اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه: شهیدمدرس يكي از مردان بزرگ وكم نظيرتاريخ ايران درعرصه علم ،دیانت و سیاست بود.

حجه الاسلام والمسلمین استیری خطیب جمعه فشافویه: شهیدمدرس يكي از مردان بزرگ وكم نظيرتاريخ ايران درعرصه علم ،دیانت و سیاست بود.

مشروح خطبه های نمازجمعه حسن آبادفشافویه به امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویهدرتاریخ1394/09/06با حضوراقشارمختلف مردم.

عناوین خطبه اول:

1-نشانه های مؤمــــن واقعــــی!

2-نکته هایی اززیارت اربعین

عناوین خطبه دوم

1- داشتن دغدغه و مسؤوليت پذيري،بدون بصیرت همچون انداختن تيري است در تاريكي!

2- شهیدمدرس يكي از مردان بزرگ و كم نظير تاريخ ايران درعرصه علم ،دیانت و سیاست است.

مشــــــروح خطبـــــــــه اول

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم

بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

2

خودم وهمه ی عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم.

به مناسبت اربعين امام حسين (ع) موضوع بحث را اختصاص مي دهم به زيارت اربعين.

امام حسن عسگري (ع) مي فرمايد: « عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَي وَ الْخَمْسِينَ وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ وَ التَّخَتُّمُ بِالْيَمِينِ وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ » (مصباح المتهجد ؛ شيخ طوسي؛ صفحه730) علامات مومن پنج چيز است: اقامه پنجاه و يک رکعت نماز فريضه و نافله در شبانه روز و زيارت اربعين و انگشتر به دست راست کردن و جبين را در سجده بر خاک گذاشتن و در نماز « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ » را بلند گفتن.

و نماز پنجاه و يک رکعتي از مختصات شيعيان است و ارمغان معراج رسول خدا (ص) است و آيت الله جوادي آملي مي فرمايد شايد سر ستودن نماز به وصف معراج مومن اين باشد که دستورش از معراج آمده و نيز انسان را به معراج مي برد.

و موارد ديگري که در روايت مذکور آمده همگي از مختصات شيعيان است زيرا فقط شيعه است که سجده بر خاک دارد و نيز غير شيعه است که « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ‏ » را نمي گويد و يا آهسته مي گويد و همچنين شيعه است که انگشتر به دست راست کردن و نيز زيارت اربعين حسيني را مستحب مي داند.

اهميت زيارت اربعين تنها به اين نيست که از نشانه هاي ايمان است بلکه طبق روايت در رديف نماز هاي واجب و مستحب قرار گرفته است . برپايه اين روايت ، همانگونه که نماز ستون دين و شريعت است زيارت اربعين و حادثه کربلا نيز ستون ولايت است.به ديگر سخن بر اساس فرموده رسول خدا (ص) عصاره رسالت (نبوي(ص)) قرآن و عترت است : « إِنِّي تَارِکٌ فِيکُمُ الثَّقَلَيْنِ کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي » عصاره کتاب الهي که دين خداست ستوني دارد که نماز است و عصاره عترت نيز ستونش زيارت اربعين است که اين دو ستون در روايت امام عسکري (ع) در کنار هم ذکر شده است. اما مهم آن است که دريابيم نماز و و زيارت اربعين انسان را چگونه متدين مي کند.

درباره نماز ذات اقدس الهي معارف فراواني را ذکر کرده است مثلا فرموده: انسان فطرتا موحد است ولي طبيعت او به هنگام حوادث تلخ ، جزع دارد و در حوادث شيرين از غير جلوگيري مي کند مگر انسانهاي نماز گزار که آنان مي توانند اين خوي سرکش طبيعت را تعديل کنند و از هلوع و جزوع و منوع بودن به در آينه و مشمول رحمتهاي خاص الهي شوند: « إِنَّ اْلإِنْسانَ خُلِقَ هَلُوعًا،إِذا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعًا، وَ إِذا مَسَّهُ الْخَيْرُ مَنُوعًا، إِلاَّ الْمُصَلِّينَ» (سوره معارج19الی22)

اما زيارت اربعين نيز انسان را از جزوع،هلوع و منوع بودن باز مي دارد و گفته شد که هدف اساسي سالارشهيدان نيز تعليم و تزکيه مردم بوده است . يعني هم جاهلان را عالم نمايد و هم گمراهان را هدايت کند و در نتيجه جهل علمي و جهالت عملي را از جامعه جدا کند. که امام صادق(ع) در زيارت اربعين حسيني به اين اهداف امام حسين (ع) اشاره کرده و منشأ ددمنشي منکران رسالت و دشمنان نبوت را بيان فرموده است که در اين مجال به بخشهايي از زيارت اربعين اشاره مي کنم که اگر اين نکته هاي زيارت اربعين را چراغ راه خود قرار بدهيم هدايت و نجات خواهيم يافت.

زيارت اربعين را جناب صفوان از امام صادق (ع) نقل کرده که در آن معارف بلندي آمده که به برخي از آنها اشاره مي کنم:

معارف زيارت اربعين:

1- نکته اول زيارت سلامهاي توصيفي است که « السَّلاَمُ عَلَى وَلِيِّ اللَّهِ وَ حَبِيبِهِ السَّلاَمُ عَلَى خَلِيلِ اللَّهِ وَ نَجِيبِهِ‏ سلام بر تو اى ولى خدا و حبيب خاص خدا سلام بر تو اى دوستدار و محبوب و برگزيده خداالسَّلاَمُ عَلَى صَفِيِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِيِّهِ السَّلاَمُ عَلَى الْحُسَيْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِيدِ سلام بر بنده خالص فرزند بنده خاص خدا سلام بر حسين مظلوم شهيد راه خداالسَّلاَمُ عَلَى أَسِيرِ الْكُرُبَاتِ وَ قَتِيلِ الْعَبَرَاتِ‏ سلام بر آن اسيرغم و اندوه و مصايب سخت عالم و كشته آب چشمان »

در اين بخش که سلام مي دهد سلام يعني آسايش و امنيت و سلامتي است. وقتي که کسي به امام حسين(ع) سلام مي دهد يعني اينگونه مي گويد که اي امام هيچ آزاري و آسيبي از ناحيه من به شما نخواهد رسيد . پس کسي مي تواند سلام صادقانه به امام بدهد که توبه کرده باشد و بت درون را شکسته باشد و با طاغوت زمان مبارزه کند.

ان شاءالله نکات بعدی را هفته آینده عرضه خواهم داشت.

  مشـــــــروح خطبــــــــــــــــــه دوم:

خودم را وشمانمازگزاران عزیز رادرابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی!!

اشاره ای مجددبه هفته مبارک بسیج

هفته گذشته هم مطالبی پیرامون هفته بسیج عرضه داشتم پنجم آذرماه سال روز تشكيل نهاد بسيج به فرمان حضرت امام خميني(ره) است و همين ايام بهانه اي است  تا بار ديگر نظري بيندازيم به نقش مسؤوليت هاي سنگين اين نهاد كه محدوده آن را همه كساني تشكيل مي دهند كه دل در گرو تحقق اهداف و آرمان هاي بلند امام راحل(ره) و عملي شدن شعارهاي نجات بخش انقلاب اسلامي دارند و در هر زمان با درك شرايط و موقعيت انقلاب و كشور از هيچ گونه خدمت و ياري رساني به نظام و كشور دريغ نمي ورزند.

ازخصوصیات مهم بسیجیان داشتن دغدغه واحساس مسؤلیت است ،دغدغه داشتن و احساس مسؤوليت وقتي مي تواند در كمال خود تجلي يابد كه مزين به صفت ديگري گردد كه از آن تحت عنوان بصيرت و روشن بيني ياد مي كنند. در اين نگاه، بصيرت يعني «شناخت زمان، شناخت نياز، شناخت اولويت، شناخت دشمن، شناخت دوست، شناخت وسيله اي كه در مقابل دشمن بايد به كار برد؛ اين شناخت ها؛ بصيرت است. هميشه با يك سلاح نمي شود مبارزه كرد. در همه ي  ميدان ها با يك سلاح نمي شود رفت. كدام سلاح را درچه موردی بایدبه كار بست؟ این مهم است!!بدون بصيرت، داشتن دغدغه و مسؤوليت پذيري، همچون انداختن تيري در تاريكي و يا حركت در مسيري تاريك است كه حاصلي جز سردرگمي و سرخوردگي و اتلاف وقت و گاه حتي انحراف به همراه نخواهد داشت. خطر بي بصيرتي افراد را حتي ممكن است تا آنجاپيش ببرد كه ناخواسته در پازل دشمن بازي كنند و به اشتباه، جبهه خودي را نشانه روند.بصیرت یعنی شناخت راه نفوذ دشمن ومسدودکردن آن.

 سه شنبه10 آذرشهادت آيت الله سيدحسن مدرس (1316 ه ش)وروز مجلس

مجلس شوراي اسلامي در تاريخ 23 تير سال 1372 با تصويب ماده واحده اي، روز 10 آذر ماه، سالروز شهادت مجتهد مجاهد و سياستمدار متعهد آيت الله سيد حسن مدرس را به عنوان روز مجلس نامگذاري كرد. که بسیاربه جا وشایسته است

مجلس شوراي اسلامي در جمهوري اسلامي داراي جايگاه بس رفيعي مي باشد. به خصوص اين كه مجلس طبق فرمايش حضرت امام، در راس امور مي باشد. از سويي ديگر دشمنان انقلاب اسلامي براي  نفوذ در بدنه كشور و انقلاب اسلامي نقشه هاي فراواني را در سر خود مي پرورانند كه يكي از منافذ نفوذ را ورود به مجلس شوراي اسلامي و مركز قانون گذاري مي دانند.

از آنجايي كه در اواخر سال، با دو رويداد بزرگ به  نام انتخابات مجلس شوراي اسلامي و مجلس خبرگان مواجه هستيم، شهيد مدرس، چهره تابناك اين مقطع از تاريخ مي تواند زندگي پربار و منش سياسي- الهي اش الگوي خوبي  براي همگان و به ويژه سياستمداران و سياستگذاراني باشد كه مي خواهند وارد عرصه انتخابات شوند. آيت الله سيد حسن مدرس، يكي از مردان بزرگ و كم نظير تاريخ ايران است. هم درعرصه علم وهم دیانت وهم سیاست.به یکی ازویژگیهای ایشان اشاره میکنم:

روحيه مقاومت و سازش ناپذيري: یکی از ويژگيهای  بارزي كه از اين عالم مجاهد و والامقام در خلال حيات سياسي اش به گونه اي برجسته به يادگار مانده، روح بزرگ مقاومت و سازش ناپذيري او در برابر قدرت هاي شيطاني و پايمردي در مقابل استبداد و استعمار است. مخالفت شهيد مدرس با قرارداد 1919 و ايستادگي او در برابر كودتاچيان و دشمني او با دولت و حكومت رضاخان، همگي در راستاي مبارزه با نفوذ بيگانگان در ايران بود.  که نشان ازشجاعت و شهامت مثال زدنی اوست. او در طول عمر خود که همواره به مبارزه با ظلم و بیداد می پرداخت، از هیچ قدرتی نترسید. دشمنانش چندین بار به جان او سوء قصد کردند، ولیشهیدمدرس ذره ای از مواضع خود عقب نشینی نکرد. وی بارها می گفت:اگر تمام دُوَل دنیا بر خلاف من باشد،… به تنهایی مقاومت می کنم!!

اين شهيد والامقام بر عهد و پيمانی كه با خدا بسته بودباقی ماند،بندگی خدا كرد، گرفتار زرق و برق دنيا نشد، از غير خدا نترسید، در برابر ظلم و تباهی و فساد ايستاد و جهاد كرد و به مستمندان كمك کرد، به وظائف خودبه نحواحسن عمل کرد.

امرو نمايندگان مجلس ماهم باید؛ مدرس را الگوی خود قرار دهند و برای پياده كردن احكام اسلام تلاش كنند، همچنین در برابر تهديد بيگانگان مقاومت کرده و با دنباله‌روی از رهبری برای مردم كار كنند و متواضع و ساده زيست باشند.شماهم بگردید بین کاندیداهاافرادی را پیداکنید که ازاین خصوصیت برخوردارباشند ورأی بدهید.

چهارشنبه اربعین حسینی

چهارشنبه آینده بیستم ماه صفر روز اربعین حسینی است. واژه اربعین وچهل در فرهنگ اسلامی و معارف دینی ما دارای جایگاه خاصی است تعبیرات از معصومین در رابطه با عدد چهل آمده کلامی از وجود مقدس امام صادق (ع) دارند. تعبیر وجود امام موسی بن جعفر این است:« مَنْ حَفِظَ مِنْ أُمَّتِي أَرْبَعِينَ حَدِيثاً مِمَّا يَحْتَاجُونَ إِلَيْهِ مِنْ‏ أَمْرِ دِينِهِمْ‏ بَعَثَهُ‏ اللَّهُ‏ يَوْمَ الْقِيَامَةِ فَقِيهاً عَالِماً».( بحار الأنوار ج‏2،ص153)

خیلی تعبیر رسایی است می فرماید : هرکس از امت من چهل حدیث ( شاهد من کلمه چهل می باشد) که در رابطه با امور دینی اش که مورد نیاز اوست حفظ کند در روز قیامت خدای متعال او را به صورت فقیه و دانشمند مبعوث می کند.

در کلامی از امام محمد باقر (ع ) دارد هر کس چهل روز ایمانش را برای خدا خالص کند، خداوند محبت دنیا را از دلش بیرون می کند، در گام اول و بعد تعبیری که در اینجا است به او عنایت می کند عنایتی خاص که بتواند درد و درمان خودش را بشناسد و حکمت را در دلش جای می‎دهد و زبانش را به حکمت جاری می سازد.( بحار الأنوار جلد 64 / ج‏2، ص 13) این تعبیرات فراوان است که ما کتابهای فراوانی تحت عنوان اربعینات داریم که نویسندگان و دانشمندان ما نوشته اند آنچه مربوط می شود به اربعین حسینی خب کم و بیش هم می‎بینید و هم می شنوید که امروز کربلا چه خبر است: آن روزی که زینب تنها مانده بود، آن روزی که کاروان اسیران تنها مانده بودند، آن روزی که جابربن عبدالله انصاری با عطیه آمده بودند و احساس ترس و خوف می کردند که مأموران بنی أمیه و یزیدیان آنها را دستگیر کنند یا نکنند امروز در اخبار سخن ازمیلیونها نفر جمعیت از دهها کشور دنیا؛ من جمله از ایران اسلامی مادر آنجا حضور پیدا خواهندکرد که چندروزی است حرکتهاآغازشده است.

بااینکه یزیدیان امروزی در زمان باقی هستند. اینگونه عاشقانه وآگاهانه به سمت کربلا میروندودرواقع فریادمیزنند(لبیک یا حسین) یعنی ما آمده‎ایم آن روز از عمر سعدها نمی ترسیدیم، آن روز از عبیدالله بن زیادها نمی ترسیدیم، امروز از داعشها؛ کسانی که اینها را تجهیز می کنند و بغض و کینه اهل بیت به دل دارند نمی ترسیم که درواقع این درس بزرگ اربعین است«هيهات منا الذله.»

دیدارمقام معظم رهبری با رئیس جمهورروسیه

رهبر معظم انقلاب اسلامي در هفته اي كه گذشت، ديدارهاي متعددي با سران كشورهاي مختلف صادركننده گاز داشتند كه در اين ميان ديدارايشان با رئيس جمهوري روسيه و نكات مهمي كه رهبر معظم انقلاب در اين ديدار بيان كردند،از اهميت خاصي برخوردار بود.  وبازتاب گسترده ای هم دررسانه های دنیا به دنبال داشت.

مقام معظم رهبری در اين ديدار كه حدود دو ساعت به طول انجاميد، علاوه بر مسائل دوجانبه، به مسائل منطقه اي و بين المللي نيز پرداختند و از حضور تأثيرگذار روسيه در سوريه كه در جهت منافع منطقه و حفظ خواسته هاي ملت سوريه بوده است، تمجيد كردند. ايشان در اين ديدار به خطرات توطئه ها و برنامه هاي خطرناك آمريكا در منطقه پرداختند و خاطرنشان ساختند كه نقشه بلندمدت آمريكا براي منطقه به زيان همه ملتها و كشورها به ويژه ايران و روسيه است و بايد با هوشمندي و تعامل نزديكتر، آن را خنثي كرد.

چنین دیداری با چنین کیفیت و کمیت دو ساعته و خارج از تشریفات در تاریخ جمهوری اسلامی ایران بی‌سابقه بوده و حکایت از اهمیت این روابط می‌کند.وحکایت از این دارد که وی کاملا حساب شده برنامه سفر را طراحی کرده و بدون هرگونه تشریفاتی مستقیم از فرودگاه به دفتر رهبری آمد و به حضور ایشان رسید

این اتفاق نشان می‌دهد که از نظر آقای پوتین رابطه بین ایران و روسیه باید رابطه راهبردی باشد و در سطح بالاترین مقامات دو کشور مورد بحث قرار گیرد، چرا که قریب دو ساعت این گفت‌وگو طول کشید و این مدت زمان یعنی اینکه دیدار تشریفاتی نبود و دیداری کاملا کاری بود.

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --