اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: حق را بایدبا ایستادگى از دشمن گرفت نه با التماس‌‌

حجت الاسلام والمسلمین استیری،امام جمعه حسن آبادفشافویه: حق را بایدبا ایستادگى از دشمن گرفت نه با التماس‌‌

به گزارش دفترامام جمعه حسن آباد نماز جمعه باشکوه وباصلابت اینهفته درآخرین جمعه شعبان ودرآستانه ماه مبارک رمضان ،به امامت حضرت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ عبدالعلی استیری “امام جمعه محترم حسن آباد”وباحضور پرشور نمازگزاران در مصلی امام خمینی این شهربرگزارشد.

 عناویــــــن خطبــــــــه اول:

1-چرا در ميان تمام دوازده ماه ، خداوند ماه رمضان را برگزيده است؟

2- خداوند رحمان و رحيم است ،و بدون هیچ توقعی در ماه رمضان گنهکاران را مى بخشد.

3-بعضى صد سال عمر مى كننداماده قدمِ ارزشمند و مفيد براى جامعه برنمى دارند، ولى يكى بيست سال عمر مى كند و صد قدم برمى دارد.

4-ملا محسن فيض كاشانى مى گويد: خداوند در سنين كوچكى سه چيز به من عطا كرد.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*& 

عناویــــــن خطبـــــــه دوم:

1یکی از فرصتهای ماه رمضان،فرصت  آشتی با خداوند است.

2-شهیدمطهری هم دربرابرظلم سیاسی مبارزه کردند،هم دربرابرظلم اجتماعی،هم دربرابرظلم فرهنگی وهم دربرابرظلم اقتصادی.

3-اگرتدابیرداخلى به‌خوبى وجودداشته باشد،حتى مقابل سنگین‌ترىن تحریم‌ها مى‌توان ایستادگى كرد.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم

بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

 IMG_9779

أُوصِيكُمْ، عِبَادَ اللهِ، بَتَقْوَى اللهِ الَّتي هِيَ الزَّادُ وَبِهَا الْمَعَاذُبرادران و خواهران , نمازگزاران محترم را به رعایت تقوی الهی, انجام واجبات و ترک محرمات  توصیه میکنم.

آخرین جمعه ماه شعباناستودرآستانه ماه مبارک رمضان قرار گرفتیمموضوع بحث ما پیرامونيكى از پر بركت ترين سخنان و يكى از ارزنده ترين كلام ها كه پيامهاى مهم و درسهاى بى شمار و دلنشين و آموزنده در تاءمين زندگى سعادتمندانه ى دو جهان براى انسان دارد، خطبه ى شعبانيه حضرت رسول (ص) مى باشد،كه در منابع اسلامى موجود است . چنانكه ميان مورّخان و محدّثان معروف و مشهور است ، اين خطبه ، در آخرين روزهاى ماه شعبان و در آستانه ى ماه مبارك رمضان ، در روز جمعه اى در مسجد مدينه ،بیان شدو براى ما به يادگار مانده است .

حضرت امام رضا عليه السّلام از پدر گرامى خود و او از پدر بزرگوارش ، سلسله ى سند به حضرت امير مؤ منان امام على عليه السّلام مى رسد كه آن حضرت فرمود:
«
انّ رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آلهِ و سلّم خطبنا ذات يوم ؛»

عَنِ الرِّضَا عَنْ آبَائِهِ عَنْ عَلِيٍّ ع قَالَ : إِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص خَطَبَنَا ذَاتَ يَوْمٍ فَقَالَ :
أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَيْكُمْ شَهْرُ اللَّهِ بِالْبَرَكَةِ وَ الرَّحْمَةِ وَ الْمَغْفِرَةِ،
شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ
وَ أَيَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَيَّامِ
وَ لَيَالِيهِ أَفْضَلُ اللَّيَالِي
وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ
هُوَ شَهْرٌ دُعِيتُمْ فِيهِ إِلَى ضِيَافَةِ اللَّهِ
وَ جُعِلْتُمْ فِيهِ مِنْ أَهْلِ كَرَامَةِ اللَّهِ
أَنْفَاسُكُمْ فِيهِ تَسْبِيحٌ
وَ نَوْمُكُمْ فِيهِ عِبَادَةٌ
وَ عَمَلُكُمْ فِيهِ مَقْبُولٌ
وَ دُعَاؤُكُمْ فِيهِ مُسْتَجَابٌ

اماچرا در ميان تمام دوازده ماه ، خداوند ماه رمضان را برگزيده است ؟ و چرا اين ماه ، ماه خداست ؟ در حالى كه همه ى ماه ها مخلوق خدا هستند؟

پيامبر بزرگوار اسلام علّت آن را چند چيز بيان مى كند كه جزو خصوصيات ماه رمضان است . در اين مورد مى فرمايد:
«
قد اءقبل اليكم شهر اللّه ، بالبركة و الرّحمة و المغفرة (بحار الانوار/ ج 96/ ص 356.)
چرا ماه خداست ؟ چون اين ماه :
1-ماه بركت است ،
2-ماه رحمت است ،
3-و ماه مغفرت و آمرزش است .
ممكن است بعضی بخشندگى و مهربانى داشته باشند، ليكن توقع هم داشته باشند.ولى يك عدّه هستند كه در زندگى منظم و مرتب هستند و به وظيفه و تكليف شان عمل مى كنند و هرگز توقعى هم ندارند.
خداوند رحمان و رحيم است ، يعنى بخشنده است و بدون هیچ توقعی در ماه رمضان گنهکاران را مى بخشد.ماه رمضان ماه مغفرت و بخشش است ، يعنى فصل بخشش گناهان است .
اگرچه عفوّ خداوند هميشه است ، ولى يك زمان ويژه هم دارد و آن زمان مخصوص ، ماه مبارك رمضان است .

اين حقيقت كه رسول خدا فرمود: ماه رمضان ماه بركت است ، بسيار در خور توجّه است .
واژه ى «بركت » از نظر لغت به معنى بسيارى و فراوانى است كه تواءم با سلامت و سعادت باشد.
در زندگى دنيا، خيلى ها كار مى كنند و درآمد خوبى هم دارند، اما جانشان به لب مى رسد و آسايش ندارند. فردى است كه كار مى كند و پر درآمد است ولى در زندگى مرتب رنج مى برد، اين درآمد با بركت نيست . بعضى ها صد سال عمر مى كنند اما ده قدمِ ارزشمند و مفيد براى جامعه برنمى دارند، ولى يكى بيست سال عمر مى كند و صد قدم برمى دارد. اين قدمش ‍ هزاران نفر جمعيت را سالهای سال بهره مند مى كند اين عمر و اين زندگى با بركت است .

چندنمونه عرض کنم:

1-آيت اللّه علاّمه ى بزرگوار سيد محمد حسين طباطبايى در سنّ پنج سالگى مادرش و در سنّ نه سالگى پدرش را از دست داد و كاملا يتيم شد.
او با هزاران رنج و مشقت و يتيمى بزرگ شد، اما با اتكال به خداوند متعال و با اميد و تلاش و خودباورى بسيار، صبر و استقامت را پيشه ى خود كرد و به تحصيل علوم دينى پرداخت ، و توانست در رشته هاى مختلف علمى ، به ويژه در تفسير قرآن كتابى مانند الميزان بنويسد، و در ساير رشته ها، كتاب هاى ارزشمندى را به يادگار بگذارد كه امروز در خدمت اسلام و نسل جوان قرار دراد و با 89 سال عمر، بهترين ذخيره را به دست آورد.

2-ابو على سينا اين دانشمند بى نظير جهان اسلام در سنّ 16 سالگى تمام علوم دنياى آن روز را فرا گرفت  . فقه ، اصول ، فلسفه ، هيئت ، هندسه ، رياضيات ، طبّ و… و نيز ده ها كتاب در رشته هاى مختلف و مورد نياز آن روز و امروز بشر را تاءليف كرد و با 53 سال عمر توانست بزرگ ترين افتخارات را كسب كرده و به فضائل عظيمى نائل آيد.

3-مرحوم آية اللّه محمد بن مرتضى ، معروف به ملا محسن فيض كاشانى چنين مى گويد: خداوند در سنين كوچكى سه چيز به من عطا كرد:
1-هواى تحصيل كمال در سرم افكند؛
2-درد طلب در دلم پديد آورد؛
3-اخلاص نيّتى همراه با توفيق به من كرامت فرمود.
به همين جهت اين مرد بزرگ با 84 سال عمر توانست 116 جلد كتاب و رساله بنويسد و فضائل و كمالات بالايى به دست آورد كه امروزه در خدمت جامعه و اسلام است.اين عمر و اين زندگى است كه ارزشمند و با بركت است.
پس «بركت »، آن فراوانى را مى گويند كه تواءم با سعادت و آسايش است ، و اگر سعادت و آسايش دنيا و آخرت در كنار اين درآمد و اين شغل حلال تاءمين شد، آن درآمد و شغل با بركت است ، وگرنه جهنم و وبال و گناه است و بس .

4-نقل شده است كه «جابر» در جنگ خندق متوجه وجود مقدس رسول خدا صلّى اللّه عليه و آلهِ و سلّم شد و ديد آن حضرت از شدت گرسنگى سنگ به شكم خود بسته و سخت به خودش فشار مى آورد.
«
جابر» عاشق پيامبر است، متاءثر شد و به خانه رفت و قضيه را به خانم خويش گفت .
خانم او هم كه مريد و پيرو واقعى رسول خداست ، گفت : «جابر!» بره اى با سه كيلوگرم جو در منزل داريم . من جو را آماده نان مى كنم . شما بره را سر بريده و آماده كن ، تا آن را طبخ كرده و از رسول خدا پذيرايى كنيم .
خانم گفت : برو ببين رسول خدا دعوت را مى پذيرد و به خانه ما مى آيد يا خير؟
«
جابر» رفت و دعوت كرد و رسول خدا صلّى اللّه عليه و آلهِ و سلّم هم پذيرفت و آمد و پس از ساعاتى سرانجام گوشت و نان هم آماده شد. «جابر» رفت خدمت رسول خدا صلّى اللّه عليه و آلهِ و سلّم و عرض كرد غذا آماده است بفرماييد.
«
جابر» براى دو تا سه نفر غذا تهيه ديده بود، اما ناگهان متوجه شد كه رسول خدا همه آنهايى را كه در حفر خندق شركت داشتند، جهت صرف غذا به خانه ى «جابر» دعوت كرد!
«
جابر» با عجله به خانه آمد و ماجرا را به همسرش گفت كه پيامبر همه را دعوت كرد، چه بايد كرد؟
همسرش گفت : آيا به رسول خدا صلّى اللّه عليه و آلهِ و سلّم گفتى كه غذاى تهيه شده چيست ؟
گفت : بله .
زنش گفت : پس ساكت باش او بهتر از من و تو آگاه است .
اينجا دو نقل است ؛ يك نقل اين كه پيامبر صلى اللّه عليه و آله وسلم فرمود: على جان شما با من به درون خانه بيا، و بقيه بيرون منزل بمانند. من آب و گوشت و نان را مخلوط مى كنم و شما به آنها برسان .
نقل ديگر اين كه پيامبر و على عليهما السّلام وارد خانه شدند، ديگران هم به تدريج مى آمدند و رسول خدا به در و ديوار منزل اشاره مى كرد كه عقب برو، و خانه وسيع تر و وسيع تر شد، تا آنجايى كه هفتصد تا هزار نفر به داخل خانه آمدند و نشستند!
پيامبر به خانم «جابر» فرمود: نان را دانه دانه از تنور بيرون آورده و به من بده و خود رسول خدا با دست مباركش آبگوشت را به صورت ، ده نفرى در يك ظرف ريخته و تقسيم مى كرد و به آنان مى داد و اطمينان مى داد كه غذا براى همه هست و جاى نگرانى نيست !
على عليه السّلام هم از مردم پذيرايى مى نمود، تا همه غذا خوردند و سير شدند و در آخر كار على عليه السّلام و «جابر» هم با رسول خدا غذا تناول كردند و رفتند.
«
جابر» و همسرش مى گويند: پس از رفتن ميهمانان ، وقتى بر سر تنور رفتيم ، ديديم نانها سرجايش هست و ديگ آبگوشت هم پر است! و مدتها از آن نان و آبگوشت خورديم و استفاده كرديم

ماه  رمضان هم اینگونه است بسیار بابرکت است که باید ازلحظه لحظه آن استفاده کنیم .

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

مشروح خطبه دوم:

اوصِيكُمْ عبادالله و نفسی بِتَقْوَى اللَّهِ. بندگان خدا شما را و خودم را سفارش می کنم به تقوای الهی،

دنیا میدان مسابقه است.زمان در این مسابقه بسیار مهم و محدود و غیر قابل برگشت است. لحظات آخر این مسابقه در آیات متعددی به تصویر کشده شده است: «حَتَّى إِذا جاءَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قالَ رَبِّ ارْجِعُونِ لَعَلِّی أَعْمَلُ صالِحاً فِیما تَرَکْتُ کَلاَّ إِنَّها کَلِمَةٌ هُوَ قائِلُها وَ مِنْ وَرائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ(مومنون/۹۹ و ۱۰۰)آن‌ها همچنان به راه غلط خود ادامه مى‏ دهند) تا زمانى که مرگ یکى از آنان فرا رسد مى‏ گوید: پروردگار من! مرا باز گردانید! شاید در آنچه ترک کردم (و کوتاهى نمودم) عمل صالحى انجام دهم (به او مى‏ گویند) چنین نیست، این سخنى است که او به زبان مى‏گوید (و اگر باز گردد برنامه‏ اش همچون سابق است) و پشت سر آن‌ها برزخى است تا روزى که برانگیخته مى‏ شوند.»

           اى که دستت مى‏رسد کارى بکن             پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار

اما یک فرصت مناسب با شرایط استثنایی برای سبقت گرفت در این میدان مسابقه، فرصت ماه مبارک رمضان است.

پیامبر اکرم (ص) درباره فرصت رمضان می‌فرمایند: «أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّهُ قَدْ أَقْبَلَ إِلَیْکُمْ … شَهْرٌ هُوَ عِنْدَ اللَّهِ أَفْضَلُ الشُّهُورِ وَ أَیَّامُهُ أَفْضَلُ الْأَیَّامِ وَ لَیَالِیهِ أَفْضَلُ اللَّیَالِی وَ سَاعَاتُهُ أَفْضَلُ السَّاعَاتِ(امالی صدوق، ص ۹۳) ‌ای مردم! ماه خدا به سوی شما رو آورده است… ماهی که در نزد خدا بهترین ماه‌ها است و روزهای آن بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌هاست.»

امام سجاد (ع) اینچنین درک فرصت ماه مبارک رمضان را از خداوند درخواست می‌کند: «أَلْهِمْنَا مَعْرِفَةَ فَضْلِهِ وَ إِجْلَالَ حُرْمَتِه(صحیفۀ سجادیه، دعای ۴۴)خدایا! به ما توفیق معرفت فضیلت ماه رمضان و تکریم و تجلیل از این ماه را عنایت کن!»

در ماه رمضان فرصت‌ها استثنایی وجود دارد که از آن‌ها به‏ عنوان فرصت‌های طلایی می‏توان یاد کرد. کسی در این ماه مبارک به موفقیت می‌رسد که این فرصت‌ها را بشناسد و بهتر از وقتش استفاده کند.

یکی از این فرصتها،فرصت  آشتی با خداوند است. البته همیشه درهای رحمت الهی و توبه او همواره به روی انسان باز است: «قُلْ یا عِبادِیَ الَّذِینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِیمُ  وَ أَنِیبُوا إِلى‏ رَبِّکُمْ وَ أَسْلِمُوا لَهُ مِنْ قَبْلِ أَنْ یَأْتِیَکُمُ الْعَذابُ ثُمَّ لا تُنْصَرُونَ (زمر/ ۵۳ و ۵۴) اى بندگان من که بر خود اسراف و ستم کرده‏اید! از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد و به درگاه پروردگارتان بازگردید، و در برابر او تسلیم شوید، پیش از آنکه عذاب به سراغ شما آید، سپس از سوى هیچ‌کس یارى نشوید.»

فرصت استثنایی ماه رمضان این است که هرکسی قهر بوده، زمینه و سراشیبی آشتی با خدا در سر او قرار داده می‌شود و خوشا به حال کسانی که در این فرصت با خدا آشتی می‌کند.

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

ایام شهادت شهید بزرگوار شهید مطهری و ایام هفته گرامیداشت مقام معلم

 هفته گذشته فرصت نشد امروز اشاره ای میکنم:

وجود مبارک حضرت امیر فرمود: العلماء باقون ما بقی الدهر که در خطبه شقشقیه هم میفرمایند: «لولا ما اخذالله علی العلماء ان لایقاروا علی کظه ظالم و لا سغب مظلوم »این عالمانی که تعهد سپرده اند و جلوی ظلم را می گیرند؛ با قلمشان، بیانشان هم جلوی ظلم سیاسی را می گیرند، هم جلوی ظلم اجتماعی را می گیرند، هم جلوی ظلم اقتصادی را می گیرند که شهید مطهری در هر سه بخش کار کرده است؛

اینکه حضرت امیر فرمود: علماء متعهداند جلوی ظلم را اعم از ظلم سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و اقتصادی رابگیرند. شهید مطهری هم در برابر ظلم سیاسی مبارزه کرده، زندان رفته؛ هم در برابر ظلم اجتماعی مبارزه کرده هم در برابر ظلم فرهنگی مبارزه کرده، هم در برابر ظلم اقتصادی.
مبارزه با ظلم اقتصادی به این نیست که یکی را بگیری، یکی را ببندی! بلکه طرح اقتصادی دادن، جلوی ظلم اقتصادی را گرفتن است حرف عالمانه زدن، اخلاق اقتصادی را گسترش دادن، و راه حل نشان دادن است.لذا معلمین ما هم که به هرحال از عالمان به شمار می آیند چنین وظائفی دارند که باید به آن توجه نمایند.درهمین دیدارروزهای گذشته رهبری با فرهنگیان برای دومین سال مقام معظم رهبری سند 2030 را مطرح فرمودند که باید هوشیار تر عمل کرد ،نباید امضاءشود!!فرمودند عمل به سند 2030 یعنی تربیت کردن سرباز برای دشمن خب این از مصادیق ظلم فرهنگی نیست !!لذا فرهنگیان نباید یک چنین سندذلت باری رابپذیرند{تکبیرنمازگزاران}

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&

چهارشنبه 18اردیبهشت 3رمضان سالروز خروج آمریکا از برجام /

 چند نکته عرض کنم:

1-اعلام خروج ترامپ از برجام در ۱۸اردیبهشت ۱۳۹۷ سبب شد این خروج به‌لحاظ اثر گذارى بر روند تحولات منطقه‌اى و جهانى واثبات بدعهدى وبى اعتنایى قدرت‌هاى مسلط جهانى به پیمان‌ها وقراردادهاى بین‌المللى، اهمیتى فراتر ازانعقاد یك توافق میان ایران وگروه ۵+۱ در تیرماه سال ۱۳۹۴ پیدا كند.یعنی درواقع برجام، معیارى براى شناختن دشمن ‌بود

وازسویی برای ما دستاوردهایی داشت که یكى از مهم‌ترین دستاورد برجام اثبات این نكته به افكار عمومى جهان بود كه ملت بزرگ و فهیم ایران، اهل تعامل، تفاهم و مذاكره است و همواره پایبند به معاهدات بین‌المللى در این مقطع حساس تاریخ بوده است. سندى كه براى آیندگان ثابت مى‌كند این ملت در چنین برهه حساسى هرچه در توان داشت براى تعامل سازنده و دیپلماسى با جهان و كشورهاى مدعى انجام داد و پاى توافقى مهم و بین‌المللى را امضا كرد و نسبت به آن عهدشكنى نكرد.

2-توافقى كه قرار بود با هزینه تعطیلى بسیارى از دستاوردهاى هسته‌اى كشور و تضعیف یكى از مؤلفه‌هاى اقتدار نظام اسلامى، حداقل در حوزه اقتصاد با رفع تحریم‌ها، گشایش براى مردم ایجاد كند، امروز موجب حسرت از روند طى شده است.

3-آمریكا در شرایط كنونى در تمامى جنبه‌ها، تبدیل به بزرگترین تهدید نظام بین‌الملل شده است. تحریم كشورها، استفاده ابزارى از واژه تروریسم، حمایت از دیكتاتورها و كمك به تشدید ناامنى و بحران‌هاى منطقه‌اى و در نهایت، بر هم زدن قوانین و نهادهاى حاكم بر نظام بین‌الملل ازجمله اقدامات دولت آمریكا است كه مى‌تواند وضعیت نظام بین‌الملل را بسیار نگران‌كننده كند.

4-خروج آمریكا از برجام در ۱۸ اردیبهشت سال گذشته و بازگشت تحریم‌هایى كه طبق برجام اجرایش متوقف شده بود، مسایلى را براى اقتصاد ایران پیش آورد. بازگشت تحریم‌ها در دو نوبت مرداد ماه و آبان ماه صورت گرفت. سال گذشته براى اقتصاد ایران سال خوبى نبود. نوسانات نرخ ارز مانند سال ۹۱ در ذهن ایرانیّ‌ها باقی ماند. اما علت به هم ریختن بازار ارز خروج آمریكا از برجام نبود، چراكه تلاطمات بازار ارز قبل از آن و در دى ماه ۱۳۹۶ آغاز شد.

تحولات سال گذشته به‌خوبى نشان داد كه اگر تدابیر داخلى نباشد و یا تدابیر غلط وجود داشته باشد، تحریم‌ میتواند مؤثر باشد و اقتصاد ایران را دچار مشكلات اساسى كند و اگر تدابیر داخلى به‌خوبى وجود داشته باشد، حتى مقابل سنگین‌ترىن تحریم‌ها مى‌توان ایستادگى كرد. عدم موفقیت بانك مركزى در كنترل بازار ارز در نیمه ابتدایى سال ۹۷ و موفقیت آن در نیمه دوم گویاى این ماجراست.

5-آنچه براى نظام جمهورى اسلامى به‌عنوان یك تجربه دائمى وجود دارد، این است كه تنها عامل برطرف‌كردن مزاحمت دشمن عبارت است از اقتدار ملّت و ایستادگى ملّت؛ این تنها عاملى است كه مى‌تواند دشمن را عقب بزند.حق را باید با ایستادگى از دشمن گرفت نه التماس‌‌{تکبیرنمازگزاران}

پنجشنبه 19اردیبهشت 4رمضان روز بزرگداشت «شیخ كلینی»

وقت گذشته ان شاءالله درفرصت دیگری صحبت خواهم کرد

والســــــــــــــــــــلام علیکــــــــــــــــــم ورحمة اللـــــــــــــــــــــــه وبــــــــــــــــــــرکاته

*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*&*

لازم به ذکر است جناب آقای حاج علیرضا زندی رییس شورای شهر حسن آباد به مناسبت روز شوراها درمراسم نماز جمعه به ایرادسخن پرداختند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --