اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:نشان دادن اقتداردرمقابل بيگانگان بهويژه آمريكايىهاامرى لازم است

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه:نشان دادن اقتداردرمقابل بيگانگان بهويژه آمريكايىهاامرى لازم است

به گزارش دفترامام جمعه حسن آباد نماز جمعه اینهفته بیست نهم تیرماه 97 امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”در مصلی امام خمینی حسن آبادبرگزارشد.

عناویــــــن خطبــــــــه اول:

1-ما حق نداریم به حلال وحرام الهی چیزی اضافه یا کم کنیم.

2-نباید محرمات وحلالهای الهی را فصلی بدانیم.

3-اهمیت وتأکیدبرپرداخت خمس درسیره امام رضا علیه السلام.

4-شیعه بودن تنها به نماز وروزه نیست.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

عناویــــــن خطبـــــــه دوم:

1-زیارت امام رضا (ع)غم وغصه را ازبین میبرد.

2-ترامپ همان اشتباهی را مرتکب شدکه صدام درسال67 آن را مرتکب شد.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم                                     بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

IMG_8580

اوصيکُم يَاعِبادَالله وَ نَفسي بِتَقوَي الله و نَظمَ اَمرکُم.

قال الصادق (ع): « اَوْرَعُ النّاسَ مَنْ وَقَفَ عِنْدَ الشُّبْهَةِ، اَعْبَدُ النّاسِ مَنْ اَقامَ الْفَرآئِضِ، اَزْهَدْ النّاسِ مِنْ تَرَكَ الْحَرامَ و اَشَدُّ النّاسِ اجْتِهادا مَنْ تَرَكَ الذُّنُوبَ» (وسائل الشیعه؛جلد27؛صفحه160) پارساترین مردم کسی است که در مورد شبهه توقف کند، عابدترین مردم کسی است که واجبات را به جا آورد، زاهدترین مردم کسی است که حرام را ترک کند و پرتلاش ترین مردم کسی است که گناه نکند.

درآستانه ولادت با سعادت امام رضا علیه السلام هستیم به همین مناسبت مباحثی پیرامون سیره آنحضرت در رابطه با تقوا، انجام واجبات و ترک محرمات عرض می کنم.

آن حضرت با تعاليم مختلفى كه از آموزه‌ها و تعاليم اصيل اسلامى و حقوق و وظايف مسلمانان در دين بيان مى‌نمودند، سبك زندگى اسلامى و دينى را معرفى نمودند. سبكى از زندگى كه انسان مؤمن با عمل به آن به سعادت دنيوى و اخروى مى‌رسد و اثرات آن‌را در زندگى فردى و اجتماعى خود احساس مى‌كند.

قبل از آن مقدمتاً عرض کنم اسلام اهمیت فراوانی برای واجب و حرام قائل است. امام صادق(ع) طبق روایتی که عرض شد عابدترین مردم کسی است که واجباتش را خوب انجام دهد ، زاهدترین مردم باتقوا ترین مردم کسی است که گناه نکند .

دررابطه با انجام واجب و ترک گناه چند نکته هم لازم به تذکر است : نکته اول اینکه ما حق نداریم به حلال و حرام الهی چیزی اضافه کنیم یا کم کنیم!! . چیزی که حلال است پیش خود حرام کنیم ، حرام است حلال کنیم. قرآن می فرماید : «قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللَّهِ الَّتِي أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ (32)»(سوره اعراف) [اى پيامبر] بگو زيورهايى را كه خدا براى بندگانش پديد آورده و [نيز ] روزيهاى پاكيزه را چه كسى حرام گردانيده. بعضی ها بعنوان زهد و خشک مقدسی حلال های الهی را بر خودشان حرام می کنند. این درست نیست. لاابالی هم نباید حرام را حلال کند.

نکته دوم اینکه نباید محرمات و حلال های الهی را فصلی بدانیم . مثلا بعضی شب عروسی می گویند خوب یک شب است. اختلاط زن و مرد، موسیقی های مطرب و … را حلال می کنند. حکم الهی تغییر نمی کند. متأسفانه بعضی ها خودشان در بعضی مواقع بنا به مصلحت فتوا به حرمت یا به حلیت می دهند.

نکته سوم در رابطه با واجب و حرام این است که اسلام یعنی تسلیم در مقابل اوامر الهی انسان نباید خیلی به دنبال فلسفه احکام باشیم . خوب ممکن است فلسفه بعضی از احکام را علم و عرف متوجه بشود مثل حرمت شراب که مستی می آورد یا گوشت خوک. اما اینکه نماز صبح دو رکعت ، ظهر چهار رکعت ، هنگام ذبح گوسفند بسم الله گفتن، روبه قبله بودن، خوب اینها حکمت هایی دارد که علم بشر فعلا یا بعداً هم نمی تواند بفهمد. انسان مسلمان نمی گوید چون فلسفه آن روشن نیست پس انجام نمی دهم.

این سه نکته در رابطه با واجبات و محرمات لازم است . من در سه داستان از زندگی آن حضرت را عرض می کنم که حساسیت امام رضا(ع) روی واجبات روشن می شود . یکی از واجبات نماز است.

رجاء بن ضحاک مسئول گروهی بود که مأمور شدند امام را از مدینه به ایران بیاورند. این آقا آدم کَیِّس و سیاستمدار و مؤدبی بوده است که بعداً هم از پیروان امام شد. مأمون از او خواست که گزارش این سفر را به وقت بنویسد و به مأمون بدهد. رجاء می گوید در طول سفر امام رضا (ع) ما را مرتب به نماز اول وقت سفارش می کردند . می فرمود نماز سه جور است نماز اول وقت که رضوان الهی ، وسط وقت که ثواب خودش را دارد و آخر وقت که رفع تکلیف است. اهمیت امام رضا (ع) به قرآن در این سفر هر ده روز یک ختم قرآن داشتند . البته در حضر و در غیر سفر هر روز یک ختم قرآن داشتند.

نماز شبشان هرگز ترک نشد اول شب قدری استراحت می کردند و بلند می شدند تا اذان صبح تهجد می نمودند. می فرمودند در نماز شب سه اثر است «اُجيرُ مِنْ عَذابِ الْقَبْرِ، وَمِنْ عَذابِ النّارِ، وَمُدَّلَهُ فِى عُمْرِهِ، وَوُسِّعَ عَلَيْهِ فِى مَعِيْشَتِهِ » خداوند او را از عذاب قبر و آتش پناه داده و عمر او را طولانى كرده، به زندگى او گشايش خواهد داد.

IMG_8582

اهمیت و تأکید به خمس دادن : عده ای آمدند خدمت امام درباره خمس مطلبی بیان کردند . بعضی از شیعیان بودند مثل الان هم هستند . نماز و روزه و حج سرجایش است اما اهل خمس نیستند در حالیکه خمس فروع دین است و در ردیف نماز و روزه و حج است. آمدند خدمت آقا گفتند خواهش می کنیم این خمس را به ما ببخش، ما خمس ندهیم . امام فرمود: این درخواست محال است . خمس کمک به ما در دین خداست، باعث کرامت ماست. الان هم همین گونه است . خرج حوزه های علیمه ، مبلغین دین از همین خمس است. شهریه طلبه ها ، هزینه های روحانیت؛ دولت در این زمینه ها هزینه نمی کند. لذا فرمود خمس کمک به دین ماست. باعث کرامت ماست. سه مرتبه فرمودند : «لا نجعل لا نجعل لانجعل لأحد منکم في حل » به هیچ کس به هیچ کس به هیچ کس اجازه نمی دهیم خمس نپردازد. شیعه بودن تنها به نماز و روزه نیست. شیعه باید اهل همه واجبات باشد. نقل می کنند یک هیئتی از شیعان به ایران آمدند چند روز در ایران بودند . امام رضا(ع) آنها را نپذیرفت و راهشان نداد. چند روز ماندند، خبری نشد. خیلی ناراحت شدند به گریه افتادند. گفتند به آقا بگوئید علتش چیست؟ امام فرمودند : بیایند . وقتی آمدند گفتند آقا ما شیعه علی بن ابیطالب(ع) هستیم. از فرقه های دیگر نیستیم . چرا با ما اینگونه برخورد می کنید؟ آقا فرمودند : همین که می گویید ما شیعه هستیم دروغ می گویید. شیعه علی(ع) و حسن (ع) و حسین(ع) سلمان و ابوذر است. شما دروغ می گویید. شما کسانی هستید که سخنان با عملتان همراه نیست. حقوق مردم را رعایت نمی کنید. تقیه را مراعات نمی کنید. گفتند چکار کنیم . فرمودند: استغفار کنید و اهل عمل باشید.

*&*&*&*&*&&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشـــــروح خطبـــــه دوم:

بســــــــم الله الرحــــــمن الرحـــــــيم

خودم و عزیزان را به تقوای خداوند متعال دعوت می کنم

قال الرضاء(ع) : مَنْ اَرادَ اَنْ يَكونَ اَعَزَّ النّاسِ فَلْيَتَّقِ اللّه في سِرّهِ وَ عَلانيته (كنزالفوائد، ص ۱۶۴) امام هشتم(ع) که این ایام متعلق است به آن حضرت و در آستانه ولادت با سعادت او هستیم می فرماید: هر كس مى خواهد عزيزترين مردم باشد، بايد تقواى الهى پيشه كند در پنهان و آشکار. اساساً عزّت و آقایی دست خدا است  فَلِلَّهِ العِزَّةُ جَميعًا(سوره مبارکه فاطر /آیه 10) کسی که خواهان عزّت است باید از خدا بخواهد چرا که تمام عزّت برای خداست ، اگر پیامبران و امامان ما عزیز هستند این عزّت از خدا به آنها داده شده نه بصورت ذاتی بلکه اکتسابی آنها هم زحمت کشیدند و تقوای الهی را پیشه کردندو عزیز شدند امام هشتم می فرمایند: اگر می خواهید عزّت بدست آورید راهش تقوا و پرهیز از گناهان و پرهیز از حرام های الهی است در پنهان و آشکار و انسان عالَم را محضر خدا بداند و در محضر خدا گناه نکند

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

چهارشنبه 11 ذي‌القعده  ولادت ثامنالحجج على ابن موسى الرضا(ع) (148 ق)

 ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را و تنها عرض من این است که میزبان این کشور آقا حضرت رضا(ع) هستند و ما میهمان آن حضرت هستیم و حرمت میزبان را باید نگه داشت و یکی از راههایش زیارت این آقا است در حدیث دارد که زیارت حضرت رضا(ع) غم و غصه را از انسان دور می کند.

در خصوص ثواب و آثار زیارت امام رضا (ع) روایات متعددی از پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) ذکر شده است از جمله روایتی است در کتاب من لایحضره الفقیه جلد2 صفحه583 پیامبر بزرگوار اسلام فرمودند: «سَتُدْفَنُ بَضْعَةُ مِنِّي بِخُرَاسَانَ مَا زَارَهَا مکروب الَّا نَفَّسَ اللَّهُ عزوجل کربه وَ لَا مُذْنِبُ الَّا غَفَرَ اللَّهُ ذُنُوبَهُ» پاره تنی از من در سرزمین خراسان به خاک سپرده می شود. هر کس غم و ناراحتی در دل دارد گرفتاری دارد آن امام را زیارت کند غم و گرفتاری اش برطرف می شود. هیچ گناهکاری به زیارت او نمی رود مگر آنکه با آمرزش گناه بر می گردد.ان شاء الله خداوند متعال زیارت با معرفتش را مکرراً نصیب و روزی ما فرماید

IMG_8583

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&&*&*&*&*&

27 تير پذيرش و موافقت ايران با قطعنامه 598

 به بهانه حمله نظامى صدام و منافقين پس از پذيرش آتشبس و قطعنامه 598 و مشابهت آن با شرايط امروز؛

 29تيرماه 1367، دو روز پس از اعلام پذيرش و موافقت ايران با قطعنامه 598، رژيم بعثى حاكم بر عراق كه پيش از ايران قطعنامه را پذيرفته بود،دور جديدى از حملات نظامى را عليه ايران و با هدف تصرّف بخش‌هايى از خاك كشورمان آغاز كردكه البته با حضور نيروهاى مردمى در جبهه و پاسخ قدرتمندانه نيروهاى ايران مجبور به فرار شد و بعد از شكست منافقين در عمليات مرصاد در روزهاى اوليه ماه مرداد،عملاً به قطعنامه 598 تمكين و نهايتاً جنگ در 29 مرداد 1367 پايان يافت.

صدام در آن‌زمان همان اشتباهى را مرتكب شد كه امروز ترامپ رئيس جمهور آمريكا در مواجهه با ايران مرتكب شده و به‌زعم خود تلاش دارد پس از خروج از برجام هسته‌اى، بتواند برجام ديگرى را بر ايران تحميل كند.مقايسه شرايط آن روز و امروز ايران و دشمنانش يعنى صدام و ترامپ واجد درس‌هايى است

1-برآورد غلط صدام از شرايط سياسى ايران در اواخر تيرماه سال 1367 كه منجر به پذيرش قطعنامه 598 شد،اين‌انگيزه را در او وحاميانش ايجاد كرد كه با انجام اقدامات جديد نظامى وتصرف بخش‌هايى از خاك ايران، تغييراتى را در نتايج جنگ رقم بزنند. رژيم حاكم بر عراق در اين ايام كه در توهم اوج قدرت نظامى به دست آمده از كمك‌هاى همه‌جانبه آمريكا و غرب به‌سر مى‌برد، با احساس اين‌كه ايران فاقد توان نظامى است وبه‌دليل ضعف، قطعنامه را پذيرفته، اقدام به تهاجمات نظامى ناجوانمردانه‌اى عليه ايران كرد تا شايد بتواند به اهداف دست نيافتنى خود در طول 8 سال جنگ، جامه عمل بپوشاند.

رئيس جمهور آمريكا هم اين روزها با برآورد غلط از محيط داخلى ايران وبا اين تصّوركه با تشديد تحريم‌ها قادر به ايجاد نارضايتى اجتماعى وتحريك مردم ايران وبهره‌گيرى از فشار داخلى براى به تسليم واداشتن ايران است،به زعم خود همه ظرفيت‌هاى اقتصادى،سياسى و نظامى آمريكا را به پشتوانه توان نظامى براى فشار برايران بكار گرفته است وهمچون اتكاء صدام به منافقين در عمليات به‌اصطلاح فروغ جاويدان،او هم براى سناريوى براندازى خود به منافقين يعنى مطرودترين گروه تروريستى در نزد مردم ايران متمسك شده است.

ترامپ در روزهاى اخير در توجيه اين جريان‌سازى خود، در سخنانى بعد از نشست رهبران عضو پيمان آتلانتيك شمالى (ناتو) در بروكسل پنج‌شنبه 21 تيرماه، با اشاره به اختلافات ميان ايران و آمريكا، مدعى مى‌شود كه مى‌دانم آن‌ها با مشكلات فراوانى مواجه هستند و اقتصادشان در شرف سقوط (؟!) است، اما من به شما مى‌گويم كه روزى به من تلفن خواهند زد و خواهند گفت: بياييد توافق كنيم.اماملت مامیدانند همانطورکه مقام معظم رهبری فرمودند:هزينه تسليم شدن در برابر دشمن عنود و لجوج ،نتيجه‌اى جز لگدمال و بى هويت شدن نخواهد داشت.

 «نشان دادن اقتدار در مقابل بيگانگان به‌ويژه آمريكايى‌ها امرى لازم است و اين كار بايد بهنگام، صريح و قاطع انجام شودلذا لازم است مسؤولین نظام مقدس جمهوری اسلامی اجازه ندهند عزت واقتدار ملت ونظام بیشتر مورد هدف بد خواهان وآمریکاییها قراربگیرد{تکبیر نمازگزاران}

والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمۀ اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

لازم به ذکر است به مناسبت تکریم امامزادگان حجت الاسلام والمسلمین اوتارخانی قبل از خطبه ها به ایرادسخن پرداختند.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --