اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: آمریکادردهه های گذشته باجنایت هایی که کرده صلاحیت سخن گفتن درخصوص حقوق بشررا ندارد

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه باقرشهر وکهریزک: آمریکادردهه های گذشته باجنایت هایی که کرده صلاحیت سخن گفتن درخصوص حقوق بشررا ندارد

 به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهر نماز باشکوه جمعه نوزدهم آذر ماه 1400  مصادف با پنجم جمادی الاولی 1443 ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر وکهریزک در مصلی باقرشهر وباحضوراقشار مختلف مردم برگزار شد.

عناویـــــن خطبـــــــــــه اول:

۱. سؤال چهارم در بازپرسي قيامت، راجع به ميزان محبّت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» است.

۲ .طبق روايات، هيچ عمل وهيچ عبادتي،بدون محبّت چهارده معصوم«‌ع» از آدميان پذيرفته نمي‌شود.

۳. اى على! هر كه به واسطۀ حبّ شما به خداوند متوسّل شود، حقّ او بر خداست كه او را رد نكند.

عناویـــــن خطبــــــــــه دوم:

۱. حضرت زینب(س)در شرایط بحرانى و حوادث سنگین، بهترین نگرش و تفسیر را ارائه مى‌نماید.

 ۲.تمدن غرب براساس نژادپرستی و استعمار تأسیس شده است.

۳.آمریکادردهه های گذشته باجنایت هایی که کرده صلاحیت سخن گفتن درخصوص حقوق بشررا ندارد.

مشــــــروح خطبــــــه اول:

اعوذ باللـــــــه مـن الشیــــطان الرجیــــــم              بســــــــم الله الـــــرحمـــــــــن الرحیـــــــــــــم

عبادالله اوصِیکُمْ و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِبندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

«تقوا» در روایات تشبیه شده است به راه رفتن در منطقه‌ی خارزار؛ میگویند اینجا مواظبید که این لباسهای شما به این خارها گیر نکند یا خار به پایتان فرو نرود؛ مراقبت میکنید. چطور مراقبید! تقوا یعنی این مراقبت.

موضوع بحث ما در سه جلسه قبل پیرامون بازرسی در قیامت بود گفتیم روز قيامت بنده قدم از قدم برنمى‏دارد تا اينكه از چهار چيز از وى سؤال می‌شود: از عمرش كه در چه سپرى ساخته؟ و جوانيش در چه راهی صرف كرده؟ و از مالش كه از كجا آورده و به چه مصرفی رسانده؟

سؤال چهارم در بازپرسي قيامت، راجع به ميزان محبّت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» است. قرآن کريم، محبّت و مودّت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» را به‌طور جدي از بندگان خواسته است. خطاب به پيامبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم» مي‌فرمايد:

«قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏»

به بندگان بگو، پاداشي براي رسالتم نمي‌خواهم، مگر مودّت به نزديکانم (شوری، 23)

البته اين مودّت براي خود مردم مفيد است. چنان‌که در آيۀ ديگري مي‌فرمايد:

«قُلْ ما سَأَلْتُكُمْ مِنْ أَجْرٍ فَهُوَ لَكُمْ إِنْ أَجْرِيَ إِلاَّ عَلَي اللَّهِ»

(سبأ، 47) یعنی نتيجۀ این مودّتی که دارید، به خود شما باز مي‌گردد. همچنين در آيۀ ديگر مشخص مي‌کند که چرا برگشت پاداش رسالت به خود شماست. مي‌فرمايد: «قُلْ ما أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ مِنْ أَجْرٍ إِلاَّ مَنْ شاءَ أَنْ يَتَّخِذَ إِلى‏ رَبِّهِ سَبيلا»(فرقان، 57)یعنی اگر كسي بخواهد به خداوند برسد و سعادت دنيا و آخرت را کسب نمايد، بايد راه اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» را بپيمايد.

طبق تصريح روايات، هيچ عمل و هيچ عبادتي، بدون محبّت چهارده معصوم«سلام‌الله‌علیهم»ازآدميان پذيرفته نمي‌شود.امام رضا«سلام‌الله‌علیه» می‌فرمایند: ( بحارالانوار،ج75،ص347)

«لَا تَدَعُوا الْعَمَلَ الصَّالِحَ وَ الِاجْتِهَادَ فِي الْعِبَادَةِ اتِّكَالًا عَلَى‏ حُبِ‏ آلِ‏ مُحَمَّدٍ ع وَ لَا تَدَعُوا حُبَّ آلِ مُحَمَّدٍ ع وَ التَّسْلِيمَ لِأَمْرِهِمُ اتِّكَالًا عَلَى الْعِبَادَةِ فَإِنَّهُ لَا يُقْبَلُ أَحَدُهُمَا دُونَ الْآخَرِ»

مبادا عمل صالح را به بهانۀ محبّت اهل‌بيت«سلام‌الله‌علیهم» رها کنيد و مبادا محبّت ايشان و تسليم در برابر اوامرشان را به اتکاي عبادت و عمل نيکوي خود از دست بدهيد؛ زيرا هيچ کدام از اين دو، به تنهايي قبول نمي‌شود.

انس بن مالك در روايتي نقل مي‌کند: من، ابوذر، سلمان، زيد بن‌ثابت و زيد بن‌ارقم نزد پيامبر اکرم«صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم»  نشسته بوديم كه حسن و حسين«سلام‌الله‌علیهما» وارد شدند. پيامبر گرامي آن دو را بوسيدند. پس از آن، ابوذر برخاست و دست آنها را بوسيد. من آرام به او گفتم: آيا پيرمردى از اصحاب رسول الله براى دو بچّه از بنى هاشم بر مى‏خيزد و دست آنان را مى‏بوسد؟

ابوذر گفت: اگر آنچه را كه من از پيامبر  شنيدم دربارۀ آنان شنيده بوديد، بيش از آنچه من انجام دادم، انجام مى‏داديد. پرسيدم: مگر از ايشان چه شنيدى؟ گفت: شنيدم كه به على و حسن و حسين«سلام‌الله‌علیهم» مى‏گفت:

«يَا عَلِىُّ وَ اللَّهِ لَوْ أَنَّ رَجُلًا صَلَّى وَ صَامَ حَتَّى يَصِيرَ كَالشَّنِّ الْبَالِى إِذاً مَا نَفَعَ صَلَاتُهُ وَ صَوْمُهُ إِلَّا بِحُبِّكُمْ‏ يَا عَلِىُّ مَنْ تَوَسَّلَ إِلَى اللَّهِ بِحُبِّكُمْ‏ فَحَقٌّ عَلَى اللَّهِ أَنْ لَا يَرُدَّهُ يَا عَلِىُّ مَنْ أَحَبَّكُمْ وَ تَمَسَّكَ بِكُمْ فَقَدْ تَمَسَّكَ بِالْعُرْوَة الْوُثْقَى»( بحار الأنوار، ج‏36، ص303-301) اى على! اگر كسى آن قدر نماز بخواند و روزه بگيرد تا مانند مَشكى خشك شود، نماز و روزه‏اش سودى برايش نخواهد داشت مگر با محبّت و دوستى شما. اى على! هر كه به واسطۀ حبّ شما به خداوند متوسّل شود، حقّ او بر خداست كه او را رد نكند. اى على! هر كه شما را دوست بدارد و به شما متمسّك شود، به دستگيرۀ محكمى چنگ زده است.

انس مى‏گويد: ابوذر از بین ما رفت و من در خصوص صحّت گفتۀ او از پيامبر«صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم» سؤال کردم. ايشان فرمودند: ابوذر راست گفت. به خدا قسم او راست گفت. آسمان بر راست‏گوتر از او سايه نينداخته و زمين نيز راست‏گوتر از او را بر خود حمل نكرده است.

مشــــــروح خطبــــــه دوم:

ابتدا خودم را وشما عزیزان نماز گزار را در ابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی

خدا نتایج تقوا را در قرآن مکرّر در آیات متعدّد بیان کرده: اِتَّقُوا اللهَ لَعَلَّکُم تُرحَمون؛ رحمت الهی؛ لَعَلَّکُم تُفلِحون -فلاح یعنی رستگاری- اگر تقوا بود، رستگاری برای انسان پیش می‌آید؛ لَعَلَّکُم تَهتَدون؛ تقوا موجب هدایت است، وقتی تقوا پیشه کردید، مشکلات، کوره‌راه‌ها از جلوی شما عقب خواهد رفت و راه درست برای شما روشن خواهد شد.

امروز جمعه 5  جمادی‌الاول ولادت با سعادت حضرت زینب (س) (5 ق) و روز پرستار

در جلد ۱۰  از بحارالانوار، احادیث زیادی درباره حضرت زینب علیهاالسلام وجود دارد که ازمجموع این روایات الگو بودن این بانوی بزرگوار برای ما مفهوم پیدا می کند. یکی از این موارد الگوى تربیتى موفق سلامت و بهداشت روان است كه مى‌تواند به‌عنوان یك الگوى كارآمد، در زمینه مدیریت اختلالات روحی-روانى پس از داغدیدگى معرفى گردد.

 آرامش روحى و روانى، نداشتن اضطراب، استرس، افسردگى و نگرانى از دغدغه‌هاى بشر امروز است و بشر امروز براى دستیابى به این موهبت عظیم الهى به هر مستمسكى دست‌ می اندازدوچیزى جز ناكامى نصیبش نمیشود یكى از ابعاد اسوه بودن اهل بیت علیهم السلام، قدرت درونى، استحكام شخصیتى و بهداشت روانى و سلامت روحى است.حضرت زینب علیها السلام یك الگوى موفق در این موضوع هستند، كه در شرایط بحرانى و حوادث سنگین، بهترین نگرش و تفسیر را ارائه مى‌نماید.

امروز اگر مقداری زندگی ما پستی و بلندی پیدا کند، شاید به واجبات خود مانند نماز و غیره کمتر اهمیت دهیم، اما حضرت زینب علیهاالسلام در شام عاشورا به صورت نشسته نماز شب را می خوانند.درپاسخ به یزید میفرماید:«ما رأیت الا جمیلا» میخواهم از این جمله حضرت  استفاده کنم آیا ما هم همه چیز را زیبا می بینیم؟ این همه نعمت، عزت، در نظام جمهوری اسلامی تنفس کردن و تحت ولایت بودن را نمی بینیم و کوچکترین مشکلات را به خدا نسبت می دهیم.

این روز،روز پرستار است باید عرض کنم:مدافعان سلامت واقعاً زحمت فراوان کشیدند خصوصاًدر ایام کرونایی! در این راه با فداکاری و تقدیم شهید از سلامت جامعه و جان مردم مواظبت نمودند که زبان از بیان این زحمت قاصر است ان شاء الله خداوند به همه آنها توفیق و سلامتی عنایت فرمایید.

جمعه/ 19 آذر/ 5 جمادی‌الاول روز جهانی حقوق بشر
متاسفانه فرصت نداریم فقط اشاره ای میکنم:

با وجود آنکه  آمریکا خود را داعیه دار حقوق بشر می‌داند، اما تاریخ مملو از جنایت آنها همچون فعالیت های نژاد پرستی علیه سیاه پوستان٬ جنگ و کشتار مردم ویتنام، مردم ژاپن٬ عراق و افغانستان و جنایاتی همانند هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران است.

 آمریکا در دهه های گذشته با جنایت هایی که کرده صلاحیت سخن گفتن در خصوص حقوق بشر را ندارد،نقض حقوق زنان، نقض حیات شهروندان آمریکایی با آزاد کردن حمل سلاح، خشونت پلیس آمریکایی، نقض حقوق مسلمانان و تبعیض نژادی از جمله جنایت ها و موارد نقض حقوق بشر داخلی در آمریکا است.ترورر دانشمندان هسته ای، ترور سردار سلیمانی، حمایت از داعش و رژیم صهیونیست و صدام در جنگ تحمیلی، مداخله در مسایل کشورها از جمله موارد نقض حقوق بشر خارجی است.

هفته بزرگداشت قرآن، عترت و نماز

اشاره: براساس برنامه عملیاتی وزارت آموزش و پرورش در سال 1400، از تاریخ 20 لغایت 26 آذر ماه هفته بزرگداشت قرآن، عترت و نماز تعیین و نام‌گذاری شده است.

نهادینه کردن فرهنگ اقامه نماز در مدارس راه گشای بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی است.

لازم است برای ترویج فرهنگ نماز در ۲ کانون مهم خانه و مدرسه اقدامات آموزشی ـ تربیتی به زبان ساده و شفاف بر حسب گروه سنی دانش آموزان صورت گیرد.

پیوند و اتحاد مسجد، خانه و مدرسه، باعث گسترش ارتباط و انس دانش آموزان با قرآن و واجبات دینی از جمله نماز می‌شود و امروز استحکام این پیوند بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود.

اشاره ای به انتخاب شهردار محترم کهریزک داشته باشم:

 مردم نسبت شهرداری و شهردار جدید، انتظارات به حقی دارند که لازم است مجموعه شهرداری  نسبت به تحقق آن اقدام جدی انجام دهند.

عملکرد مثبت شهرداری و کارآمدی آن می تواند به ایجاد امید در جامعه منجر شود.

انتظار این است که شهردارومجموعه شهرداری نسبت به سیاست توسعه مناطق کم‌برخوردار به صورت جدی وارد عمل شود، رشد و پیشرفت شهری نباید تنها در بخشی از شهر اتفاق بیفتد و لذا برای رسیدن به عدالت توسعه‌ای باید سیاست ها در بودجه بندی دگرگون شود.ودر تمام نقاط شهری اجرا گردد.{تکبیرنمازگزاران}

{والســــــــــــــــــــــــــــــلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــــه وبـــــــرکاته}

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --