اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / کارگاه آموزشی،پیرامون مهار وکنترل اعتیاد،طی دو روز در بخشداری کهریزک وشهرداری باقر شهر برگزارشد

کارگاه آموزشی،پیرامون مهار وکنترل اعتیاد،طی دو روز در بخشداری کهریزک وشهرداری باقر شهر برگزارشد

به گزارش دفتر امام جمعه باقرشهر،به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر،کارگاه آموزشی آسیبهای اجتماعی  طی دو روز دوشنبه وسه شنبه نهم ودهم تیرماه 99در بخشداری کهریزک وشهرداری باقر شهر برگزارشد

امام جمعه محترم باقرشهر وکهریزک حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری در این دو نشست به بیان دیدگاههای خود پیرامون نقش مساجد وحسینیه ها وهیئتهای مذهبی در کاهش آسیبهای اجتماعی پرداختند.

ایشان ابتداتعریفی ازآسیبهای اجتماعی ارائه دادندوافزودند:

تعریف اسیب اجتماعی : آسیب های اجتماعی به دسته ای از نابسامانی ها و ناهنجاری های رفتاری افراد یک جامعه چه بصورت فردی و یا جمعی  اطلاق می شوند که ریشه در بی نظمی ها، کژکارکردی های پدیده های اجتماعی و پیامدهای نامطلوب آنها دارد.این آسیب ها غالبا باعث رنجش روانی، جسمی و مادی اقشار خاص و آسیب پذیر جامعه می شوند

انواع اسیبهایاجتماعی هم عبارتند از:آسیب های اجتماعی خانواده،آسیب های اجتماعی زنان ،آسیب های اجتماعی طلاق،آسیب های اجتماعی جوانان مثل بیکاری ،شیوه نادرست تربیت ،انحرافات جنسی، موادمخدر ،الکل ،آسیب های اجتماعی اعتیاد سرقت ودزدی فقر وآسیب‌هایاجتماعی نوظهورکه درواقع همان آسیب‌های مرتبط بافناوری‌های جدیدکه درواقع آسیبهای مرتبط بااینترنت است که شامل ماهواره،بازی‌های رایانه‌ای،تلفن همراه وبرنامه‌های اجتماعی میشود.

اما عوامل به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی چیست؟

عوامل به وجودآورنده انحراف و کجروی در جوامع مختلف یکسان نیست و مناطق از نظر نوع جرم، شدت و ضعف، تعداد، و نیز از نظر عوامل متفاوتند. این تفاوت ها را می توان در شهرها، روستاها و حتی در مناطق مختلف و محله های یک شهر مشاهده کرد.

در پیدایش انحرافات اجتماعی و رفتارهای نابهنجار و آسیب زا عوامل متعددی به عنوان عوامل پیدایش و زمینه ساز می تواند مؤثر باشد:

عوامل فردی: جنس، سن، وضعیت ظاهری و قیافه، ضعف و قدرت، بیماری، عامل ژنتیک و….

عوامل روانی: حساسیت، نفرت، ترس و وحشت، اضطراب، کم هوشی، خیال پردازی، قدرت طلبی، کم رویی، پرخاشگری، حسادت، بیماری های روانی و…

عوامل محیطی: اوضاع و شرایط اقلیمی، شهر و روستا، کوچه و خیابان، گرما و سرما و….

عوامل اجتماعی: خانواده، طلاق، فقر، فرهنگ، اقتصاد، بی کاری، شغل، رسانه ها، مهاجرت، جمعیت و….

امانقش مساجدوهیئتهای مذهبی درکاهش آسیبهای اجتماعی

امیرالمومنین (ع): «اَلجَلسةُفی‌الجامع‌‌ِخَیرٌلی مِنَ‌الجَلسةِ‌فی‌الجَنّةِ‌،لأَنَّ الجنَّةَفیهارِضی نَفسی وَالجامِعُ فیهِ ر‌ِضی ربّی»جلوس من درمسجدازسکونت دربهشت برایم بهتراست،زیرااقامت من دربهشت موجب خوشنودی من است،امابودن من درمسجدموجب رضاوخوشنودی خداست.

درحدود 90 هزار هيات مذهبي در سازمان تبليغات اسلامي به ثبت رسيده و بيش از 51 هزار هيات مذهبي فعال در سطح كشور وجود دارد كه در ماه هاي عزاي حسيني و مناسبت هاي مذهبي در طول سال برنامه دارند همه مي دانند نتيجه برپايي هيات هاي عزاداري فقط اشك ريختن و گريه كردن بر مصيبت هاي سيدالشهدا(ع) نيست. چون عزاداري و هيات رفتن بخشي از زندگي شيعيان است كه بر تمام رفتارها و شئون زندگي تاثيرگذار است.

اگر عاشورا و كربلا در هشت سال دفاع مقدس، پشتوانه اي بزرگ براي رشادت هاي رزمندگان و ايثارگري هاي جوانان ارتشي و سپاهي و بسيجي بود، امروز نيز عزاداري هاي ماه محرم مي تواند گره گشاي بسياري از مشكلات اجتماعي و فرهنگي جامعه باشد.

آسيب هايي همچون اعتياد، فقر، طلاق، حاشيه نشيني و ده ها آسيب ديگر از مشكلاتي است كه هر روز قرباني مي گيرد در حالي كه بسياري از كارشناسان معتقدند هيات هاي عزاداري بهترين مرهم و پادزهر براي جلوگيري از گسترش آسيب هاي اجتماعي در جامعه است.

اگر مسئولان هر هيات مذهبي بتوانند يك اختلاف خانوادگي را به صلح و صفا تبديل كنند، در آن صورت از وقوع ده ها هزار طلاق جلوگيري خواهد شد و در ساير آسيب هاي اجتماعي نيز اين هيات ها بسيار تاثيرگذار خواهند بود.

در صدر اسلام مسجد کوفه محل مشورت، قضاوت، سؤال و جواب، عبادت و دیگر امور بود. مسجد باید محور فعالیت‌های دینی و فرهنگی در جامعه اسلامی باشد. به‌راحتی در دسترس مردم باشد و توانایی لازم در پاسخ‌گویی به نیازهای مردم (پایگاه معنوی تربیتی و خادم توانمند) داشته باشد. و استفاده چند منظوره داشته باشد.

مسجد مهم‌ترین پایگاه مذهبی و اجتماعی و فرهنگی جامعه اسلامی است و می­تواند با تعامل و همکاری با سایر نهادها و سازمان­ها بخشی از مشکلات و معضلات جامعه را حل کند.

 امام جمعه محترم باقرشهر وکهریزک حضرن حجت الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری روز سه شنبه هم در سالن جلسات بخشداری کهریزک هم به این موضوع اشاره کردند و افزودند موقعیت کشور ما به گونه ای است که در همسایگی بزرگترین کشور تولید کننده موادمخدر قرار گرفته و هم چنین گذرگاه اصلی عبور محموله های مواد مخدر به اروپایی محسوب میشود لذا به شدت در معرض آسیب هستیم که باید همه دستگاهها امنیتی ،قضایی،نظامی و فرهنگی نسبت به پیشگیری از اعتیاد برنامع عملی داشته باشند.

{تصاویر}

IMG_20200630_215801_180 IMG_20200630_215806_520 IMG_20200630_215810_196 IMG_20200630_215814_663

IMG_20200630_215831_583 IMG_20200630_215826_319

{پایان}

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --