اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:تشكيل كميته بين‌المللي حقيقت‌ياب،براي بررسي ابعادوزواياي پنهان وپيداي فاجعه منالازم وضروری است.

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:تشكيل كميته بين‌المللي حقيقت‌ياب،براي بررسي ابعادوزواياي پنهان وپيداي فاجعه منالازم وضروری است.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه حسن آباد نمازباشکوه جمعه اینهفته 20/06/95به  امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویهوباحضورگسترده اقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی شهربرگزارشد.

ایشان دربخشی ازخطبه اول گفتند: ما باید بدانیم دشمن‌هایی سرسخت و قسم خورده، مثل شیطان داریم، قرآن شریف می‌فرماید: این شیطان چندین مرتبه به خداقسم هم می‌خورد، ‌و گفته‌ی او این بود «كه همه‌ی بنده‌هایت را اغوا و جهنمی می‌كنم جز افراد مُخْلَص» ـ معصوم یا تالی تِلْوِ معصوم ـ ما چنین دشمن قسم خورده‌ای داریم؛ و غفلت از آن رسوائی‌ها به بار می‌آورد؛ دنیا و آخرت و آبروی ما را از بین می‌برد. این دشمن قسم خورده از كم شروع می‌كند اما به كم اكتفا نمی‌كند به هر اندازه كه بتواند جلو می‌رود؛ و قرآن شریف می‌فرماید از یك راه هم جلو نمی‌آید؛ بلكه از هر راهی كه بتواند وارد می‌شود.

خطیب محترم جمعه حسن آباددربخشی ازخطبه دوم هم بااشاره به سالروزفاجعه منا توسط آل سعود،اظهارکرد:معمولاً پديده‌ها و حوادث مختلف از سطح و عمق و يا ظاهر و پشت صحنه‌اي برخوردار هستند و لذا گاهي عوارضي مقطعي و گذرا را به‌وجود مي‌آورند و گاهي زمينه‌اي تهديدآميز و يا فرصت‌گون از آن‌ها حادث مي‌گردد. گاهي به ‌صورت يك پديده شيرين جلوه مي‌كند در حالي‌كه عوارض بعدي آن ممكن است بسيار تلخ باشد و يا آن‌كه صورت حادثه بسيار تلخ و سنگين مي‌باشد در حالي‌كه آثار و بركات آن قابل شمارش نخواهد بود.

اين حادثه مرموز و پر از عبرت و درس و پيام است كه نبايد هرگز از كنار آن گذشت. چرا که حادثه‌اي كه به‌تنهايي ظرفيت رسواسازي و به اضمحلال كشاندن حكام شكم‌باره و كودك‌كش آل‌سعود و بلكه حاميان غربي و اروپايي و منطقه‌اي آنان را دارد.

عناوین خطبه اول:

1- اگر كسی غفلت از دشمن داشته باشد دشمن او را نابود می‌كند.

2- امروزهم ضرورت دارد توان دفاعي و تهاجمي كشور و تقويت وافزايش پیداکند.

عناوین خطبه دوم:

1- شب و روز عرفه دعاهاي مخصوص دارد كه جزو فضايل برجسته و مهم روز عرفه است.

2-تشكيل كميته بين‌المللي حقيقت‌ياب براي بررسي ابعاد و زواياي پنهان و پيداي فاجعه منالازم وضروری است.

3- قرارداد اف،ای،تی،اف به‌مراتب بدتر و فاجعه‌آميزتر از كاپيتولاسيون است،

مشــــــروح خطبـــــــــه اول: 

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم        بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

 img_6406

ابتداخودم  راوشما نمازگزاران عزرا توصیه میکنم به تقوای الهی

اما بحث امروز ماپیرامون موارد غفلت است.

هفته گذشته مورد سوم ازموارد غفلت را عرض کردم که غفلت از نعمت‌هابودگفتیم:خداوند مهربان نعمت‏هاي بسيار گسترده‏اي به انسان عطا فرموده است، اما غفلت و فراموشي آفت بزرگي است كه انسان را دچار خود كرده است

 اما موردچهارم: غفلت از دشمن

اگر كسی غفلت از دشمن داشته باشد دشمن او را نابود می‌كند. در خط مقدم جبهه، یك آن غفلت موجب نابودی آن خط و نابودی آن افراد خواهد شد.

دشمن اول: شیطان

ما باید بدانیم دشمن‌هایی سرسخت و قسم خورده، مثل شیطان داریم، قرآن شریف می‌فرماید: این شیطان چندین مرتبه به خداقسم هم می‌خورد، ‌و گفته‌ی او این بود «كه همه‌ی بنده‌هایت را اغوا و جهنمی می‌كنم جز افراد مُخْلَص» ـ معصوم یا تالی تِلْوِ معصوم ـ .

«قالَ فَبِعزَّتِكَ لأُغْوِیَنَّهُمْ اَجْمَعینَ اِلاّ عِبادَكَ مِنْهُمُ الْمُخْلَصینَ»[1] سوره «(شیطان به خداوند) گفت: به عزّتت قسم كه غیر از بندگان خالص شده‌ات همه‌ آنها را گول می‌زنم.»

ما چنین دشمن قسم خورده‌ای داریم؛ و غفلت از آن رسوائی‌ها به بار می‌آورد؛ دنیا و آخرت و آبروی ما را از بین می‌برد. این دشمن قسم خورده از كم شروع می‌كند اما به كم اكتفا نمی‌كند به هر اندازه كه بتواند جلو می‌رود؛ و قرآن شریف می‌فرماید از یك راه هم جلو نمی‌آید؛ بلكه از هر راهی كه بتواند وارد می‌شود.

قرآن کریم دراین زمینه فرموده:

«قال فَبِما اَغْوَیْتَنی لَاَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَكَ الْمُسْتَقیمَ، ثُمَّ لَاتِیَنَّهُمْ مِنْ بَیْنِ اَیْدیهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ اَیْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمآئِلِهِمْ وَلا تَجِدُ اَكْثَرَهُمْ شاكِرینَ؛[2].  یعنی خدایا، حالا كه من برای این بنی آدم گمراه شدم جلوی راه سعادت اینها را می‌گیرم؛ از جلو، از عقب، از راست و از چپ می‌آیم و نمی‌گذارم اینها رستگار شوند؛ نمی‌گذارم اینها از نعمت‌هایشان استفاده كنند.»

امام باقر ـ علیه السلام ـ می‌فرماید: معنای آیه‌ی شریفه که میگوید شیطان ازچهارطرف میایداین است كه شیطان می‌گوید: من آخرت را در مقابل اینها كوچك وسبک و ازسوی دیگردنیا را وثروت اندوزی را در چشم‌شان بزرگ جلوه می‌دهدوبخل را تلقین میکند. هم از راه گناه می‌آیم و هم از راه دین. باایجادشبهه دین رامتزلزل وتباه میسازدواز سوی دیگرشهوات را ومنکرات راغالب میسازدبه هرحال از راه دین برای مقدس‌ها می‌آیم؛ یعنی از راه ریا، از راه تظاهر، اینكه این ریا است نكن؛ این تظاهر است نكن؛ این عجب است نكن. برای مقدس‌ها از راه وسواس عمل را فاسد می‌كند. بالأخره از راهی كه بتواند برای اغوای انسان می‌آید؛ و غفلت از این دشمن معلوم است چه‌ها به سر انسان می‌آورد.

img_6414

امروزهم ضرورت دارد توان دفاعي و تهاجمي كشور و تقويت وافزايش پیداکند. اين نکته ای استکه با دستورات قرآن كريم كه مي‌فرمايد در برابر دشمن آمادگي نظامي داشته باشيد، همراه و همخوان است. قرآن كريم مي‌فرمايد: «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَ مِن رِباطِ الخَيلِ تُرهِبونَ بِهِ عَدُوَّ اللهِ وَعَدُوَّكُم وَآخَرينَ مِن دونِهِم لاتَعلَمونَهُمُ الله يَعلَمُهُم وَما تُنفِقوا مِن شَي ءٍ في سَبيلِ اللهِ يُوَفَّ إِلَيكُم وَأَنتُم لا تُظلَمونَ» (سوره مباركه الأنفال آيه ۶۰)لذا هر سخني در كاهش هزينه‌هاي نظامي، نشان از خيانت يا جهالت دارد.که هیچ کدام پذیرفته نیست.

پی نوشتها:

[1]سوره ص، آیات 82 و 83.

[2] . سوره اعراف، آیات 16 و 17

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

مشروح خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

در ابتداي خطبه دوم هم خودم و هم شما را به تقواي الهي دعوت مي کنم.

يكشنبه 21 شهريور 9 ذيحجه روز عرفه – روز نيايش‌ (آغاز دهه امامت و ولايت)

شهادت جناب مسلم‌بن‌عقيل وهاني‌بن‌عروة (60 ه.ق)

 طبق روايت امام صادق(ع)، آدم(ع) پس از خروج از جوار خداوند و فرود به دنيا، چهل روز هر بامداد بر فرار كوه‌ صفا با چشم گريان در حال سجود بود، جبرئيل بر آدم فرود آمد و پرسيد: چرا گريه مي‌كني وحضرت آدم گفت چگونه‌ گريه نكنم در حالي كه خداوند مرا از جوارش بيرون رانده و در دنيا فرود آورده است.

جبرئيل به حضرت آدم(ع) گفت كه به درگاه خداوند توبه كند و آنگاه جبرئيل در روز هشتم ذيحجه آدم را به منا برد، آدم شب را در آن‌جا ماند و صبح با جبرئيل به صحراي عرفات رفت، جبرئيل به هنگام خروج از مكه، احرام بستن را به او ياد داد و به او لبيك گفتن را آموخت و چون بعدازظهر روز عرفه فرا رسيد، تلبيه را قطع كرد و به دستور جبرئيل غسل نمود و پس از نماز عصر، آدم را به وقوف در عرفات واداشت و كلماتي را كه از پروردگار دريافت كرده بود به وي تعليم داد، و آن كلمات اين بود: سُبحانَكَ اللهُمَ وَ بِحمدِك؛ لا الهَ الاّ اَنْتْ؛عَمِلْتُ سوء وَ ظَلَمْتُ نَفْسي؛ وَ اِعْتَرِفْتُ بِذَنبي اِغْفرلي؛ اِنَّكَ اَنْتَ الغَفور الرّحيمْ.

نهم ذي‌الحجه، روز عرفه و از اعياد عظيمه است، هرچند به اسم عيد ناميده نشده و روزي است كه حق تعالي بندگان خويش را به عبادت و طاعت خود خوانده و مؤيد جود و احسان خود را براي ايشان گسترانيده و شيطان در اين روز خوار و حقيرتر و رانده‌تر و در خشمناكترين اوقات خواهد بود. اميرالمؤمنين امام علي(ع) درباره راز وقوف در عرفات فرمود: «عرفات خارج از مرز حرم است و مهمان خدا بايد بيرون دروازه، آنقدر تضرّع كند تا لايق ورود حرم شود.» از اين‌رو شب و روز عرفه دعاهاي مخصوص دارد كه جزو فضايل برجسته و وظايف مهم روز عرفه است.

جمعه 19 شهريور 7 ذيحجه شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) (114 ه.ق)

تسلیت عرض میکنم شهادت جانسوزاین امام همام رو فرصت ما متاسفانه اندک است ان شاءالله درفرصت دیگری سخن خواهم گفت.

اشاره ای به فاجعه منا درسال گذشتهودرسها وپیامدهای آن 

 معمولاً پديده‌ها و حوادث مختلف از سطح و عمق و يا ظاهر و پشت صحنه‌اي برخوردار هستند و لذا گاهي عوارضي مقطعي و گذرا را به‌وجود مي‌آورند و گاهي زمينه‌اي تهديدآميز و يا فرصت‌گون از آن‌ها حادث مي‌گردد. گاهي به ‌صورت يك پديده شيرين جلوه مي‌كند در حالي‌كه عوارض بعدي آن ممكن است بسيار تلخ باشد و يا آن‌كه صورت حادثه بسيار تلخ و سنگين مي‌باشد در حالي‌كه آثار و بركات آن قابل شمارش نخواهد بود.

آيا تلخ‌تر و جانسوزتر از حادثه خونبار كربلا كسي سراغ دارد. حادثه‌اي كه در اوج ناباوري به‌وسيله شقي‌ترين انسانهاي روي زمين آن‌هم با پوشش ديانت متحجرانه و جاهلانه عليه پاك‌ترين انسانها، صورت گرفت. ظاهر اين حادثه مصيبت‌بار بسيار سنگين و غيرقابل تحمل بوده است تا جايي‌كه قرنهاست بشريت آزادي‌خواه و داراي وجدان پاك در جريان يادآوري صحنه‌هاي اتفاق‌افتاده در عاشوراي ۶۱ ه. ق، از عمق جان مي‌سوزد و بر مصيبت‌هاي انجام‌شده اشك مي‌ريزد. اما عدو شود سبب خير گر خدا خواهد، اين هزينه بزرگ و تألم‌برانگيز باعث شد آرمانهاي امام حسين(عليه‌السلام) و فرياد روشنگرانه او عليه ظلم و ستم براي قرنها زنده بماند و بلكه همه عالم را فرا بگيرد. به فضل الهي جذبه آرمانهاي نهضت حسيني مي‌رود عرصه گيتي را براي آخرين قيام و زمينه‌سازي شكل‌گيري دولت عدل مهدوي(عج) فراهم سازد. ان‌شاءالله.
حادثه فوق‌العاده سنگين و غير قابل وصف منا در سال گذشته نيز كه منجر به كشته شدن هزاران نفر از ضيوف‌الرحمن آن‌هم در حالت احرام و انجام مناسك حج در سرزمين منا گرديد، حادثه‌اي نيست كه بشود از كنار آن به‌سادگي گذشت. اگرچه رسانه‌هاي وابسته به غرب و جبهه استكبار و به‌ويژه رژيم مسلمان‌كش آل‌سعود به‌سان همه اتفاقات ظالمانه‌اي كه به ‌دست كثيف آنان در حال انجام است، به‌دنبال سرپوش گذاردن و به فراموشي سپردن ابعاد مختلف سياسي، امنيتي، بشري و انساني و اعتقادي و مذهبي اين حادثه مرگبار هستند ولي آنچه وجدانها را به تأمل و قضاوت فرا‌مي‌خواند، عمق اين حادثه مرموز و پر از عبرت و درس و پيام است كه نبايد هرگز از كنار آن گذشت. حادثه‌اي كه به‌تنهايي ظرفيت رسواسازي و به اضمحلال كشاندن حكام شكم‌باره و كودك‌كش آل‌سعود و بلكه حاميان غربي و اروپايي و منطقه‌اي آنان را دارد.

 با وجود گذشت يك سال از اين فاجعه غم‌بار هنوز كه هنوز است حكام سعودي نه تنها در مقام عذرخواهي و احقاق حقوق بازماندگان شهداي منا برنيامده‌اند بلكه بيش از پيش با گسترش سياست‌هاي ضد اسلامي خود در قبال مسلمانان، حضور برخي از كشورها به‌خصوص جمهوري اسلامي ايران در حج امسال را ممنوع ساخته و با سياسي كردن حج نشان دادند كه آنچه براي آل‌سعود در وهله نخست حائز اهميت است نه فراهم‌سازي بسترهاي مناسب جهت انجام فرايض واجب الهي كه كينه‌توزي و طمع‌ورزي، محور اصلي آن‌را تشكيل مي‌دهد.

 البته جنايات آل‌سعود در حج به‌خصوص در حق حجاج ايراني كه نخستين‌بار از سال ۱۳۶۶ كليد خورد و در حج ۱۳۹۴ با شهادت حجاج ايراني ادامه يافت و در سال ۱۳۹۵ با مانع‌تراشي و كارشكني موجب ممنوعيت حضور حجاج ايراني در حج شد.

که بنا به تعبیرمقام معظم رهبری گمراهاني روسياه‌ا‌ند كه بقاي خود بر اريكه قدرت ظالمانه را در دفاع از مستكبران جهاني و هم‌پيماني با صهيونيسم و آمريكا و تلاش براي برآوردن خواسته آنان مي‌دانند

به‌جاي عذرخواهي و پشيماني و تعقيب قضائيِ مقصّران مستقيمِ اين حادثه هولناك، با نهايت بي‌شرمي و وقاحت، حتّي از تشكيل هيأت حقيقت‌ياب بين‌الملل اسلامي نيز سر باز زدند؛ به‌جاي ايستادن در جايگاه متّهم، در جايگاه مدّعي ايستادند و دشمنيِ ديرين خود با جمهوري اسلامي و با هر پرچم برافراشته اسلام در مقابله با كفر و استكبار را با خباثت و سَبُك‌سريِ بيشتر آشكار ساختند

لذالازم است پيگيري تشكيل كميته بين‌المللي حقيقت‌ياب براي بررسي ابعاد و زواياي پنهان و پيداي فاجعه منا با حضور كشورهاي اسلامي.

سکوت محض در قبال کوتاهی یک حکومت در ادای وظایفش و جان باختن ۷ هزار انسان مظلوم و بی‌گناه، هویت دروغین مدعیان جهانی حقوق بشر را آشکار کرد و کسانی که به مجامع و سازمانهای بین‌المللی امید بسته‌اند، باید از این واقعیت تلخ درس بگیرند.

سلب مسؤوليت برگزاري حج از عربستان و واگذاري آن به يك سازمان بي‌طرف متشكل از تمام كشورهاي اسلامي و حاضر در حج.

آنان مصداق كامل بيان روشنگر قرآن كريم‌اند كه فرمود: «وَ اِذا تَوَلّي سَعي فِي الاَرضِ لِيُفسِدَ فيها وَ يُهلِكَ الحَرثَ وَ النَّسلَ وَ الله لا يُحِبُّ الفَساد وَ اِذا قيلَ لَهُ اتَّقِ الله اَخَذَتهُ العِزَّةُ بِالاِثمِ فَحَسبُهُ جَهَنَّمُ وَ لَبِئسَ المِهاد.»

img_6423

اشاره کوتاهی به بررسي آثار و تبعات خطرناك پيوستن ايران به FATF

 كارگروه اقدام مالي (FATF)، مجموعه سياست‌گذار پرنفوذي است كه نكاتي در قالب توصيه در حوزه مبارزه با پول‌شويي و مبارزه با تأمين مالي تروريسم ارائه مي‌كند. اين كارگروه ۴۹ دستورالعمل يا استاندارد توصيه‌شده به كشورها دارد كه از اين تعداد ۴۰ مورد آن مربوط به پولشويي و ۹ مورد آن درباره تأمين مالي تروريسم است.

مهم‌ترين مسأله در اين بين آن است كه اساساً تعريف ايران از تروريسم با تعريفي كه آمريكا و برخي كشورهاي ديگر از اين موضوع دارند به‌طور كلي متفاوت است، هرچند ممكن است درباره برخي مصاديق مانند داعش، اجماعي حداقل در ظاهر بين تمام كشورها وجود داشته باشد، با اين حال به‌عنوان نمونه آمريكا سپاه پاسداران انقلاب اسلامي را جزو گروه‌هاي حامي تروريسم مي‌داند و كشورهاي حاشيه خليج فارس كه عضو FATF هستند نيز اخيراً حزب‌الله لبنان را جزو گروه‌هاي تروريستي فهرست كرده‌اند.
ايران براي خروج از فهرست سياه كشورهاي غيرهمكار با كارگروه اقدام مالي (FATF) بايد كليه اطلاعات اقتصادي و مالي خود را براي راستي‌آزمايي درباره عدم حمايت مالي از تروريسم و هم‌چنين مقابله با پولشويي در اختيار اين مجموعه قرار دهد. اين اقدام موجب خواهد شد اسناد حساس مالي كشورمان در اختيار دشمنان قرار گيرد و شبكه بانكي جمهوري اسلامي ايران از همكاري با نهادها و اشخاصي كه در فهرست تحريم‌هاي به‌اصطلاح بين‌المللي هستند، منع شود.
در واقع ما متعهد شده‌ايم كه هر شخص حقيقي و حقوقي كه در قطعنامه‌هاي سازمان ملل، در ليست تحريم قرار دارد، در ساز‌و‌كار مالي داخلي هم مورد تحريم قرار دهيم و اموال او را مسدود كنيم!! اين رخداد هم‌اكنون در مواردي در كشور اتفاق افتاده و برخي بانك‌ها صراحتاً از راه‌اندازي كار اشخاص حقيقي و حقوقي تحريم‌شده خودداري مي‌كنند. خوب است بدانيم در حال حاضر، حدود ۲۰۰ شخص، مؤسسه و شركت ايراني در ليست تحريم‌ها قرار دارند و مسؤولان ما طبق همين سند محرمانه، متعهد به اعمال تحريم‌ها عليه آن‌ها در داخل كشور شده‌اند!
برخي از مهم‌ترين اين مؤسسات عبارتند از: صدا و سيما، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، قرارگاه خاتم‌الانبيا(ص)، وزارت اطلاعات، سازمان صنايع دفاعي، دانشگاه مالك‌اشتر، گروه صنايع صنام، صنايع شهيد صياد شيرازي، صنايع شهيد باقري، باتري‌سازي نيرو، صنايع پارچين و هواپيمايي مركز تحقيقات و فناوري دفاعي و… اين فهرست – كه دربرگيرنده جمعي از بهترين متخصصين و مديران كشور نيز هست- به لطف اين توافق محرمانه، مشمول تحريم‌هاي داخلي شده و خواهند شد.
اين اقدام در حالي صورت‌ گرفته كه پس از برجام كه قرار بود براساس آن زنجير تحريم‌ها پاره شود، علاوه بر آن‌كه بخش‌هاي بزرگي از سپاه پاسداران، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات و… در تحريم آمريكا و سازمان ملل باقي مي‌مانند، بلكه از تعاملات بانكي در داخل هم محروم مي‌شوند و ظاهراً بايد اين نهادها براي هر يك از قراردادهاي خود از آقاي ظريف بخواهند كه براي آن‌ها از آمريكايي‌ها «امان‌نامه» بگيرد. حقارتي كه كارشناسان آن‌را بدتر از قانون كاپيتولاسيون مي‌دانند، چراكه آن تنها در پي ايجاد مصونيت براي اتباع آمريكايي بود، اما اين قرارداد به‌مراتب بدتر و فاجعه‌آميزتر از كاپيتولاسيون است، چراكه در اين حالت، سيستم حكومتي ما عامل اجراي طرف مقابل مي‌شود و ما دچار خودتحريمي نهادهايي چون سپاه و وزارت دفاع مي‌شويم كه وظيفه اصلي آن‌ها تأمين امنيت و اقتدار كشور است.

معنای اف.اي.تي.‌اف این است که از اين پس كشورهاي اروپايي مي‌توانند به تنهايي به تمام حساب‌هاي مردم يعني هر كسي‌كه ادعا بكنند كه اين ربطي به تروريسم دارد، مي‌توانند به اين حساب‌ها سرك بكشند و اين احمقانه‌ترين كاري است كه صورت‌گرفته است. نكته اين است كه اگر ما به همه تعهداتي كه در FATF هست، عمل كنيم باز آن‌ها از تحريم‌هاي مالي ايران دست برنخواهند داشت.

حال با توجه به اصول 125و77و طبق قاعده نفي سبيل- كه تقريباً در نيمي از اصول قانون اساسي ايران مورد توجه واقع شده است – شوراي عالي امنيت ملي نيز در صورت عدم‌ ورود مجلس شوراي اسلامي واصل‌۱۷۶ كه وظايف شورا ی عال امنیت را عنوان مي‌كند، لازم است مانع اجراي اين توافق شود.که اگرهم این نشود این ملت اجازه چنین توافقی رانخواهندداد(تکبیرنمازگزاران)

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --