اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: تجليل از شهيد باهنر و رجايي تجليل از يک جريان فکري است.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: تجليل از شهيد باهنر و رجايي تجليل از يک جريان فکري است.

نمازباشکوه جمعه این هفته 06/06/1394 باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم درمصلی امام خمینی حسن آباد برگزارگردید .ایشان دربخشی ازسخنان خوددرخطبه اول گفتند:نکند یک وقت ‏خدای نخواسته، یک کاری از ماها صادر بشود که وقتی نوشته برود، نوشته‏ های ملایکة ‏اللهی که مراقب ما هستند، رقیب هستند، هر انسانی، رقیب دارد و مراقبت می‏شود. ذره‏هایی که بر قلب‏های شما می‏گذرد، رقیب دارد. چشم ما رقیب دارد. گوش ما رقیب دارد. زبان ما رقیب دارد. قلب ما رقیب دارد. کسانی که مراقبت می‏کنند اینها را، نکند که خدای نخواسته از من و شما و سایر دوستان امام زمان علیه السلام یک وقت، چیزی صادر بشود که موجب افسردگی امام زمان علیه السلام باشد. مراقبت کنید از خودتان، پاسداری کنید از خودتان.

امام جمعه محترم دربخشی ازخطبه دوم گفتند: دولت مردان ما بايد در کارهايشان خدا را مدنظرداشته باشند، توجهشان باشد که رضايت اساسي رضايت خداوند است. هفته گذشته پيرامون کودتاي 28مرداد مفصل صحبت کردم مصدق به آمريکا اعتماد کرد؛ عليه او کودتا کردنداين بايد درسي باشد که به جز خدا به هيچ نيروي ديگري اعتمادنکنيم.

images

عناوین خطبه اول:

ادامه بحث حیاءواقسام حیاء

عناوین خطبه دوم:

1- تجليل از شهيد باهنر و رجايي تجليل از يک جريان فکرياست.

2-خداوند وعده داده است مالي که از راه ربا به دست ميآيد آن مال را نابود مي کند.

مشروح خطبه اول:

بسم الله الرحمن الرحیم

اوصیکم عبادالله ونفسی بتقوالله فان خیرالزادالتقوا

هفته  گذشته اقسام حیاء وسه مورد از کسانی را که بایدازآنها حیاءکنیم عرضه داشتم ه حیاء ازنفس ،حیاءازمردم وحیاأازدوناظر غیرمشهود به نام رقیب وعتید بود،امادو سه مورد دیگر:

1و2- حیاءازپیامبروائمه

پیامبر هم ناظر اعمال ما است

در بعضی از روایات دارد که اعمال ما که این فرشته‎ها ثبت و ضبط می کنند، هر روز به پیغمبر اکرم عرضه می‎شود. در اینجا این پیش می‎آید که وقتی عرضه می‎شود، آیا نوشته را می‎برند که آقا می‎بیند که مثلاً چنین کاری کردم، خبر به آقا می‎رسد یا خود عمل را می‎برند؟ در همه اینها بحث است. اگر من بدانم کاری که دارم می‎کنم می‎نویسند و بعد می‎برند می‎دهند به شخصی مثل پیغمبر و ایشان از کار من مطلع می‎شود؛ یا اینکه نه، خود کار را می‎برند، نفس عمل را به پیغمبر اکرم عرضه می‎کنند، چه می‎شود؟ اینها اطلاع بر عمل است،

 روایات نیز در این خصوص بسیار است. به عنوان نمونه:

امام باقر علیه السلام فرمودند: «ان الاعمال تعرض علی نبیکم کل عشیة الخمیس فلیستحی احدکم ان تعرض ‍ علی نبیه العمل القبیح». تمامی اعمال شما بر پیامبرتان هر عصر پنجشنبه عرضه می شود، بنابراین باید از اینکه عمل زشتی از شما بر پیامبر (صلی اللّه علیه و آله و سلّم عرضه شود شرم کنید.

تمام اعمال مردم هر روز صبح به پیامبر عرضه می شود، اعمال نیکان و بدان ، بنا بر این مراقب باشید و این مفهوم گفتار خداوند است که می فرماید: و قل اعملوا فسیری الله عملکم و رسوله ، این را فرمود و ساکت شد.

روایتی از امام صادق(صلوات‎الله‎علیه) است که فرمودند: «قال(علیه‎السلام) إِنَّ أَعْمَالَ الْعِبَادِ تُعْرَضُ عَلَى رَسُولِ اللَّهِ كُلَّ صَبَاحٍ أَبْرَارَهَا وَ فُجَّارَهَا فَاحْذَرُوا فَلْيَسْتَحْيِ أَحَدُكُمْ أَنْ يُعْرَضَ عَلَى نَبِيِّهِ الْعَمَلُ الْقَبِيح» بحارالأنوار، ج17، ص149

«وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ وَ سَتُرَدُّونَ إِلى‏ عالِمِ الْغَيْبِ وَ الشَّهادَةِ فَيُنَبِّئُكُمْ بِما كُنْتُمْ تَعْمَلُونَ» (التوبه – 105)

ترجمه: بگو (هر چه مى‏خواهيد) بكنيد كه خدا عمل شما را خواهيد ديد، و همچنين رسول او و مؤمنان نيز، بزودى شما را بسوى داناى غيب و شهود مى‏برند، و خدا شما را از اعمالى كه مى‏كرديد خبر مى‏دهد·

«ائمه» ناظر دیگری بر اعمال ما

اینجا در ذیل آیه روایتی داریم از امام صادق(علیه‎السلام) که فرمودند: «سُئِل الصادق(علیه‎السلام) عن هذه الآیه فقال: وَ الْمُؤْمِنُونَ هُمُ الْأَئِمَّة» بحارالأنوار، ج23، ص351بالاتر رفت، شاهدان بیشتر شدند، ائمه هم می‎بینند. ما روایات زیادی داریم که گناه نکن، با این گناهانت داری پیغمبر را اذیت می‎کنی، چون می‎بیند. امام زمان(صلوات‎الله‎علیه) را اذیت نکن! او دارد می‎بیند.

امام زمان را با معصیت نیازارید!

در این باره که امام زمان هر عصر، ناظر اعمال مردم آن عصر است، احادیث متعددی آمده است. امام صادق(ع) فرمود: «تعرض الأعمال یوم الخمیس علی رسول‌الله و علی الائمة؛(بحارالانوار، ج23، باب 20، حدیث 38)

روز پنج‌شنبه اعمال مردم به رسول خدا و ائمه(ع) عرضه می‌شود».
«فإنّا یحیط علمنا بآنبائکم، و لا یعزب عنّآ شی من أخبارکم و معرفتنا بالزلل الذی اصابکم؛( بحارالانوارج53، باب 31، توقیع7، ص 175. )
به اخبار شما علم داریم. هیچ چیزی از اخبار شما بر ما پوشیده نیست. از لغزش و کاستی‌‌های عملکرد شما آگاه هستیم. چیزی بر ما پوشیده نمی‌ماند».

همه ماتحت مراقبت هستیم. نامه اعمال ما می‌رود. پیش امام زمان(عج) هفته ای دو مرتبه به حسب روایات. نکند که خدای نخواسته از من و شما و سایر دوستان، امام زمان ناراضی شود».

گاهی فکرمیکنم که نکندکه کاری بکنیم که امام زمان علیه السلام پیش خدا شرمنده بشود. اینها شیعه‏ تو هستند این کار را می‏کنند! نکند یک وقت ‏خدای نخواسته، یک کاری از ماها صادر بشود که وقتی نوشته برود، نوشته‏های ملایکة ‏اللهی که مراقب ما هستند، رقیب هستند، هر انسانی، رقیب دارد و مراقبت می‏شود. ذره‏هایی که بر قلب‏های شما می‏گذرد، رقیب دارد. چشم ما رقیب دارد. گوش ما رقیب دارد. زبان ما رقیب دارد. قلب ما رقیب دارد. کسانی که مراقبت می‏کنند اینها را، نکند که خدای نخواسته از من و شما و سایر دوستان امام زمان علیه السلام یک وقت، چیزی صادر بشود که موجب افسردگی امام زمان علیه السلام باشد. مراقبت کنید از خودتان، پاسداری کنید از خودتان.

مشروح خطبه دوم:

پیغمبر اکرم رفتند بالای یکی از کوههای اطراف مکه و فریاد کردند ایها الناس جمع شوید، مطلب مهمی را می خواهم با شما در میان بگذارم .تا حضرت این را اعلام کردند عده زیادی جمع شدند، اکابر و اصاغر، زن و مرد جمع شدند، بعد حضرت فرمود:ایها الناس!اگر من سخنی به شما بگویم، از من می پذیرید، باور می کنید؟همه گفتند ما از تو جز راستی نشنیده ایم.فرمود اگر به شما اطلاع بدهم که در پشت این کوهها سپاه جراری هست که آهنگ شهر شما را دارند و تصمیم گرفته اند بیایند شهر شما را غارت کنند افرادتان را بکشند پس آماده و مهیا بشوید، باور می کنید؟همه گفتند البته باور می کنیم، ما از تو سخن خلاف نشنیده ایم.تا این اقرار را از اینها گرفت این جمله را فرمود: فانی نذیر لکم بین یدی عذاب شدید پس من شما را انذار می کنم که در جلوی شما عذاب بسیار شدید دردناکی هست، اما نه فقط در این دنیا، اگر همین راهی را که الآن دارید می روید ادامه بدهید، در جلوی شما عذاب بسیار شدیدی هست.این جمله خیلی تکان دهنده بود.

خطیب محترم جمعه پس ازتوصیه به تقوا به مناسبتهای هفته پرداختند:

يكشنبه8 شهريور انفجار دفتر نخست وزيري توسط منافقين و شهادت مظلومانه رئيس جمهور، محمدعلي رجايي و نخست وزير، حجت الاسلام والمسلمين دكتر محمدجواد باهنر(1360 ه. ش)

هفته دولت

ابتدادرود مي فرستيم به روح بلند شهيدرجايي و شهيد حجه الاسلام دکتر باهنر هفته دولت فرصت مناسبي است تا مسؤلين

خدمات خود را به مردم اعلام کنند و از طرفي مردم از خدمات دولت تقدير کنندبنده هفته دولت را به همه مسؤلين  تبريک و تهنيت عرض ميکنم.

مقام معظم رهبري در اين زمينه مي‌فرمايند شهيد رجايي و شهيد باهنر دو شخصيتنبودند که به شهادت رسيده باشند و تمام شود. شهيد رجايي و شهيد باهنر تااسم آن‌ها در کشور ما برده مي‌شود همه به ياد تفکر و جريان فکري و عمليآن‌ها مي‌افتند، لذا از شهيد رجايي و شهيد باهنر تحت عنوان يک جريان فکري وعملي ياد مي‌کنند و تجليل از شهيد باهنر و رجايي تجليل از يک جريان فکرياست که همه‌ي دولت مردان ما بايد از اين جريان و از اين تفکر درس بگيرند وسر لوحه‌ي خودشان قرار بدهند.

اگر دولت در کشور ما بخواهد مقتدر و استوار باشد دو نکته را بايد مد نظر داشته باشد:

نکتهاول: اعتماد واقعي به خدا؛ دولت مردان ما بايد در کارهايشان خدا را مدنظرداشته باشند، توجهشان باشد که رضايت اساسي رضايت خداوند است. هفته گذشتهپيرامون کودتاي 28مرداد مفصل صحبت کردم مصدق به آمريکا اعتماد کرد؛ عليه او کودتا کردنداين بايد درسي باشد که به جز خدا به هيچ نيروي ديگري اعتمادنکنيم

نکته دوم: در کنار اين نکته ارتباط با خداوند توجه به مردم را هم بايد مدنظرداشته باشند. حل مشکلات مردم، مشکلات اقتصادي، فرهنگي مردم، هر مشکلي کهمردم ما دارند بايد دولت مدنظر داشته باشد و سعي اش بر اين باشد که اينمشکلات را حل کند.

لذا اشاره ای کنم به سخنان مقام معظم رهبری دردیدار اخیری که  اعضای کابینه با معظم له داشتند،درحوزه های مختلف به طورمبسوط مطالباتی را فرمودند،اشاره ای میکنم:

مطا لبات در حوزه فرهنگ

1-تكميل و اجراي طرح مهندسي فرهنگي و پيوست هاي فرهنگي

مقام معظم رهبري در بياني فرمودند: يك نقشه ي مهندسي فرهنگي لازم است. ما وضع فرهنگي مطلوب كشور را تصوير كنيم و اجزاء متشكل آن را در مقابل خودمان  ترسيم كنيم، بعد ببينيم كجاها اولويت دارد، كجاها احتياج به مراقبت بيشتر دارد؛ به آنجاهائي كه در اين مدت مغفول عنه باقي مانده، برسيم و مسأله را دنبال كنيم .

2-بهبود فرهنگ كار

فرهنگ كار بايد در كشور يك جوري باشد كه مردم كار را عبادت بدانند؛ هر يك ساعت كار را با شوق بيفزايند در مدت و مقدار كاري كه انجام مي دهند. بايد كار كرد. با بيكاري و بي ميلي به كار و تنبلي و وادادگي، كشور پيش نخواهد رفت .

3-بهبود فرهنگ مصرف

فرهنگ سازي براي مصرف كالاهاي ساخت داخل، نيازمند تفكر، مطالعه، نگاه عميق، برنامه ريزي و در نظر گرفتن ابعاد روانشناختي اجتماعي اين موضوع است كه صدا و سيما و ديگر دستگاه هاي تبليغاتي بايد در اين خصوص اهتمام جدي داشته باشند.

4-تقويت فرهنگ قرآني

بحمدالله امروز جامعه ي ما با قرآن مأنوس شده اند. البته ما به اين قانع نيستيم؛ ما معتقديم همه ي آحاد جامعه بايد با قرآن ارتباط برقرار كنند.در دوران جمهوري اسلامي و حاكميت اسلام، يكي از برنامه هاي اصلي براي مسؤولين كشور، ترويج قرآن است .

درحوزه سیاست هم به سه نکته اشاره میکنم:

1-حفظ ثبات و آرامش سياسي

امنيت و آرامش براي يك كشور، جزو مهم ترين خواسته ها و مفيدترين عوايد يك ملت است .

2-حفظ حضور مردم در صحنه

بنده اصرارم بر حضور حدّاكثري و عمومي ملت ايران به خاطر اين است كه مي بينم و مي دانم كه حضور يكپارچه ي  مردم، حضور پرشوق و اميدوارانه و قدرتمندانه ي مردم، موجب مي شود كه دشمن مأيوس بشود؛ وقتي  دشمن مأيوس شد، كارآيي خود را از دست خواهد داد.

3-پاسخگويي به مردم

مسؤولان بلندپايه ي كشور، قواي سه گانه، از خود رهبري تا آحاد مأموران و مديران، همه بايد پاسخگو باشند؛ پاسخگوي كار خود، پاسخگوي تصميم خود، پاسخگوي سخني كه بر زبان آورده اند و تصميمي كه گرفته اند؛ اين معناي پاسخگويي است .

سه شنبه10 شهريور17 ذي القعده

روز بانكداري اسلامي (سالروز تصويب قانون عمليات بانكي بدون ربا – 1362 ه. ش)

‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏دهم شهريورماه، روز بانکداري اسلامي نامگذاري شده است است به مناسبت سالروزتصويب قانون بانکداري اسلامي (عمليات بانکي بدون رِبا) که در سال 1362 هجري

شمسي به تصويب مجلس شوراي اسلامي و تاييد شوراي محترم نگهبان رسيد، اينقانون اگر به درستي عمل شود قانون خوبي است، اگر بانکها به آن عمل کنندگرفتار ربا نمي شوند که خداوند وعده داده است مالي که از راه ربا به دست ميآيد آن مال را نابود مي کند، خداوند با کسي تعارف ندارد ، اگر ربا گرفتهشود و ربا داده شود ربا باعث نابودي مال است اين وعده ي قرآن است، لذابانکها خيلي بايد دقت کنند ، از آن طرف هم به کساني که مي روند وام ميگيرند عرض مي کنم شما هم بايد دقت کنيد اگر تسهيلاتي را ميگيريد در همانجهت بايد صرف کنيد،اگر جعاله تعمير مسکن مي گيريد نمي توانيد با آن برويدماشين بخريد بلکه بايد صرف همان کار کنيد

پنجشنبه12 شهريور روز مبارزه با استعمار انگليس (سالروز شهادت رئيس علي دلواري – 1294 ه‍.ش)

روز مبارزه با تروريسم

متاسفانه وقت گإشته ان شاءالله هفته آینده صحبت خواهم کرد

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --