اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه: اولین اقدام وآفت اموي ها پس از پيامبر (ص) ولايت ستيزي بود.

حجت الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه: اولین اقدام وآفت اموي ها پس از پيامبر (ص) ولايت ستيزي بود.

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه حسن آبادنمازباشکوه جمعه اینهفته 95/07/23به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویه وباحضورگسترده اقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی شهربرگزارشد.
عناویــــــن خطبــــــــه اول:
1- چراحادثه عاشورااتفاق افتاد؟
2- اولین اقدام وآفت اموي ها پس از پيامبر (ص) ولايت ستيزي بود.
عناویــــــن خطبـــــــه دوم:
1- سه اقدام اساسی امام سجاد{ع}
2- دشمنان تلاش میکنند تاازاهمیت برگزاری مراسمات امام حسین{ع} بکاهند
مشــــــروح خطبـــــــــه اول:
أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

IMG_4199
در ابتداي خطبه اول خودم و همه شما را به تقواي الهي دعوت و توصيه مي کنم .
به مناسبت فرارسيدن ماه محرم و ماه بصيرت افزائي و ماه معرفت افزايي ديني و ماه حزن و غم و عزا ، هم مجدداًتسليت عرض مي کنم شهادت سالار شهيدان اباعبدالله الحسين (ع) و هفتادو دو تن از ياران باوفاي آن حضرت را و هم موضوع بحث را اختصاص مي دهم به چرائي وقوع حادثه کربلا.
اينکه چه شد آن جمعيت انبوه در مقابل امام حسين (ع) ايستادند و بي ديني و بي مروتي و بدتر از حيوانيت را به نمايش گذاشتند ؟ چه شد افرادي به همين سادگي حاضر شدند امام حسين (ع) و اصحاب و فرزندانش را به شهادت برسانند و يا تماشا کنند و يا سکوت کنند؟
اين بحث از اهميت بالائي برخوردار است چون که تاريخ تکرار پذير است البته مشابه آن نه عين آن ؛ و از طرفي اگر مشابه آن تکرار شد و ما هم ندانستيم که چه بايد بکنيم و از تاريخ عبرت و درس نگرفته باشيم ما هم به سرنوشت آنها که مغضوب خدا واقع شدند گرفتار مي شويم.
مثلا ؛ قرآن مي فرمايد: فرعون يک زمامدار فاسد بود « …. إِنَّهُ كَانَ مِنَ الْمُفْسِدِينَ (4)» (سوره قصص)اما مردم « فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ .… (54)» (سوره زخرف) و مردم هم قدرت تحليل نداشتند و فرعون آنها را در جهل نگه داشته بود . نتيجه اين دو اين شد که : « فَخَرَجَ مِنْهَا خَائِفًا يَتَرَقَّبُ … (21)» (سوره قصص) موسي مجبور شد شبانه از شهر و از بين مردم خائفانه فرار کندو بيرون برود چون هم زمامدار فاسد بود و هم مردم جاهل بودند.
و مثالي ديگر از تاريخ : قصه حضرت يوسف ؛ نتيجه حسادت و جهل و غفلت برادران چه شد ؟ « اقْتُلُواْ يُوسُفَ (9)» (سوره يوسف) بياييد برادرمان را بکشيم. که باعث شد ساليان سال از برکت حضرت يوسف (ع) محروم باشند و آنهمه بلا و مصيبت ببينند.
در اينجا به چهار اقدام عمده اي که اموي ها و ديگراني که بعد از پيامبر (ص) برسرکار آمده اند انجام دادند اشاره مي کنم که با اين چهار اقدام توانستند مردم را در جهل نگه دارند و سوار بر آنها بشوند.همچنين امام حسين (ع) را به کربلا بکشانند و اردوگاه يزيد فاسد شرابخوار سگ باز پر از لشکري باشد که براي قتل و غارت امام حسين(ع) و اهلبيت آنحضرت که به کربلا آمده بودند اما اردوگاه امام حسين(ع) غريبانه و مظلومانه بماند.اين چهار آفت هرجامعه اي است که اگر رخنه کند آن جامعه را ويران مي کند.
اما اقدام وآفت اول اموي ها پس از پيامبر (ص):ولايت ستيزي:
اولين کاري که اموي ها کردند گفتند امامت را کنار بزنيم، ولايتي که پيامبر(ص) اين همه روي آن کار کرده بود؛ در غدير، در حديث منزلت، در خانه اش؛ يعني از روزي که پيامبر(ص) دعوتش را شروع کرد، امامت علي(ع) را هم مطرح کرد. اما اموي ها با اين ولايت مبارزه کردند. از سقيفه شروع کردند تا اين مسأله را کمرنگ کردند که حضرت علي (عليه السلام) مي فرمايد: « فَوَ اللهِ مَا زِلْتُ مَدفوعاً عَنْ حَقّي مُسْتَأثراً عليّ منذُ قَبَضَ اللهُ نَبيّهُ صل الله عليه و آله حَتّي يَومِ النَّاسِ هَذَا » (نهج البلاغه ؛خطبه6) بعد از رحلت پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) تا کنون حقّ من غصب شد و تا روزي که حضرت به شهادت رسيد آنها ابتدا امامتي را که رکن دين است در جامعه قطع کردند.
مبارزه با ولايت و امامتي که اميرالمومنين (عليه السلام) دربارة آن مي فرمايد: « بِنَا فَتَحَ اللهُ وَبِنَا يَخْتِمُ وَبِنَا يَمْحُوا اللهُ ما يَشاءُ وَ يُثْبِت » (غررالحکم؛حديث1948) امام هادي (عليه السلام) زيارت جامعة کبيره که يک دوره امام شناسي است را تعليم فرمود تا بگويد اگر کسي امامش را نشناخت و حجت خدا را نشناخت، خدا را نشناخته است.
و امام حسين (عليه السلام) هم که در روز عاشورا آنطور خودش را معرفي کرد که من پسر پيغمبر(ص) و علي(ع) و فاطمه (س) ام ، از اين باب بود.
بنابراين ابتدا ولايت ستيزي انجام شد که توانستند امام حسين (ع) را به شهادت برسانند يعني با ولايت زدائي و امامت زدائي توانستند امام حسين (ع) را به عنوان چهره اي که خودشان مي خواستند معرفي کنند.
شخصي است به نام جعفر ابن محمد اشعث، که داستانش در کافي است. صفوان بن يحيي مي گويد من از جعفر ابن محمد پرسيدم که چرا تو امام صادق (عليه السلام) را قبول داري؟ چرا شيعه شدي؟ پدرت آدم خوبي نبود، علت اين که تو پيرو امام صادق(ع) شدي چه بود؟ گفت: روزي منصور دوانيقي پدرم، محمد اشعث را خواست و گفت يک آدم قوي که کلاه سرش نرود و بتوان مأموريت مالي را به او واگذار کرد را معرفي کن که پدرم دايي اش، ابن مهاجر را معرفي کرد. منصور پولي به ابن مهاجر داد و گفت: به مدينه مي روي و سادات حسني و حسيني را پيدا مي کني. هر کدامشان را که ديدي يک مقداري از اين پول را به آنها بده و يک رسيد هم از آنها بگير . با اين کار مي خواست پشتوانه اي براي خودش درست کند و الّا دلش به حال سادات و فرزندان امام نسوخته بود.گفت: به آنها نگو که اين پول را منصور داده چون اگر بگويي هيچ کس قبول نمي کند. بگو من از شيعيان شما هستم و از خراسان مي آيم و حتماً از امام صادق (عليه السلام) هم رسيد بگير.
ابن مهاجر به مدينه آمد و برگشت. و گزارش داد که به هر سيد حسني و حسيني که رسيدم پول دادم و رسيد گرفتم . منصور گفت: رسيد امام صادق (عليه السلام) کجاست؟ گفت: اين يکي نشد. منصور گفت: چرا نشد؟ گفت: به مسجد پيغمبر رفتم امام صادق(ع) داشت نماز مي خواند به محض اينکه نمازش را سلام داد قبل از اينکه من حرفي بزنم برگشت رو به من و فرمود : پسر مهاجر، از خدا بترس. گفتم: آقا، پسر مهاجر کيست؟ من از شيعيان شما هستم، از خراسان مي آيم. فرمود: دروغ مي گويي، از نزد منصور مي آيي، و مأموريتم را هم گفت. بلند شدم و با شرمندگي از مسجد بيرون آمدم.
منصور بلند شد قدمي در اتاق زد، و گفت: ابن مهاجر، هر زمانی در جامعه يک محدَّث (يعني کسي که با فرشته ها ارتباط دارد و از غيب خبر دارد) وجود دارد « وَإنَّ جَعْفَرَ بْنَ مُحَمدٍ مُحَدَّثنا اليَوْمَ » امروز آن محدَّث در جامعه امام صادق(ع) است. (کافي؛جلد1؛صفحه475) منصور اين را مي فهمد، اما حبّ رياست، حبّ جاه، حبّ مقام، خشم و شهوت و بخل و منيّت، نمي گذارد درست عمل کند.
پس اموي ها با ولايت ستيزي توانستند به سادگي سر امام حسين (عليه السلام) را در کوفه بالاي نيزه کنند؟ کوفه اي که حداقل چند سال پايتخت و محل حکومت اسلام بوده است و کاملاً حضرت اباعبدالله الحسين (ع) را مي شناختند.

اي عزيزان ما همه در مسير بندگي با اين چهار آفت روبرو هستيم ، تلاش کنيم تا توصيه چهار گانه امام حسين (ع) را به خوبي بدانيم و عمل کنيم.
#####################################################################
مشـــــروح خطبـــــه دوم:
بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم
در ابتداي خطبه دوم هم خودم و هم شما را به تقواي الهي دعوت مي کنم
قَالَ الرِّضَا علیه السَّلَامُ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلی اللَّهِ علیه وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ : قَالَ اللَّهُ تبارک وَ تعالی : یا ابْنَ آدَمَ لَا یغرنک ذَنْبِ النَّاسُ عَنْ ذنبک ، وَ لَا نِعَمِهِ النَّاسُ عَنْ نِعَمِهِ اللَّهِ علیک وَ لَا تُقَنِّطَ النَّاسَ مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَنْتَ تَرْجُوها لنفسک .
ترجمه: از آن حضرت روایت شده که رسول خدا (ص) فرمودند: خداوند تبارک و تعالی فرزند آدم را خطاب کرده و فرموده است: ای پسر آدم! گناه دیگران، تو را بی توجه به گناه خویش نسازد و نیز نعمت های خداداد مردم، تو را از نعمت هایی که بر تو ارزانی داشته غافل ننماید و مردم را از رحمت پروردگار مایوس مکن در حالی که در حق خود بدان امیدواری.

منبع : کتاب “عیون اخبار الرضا “، ابن بابویه، ج 2
خداوند حکيم به آدمي مي فرمايد: « لايغرنک ذنب الناس عن ذنبک» گناهان مردمان ، تو را از گناهان خويتش فريب ندهد و مغرورت نکند ( مبادا گناهان ديگران ، گناهان تو را در ديده ات ناچيز بنمايد و مپندار اکنون که ديگران گناهکارند ، من نيز مانند آنان …!)
« ولانعم الناس عن نعمک التي انعم اللّه عليک » و نعمت ديگران تو را از نعمتي که خداوند عطايت فرموده است غافل نکند (مبادا با نگريستن در نعمت ها و داراييهاي ديگران مأيوس شوي و نعمتها و الطاف خداوند بر خودت را ناديده انگاري.)
« و لا تقنط الناس من رحمة الله و انت ترجوها لنفسک» مردمان را از رحمت خداوند ، نااميد مکن ، در حالي که خودت خواهان رحمت خداوند هستي.
جمعه 23مهر 12محرم‌الحرام شهادت حضرت زين‌العابدين(ع) (95 ه.ق) – ورود كاروان اسيران كربلا به كوفه (61 ه.ق)

سالروز شهادت چهارمین امام و پیشوا وجود مقدس امام سجاد{ع} است. شخصیت امام{ع} برای اکثر ما شناخته شده است. عمر آن بزرگوار 56 سال است. یعنی در این سن حضرت توسط دشمنان اهل بیت: به شهادت رسیده است. در طول 35 سال دوران امامتش بعد از شهادت وجود مقدس سید و سالار شهیدان{ع} به چند اقدام اساسی این امام همام پرداخته است.

اولین اقدام؛ تبیین قیام عاشوراست. دو نفر از بازماندگان حادث عاشورا حقیقتاً و انصافاً به تبیین حادثه عاشورا پرداختند و اگر نبود تلاش این دو امروز از عاشورا خبری نبود. یکی امام زین العابدین{ع}و دیگری دخت بزرگ علی زینب کبری{س}است. هم در گفتار و هم در رفتارش، وجود مقدس امام سجادبه روشنی پرداخته و به افشاگری علیه دشمن پرداخته که دشمن از جنایتی که کرده سخت پشیمان شد.
دومین اقدامی که امام سجاد{ع}به خاطر شرایط زمانه‌اش انجام داد، تبیین معارف دین در قالب زیارت و دعاست. دعای صحیفه سجادیه که در کنار قرآن در خانه هاست. این در کنار نهج البلاغه در خانه‏هاست کتاب بسیار گرانسگی است.
مرحوم آیت الله العظمی مرعشی نجفی {ره} یک نسخه از صحیفه سجادیه برای یکی از علمای الازهر آن روز فرستاد. آن عالم در پاسخ نوشت حیف این را در سن پیری من و در آخرین روزهای آخر عمرم برایم فرستادی اگر در دوران شادی و نشاطم برایم می‌فرستادی شرحی ارزشمند بر صحیفه سجادیه به عنوان یک اثر ماندگار می‌نوشتم.

اقدام سوم تربیت شاگرد است. ما می‌بینیم هم امام صادق{ع}شاگرد تربیت می‌کند و هم امام باقر{ع} شاگرد تربیت می‌کند و جمع شاگردانشان بنا به نقل‏های مختلف 4000 نفر کمتر، بیشتر گفته‏اند ولی به خاطر شرایط خاصی می‌بینیم امام سجاد{ع} کادرسازی می‎کند. افرادی مانند ابوحمزه ثمالی که پدر سه شهید است. ابوخالد کابلی را تربیت می‌کنند. اینها شاگردان بزرگی هستند تربیت شده مکتب امام زین العابدین هستند.

جمعه 23مهر 12محرم‌الحرام شهادت آيت‌الله اشرفى اصفهانى، نماينده حضرت امام(ره) و امام جمعه كرمانشاه (پنجمين شهيد محراب) توسط منافقين (1361 ه.ش)
آيت‌الله اشرفى اصفهانى يكى از ياران ديرينه‌ى امام و از شخصيت‌هاى شناخته‌شده و مورد توجه مراجع و حوزه‌هاى علميه بود، در پيشبرد انقلاب نيز نقش به‌سزايى داشت. از اين‌رو، استكبار جهانى و مزدوران داخلى آن‌ها و منافقان از خدا بى‌خبر، كينه‌ى او را به دل داشتند. آيت‌الله اشرفى پس از دو بار ترور ناكام، در مهرماه سال ۱۳۶۱، به آرزوى ديرينه‌ى خود؛ يعنى شهادت در راه خدا نايل شد و مانند مولايش، امام على(ع) در محراب نماز، تاج زريّن شهادت را بر سر نهاد.
ش 24مهر 3محرم‌الحرام روز پيوند اوليا و مربيان‌
فرصت گذشته ان شاالله هفته آینده صحبت خواهم کرد
تشکرازبرگزاری مراسم عزاداری درمنطقه

ایام تاسوعا و عاشوراي حسيني که پشت سرگزاشتیم و شهادت امام سجاد (ع) را مجدداًمحضرهمه شمانمازگزارن عزیزشيعيان و ولايت مداران و عزاداران امام حسين (ع) تسليت عرض مي نمايم.
خداوند را شاکر هستيم که به ما عمري و توفيقي عطا فرمود تا در مراسم عزاي امام حسين (ع) که مراسمي هم عبادي است و هم سياسي و هم انقلابي است شرکت کنيم تا از اين مجالس انشاء الله بصيرت و معرفت خود را نسبت به امامت و ولايت و شور و شعور حسيني بالا ببريم و خود را عاشورايي کنيم تا خود را براي سربازي امام زمان(عج) آماده کنيم.
لذا در اينجا جا دارد از همه مردم خوب و مومن و متدين و ولائي و انقلابي و عاشورايي منطقه بابت برنامه هاي خوب و عزاداري هاي مناسبت و مفصلي که داشتند تقدير و تشکر کنم .
بنده حقير از برنامه هاي هيأت هاي عزاداري رضايت دارم و الحمدلله آنطور که برنامه ریزی شده بود برنامه ها اجرا شد البته نقائصي هم داشت که انشاءالله در آينده برطرف خواهد شد.اين را هم بايد بگويم هيأتهاي عزاداري محرم بخش تا رسيدن به يک هيأت مطلوب وایده آل و آنطور که امام زمان (عج) و امام حسين (ع) انتظار دارند فاصله زيادي دارند که با آن برنامه ريزي هاي خوبي که میشود انشاالله در آينده هيأتهاي عزاداري را در حدّ اعلي و مطلوب مشاهده کنيم.
بنابراين از همه عزيزاني که براي بهتر برگزار شدن هيأتهاي عزاداري تلاش کردند تقدير و تشکر مي کنم. هيأت امنا هاي هيأتها و مساجد از نيروي انتظامي ،مجموعه شهرداری،بسيجيان ، ستاد نماز جمعه ، از روحانيون عزيز و بزرگوار در شهر و روستا ها که همکاري خيلي خوب داشتند.همچنين از مهاجرين عزيز که برنامه هاي خوب و هماهنگي داشتند تقدير و تشکر مي کنم.
از هيأت امناهاي امامزاده حسین روستای زیوان (ع) و مرقدمطهرمرحوم کلینی و برگزاری نماز ظهر عاشورا تقدير و تشکر مي کنم.
نکته ای لازم است در پایان اشاره کنم این است که دشمن ازبرگزاری اینگونه مراسمات وحشت دارند وتلاش میکنند تاازاهمیت آن بکاهند
درموردهمایش شیرخوارگان که جمعه گذشته درسراسرکشور وچندین کشور برگزارشدروزنامه های غربی من جمله«هاآرتس»ازآن به بمبهای خطرناک تعبیرکردندوگفتندجمهوری اسلامی درحال سرباز گیری است.
اخیراً لایحه ای درپارلمان انگلستان تصویب شد تاازبرگزاری آن دربریتانیاممانعت به عمل بیایدبه بهانه اینکه برگزاری اینگونه مراسمات سبب ترویج خشونت درجوامع میشود.114 فیلم کوتاه علیه این همایش ساخته اند.
بااین وجودوظیفه ما سنگین تر میشودتا بااتحاد وهمدلی بدورازهرگونه حاشیه سازی باالگوگیری ازعاشورایعنی درس معرفت وبصیرت حسینی مراسم را برگزارنماییم.
والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --