اخبار ویژه
خانه / اسلایدر صفحه اول / در زندگی غربی سبک زندگی مهم نیست چون اصلاًسبکی وجود ندارد و افراد آزاد هستند هر طور می‌خواهند زندگی کنند

در زندگی غربی سبک زندگی مهم نیست چون اصلاًسبکی وجود ندارد و افراد آزاد هستند هر طور می‌خواهند زندگی کنند

به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهروکهریزک نماز پر شکوه عید سعید قربان نوزدهم تیر ماه ۱۴۰۱مصادف با دهم ذی الحجه ۱۴۴۳به امامت حجت الاسلام والمسمین حاج شیخ عبدالعلی استیری امام جمعه محترم باقر شهر وکهریزک در مصلی نماز جمعه برگزار شد.

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم       بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

عباد الله اوصیکم و نفسی بتقوی الله

درابتدای خطبه اول خودم را وشما عزیزان نماز گزار را توصیه میکنم به تقوای الهی

ابتدا تبریک   این عید بزرگ اسلامی را به محضر مبارک ولی الله الاعظم روحی وارواح العالمین له الفدا مقام معظم رهبری و شما نماز گزاران عزیز تبریک وتهنیت عرض میکنم.

عظمت حج و انجام مناسک آن بر کسی پوشیده نیست و یکی از مناسک آن ” قربانی کردن ” است که همه ساله حجاج اقدام به انجام این امر مقدس میکنند .


در این روز امتحان بزرگی برای یکی از بزرگترین پیامبران الهی پیش آمد. حضرت ابراهیم (ع) با کهولت سن صاحب فرزندی شد. طبیعی است که این فرزند نزد پدر بسیار عزیز ومحبوب است . ناگهان فرمان الهی مبنی بر قربانی کردن این نوجوان به ابراهیم داده می شود و مقرر شد تا حضرت ابراهیم (ع) با دست خویش فرزند دلبندش حضرت اسماعیل (ع) را برای اطاعت از فرمان الهی به قربانگاه ببرد.

شیخ الانبیاء (ع) موضوع را با فرزندش در میان می گذارد و حضرت اسماعیل (ع) با صراحت و شجاعت ، موافقت کامل خود را اعلام نموده و پدر را دلداری می دهد که : ای پدر آنچه به تو دستور داده شده است را انجام بده اگر خدا بخواهد مرا از صابرین خواهی یافت«  یا أبَتِ افعَل ما تُؤمَر سَتَجِدُنی إن شاءَ اللهُ مِنَ الصّابرینَ»
پدر اقدام به این امر مهم می کند اما کارد گلوی اسماعیل را نمی برد و عرض می کند : ابراهیم خلیل به من دستور می دهد و خداوند جلیل مرا نهی می کند (الخلیل یأمرنی و الجلیل ینهانی )

ابراهیم از این امتحان الهی سربلند و پیروز خارج شد و خداوند برایش گوسفندی را می فرستد تا به جای اسماعیل قربانی شود

می توان درسهایی گرفت به یک مورد اشاره میکنم:

درس اول:انسان برای رسیدن به تزکیه‌ و پاکی نفس و سعادت اخروی باید خود را برای هر نوع ایثار و فداکاری و تقدیم باارزش ترین ها آماده کند.

گاهی نیاز است که انسان برای نجات جامعه ، نه تنها خود بلکه عزیزترین عزیزان خویش را در راه خدا فدا کند و نمونه بارز آن داستان ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) و نمونه بارزترش امام حسین (ع) است .
اگر ما عید قربان را جشن می گیریم و به همدیگر تبریک می گوییم و آنرا به عنوان یکی از مقدس ترین روزهای الهی قبول داریم معنایی غیر از این ندارد که ما باید هوی و هوس و امیال شیطانی را از خود دور کنیم

  نه تنها باید از کمک به دیگران دریغ نداشته باشیم بلکه در هر لحظه باید خود را آماده هر نوع فداکاری و از جان گذشتگی در راه خدا نماییم .
باید خود را به انجام اقدامات نیکو و مثبت عادت دهیم و انجام این امور را ” تمرین ” کنیم . اگر در انفاق و یاری همنوع خود تعلل کنیم و در دادن کمک مالی به مستمندان و ایتام دستمان بلرزد ؛ بطور قطع و یقین حاضر به فداکاری آن هم از نوع تقدیم جان خود یا عزیزان خود نخواهیم بود .

مشــــــروح خطبـــــــــه دوم:

ابتدا خودم را وشما نمازگزاران عزیز را به تقوای الهی توصیه میکنم

اشاره ای به پیام مقام معظم رهبری به حجاج بیت الله الحرام که خطاب به حجاج صادر شد و روزهای گذشته در عرفات قرائت شد

دراین پیام، وحدت و معنویت دو پایه اساسی حج و دو عامل عزت و سعادت امت اسلامی معرفی شده است که دشمنان هم برای برهم زدن این دو مرتب برنامه داشتند ودارند.

معنویّت را با ترویج سبک زندگی غربی که تهی از روح معنوی و برآمده از کوته‌بینی مادّی است، کم‌رنگ و بی‌رمق میکنند،

و وحدت را با گسترش و شدّت بخشیدن به انگیزه‌های موهوم تفرقه مانند زبان و رنگ و نژاد و جغرافیا به چالش می‌کشند.

اسـلام، بهتریـن نـوع سـبک زندگـی را بـرای همـگان معرفـی کـرده اسـت، سـبکی کـه اگـر در زندگـی پیـاده شـود، سـعادت دنیـا و آخـرت بـرای فـرد تضمین شـده اسـت، امـا متاسفانه شاهدیم که مورد هجمه بد خواهان قرار گرفته است

 در سبک زندگی غربی حتی سبک زندگی مهم نیست چون اصلاًسبکی وجود ندارد و افراد آزاد هستند هر طور می‌خواهند زندگی کنند.

درابعاد مختلف ورود کرده اند و برای جامعه ما نسخه میپیچند امادر حال حاضر بیشترین رخنه ونفوذ فرهنگ غربی در حوزه خانواده ایجاد شده است.

ویژگی سبک زندگی غربی بی بندوباری، بی توجهی به ارزش های الهی و حتی انسانی، تجمل گرائی، اسراف و بی توجه بودن به دیگران نوع پوشش ،نگاه به خانواده نگاه به فرزند آوری ،جایگزینی توله سگ به جای فرزند  که متأسفانه وارد زندگی بعضی از افراد جامعه شده است و ضررهای جبران ناپذیری را به خانواده ها و افراد زده است.

والســــــــــــــــــلام علیـــــــــکم ورخمهاللـــــــــــــــه وبرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --