عِنْدَ الْكَرْبِ وَ الِاسْتِغْفَارُ عِنْدَ الذَّنْبِ وَ الشُّكْرُ عِنْدَ النِّعْمَةِ»(الکافی، ج2، ص95(

امام صادق (ع) در روایت مذکور سه ویژگی بیان میفرمایند:

ویژگی اول این است که انسان هنگام سختی‎ها و مشکلات دعا کند، متأسفانه امروزه کمتر به دعا و راز و نیاز با خدا توجه می‎شود و نسبت به دعاهایی که از ناحیه ائمه معصومین (ع) وارد شده است غفلت می‎شود در حالی که اگر انسان با ادعیه انس بگیرد، روح و قلب او صفا و نشاط پیدا می‎کند ولی اگر عکس آن باشد و انسان از دعا و راز و نیاز با خدا فاصله بگیرد، تیرگی و تاریکی، جایگزین صفا و نشاط می‎شود.

ویژگی دومی که ضرر را از انسان دفع می‎کند استغفار بعد از گناه است. از آنجایی که ما انسان‎ها معصوم نیستیم گاهی از اوقات صبر خود را در مقابل وسوسه‎های شیطان و نفس اماره، از دست می‎دهیم و مرتکب گناه می‎شویم که در این صورت باید هرچه سریع‎تر استغفار کنیم و به سوی خدا بازگردیم. البته استغفار تنها محدود به توبه و استغفار زبانی نیست بلکه استغفار باید از صمیم قلب و همراه با تصمیم بر عدم بازگشت به گناه باشد.

ویژگی سومی که امام صادق (ع) به آن اشاره کرده است، شکر نعمت است. در حالات پیامبر اکرم (ص) و امام کاظم (ع) آمده است که گاهی از اوقات در میانه راه از مرکب خود پیاده می‎شدند و سر بر سجده می‎گذاشتند. هنگامی که از این بزرگواران علت سجده را جویا می‎شدند، در پاسخ می‎فرمودند که برای شکر نعمت‎های خداوند، سجده شکر به جای آوردم.

امام صادق (ع) در روایت دیگری شکر نعمت را تفسیر کرده و فرموده است: «الشُّكْرُ لِلنِّعَمِ اجْتِنَابُ الْمَحَارِمِ وَ تَمَامُ الشُّكْرِ قَوْلُ الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ»مستدرک الوسائل، ج5، باب 20، ص311(شکر نعمت، چشم‎پوشی از محرمات و گناهان است و شکر کامل و تمام، گفتنِ «الحمدلله رب العالمین» است.

امیرالمؤمنین علی (ع) در یک روایتی از شکر نعمت به عنوان زکات یاد کرده و فرموده است: «زَكَاةُ الْعِلْمِ نَشْرُهُ زَكَاةُ الْجَاهِ بَذْلُهُ زَكَاةُ الْحِلْمِ الِاحْتِمَالُ زَكَاةُ الْمَالِ الْإِفْضَالُ زَكَاةُ الْقُدْرَةِ الْإِنْصَافُ زَكَاةُ الْجَمَالِ الْعَفَافُ زَكَاةُ الظَّفَرِ الْإِحْسَانُ زَكَاةُ الْبَدَنِ الْجِهَادُ وَ الصِّيَامُ زَكَاةُ الْيَسَارِ بِرُّ الْجِيرَانِ وَ صِلَةُ الْأَرْحَامِ زَكَاةُ الصِّحَّةِ السَّعْيُ فِي طَاعَةِ اللَّهِ زَكَاةُ الشَّجَاعَةِ الْجِهَادُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ زَكَاةُ السُّلْطَانِ إِغَاثَةُ الْمَلْهُوفِ زَكَاةُ النِّعَمِ اصْطِنَاعُ الْمَعْرُوفِ زَكَاةُ الْعِلْمِ بَذْلُهُ لِمُسْتَحِقِّهِ وَ إِجْهَادُ النَّفْسِ فِي الْعَمَلِ بِهِ». مستدرک الوسائل ج7، باب 16، ص46(زكات دانش، نشر آن [و تعلیم به دیگران] است؛ زكات پست و مقام، آن را در خدمت دیگران گذاشتن است؛ زكات حلم و بردباری، تحمّل و چشم‌پوشی است؛ زكات مال، بخشیدن است؛ زكات قدرت و توانايى، انصاف است؛ زكات زيبايى، عفّت و پاكدامنی است؛ زكات پيروزى، احسان است؛ زكات بدن، تلاش و روزه‌داری است؛ زكات رفاه و آسایش، نیكی به همسایگان و صله‌رحم می‌باشد؛ زكات تندرستى، كوشیدن در راه طاعت خداست؛ زكات شجاعت، جهاد كردن در راه خداست؛ زكات ریاست، دادرسی از بیچاره‌گان و بی‌پناهان است؛ زكات نعمت‎هاى خداوند، نیكى به كار بستن است و زکات علم، بذل به مستحق و طالب علم و تلاش در عمل به آن است.

امام صادق (ع) نیز در کلامی فرموده است: «فَزَكَاةُ الْعَيْنِ النَّظَرُ بِالْعَبْرَةِ وَ الْغَضُّ عَنِ الشَّهَوَاتِ وَ مَا يُضَاهِيهَا وَ زَكَاةُ الْأُذُنِ اسْتِمَاعُ‏ الْعِلْمِ‏ وَ الحِكْمَةِ وَ الْقُرْآن»( بحارالأنوار، ج93، ص7)زکات چشم عبرت گرفتن و صرف نظر از گناه و شهوت است و زکات شنوایی، گوش دادن به علم، حکمت و قرآن است.

مشـــــــروح خطبــــــــــــــــــه دوم:

خودم وهمه ی عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم

و قالت لابيه عليهما السلام:« يا اَبَةَ ذَکَرتُ المَحشَرَ وَ وُقُوفَ النّاسِ عُراةً يَومَ القِيامَةِ، وَاسَو أتَاهُ يُومَئذٍ مِنَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ » (بحار الانوار؛جلد83؛صفحه53 ) روزي پيامبر (ص) نزد حضرت زهرا (س) رفت و آن بانو را محزون يافت.به فاطمه (س) فرمود: دختر عزيزم سبب غم و اندوه تو چيست ؟ فاطمه (س) گفت : پدر جان همانا روز محشر را به ياد آورم چگونه مردم لخت و عريان در آن روز برانگيخته خواهند شد.و واي بر ما در آن روز و واي بر ما اگر خداوند متعال نصرتمان نکند.

پس ببينيد حضرت زهرا (س) با آن همه عظمت اينگونه نگران آخرت خود است ، ما که جاي خود داريم . بايد تلاش کنيم تا در روز محشر لباس و پوشش داشته باشيم چون لباس و پول و پست و مقام اين دنيا در آخرت ارزشي ندارد بلکه بايد تمام پول و لباس و مقام دنيايي را به آخرتي تبديل کنيم (مانند واحد پولي کشورها که هر کسي به کشور ديگر سفر مي کند پول کشور خود را به پول رايج کشور مقصد تبديل مي کند.) پس پول و مقام و لباسي که در آن دنيا به دردمان مي خورد ايمان ، تقوا و عمل صالح است که خداوند فرمود:« ... وَ تَزَوَّدُوا فَإِنَّ خَيْرَ الزّادِ التَّقْوى‏ ... (197)» (سوره بقره)پس به فرموده فاطمه زهرا (س) بايد لباس و پوشش آن دنيا را با تقوا و ايمان خياطي کرد يعني در آخرت هرکس تقوايش بيشتر بايد لباسهايش نوراني و خوشبوتر است مثل دنيا نيست که هر کس پول زيادي داشته باشد لباس بهتري داشته باشد.

 20 فروردين سالروز قطع رابطه سياسي ايران و آمريکا:

آمريكا با وقوع انقلاب اسلامي ايران پايگاه خود را در اين كشور از دست داد؛ اما دخالت‌ها و توطئه‌هاي اين كشور پايان نداشت تا اين‌كه با تسخير سفارت آمريكا در تهران در 13 آبان 58 از سوي دانشجويان مسلمان پيرو خط امام و افشاي اسناد جاسوسي، پايه‌هاي قدرت خويش را بيش از هر زماني متزلزل ديد. آمريكا در همين راستا تلاش خود را براي مقابله با انقلاب اسلامي بيشتر كرد و در 20 فروردين‌ماه 1359 رابطه سياسي خود را با ايران قطع و دست به يك‌سري توطئه‌هاي نافرجام عليه انقلاب اسلامي ازجمله حمله نظامي به طبس، كودتاي نوژه، جنگ تحميلي و تحريم اقتصادي زد، اما پس از گذشت سال‌ها هنوز هم اين توطئه‌ها نافرجام باقي مانده است.

ملت ايران پيرو مکتبي است که برنامه آن مکتب در دو کلمه خلاصه مي شود: « … لا تَظْلِمُونَ وَ لا تُظْلَمُونَ(279)» (سوره بقره) نه ظالم باشيم و نه مظلوم. ما باکساني مي توانيم رابطه داشته باشيم که آنها هم همين نيت را دارند نه آمريکا که گرگ صفت است و با ايجاد رابطه مي خواهد استقلال و آزادي و منافع کشور را از ما بگيرد و بر ما مسلط شودامااین ملت اجازه نخواهندداد(تکبیرنمازگزاران)

دريك روزنامه آمريكائي درمقاله‌اي نقل شده مي‌گويد ايران در مسأله هسته‌اي يك استثناء است. چين به مسأله هسته‌اي رسيد، از كي گرفت؟ پاكستان رسيد، از كي گرفت؟ هند رسيد، از كي گرفت؟ ايران از كي گرفت؟ آن مقاله مي‌نويسد: از هيچ‌كس. اين در شرايطي بود كه هم تحريم بود و امكانات پيشرفت هسته‌اي به او نمي‌دادند و هم با او مبارزه مي‌كردند؛ مثل همين ويروس رايانه‌اي كه داخل تشكيلات ما فرستادند. دانشمندان ما، جوانهاي ما در مقابل اين‌ها ايستادند، پيش رفتند و نقشه دشمن را خنثي كردند.

 ما در نانو پيشرفت كرديم، در هسته‌اي پيشرفت كرديم، در سلّولهاي بنيادي پيشرفت كرديم، در صنايع دفاعي پيشرفت كرديم، در صنايع پهپاد و موشك، به كوري چشم دشمن پيشرفت كرديم، چرا در اقتصاد نتوانيم پيشرفت كنيم؟! ما كه در اين سر صحنه‌ها و عرصه‌هاي گوناگون اين همه موّفقيّت به‌دست آورديم، در اقتصاد هم اگر عزممان را جزم كنيم و دست به ‌دست هم بدهيم، مي‌توانيم اقتصاد را شكوفا كنيم.

تبريک به مناسبت فرارسيدن ماه رجب:

دوره سه‌ماهه رجب، شعبان و رمضان نيز در زمينه تقويت جنبه عبادي و اصلاح معنوي نقش دارند.ماه رجب ماه پيوند بندگان به معبود مهربان است ماه بارش باران مهر و محبت الهي است. ماه رسيدن به سر منزل مقصود، و ماه اُنس شب زنده‏دارانِ هميشه بيدار با محبوب و معبود بي‏همتاست.

خوشابحال اهالي رجب يعني مردان و زنان با ايماني که آرزويي جز وصال يار ندارند و اشتياقي غير از ديدارْ در آن‏ها نيست. ذکرشان اللّه‏، کارشان لِلّه و هدفشان کسب خشنودي پروردگار است. رجبيّون قصدي جز رضوان الهي ندارند. بهشتِ آنان توجه محبوب است و دوزخشانْ حرمان ياد او.

             عقده دل وانما، ماه رجب مي‏رسد           هلهله کن عاکفا، ماه طرب مي‏رسد

لذا از عمق جان به ماره رحمت و برکت سلام مي کنيم و اميدوار هستيم که ما هم از اهالي رجب قرار بگيريم.

شنبه1 رجب ولادت حضرت امام محمدباقر(ع) (57 ه (دوشنبه3 رجب شهادت حضرت امام علي‌النقي الهادي(ع) (254 ه ق(داریم که فرصت گذشته به تبریک وتسلیت اکتفاءمیکنم

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --