اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:شهدابه ماآموختندبایددرتمام شرایط پیرورهبرومقتدای خودباشیم

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:شهدابه ماآموختندبایددرتمام شرایط پیرورهبرومقتدای خودباشیم

نمازپرصلابت جمعه این هفته 22/12/1393درمصلی حسن آبادفشافویه باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم برگزارگردید .امام جمعه محترم بااشاره به انتخاب رییس جدید مجلس خبرگان رهبری گفتند: اعضاي مجلس خبرگان رهبري در هفدهمين اجلاسيه مجلس خبرگان با اكثريت آرا، آيت الله محمد يزدي را به عنوان رئيس مجلس خبرگان رهبري انتخاب كردند. اين انتخاب آگاهانه نشان داد كه بدون تأثير پذيري از فشارهاي بيروني، حتي ذره اي، زاويه گيري از نظام اسلامي را بر نمي تابند.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مشروح خطبه اول:
بسم الله الرحمن الرحیم

IMG_6462
عبادالله اوصیکم ونفسی بتقوالله واتباع امره ونهیه
خودم را وشما نمازگزاران عزیزرا درابتدای خطبه اول توصیه میکنم به تقوای الهی
بحث ماپیرامون دشمن شناسی بود گفتیم یکى از وظایفى که بر عهده ی ماست شناخت دشمن و حربه های اوست
واز هر راهى که دشمن وارد مى شود باید راهکار مقابله با آن را پیدا کند چهارصفتی که انسان بایدآنهاراازخوددورکندوالا به راحتی درچنگ شیطان قرار میگیرد. بخل، حرص، عجله و حسادت وکینه ورزی را درجلسات قبل عرض کردم .
گام دیگرشیطان: فرصت سوزی
گام دیگر شیطان تسویف است. تسویف یعنی فرصت سوزی، یعنی از دست دادن وقت، یعنی امروز و فردا کردن.
این که انسان دائم بگوید فردا، پس فردا، حالا درس می خوانیم، حالا خوب می شویم، حالا اصلاح می شویم. مگر انسان خبر دارد چقدر عمر می کند؟ مگر انسان می داند که حتماً پیر می شود و فرصت پیدا می کند. تازه اگر فرصت هم پیدا شود، این فرصت جوانی و نوجوانی پیدا نمی شود. انسان های زیادی هستند که اکنون برای از دست رفتن فرصت های جوانی شان تأسف می خورند، این ها برای ما عبرت است. امیرالمؤمنین علیه السلام فرمود:
«إیّاکم و تسویف العمل»؛(الحیاۀ،ص574)
بپرهیز از این که تسویف و فرصت سوزی کنی و کارت را به آینده موکول کنی. استفاده کن و بهره بگیر. نگذار فرصت هایت از بین برود. شما به قیام کربلا توجه کنید، چه افرادی فرصت را از دست دادند! شاید قصد همة آنها هم بد نبود، اما انسان گاهی ناخواسته فرصت را از دست می دهد.
==================================
طرماح بن حکم
طرماح ابن حکم یکی از اصحاب امام حسین علیه السلام است. او در همین مسیری که امام به سوی کربلا و کوفه می رفت با حضرت ملاقات کرد. ظاهراً این اتفاق در همان روزهایی است که حرّ بن یزید ریاحی لشکر امام را محاصره کرده بود. وقتی طرماح با چند نفر آمدند، حرّ به امام عرض کرد این ها باید به کوفه برگردند. امام فرمود:این ها لشکر من هستند و با من هستند. گفت: نه آقا، این ها با شما نبودند این ها الآن آمدند و پیوستند. امام فرمود: فرقی نمی کند این ها با من هستند کاری با آنها نداشته باش. جلو آمدند، امام از یکی از آنها پرسید: از کوفه چه خبر؟ عرض کرد: یابن رسول الله، قیس ابن مسهر شهید شد – قیس مثل مسلم نمایندة امام در کوفه بود- سفیر شما شهید شد.امام فرمود:«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ»؛بعضی ها رفتند، بعضی ها منتظر رفتن هستند. بعد دستانش را بالا آورد و عرضه داشت:«اللهم اجمَع بیننا و بینَهُم»؛
اما باقر(علیه اسلام: وَ إِيَّاكَ وَالتَّسْوِيفَ فَإِنَّهُ بَحْرٌ يَغْرَقُ فِيهِ الْهَلْكَى وَ إِيَّاكَ وَ الْغَفْلَةَ فَفِيهَا تَكُونُ قَسَاوَةُ الْقَلْبِ وَ إِيَّاكَ وَ التَّوَانِيَ فِيمَا لَا عُذْرَ لَكَ فِيهِ فَإِلَيْهِ يَلْجَأُ النَّادِمُونَ. (تحف العقول، ص 285)
امام باقر(عليه‌السلام) مي‌فرمايند: «وَ إِيَّاكَ وَ التَّسْوِيفَ فَإِنَّهُ بَحْرٌ يَغْرَقُ فِيهِ الْهَلْكَى؛ مراقب باش فريب شيطان را نخوري و در كار خير امروز و فردا نكني که تسويف دريايي است كه هر كه در آن بيافتد غرق مي‌شود و به هلاكت مي‌رسد.» درياي ژرفي است و انسان فريب مي‌خورد و گمان مي‌کند مي‌تواند در آن شنا کند؛ ولي وقتي وارد آن مي‌شود به هلاکت مي‌رسد.
_________________________________________________________________

مشروح خطبه دوم:
خودم را وشما نمازگزاران عزیزرا درابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی!
قال رسول الله (ص):« وُدُّ المُؤمِنِ لِلمُؤمِنِ فِي اللّهِ مِن أعظَمِ شُعَبِ الإِيمانِ . ألا و مَن أحَبَّ فِي اللّهِ و أبغَضَ فِي اللّهِ و أعطى فِي اللّهِ و مَنَعَ فِي اللّهِ فَهُوَ مِن أصفِياءِ اللّه» (اصول کافي؛جلد3؛صفحه124) پيامبر (ص) فرمود: دوستي مومن با مومن براي خدا از بزرگترين شعبه هاي ايمان است آگاه باشيد هر که دوستيش براي خدا ،دشمني اش براي خدا ، عطايش براي خدا و منعش براي خدا باشد از برگزيدگان الهي است.
يکي از مصاديق تقوا اين است که انسان محبتها و عداوتهاي خود را برا اساس محبت و عداوت الهي تنظيم کند .يعني کساني که با خدا در رابطه بوده اند و خداوند نيز به آنان محبت دارد مومنين هم آنها را دوست بدارند و کساني که با خدا قطع را بطه کردند و خداوند نيز آنان را دوست ندارد انسان مومن هم محبت اين گونه افراد را در دل خود جاي ندهد گرچه پدر يا فرزند او باشد.پس يک انسان مومن و با تقوا بايد حب و بغضش بر اين محور باشد نه به خاطر صفات رذيله اي که در او پيدا مي شود و يا بخاطر امور مادي و زود گذر اين عالم.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
اما مناسبتهای هفته آینده:
امروز 22اسفندسالروزتأسیس بنیادشهیدوروزبزرگداشت شهدا
بنیاد شهید انقلاب اسلامی در ۲۲ اسفند ۵۸ به فرمان امام راحل تأسیس ش و در سال ۱۳۸۳ نیز توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی رور ۲۲ اسفند‌ماه روز بزرگداشت شهدا نام‌گذاری شد.
در تاریخ انقلاب اسلامی 22 بهمن و 8 سال دفاع مقدس از روزهای سرنوشت‌ساز است روز بیست و دوم اسفند، تجلیل از خالقان این روزها در تاریخ پر افتخار جمهوری اسلامی است.
مقام شهید و شهادت یک مقام حسرت است و غبطه !نه مقام تاسف. وقتی انسان به آیات قرآن و روایات مراجعه میکند بس که فضیلت برای شهید و شهادت بیان میشود این فضائل در انسان ایجاد رغبت میکند و کسانی که نسبت به این معرفت پیدا میکنند حسرت و غبطه میخورند که چرا از این قافله عقب مانده اند و از خدا پیوسته میخواهند که به این مقام رفیع که مقام شهادت است نائل شوند.
با مراجعه به آیات و روایات به این مقام عظیم که مقامی بسیار بزرگ است انسان معرفت پیدا میکند و کسانی که حتی اندک معرفتی نسبت به این مقام پیدا کنند پیوسته از خدا میخواهند که به این مقام رفیع نائل شوند. مقام صالحی که در قرآن گفته شده مقامی است که به شهید داده میشود، مقامی که با جانشان مجاهده میکنند مقام، مقام شهید است. پیوسته برای شهید حیات قائل اند هم در دنیا هم در آخرت.
امام خمینی(ره) فرمودند «فضیلت زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از شهادت نیست»؛ بنابراین همه ما باید بر آن باشیم تا منویات امام‌(ره) و رهبری را در مورد زنده نگه‌داشتن یاد و خاطره شهدا اجرایی کنیم.
به زبان اوردن عملکرد شهدا و ایثارگران درجنگ ها کار بسیار اسانی است اما در عمل سخت است در اکثر وصیت نامه و دست نوشته های شهدا چند عامل مشترک است اطاعت از رهبری ومهم ترین ان دینداری وپیروی راستین از دین.
هرچه نظام اسلامی دارد مرهون از خود گذشتگی شهدا و ایثارگران است،شهدا به ما آموختند باید در تمام شرایط پیرو رهبر و مقتدای خود باشیم،
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
سه‌شنبه26 اسفندارتحال حجت الاسلام والمسلمين حاج سيداحمد خميني (1373 ه. ش)
و در شامگاه 26اسفند1373 بر اثر عارضه قلبى و تنفسى نداى حق را لبيک گفت و به ديار باقى شتافت.
تقريبا کمتر تصويري از امام خميني(ره) در جمع و ميان مردم است که سيداحمد در کنار پدر حضور نداشته باشد، از همان راه پله هاي هواپيماي ايرفرانس تا وداع جانگذار پسر با پيکر بي جان پدر در خرداد 68هرجا امام بود، سيد احمد هم بود و مردم هيچ گاه اين تصوير يا انگاره را فراموش نکردند.
بعد از درگذشت مشکوک و ناگهاني سيد مصطفي سيد احمد مجبور شد هم مصطفي باشد،برادران شهدا ،جوانان ما توجه داشته باشند جاي شهدا راپرکنند.
ايشان از زماني که امام را شناختند و راه زندگي خود را انتخاب کردند با خود عهد بستند که تا پايان عمر با امام باشند. بعد از آن با دقت در سير زندگي اين عزيز متوجه مي‏شويم که حتي يک مورد از اين پيمان خود تخطي نکرده است.رابطه امام با حاج سيد احمد آقا تنها رابطه پدر و فرزندي نبود، بلکه رابطه مريد و مراد بود. ايشان امام را حجت خدا مي‏دانست و هميشه اين‏را مي‏گفت که تفسير زندگي من بودن در کنار امام است. کار کردن در کنار امام است. در حقيقت تمام دلخوشي ايشان اين بود که در کنار مردي کار مي‏کند و براي اهداف مردي زندگي و تلاش مي‏کند که دين خدا را احيا کرده است.يکي از خصوصيات بارز مرحوم يادگار امام -سيداحمد خميني- ولايتمداري ايشان است که هم در زمان حيات حضرت امام(ره) و هم در دوران بعد از آن به نحو کاملي آشکار بود. ازدرگاه احدیت برای آن عزیزعلودرجات طلب میکنیم.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مجلس خبرگان رهبري و انتخاب هوشمندانه آيت الله يزدي به رياست اين مجلس
تازه ترين اجلاسيه مجلس خبرگان رهبري درحالي برگزار شد كه در سه دهه اخير، اين مجلس جايگاهي برجسته در ساختار سياسي كشورمان داشته است. جايگاهي كه اهميت خود را سال 1368 و در پي انتخاب جانشين رهبر كبير انقلاب نشان داد. درحالي كه ممكن بود ايران با شرايطي بحراني در سطح داخلي و بين المللي مواجه شود و دشمنان نيز خود را براي اجراي توطئه هاي جديد آماده مي كردند، مجلس خبرگان رهبري تشكيل جلسه داد. در اين جلسه ي به ياد ماندني، پس از بحثهاي فشرده و دقيق، آيت ا… العظمي امام خامنه اي به عنوان جانشين امام خميني(ره) به رهبري انقلاب اسلامي انتخاب شد.
اعضاي مجلس خبرگان رهبري در هفدهمين اجلاسيه مجلس خبرگان (دوره چهارم) با اكثريت آرا، آيت الله محمد يزدي را به عنوان رئيس مجلس خبرگان رهبري انتخاب كردند. اين انتخاب آگاهانه نشان داد كه بدون تأثير پذيري از فشارهاي بيروني، حتي ذره اي، زاويه گيري از نظام اسلامي را بر نمي تابند.
زندگي آيت الله يزدي، همواره با تلاشها و دغدغه هاي علمي و فرهنگي همراه بوده است. بخشي از اين تلاشها در قالب سخنرانيها و تدريسها تبلور يافته است كه اغلب، اساسي ترين مباحث اسلام و تشيع در آن مورد مداقه قرار گرفته است و تا هم اكنون نيز ادامه دارد. بخش ديگر آن نيز در قالب مقالات و كتب مفيدي است كه جوانان و طالبان علم را از معارف والاي مكتب تشيع بهره مند مي سازد.
زندگي سياسي حضرت آيت الله يزدي، با توجه به مبارزة بي امان ايشان با رژيم شاه و نيز افشاگريهاي فراوان كه به تبعيد و شكنجه معظم له منجر مي شد و با نگاه به سابقه مديريت ايشان در دوران پيروزي انقلاب اسلامي، بخشي از تاريخ انقلاب را تشكيل مي دهد و مطالعة آن، فضاي مبارزه و مقاومت را در اذهان دوستداران انقلاب زنده مي سازد. آيت الله يزدي با ورود به حوزه علميه قم، مبارزه و درس را توأمان مي آغازد و با شركت در درس امام خميني(ره) و جلساتي عمومي و خصوصي ايشان، توانايي و عزم خود را براي پي گيري جريانهاي سياسي و پيروي از خط مشي امام(ره) اعلام مي دارد. ارتباط وي با امام با حاضر شدن در درس خارج اصول ايشان در مسجد سلماسي و پرسشهاي علمي و سياسي در پايان درس آغاز شد.
آيت الله محمد يزدي، پس از پيروزي انقلاب اسلامي نيز همواره در خدمت نظام و بازوي تواناي امام و رهبري بود. ايشان در مسؤوليتهاي بسيار مهمي ايفاي نقش نموده اند
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
اشاره ای به چهارشنبه سورى
علاوه بر آنکه هیچ مبناى شرعى ندارد، مستلزم ضرر و فساد زیادى است که مناسب است از آنها اجتناب شود.
متاسفانه به خاطر رسوم غلط، جوانان زیادی زخمی و کشته می‌شوند و پدران و مادران آنها در سوگ آنها می‌نشینند.
همه انبیا و اولیای الهی آمدند تا با خرافات مبارزه کنند و مراسم چهارشنبه آخر سال هم نوعی خرافه است.لذاوالدین عزیز توجه بیشتری به فرزندان خودداشته باشید که خدای ناکرده حادثه ناگواری اتفاق نیفتد.
(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --