اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: اروپایى‌ها براى نگه داشتن ایران در برجام تاكنون تنها به حرف اكتفا كرده‌اند

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: اروپایى‌ها براى نگه داشتن ایران در برجام تاكنون تنها به حرف اكتفا كرده‌اند

نماز جمعه باشکوه وباصلابت جمعه اینهفته چهاردهم تیرماه سال 98،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”وباحضور پرشور نمازگزاران در مصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.

عناویــــــن خطبــــــــه اول:

1 سومین قسم از حیا حیای از فرشتگان است .

2– رسول خدا:از دو تا فرشته‎ ای که با شما هستند خجالت بکشید همان‎طور که از دو تا آدم شایسته،واز همسایه‎ها خجالت می‎کشید.

3- چهارم از حیا «حیاء من اولیاء الله» است.

4-اعمال تمام بندگان هرروز برپیامبر وائمه معصومین عرضه میشود.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

عناویــــــن خطبـــــــه دوم:

1اعتراض نكردن به آمریكا در حج‌ درخواستى شیطانى است

2– اصلا ماجرای اینستکس چیست؟

3– اروپایى‌ها براى نگه داشتن ایران در برجام تاكنون تنها به حرف اكتفا كرده‌اند.

4- اروپا نشان داده كه توان سیاسى و اقتصادى براى دور زدن تحریم‌هاى آمریكا را ندارد.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*& 

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم                                            بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

IMG_0051

 اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوالله

بحث ما راجع به «حیاء» بود. گفتیم اگر بخواهیم به سوی جامعه اسلامی برویم، باید حیا و شرم مطلوب را در خودمان نهادینه کنیم

دو قسم از اقسام حیاءرو عرض کردم قسم اوّل حیا از مردم «حیاءمن الخلق» بودوقسم دوم هم«حیا من النفس»

اماقسم سوم/«حیاء من الملائکه»

در قرآن این آیه را داریم: «إِذْ یَتَلَقَّى الْمُتَلَقِّیانِ عَنِ الْیَمینِ وَ عَنِ الشِّمالِ قَعیدٌ ؛ ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقیبٌ عَتید»}سوره /ق آیه/17و18}یعنی دو تا فرشته انسان را فرا می‎گیرد، یکی طرف راست، یکی طرف چپ، نگاه‎بانانی آماده و مهیّا هستند، مواظب هستند که هرچه بگوییم و هرچه انجام دهیم آنها را مینویسند

روایتی است که پیامبر می‎فرماید: «قال رسول‎الله(صلی‎الله‎علیه‎وآله‎وسلم) لیستحیی احدکم من ملکیه الذَینِ معه کما یستحیی من رجلین صالحین من جیرانه و هما معه باللیل و النهار» پیغمبر اکرم فرمود: از این دو تا فرشته‎هایی که با شما هستند خجالت بکشید همان‎طور که از دو تا آدم شایسته از همسایه‎ها خجالت می‎کشید که نکند آبرویتان برود. هم همسایه چپ دارید و هم همسایه راست دارید. «و هما معه بالیل و النهار» این دو فرشته شب و روز رهایتان نمی‎کنند، از این دو تا خجالت بکشید.

چهارم؛ مسأله «حیاء من اولیاء الله» است.

هم در آیه شریفه داریم و هم در روایات بسیار داریم آیه شریفه می‏فرماید: «وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ فَیُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُون‏»{توبه/105}خطاب به پیغمبر اکرم است که به همه بگو، دیگر در اینجا صحبت از مؤمن و منافق و این حرف‎ها نیست، به همه بگو، هرچه می‎خواهید بکنید، امّا بدانید که به زودی خداوند و پیغمبر و مؤمنین اعمال شما را می‎بینند. بعد دارد «وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ» و به زودی شما به سوی خداوندی برمی‎گردید که دانای پنهان و آشکار است. «فَیُنَبِّئُکُمْ بِما کُنْتُمْ تَعْمَلُون» پس به آنچه که انجام دادید، آگاهتان می‎کند.

IMG_0058

اعمالمان هر روز به پیامبر عرضه می‎شود

ابوبصیر از امام صادق(علیه‎السلام) نقل می‎کند که حضرت فرمود: «تُعْرَضُ الْأَعْمَالُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ» یعنی اعمال به پیغمبر عرضه می‎شود. بعد دارد «أَعْمَالُ الْعِبَادِ کُلَّ صَبَاحٍ أَبْرَارُهَا وَ فُجَّارُهَا» هر روز صبح، ابرارش و فجّارش، ابرار یعنی کار خوب و فجّار یعنی کار زشت. «فَاحْذَرُوهَا» بپرهیزید. بعد حضرت فرمود: «وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ تَعَالَى اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ»

ائمه هم اعمالمان را می بینند

روایت دیگری داریم، آن هم تقریباً نظیر این است که باز هم ابوبصیر نقل می‎کند: «قال: قلتُ لأبی عبدالله(علیه‎السلام) إنَّ أَبَا الْخَطَّابِ کَانَ یَقُولُ» می‎گوید من به حضرت گفتم که عمر خطاب این‎جور می‎گوید: «إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ تُعْرَضُ عَلَیْهِ أَعْمَالُ أُمَّتِهِ کُلَّ خَمِیسٍ» اعمال بندگان خدا را پنج‎شنبه‎ها به پیغمبر عرضه می‎کنند، «فَقَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ لَیْسَ هَکَذَا» حضرت فرمود: این‎طورنیست. «وَ لَکِنَّ رَسُولَ اللَّهِ تُعْرَضُ عَلَیْهِ أَعْمَالُ أُمَّتِهِ کُلَّ صَبَاحٍ أَبْرَارُهَا وَ فُجَّارُهَا فَاحْذَرُوا وَ هُوَ قَوْلُ اللَّهِ عَزَّ جَلَّ وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَیَرَى اللَّهُ عَمَلَکُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ» بعد اینجا ابوبصیر می‎گوید: «إِنَّمَا عَنَى الْأَئِمَّة» در تفسیر صافی است که از علی‏ بن‏ ابراهیم نقل می‎کند که مراد از مؤمنون ائمه هستند. پس توجه دارید اعمال ما بر اولیای خدا هم عرضه می‎شود، از نظر آیه، اولیای خدا عبارت است از پیامبر اکرم و ائمه طاهرین(علیهم‎السلام).

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشروح خطبه دوم:

 اوصِيكُمْ عبادالله و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ. بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

IMG_0066

اشاره ای به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامى، در دیدار با دست اندركاران و كارگزاران حج

معظم له در این دیدارفریضه حج را مجموعه‌اى استثنایى و ممتاز از ارزش‌هاى مورد تمجید اسلام خواندند و با اشاره به‌وجود مفاهیم سیاسى ضرورى نظیر وحدت، دفاع از مظلومان و برائت از مشركین در حج تأكید كردند

حج که یکی از ابعاد حمایت از مظلوم است ویکی ازاصول ثابت در قرآن مبارزه با ظلم وستم است وامروز به یک مسئله وموضوع بین المللی تبدیل شده است که از حج ابراهیمی به دست آمده چرا که حضرت ابراهیم خود اولین فردی بودند که اقدام به بت شکنی ومبارزه با ظلم کردند لذا مراسم حج هم برمحور همان شعار اصلی شکل میگیرد که نفی ظلم وفساد است وکسانی که میگویند درحج لازم نیست ونباید به ظلم وفساد مستکبرین اعتراضی کرد باید بدانند اعتراض نكردن به آمریكا ومستکبرین در حج‌ درخواستى شیطانى است

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

اشاره ای به نشست طرفهای اروپایی با تیم مذاکره کنند برجام در هفته گذشته

بعد از خروج آمریكا از برجام و بازگشت تحریم‌هاى تعلیق شده در آن، روابط اقتصادى میان ایران و اتحادیه اروپا به‌طور كامل تحت تأثیر قرار گرفت. اتحادیه اروپا از ایران خواست تا از برجام خارج نشود و تعهدات خود در برجام را به‌طور كامل اجرا كند. ایران مشروط به آن‌كه كشورهاى باقى مانده در برجام بتوانند خلا آمریكا را جبران كرده و منافع اقتصادى ایران در برجام را تأمین كنند، در برجام باقى ماند. بیش از یك سال و دو ماه است كه ایران منتظر عمل كشورهاى اروپایى براى جبران خروج آمریكا از برجام و بازگشت تحریم‌ها است.

در طول این یك سال و دو ماه، اروپایى‌ها حرف‌هاى مختلفى زدند كه تنها در سطح حرف بوده و اثر واقعى نداشت. در نهایت اروپا راه‌كارى به نام اینستكس را معرفى كرد كه قرار است بخشى از تعهدات اروپایى‌ها در برجام را پوشش دهد.

با توجه به اولتیماتوم ایران به كشورهاى اروپایى براى آغاز گام دوم كاهش تعهدات هسته‌اى، این كشورها در تلاش هستند با فعال كردن اینستكس حركت ایران را متوقف كنند.

اصلا ماجرای اینستکس چیست؟؟ماجرا ازاین قرار است كه اگر ایران نفت یا كالاى دیگرى به شركت‌هاى اروپایى بفروشد، اطلاعات آن به اینستكس منتقل شده و در حساب بستانكارى ایران ثبت مى‌شود. حال اگر ایران با یك شركت دیگر اروپایى وارد تعامل شود و بخواهد كالایى از آن خریدارى كند، صورتحساب این معامله به اینستكس عرضه مى‌شود و در صورت تأیید شدن از سوى اینستكس، یك دستور پرداخت از سوى اینستكس به شركت اولى كه به ایران بدهكار است صادر مى‌شود. شركت بدهكار با دریافت دستور پرداخت، بدهى خود به ایران را به شركت فروشنده كالا به ایران پرداخت مى‌كند. پس از تهاتر بدهى و طلب، كالاى خریدارى شده به‌سوى ایران روانه مى‌شود.

با این روش دیگر نیازى به تراكنش بانكى میان ایران و اروپا نیست. بلكه تمامى تراكنش‌ها براى شركت‌هاى اروپایى در داخل اروپا و براى ایران نیزدر داخل ایران انجام مى‌شود. با این وضعیت بانك‌هاى اروپایى‌ها نگران نقض تحریم آمریكا نیستند چراكه طرف‌هاى تراكنش اروپایى بوده و وضعیت آن‌ها روشن است.

اروپایى‌ها براى نگه داشتن ایران در برجام تاكنون تنها به حرف اكتفا كرده‌اند و اگر این مرحله هم صرفا وعده وعید نباشد واگر به‌صورت كامل فعال شود، تنها یكى از تعهدات اروپایى‌ها طبق برجام است.

IMG_0064

كشورهاى اروپایى بر اساس برجام تعهدات فراوانى در قبال ایران دارند. براى مثال سرمایه‌گذارى در صنعت نفت و گاز ایران، ارایه خدمات بیمه‌اى و كشتیرانى، فروش و انتقال فناورى و… ازجمله تعهداتى است كه اروپا در برجام به ایران ارایه داده است كه فعال شدن اینستكس، كمكى به موارد فوق نمى‌كند.لذا ضرورى است دستگاه دیپلماسى ایران به طرف اروپایى به‌صورت صریح بیان كند كه به‌وهیچ‌وجه حاضر به انجام كامل تعهدات در مقابل انجام ناقص تعهدات از سوى اروپا نیست و متناسب با عمل آن‌ها تعهدات خود را تعدیل خواهد كرد

وهم چنین لازم است به این نکته هم اشاره مکنم که با كانال مالى اروپا نه تنها هیچ گونه نفتى از ایران خریدارى نخواهد شدو فقط یك خط اعتبارى براى ایران باز خواهند كرد. یعنى ایران به كالاهایى كه تحریمى نباشند و نیاز داشته باشد با فروش نفت به یك كشور ثالث از خط اعتبارى اینستكس براى خرید مایحتاج خود استفاده خواهد كرد. این یعنى هر موقع اروپا بخواهد مى‌تواند از حربه مذكور براى فشار بر ایران استفاده كند.

اروپا هم نشان داده كه توان سیاسى و اقتصادى براى دور زدن تحریم‌هاى آمریكا را ندارد و از سوى دیگر، هم سویى با سیاست‌هاى آمریكا را در دستور كار قرار داده است.  بنابراین، در مقطع كنونى نباید به امید اروپا نشست. چراكه آنچه مى‌تواند راهگشاى كشور باشد، تكیه بر توان داخلى براساس فرامین رهبر معظم انقلاب است. {تکبیرنمازگزاران}

والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

لازم به ذکر است به مناسبت هفته مبارزه با موردمخدر جناب مهندس امامی بخشدار فشافویه درمراسم نماز جمعه به ایراد سخن پرداختند.

IMG_0063

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --