اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر وکهریزک:عمل به‌هنگام، یکی از ویژگی شخصیت انقلابی زینب کبری است

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه باقرشهر وکهریزک:عمل به‌هنگام، یکی از ویژگی شخصیت انقلابی زینب کبری است

نماز پرصلابت عبادی سیاسی جمعه اینهفته هشتم اسفندماه  99 مصادف با چهاردهم رجب المرجب 1442 ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر در .مصلی بزرگ این شهر وباحضوراقشار مختلف مردم برگزار شد.

عناویـــــن خطبـــــــــــه اول:

1 . اگردرزندگی مشترک اعتماد نبود، محبت و احترام به جايي نمي‌رسند.

2 . يکي از اصلي‌ترين چيزهايي که اعتماد را از بين مي‌برد دروغ است.

  1. هزينه صداقت را پرداخت کنيم ولي دروغ نگوييم.

عناویـــــن خطبــــــــــه دوم:

  1. 1. اگر تعلیم و تربیت و بر اساس فطرت پاک باشد،فرزند ما انسانی پاک، وارسته و با اخلاق دینی پرورش می یابد
  2.  «عمل به‌هنگام» دیگر ویژگی شخصیت انقلابی زینب کبری است.

  1. 3. مواسات یعنى هیچ خانواده‌اى از خانواده‌هاى مسلمان و هم‌میهن و محروم را با دردها و محرومیتها و مشكلات خود تنها نگذاشتن

مشــــــروح خطبــــــه اول:

اعوذ باللـــــــه مـن الشیــــطان الرجیــــــم              بســــــــم ا الله الـــــرحمـــــــــن الرحیـــــــــــــم

خودم و همه ی شما عزیزان را به تقوای الهی به ذکر و یاد خدا به ترس از پروردگار و توجه به حضرت حق  توصیه می کنم.

گفتیم در این چند هفته در رجب وشعبان تصمیم دارم  يکسري مباحث و نکاتي را در حوزه خانواده و مهارت‌هاي زندگي را مطرح کنم. معمولاً زوجهای جوان عروس و دامادهاي تازه ازدواج کرده مي‌خواهند ابتداي زندگي کسی آنها را نصیحت کند

دو نکته عرض کردم:نکته اول: ابراز محبت نکته دوم هم این بود که محبتها را ببینیم

امانکته سوم اعتماد است.

اعتمادسرور محبت و احترام است. اعتماد یکی از پایه های اصلی هر زندگی زناشویی است. اگراعتماد نبود، محبت و احترام به جايي نمي‌رسند.

زن و شوهر بايد در همه ابعاد زندگی،  اخلاقي، رفتاري، رازداري ،تربيت فرزندان در بعد مالي و يا بعد ناموسي به يكديگر اعتماد داشته باشند تا بتوانند زندگي مشترك خانوادگي را اداره كنند، چرا که معناي واقعي زندگي مشترك كه سكون و آرامش است در چنين محيطي ملموس خواهد بود.به طور کلی در هر محیطی که روح بدگمانی و سوء ظن راه یافته باشد، اضطراب و تشویق در آن حاکم خواهد بود

سه تذکر عرض کنم:

تذکر اول اینکه زن و شوهر برای وصول به اعتماد و اطمینان کامل نسبت به یکدیگر در درجه اول موظف هستند از انجام هر نوع رفتاری که موجب توهم و سوءظن می شود، شدیدا اجتناب کنند

تماس‌های بی‌مورد و روابط آزاد در محیط ‌های کاری می‌تواند / صحبت غیرکاری با همکاری که احیانا جنس مخالف است /همنشینی و معاشرت با افراد ناصالح

تذکر دوم: از ابراز کلمه و یا جمله ای که در طرف مقابل شک و تردید ایجاد می نماید، پرهیز کنند چرا که هیچ موجودی مانند انسان حساس و ظریف نیست.

مانند رفتار و گفتار شک­­ برانگیز یکی از زوجین؛ /صحبت از طلاق یا ازدواج مجدد- هر چند در قالب شوخی و یا طنز باشد- /یا ارتباط نامناسب با نامحرمان خلوت کردن با آنها/شوخیهای نامناسب نابجای زن و مرد/بدحجابی و بی­ حجابی زنان نیز از رفتارهای مهم شکبرانگیز به شمار میرود.

می تواند در مواردی بذر بدبینی و سوظن را در دل طرف مقابل بکارد و پس از گذشت مدت زمانی زن و شوهر نسبت به یکدیگر بدگمان و بدبین گردند.

برای بهتر شدن رابطه زناشویی دو خط قرمز باید وجود داشته باشدیکی احترام قبل عرض کردم دیگری هم اعتماد!

يکي از اصلي‌ترين چيزهايي که اعتماد را از بين مي‌برد دروغ است. تا انسان از همسر خود دروغي را نشنود، به گفتار او اعتماد دارد

روايت داريم از اميرالمؤمنين، مي‌فرمايد: دروغگو و مرده يکي هستند. «الْكَذَّابُ‏ وَ الْمَيِّتُ‏ سَوَاءٌ فَإِنَّ فَضِيلَةَ الْحَيِّ عَلَى الْمَيِّتِ الثِّقَةُ بِهِ» برتري زنده به مرده اين است که به زنده اعتماد مي‌شود. «فَإِذَا لَمْ يُوثَقْ بِكَلَامِهِ بَطَلَتْ حَيَاتُهُ» اگر کسي به حرفش اعتماد نشد، زندگي‌اش باطل مي‌شود.( غرر الحكم : 2104)

نگذاريم به هيچ قيمتي يک ترک روي ديوار اعتماد بخورد. هزينه صداقت را پرداخت کنيم ولي دروغ نگوييم. «النجاة في الصدق» اعتماد سازي بکنيم ولي از آن طرف مقابل سوء ظن نداشته باشد. ممکن است شخصی بخواهد اعتماد سازي کند ولي سوء ظن طرف مقابل اجازه نمي‌دهد اعتماد سازي او را ببيند. کسی که سوء ظن دارد در واقع تير خلاص به زندگي ميزند. «مَنْ‏ غَلَبَ‏ عَلَيْهِ‏ سُوءُ الظَّنِّ لَمْ يَتْرُكْ بَيْنَهُ وَ بَيْنَ خَلِيلٍ صُلْحاً» (غرر الحكم : 8950)چقدر عجيب است. اميرالمؤمنين فرمود: هرکس بر او سوء ظن غلبه کند، هيچ سازشي بين او و دوستش باقي نمي‌ماند.

تذکرسوم:درک متقابل است ، بايد بتوانیم به اعضاي خانواده‌ بفهمانیم که تو را مي‌فهمم. اين هنر ويژه‌اي است و يکي از اعتراض‌هاي خيلي‌ها در زندگي اين است که چرا پدرم مرا درک نمي‌کند، چرا همسرم مرا درک نمي‌کند؟ درک يعني کارهايش را ببين و شرايطش را درک کن. اگر زحمت مي‌کشد، زحمت او را ببين. ممکن است زحمتش به اندازه‌اي نباشد که تو توقع داري. ولي همان مقدار که زحمت کشيده را ببين. دستپخت او آنطور که دوست داري نيست، ميزاني که خوب است را ببين. میوه خوب نخريده، اما میوه که خريده /شرايط اقتصادي به هم ريخته، دست همسر تنگ است، توقعاتمان را مطابق با شرايط اقتصادي تنظيم کنیم. دنيايي از محبت در اين مسأله وجود دارد.

مشــــــروح خطبــــــه دوم:

خودم و همه عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم.عزیزان خداوند متعال درقرآن در مورد برخی از موضوعات قسم خورده است تا مبادا کسی در مورد آن شک و تردید کند.از مواردی که خداوند قسم خورده است آنست که می فرماید: هم از پیامبران و هم از کسانی که پیامبران را برای آنها فرستاده ام سوال خواهم کرد«فَلَنَسْئَلَنَّ الَّذینَ أُرْسِلَ إِلَیْهِمْ وَ لَنَسْئَلَنَّ الْمُرْسَلینَ»(اعراف/۶)

از امت ها خواهم پرسیدو از پیامبران هم می پرسم، خداوند در اینجا قسم می خورد،” فوربک لنسئلنهم اجمعین”( حجر-آیه ۹۲) پس به پروردگار تو قسم که از همه آنها سؤال خواهم کرد. اینگونه نیست که انسان هرکاری خواست انجام بدهد و بعد از آن در مورد آن جوابگو نباشد، آن کار به سوی انسان باز خواهد گشت. لذاحضرت ،مردم را به حاضر کردن جوابها امر نموده و فرموده؛”واعدّله جوابا”.

چند مطلب رو در خطبه دوم عرض میکنم:

مطلب اول:جمعه  8 اسفند رسمی  روز امور تربیتی و تربیت اسلامی که از یادگاران شهیدرجائی است

نفس انسان در آغاز آفرینش سالم، صاف و بی آلایش است و تحت هر نوع تعلیم و تربیتی که قرار بگیرد به همان سرشت درمی آید. اگر تعلیم و تربیت و بر اساس فطرت پاک و استعدادهای درونی انسان باشد، او انسانی پاک، وارسته و با اخلاق دینی پرورش می یابد و اگر تربیت شخص بر فساد اخلاقی و معیارهای غیرالهی مبتنی باشد، وی به فردی فاسد و بی ایمان تبدیل می شود.

برخی پدران و مادران تصوّر می‌کنند، مسؤولیت آنان نسبت به فرزندان، منحصر در تأمین نیازهای جسمی و مادی آنان است و هیچ وظیفه دیگری ندارند؛ آنان فکر می‌کنند، رفاه زندگی فرزندان یعنی: آماده بودن غذاهای متنوع، پوشاک، مسکن مناسب و آینده‌ی مالی کافی؛ اما چنین نیست؛ بلکه پرورش و تربیت دینی و اخلاقی فرزندان، بزرگ‌ترین مسؤولیتی است که بر دوش پدران و مادران نهاده شده است.

امام علي‌ عليه السلام :أفضَلُ الأَدَبِ أنْ يَقِفَ الإنسانُ عِندَ حَدِّهِ ولا يَتَعدّي قَدرَهُ بهترين ادب آن‌است كه انسان در حدّ و مرز خود بماند و از اندازه‌خويش فراتر نرود(غررالحكم و دررالكلم ، ح ۳۲۴۱)

مطلب دوم:شنبه  9 اسفند تاریخ اسلام  وفات عقیله‌ی بنی هاشم، ام‌المصائب “حضرت زینب كبری”(س)(62 ق)

اگر از منظر علمی، سیاسی، فردی و اجتماعی، شخصیت زینب کبری (سلام الله علیها) را مورد مطالعه قرار دهیم متوجه خواهیم شد که وی از یک جهت شخصیتی کامل، نزدیک معصوم و در عین حال انسانی است که در شرایط بحران، تمام مسیر را به درستی پیموده و آن را مدیریت کرده است.

دونکته عرض کنم:

1.ترویج آموزه‌های دین در رابطه با دیگران
یکی از ابعاد مهم سیره و رفتار اجتماعی حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) آن است که ایشان به عنوان فرزند رشدیافته در خانه‌ی دختر پیامبر(ص) و جانشین رسول خدا(ص)، وظیفه خود می‌داند که رخدادهایی از داخل منزل را که بیانگر فضائل پدر و مادر خویش است را بیان نماید.

برای نمونه می‌توان به گزارش‌گری حضرت زینب از وقایع مؤثر در روزهای نخستین پس از رحلت نبی اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) اشاره نمود.

حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) نشان می‌دهد که یک زن مسلمان ترویج حق را در هر شرایط بر خود واجب می‌داند.

  1. عمل به‌هنگام

 «عمل به‌هنگام» دیگر ویژگی شخصیت انقلابی زینب کبری است.ایشان با آنکه می‌توانست پس از آزادی از اسارت بنی‌امیه لب به سخن گشاید و از این جهت مورد عتاب و سخنان ناپسند حاکمان قرار نگیرد، مشاهده نمود که سخن گفتن در کوفه در همان حالت رنج می‌تواند اثر لازم را داشته باشد.مرور بر بیانات حضرت در شهر شام نیز نشان می‌دهد که ایشان از موقعیت‌های به وجود آمده بدون درنگ بهترین استفاده را کرده‌اند؛ که برای نمونه می‌توان به نوع پاسخ‌دهی ایشان به یزید اشاره نمود

مطلب سوم:پنجشنبه  14 اسفند رسمی  آغاز هفته احسان و نیكوكاری و روز احسان و نیكوكاری

یکی از مواردی که در موضوع کمکهای مؤمنانه مطرح شد مسئله مواسات بود .مواسات یعنى هیچ خانواده‌اى از خانواده‌هاى مسلمان و هم‌میهن و محروم را با دردها و محرومیتها و مشكلات خود تنها نگذاشتن؛ به سراغ آن‌ها رفتن و دست كمك‌رسانى به سوى آن‌ها درازكردن. امروز این یك وظیفه جهانى براى همه انسان‌هایى است كه داراى وجدان و اخلاق و عاطفه انسانى هستند، اما براى مسلمانان، علاوه بر این‌كه یك وظیفه اخلاقى و عاطفى است، یك وظیفه دینى است

در پایان امام جمعه محترم ضمن تشکر از حضور پدران معظم شهدا در نماز جمعه به مناسبت 13 رجب وروزوروز پدر و افتتاح پروژه ها در باقر شهر یادآور شدند که شهردار و مجموعه مسؤولین اجرایی نسبت به زیبا  سازی ورودی باقرشهر ، حل مشکل ترافیک در داخل شهر، برنامه ریزی جهت حضور راهنمایی رانندگی در سطح شهر و استقرار آن در منطقه و هم چنین اجرای فاضلاب شهری راهکارهای لازم را اتخاذ نمایند.

{والســــــــــــــــــــــــــــــلام علیکـــــــــــــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــــه وبـــــــرکاته}

لازم به ذکر است که از 10 نفر از پدران معظم شهدا به مناسبت روز پدر در نماز جمعه تقدیر شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --