اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: باوجود شرایط حساس سیاسی داخلی و خارجی مراسم ١٣ آبان امسال باشکوه تر برگزارخواهدشد

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: باوجود شرایط حساس سیاسی داخلی و خارجی مراسم ١٣ آبان امسال باشکوه تر برگزارخواهدشد

 به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهر نماز باشکوه جمعه هفتم آبان ماه 1400  مصادف با بیست ودوم ربیع الاول 1443 ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر وکهریزک در مصلی باقرشهر وباحضوراقشار مختلف مردم برگزار شد.

عناویـــــن خطبـــــــــــه اول:

۱. يکي از بحث‌هاي کليدي که در قرآن و روايات مطرح شده موضوع عاقبت به خیری است .

۲ . عوامل عاقبت بخيري در دو بخش است. يک بخش دعاها ويک بخش هم اعمالd که انسان انجام مي‌دهد

۳. سه راهکار امام صادق(ع) پیرامون عاثبت به خیر شدن  !!

عناویـــــن خطبــــــــــه دوم:

۱.یکی از اولویت‏های مدیران کشوری و منطقه‏ای، آمایش و ایجاد آمادگی برای مقابله با حوادث غیرطبیعی است

۲. جوانان نیازها و مشکلات متعددی دارند که تشخیص درست این نیازها و پاسخ صحیح به آن‌ها نقش بسیار موثری در راه رشد و تعالی آنان خواهد داشت.

۳.  ١٣ آبان بهترین فرصت برای ابراز این روحیه استکبار ستیزی است.

مشــــــروح خطبــــــه اول:

اعوذ باللـــــــه مـن الشیــــطان الرجیــــــم              بســــــــم الله الـــــرحمـــــــــن الرحیـــــــــــــم

عبادالله اوصِیکُمْ و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ. بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

موضوع بحث ما پیرامون عاقبت به خیری است

يکي از بحث‌هاي کليدي که در قرآن و روايات ما مفصل مطرح شده و همه ما دنبالش هستيم موضوع عاقبت به خیری است .

«العبد يُدَبِّر و الله يُقدر»    انسان برنامه‌ريزي مي‌کند ولي تقدير يک چيز ديگر مي‌شود.

عاقبت به خيري يعني اتصال به فيض و رحمت مطلق و بي نهايت و نيل به نقطه اي از قرب الهي كه رضايت و خشنودي خدا از انسان و انسان از خدا را به دنبال داشته باشد

عاقبت به خیری دو معنا دارد. یکی این است که از خدا بخواهیم ذلت بعد از عزت نصیب ما نشود. خیلی مشکل است کسی عزیز بوده باشد، عزت خانوادگی داشته باشد و بعد به ذلت جسمی یا آبرویی مبتلا شود.

واقعا چه کسی می داند آخر کارش به کجا می‌رسد؟ دنیا دار ابتلاست. شمر سرباز جانباز على(ع) در جنگ صفین بود ولى سرانجام قاتل فرزند على(ع) شد ،عمر سعداولین کسی بود که به امام نامه نوشت و دعوتش کرد و اولین کسی شد که تیر را به سمت او پرتاب کرد! پس با هر امتحانی چهره‌ای از ما آشکار می‌شود و خدا هیچ تعهدی برای آنکه ما همان که هستیم بمانیم، نداده است

معنای دوم عاقبت به خیری این است که انسان بتواند دین خود را به عالم برزخ و قیامت ببرد.

شیطان و اعوان و انصار او تلاش زیادی می‌کنند تا دین انسان‌ها را بگیرند و باعث شوند آنها بدون دین از دنیا بروند.

چه بسیار افراد مقدّسی که نماز شب می‌خواندند،کارهای خیر میکردند، خمس می‌دادند و…  امّا یک دفعه با یک شبهه یا یک سخنرانی گمراه ‌کننده، از همه چیز کنارکشیدند و دست به انکار همۀ عقاید زدند. به همین علت از شیعیان در آخرالزّمان خواسته شده است که برای حفظ دینشان،خیلی مواظبت کنند.

اهميت بحث عاقبت به خیری در قرآن کريم به قدری است که خداوند در قرآن کريم مي‌فرمايد: يکي از دعاهاي حضرت ابراهيم اين بود. «رَبِّ هَبْ‏ لِي‏ حُكْماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ» (شعرا/83) خدايا مرا به صالحين ملحق کن. يعني همان پايان کار و فرجام نيک! حضرت يوسف فرمود: «تَوَفَّنِي‏ مُسْلِماً» (يوسف/101) خدايا مرا مسلمان بميران. حضرت ابراهيم فرزندان خود را جمع کرد، «وَ وَصَّى‏ بِها إِبْراهِيمُ بَنِيهِ وَ يَعْقُوبُ» (بقره/132) به فرزندانش از جمله يعقوب سفارش کرد. فرمود: «يا بَنِيَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ لَكُمُ الدِّينَ» خدا به شما دين داده و آغاز خوبي داشتيد. «فَلا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَ أَنْتُمْ مُسْلِمُون‏» مواظب باشيد پايان خوبي داشته باشيد. فرجام نيک داشته باشيد.

پيغمبر گرامي اسلام در حديثي سه مرتبه فرمودند: «العمل بخواتيمه، العمل بخواتيمه، العمل بخواتيمه» يعني کار با پايانش ارزيابي مي‌شود. در شهرداري مي‌گويند: پايان کار. کسي پايان کار را بگيرد مهم است. و الا شروع کار که همه يک زمين مي‌خرند و گودبرداري مي‌کنند، اينکه کي تمام مي‌شود، مهم است.

زود در مورد بدي و خوبي افراد قضاوت نکنيد. پايان کار مهم است. چه کسي فکر مي‌کرد بلعم باعورا اينطور سقوط کند؟ اولين مصداق و بزرگترين مصداق خود شيطان با شش هزار سال عبادت است.چه کسي فکر مي‌کرد حر به آنجا برسد؟ در همين انقلاب جناب طيب حاج رضايي،که 11آبان ماه سالروز شهادت او هست، چه کسي فکر مي‌کرد به اين فرجام برسد که امام رهبر کبير انقلاب سفارش نماز خواندن برايش بکند؟ رد مظالم برايش بدهد. طیب مثل بسیاری از هم ‌سنخان خود اهل دعوا بود. به خاطر زور و بازویش بد نمی ‌دید با مردم درگیر شود. او را به عنوان یکی از جاهلان یا ‌همان لوطی ‌های جنوب تهران می ‌شناختند. چهره ‌ای که در کنار شعبان جعفری از جمله افرادی بود که وقتی نوچه ‌هایش در کنارش قرار می ‌گرفتند تصویری رعب ‌آور برای هر عابر ناآشنایی داشت. صد ‌ها درگیری و چاقوکشی از طیب در شهربانی وقت گزارش شده و برای چنین رویه ‌ای بار ‌ها محکوم و زندانی شد.

تاریخ را ببینید ريزشي‌هايي که درزمان ائمه وجود داشت.  يعني کساني که از کنار ائمه فرو ريختند. به هر دليلي سقوط کردند و عاقبت بخير نشدند. يا مکتب باز کردند يا خودشان ادعايي کردند. مثل علي بن ابي حمزه بطائني، مثل احمد بن هلال، مثل ابوالخطاب که ائمه اينها را لعنت کردند. اينها کساني بودند که با امام بودند. کافر نبودند. کنار امام بودند. سابقه‌ي حج و نماز در پرونده‌شان بود اما منحرف شدند و سقوط کردند. در همين انقلاب هم زياد ديديم کساني که با حضرت امام از پاريس آمدند، همه کنار امام نماندند.

عوامل عاقبت بخيري در دو بخش است. يک بخش دعاها و ذکرهايي هستند که مي‌شود خواند. يک بخش هم اعمال و حرکاتي است که انسان انجام مي‌دهد تا عاقبت بخيري برايش کسب شود.

جلد 73 بحار صفحه‌ي 351

کتب امام الصادق لأحد موالي إِنْ أَرَدْتَ أَنْ يُخْتَمَ بِخَيْرٍ عَمَلُكَ حَتَّى تُقْبَضَ ، وَ أَنْتَ فِي أَفْضَلِ الْأَعْمَالِ اگر اراده کردي عمل تو به خير ختم شودتا زماني که قبض روح شوي در برترين اعمال باشي

اين سه راهکار را امام صادق(ع) بیان میفرمایند:

راهکار اول:«فَعَظِّمْ لِلَّهِ حَقَّهُ» حق خدا را بزرگ بشمار و نعمت‌هاي خدا را در معصيت صرف نکن. اين آدم عاقبت بخير مي‌شود.خدا مجموعه‌ي نعمت‌هايي را به ما داده سعي کنيم اين نعمت‌ها رادر مسير اطاعت صرف کنیم يا حداقل آن نعمت را در معصيت صرف نکنيم. ضايعش نکنيم

راهکار دوم فرمودند: «وَ أَنْ تَغْتَرَّ بِحِلْمِهِ عَنْكَ» (عيون‏أخبارالرضا، ج‏2، ص‏4) مي‌خواهي عاقبت بخير شوي، به حلم خدا مغرور نشو. خدا حليم است شما چرا پررويي مي‌کنيد؟

 امان از زماني که کاسه‌ي حلم سر ريز شود. اين حلم و ستر الهي برداشته شود. لذا در روايت هم داريم خداوند بين بنده و آبرويش وقتي گناه مي‌کند، گاهي چهل پرده مي‌اندازد. خداوند خيلي لطف به بندگانش دارد. اما بعضی به حلم خدا مغرور میشوند. در دعاي جوشن مي‌خوانيم «يا حليماً لا يعجل» خدايا تو حليم هستي و عجله نمي‌کني

 راهکارسوم:«وَ أَكْرِمْ كُلَّ مَنْ وَجَدْتَهُ يَذْكُرُنَا أَوْ يَنْتَحِلُ مَوَدَّتَنَاثُمَّ لَيْسَ عَلَيْكَ صَادِقاً كَانَ أَوْ كَاذِباً» (عيون‏أخبارالرضا، ج‏2، ص‏4) هرکس ياد ما مي‌کند اکرام واحترام کنيد

کسي يک مجلسي براي امام صادق يا امام باقر گرفته. شما شرکت کنید، احترام کنید، تکريم کنید. يا براي خدا گرفته يا براي چشم و هم چشمي و ريا گرفته است. اگر براي خدا گرفته که عالي است. حتي اگر شما بداني نيت اين خالص نيست. باشد شما نگذارید مجلس اهل‌بيت خلوت شود.  اينکه بد عمل کرده ما خودمان مي‌دانيم با او چه کنيم

مشــــــروح خطبــــــه دوم:

ابتدا خودم را وشما عزیزان نماز گزار را در ابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی

چند مطلب عرض میکنم:
8 آبان 1399 وز پدافند غیر عامل

کشورما به دلیل زیست بوم متنوع و بافت زمینی زلزله‏خیز، آبستن حوادث طبیعی غیرمترقبه مثل زلزله، سیل، رانش زمین و سایر حوادث و سوانح طبیعی است. لذایکی از اولویت‏های مدیران کشوری و منطقه‏ای، آمایش، پیش‏بینی و ایجاد آمادگی برای واکنش سریع نیروهای امدادی در صورت ایجاد بحران و بازسازی پس از آن است. در این راستا مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست‏های کلیِ پیشنهادی را تقدیم رهبر انقلاب نمود و نهایتاً در اردیبهشت ماه سال 1384، با عنوان سیاست‏های كلی نظام در خصوص «پیشگیری و كاهش خطرات ناشی از سوانح طبیعی و حوادث غیر مترقبه» از طرف ایشان ابلاغ گردید.

دراین موضوع چند نکته قابل توجه هست

نکته اول :آمادگی

افزایش و گسترش آموزش و آگاهی و فرهنگ ایمنی و آماده‏سازی مسوولان و مردم برای رویارویی با عوارض ناشی از سوانح طبیعی و چنین حوادثی

نکته دوم پیشگیری

اقدامات پیشگیرانه بسته به نوع حادثه و بحران احتمالی متفاوت است.مثلا درموضوع زلزله باید به مقاوم سازی بناها توجه شود،از ساخت و سازهای غیرفنی ونا امن جلوگیری گردد،از نیروهای متخصص و نیروی كار ماهرو متعهد در كلیه سطوح ازجمله در نظام مهندسی و تشكل‏های فنی و حرفه‏ای استفاده گردد

8 آبان 1359شهادت محمدحسین فهمیده – روز نوجوان و بسیج دانش آموزی

شهید فهمیده که در عزم خودورفتن به جبهه های حق علیه باطل راسخ بود، زمزمه رفتن را در خانواده و بین دوستانش می‌افکند.خود را به شهرهای جنوب کشور می رساند و هرچه تلاش می کند که همراه گروه یا دسته ای که عازم خطوط مقدم جبهه هستند، برود ، موفق نمی شود.

در حین برخورد با فرمانده و پس از ممانعت وی از حضور درخط مقدم، چشمان حسین پراز اشک شده و با ناراحتی به فرمانده می‌گوید: من به شما ثابت می‌کنم که می‌توانم به خط بروم ولیاقت آن را دارم.

او برای اثبات لیاقت خود یک بار به تنهایی به میان عراقی ها رفته و لباس و اسلحه‌ای از عراقی ها به دست می‌آورد و در هیئت یک عراقی به نیروهای خودی نزدیک می‌شود، به طوری که رزمندگان مشاهده می‌کنند که یک عراقی کوچک به طرف آنان می آید! می خواهند به او شلیک کنند، که یکی از آنان می گوید، صبرکنید با پای خودش بیاید تا اسیرش کنیم. هنگامی که نزدیک می‌شود، می‌بینند حسین است که خواسته ثابت کند که می تواند با دست خالی هم با عراقی ها بجنگد و شهامت ولیاقت حضور در خط مقدم را دارد. که نهایتاً خودش را زیر تانک دشمن میاندازد و با انجار نارنجک سرنوشت جنگ تغییر میکند!

 حضرت امام(ره) در مورد شهید فهمیده فرمودند:رهبر ما آن طفل دوازده ساله‏اى است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم ما بزرگتر است، با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

این روز روز نوجوان و بسیج دانش آموزی است اشاره ای داشته باشم:

یک چهارم جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند و با در نظر گرفتن جایگاه و توان آن ها در بخش های سیاسی، فرهنگی، ‌ اجتماعی و اقتصادی به خوبی می توان، آینده جامعه پیش رو را ترسیم کرد.  به گفته آمار تعداد افراد بین ۱۵ تا ۳۰ سال در کشور اعم از دختر و پسر، بالغ بر ۲۰ میلیون نفر می شود که به این قشر با توجه به شرایط سنی و موقعیت اجتماعی که در آن قرار دارند و همچنین از لحاظ روانشناسی، جمعیت جوان اطلاق کرد.

در نظر گرفتن نیاز و احساسات جوانان با توجه به نوع جنس و شرایط محیطی که در آن قرار دارند و از طرفی مهیا کردن زمینه های رشد علمی و معنوی آن ها از ضروری ترین امور ابتدیی برای حمایت از این نسل به شمار می رود که این وظیفه مهم به عهده مسئولان و نهادهای اجرایی کشور است تا به جای نیروی افسرده و ناتوان، نیروها مولد آینده را بسازد.

دوران جوانی، ارزنده‌ترین دوران زندگی است. این هنگام، دوران درخشندگی و بالندگی است. جوانان، سرمایه های عظیم هر کشورن هستند و رشد و تعالی هر جامعه، به نیروی جوان آن بستگی دارد، از این رو، این قشر ارزشمند جامعه، همواره مورد توجه بزرگان دین و اندیشمندان جهان بوده‌اند.

 جوانان نیازها و مشکلات متعددی دارند که تشخیص درست این آسیب‌ها و نیازها و پاسخ صحیح به آن‌ها توسط عوامل تأثیرگذار در امر تربیتِ جوانان، نقش بسیار موثری در راه رشد و تعالی آنان خواهد داشت.

13 آبان روز ملي مبارزه با استکبار جهاني

 استکبار جهانی به سرکردگی امریکا و غرب غارتگر همواره در تلاشند تا با ایجاد جنگ، تفرقه و تنازع در جهان اسلام، حضور خود را در منطقه جهان اسلام موجه جلوه دهند. این، منشأ اصلی نزاع ها و قتل و غارت‌های موجود در داخل کشورهای اسلامی و بین کشورهای اسلامی است.

با توجه به استمرار دشمنی های آمریکا و تحرکات نیابتی غلام حلقه بگوش او ، رژیم صهیونیستی در منطقه ضروریست توسط ملت ایران پاسخ قاطع به مستکبران داده شود و ١٣ آبان بهترین فرصت برای ابراز این روحیه استکبار ستیزی است.

 در سال های گذشته تصور بر این بود که ۱۳ آبان، روز دانش آموز است، اما این روز، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی است و باید در این روز همه از تمامی ظرفیت های موجود برای بزرگداشت ۱۳ آبان استفاده کنند.

باید جامعه هدف برنامه های ۱۳ آبان، جوانان و نوجوانانی باشند که انقلاب را ندیده اند و در این راستا بایستی از فرصت فضای مجازی برای بیان جنایات استکبار جهانی علیه ملت ایران استفاده کرد و ضمن بیان ظلم های استکبار بویژه آمریکای جنایتکار، دستاوردهای انقلاب اسلامی را نیز تبیین کنیم.

روز ملی مبارزه با استکبار جهانی تعلق به آحاد مردم دارد و علاوه بر حضور دانش آموزان و دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه اقشار مختلف مردم در این مراسم حضور یافته و خشم و نفرت خویش نسبت به استکبار جهانی اظهار خواهند کرد.

با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا تجمع ١٣ آبان در باقرشهر برگزار خواهد شد و این مراسم با همکاری تمامی دستگاه های اجرایی و با رعایت دستورات بهداشتی و حضور آگاهانه شما مردم خوب باقرشهر وکهریزک و به یاری خداوند فریاد ضد استکباری ملت ایران در این روز بزرگ به دنیا مخابره خواهد شد.وان شاءالله با وجود شرایط حساس سیاسی داخلی و خارجی امسال مراسم ١٣ آبان باشکوه تر برگزارخواهدشد.

در پایان امام جمعه محتر به سفر استاندار تهران به منطقه اشاره کردند و ضمن تبریک انتصاب ایشان  و تشکر گفتند: ما این سفرهارا نشانه عزم جهادی برای فقرزدایی، محرومیت زدایی و حرکت به سوی رفع محرومیتها میدانیم که امید با استقرار دولت سیزدهم این محرومیتها مرتفع گردد وهم چنین از استاندار محترم میخواهیم نسبت به رفع مشکلات خصوصا موضوع آراد کوه که ساکنین منطقه خصوصاً اهالی کهریزک و روستاهای تابعه را رنج میدهد قدمهای مؤثری را بردارند.

{والســــــــــــــــــــــــــــــلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــــه وبـــــــرکاته}

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --