اخبار ویژه
خانه / اخبار ویژه / حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:هفته دولت،هفته بزرگداشت دولت ويادآورشهادت شهداى گرانقدرى چون رجايى وباهنراست.

حجت الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه فشافویه:هفته دولت،هفته بزرگداشت دولت ويادآورشهادت شهداى گرانقدرى چون رجايى وباهنراست.

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه حسن آباد نمازباشکوه جمعه اینهفته 29/05/95به  امامت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقااستیری امام جمعه محترم فشافویهوباحضورگسترده اقشارمختلف مردم درمصلی امام خمینی شهربرگزارشد.

ایشان دربخشی ازخطبه اول گفتند: یکی از عوامل غفلت «تسویف» به معنای تأخیر در اعمال است.تسویف بیماری خطرناکی است که اغلب مردم به آن مبتلا هستند، ولی از آن بی­خبرند.به عبارت دیگر بیماری تسویف وقتی دامنگیر انسان شود، کار امروز به فردا و کار فردا به پس فردا و … موکول می­شود و عمر در سایه این بیماری به بطالت و وقت گذرانی کشیده می­شود. در این هنگام انسان همیشه به دنبال وقت مناسبی برای انجام عمل خود بر می­آید ولی هیچ­گاه آن وقت فرا نمی­رسد

امام جمعه محترم حسن آباددربخشی ازخطبه دوم هم بااشاره به هفته دولت اظهارکرد:هفته دولت، هفته بزرگداشت دولت است و يادآور شهادت شهداى گرانقدرى چون رجايى و باهنر. اما در كنار بزرگداشت دولت، بايد به كارنامه دولت و موفقيت‌هاى آن نيز پرداخته شود و در كنار آن اگر توصيه و تذكرى نيز لازم است، به دولت‌مردان جمهورى اسلامى داده شود که لازمه چنين امرى رعايت انصاف و عدالت در ارزيابى كارنامه دولت و دورى از هرگونه سياه‌نمايى يا سفيدنمايى در ارائه كارنامه دولت است.

عناوین خطبه اول: 

1-شناسنامه دنیااززبان امیرالمؤمنین علی(ع).

2-تسویف بیماری خطرناکی است که اغلب مردم به آن مبتلا هستند.

عناوین خطبه دوم:

1-طرح كودتاي نظامي ۲۸ مرداد را بايد در اصل، يك طرح انگليسي دانست.

 مشــــــروح خطبـــــــــه اول:

 IMG_5132

 أعوذ باللـــــــــه من الشیطان الرجیــــــــــم         بســـــــــم اللـــه الــــرحمـــــن الرحیـــــــــم

ابتداخودم  راوشما نمازگزاران عزرا توصیه میکنم به تقوای الهی

بحث ماپیرامون عوامل غفلت بود که هفته گذشته سه مورددیگررا به محضرشماعزیزان عرضه داشتم.که عبارت بود از:تجارت،آرزوهای طول ودرازولهوالحدیث یاسخنان بیهوده .

اما موردششم:

دنیادوستی ودنیاطلبی

امیرالمؤمنین می‌فرماید: «إِنَّ الدُّنْیَا خَدَّاعَةٌ صَرَّاعَةٌ مَكَّارَةٌ غَرَّارَةٌ سَحَّارَةٌ»(أمالی طوسی، ص‏652) دنیا عجب شناسنامه‌ای دارد. دنیا خدعه می‌کند و تو را به زمین می‌زند. تو دنیا را آباد نمی‌کنی. «صَرَّاعَةٌ» کلاه سرت می‌گذارد «مَكَّارَةٌ» تو را فریب می‌دهد «غَرَّارَةٌ» تو را به غرور وا می‌دارد. «سَحَّارَةٌ» تو را سحر و جادو می‌کند و وسیله غفلت است. یعنی هر جا که دوست دارد شمارا می کشد دیدیدکسی را  هیپنوتیز می کند بعد هر جا که می خواهند می کشنند  همان کس که سحرش کردند و هرکجا میخواهند می برند یک دفعه به دین یا خدا و پیغمبر  که می رسد سوالات فلسفیش شروع می شود .

قرآن نسبت به دنیا می‌گوید: «زَهْرَةَ الْحَیاةِ الدُّنْیا»(طه/131) یعنی دنیا غنچه است. چرا قرآن به دنیا می‌گوید: «غنچه»؟ می‌خواهد بگوید این غنچه تا آخر برای هیچ کس باز نمی‌شود.

این حدیث،حدیث قدسی است یعنی  خدا خود به پیامبرش و اهل بیت منتقل کرده است َعنْ جَابِرٍ عَنْ أَبِي جَعْفَرٍ ع قَالَ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص يَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَ‏ يَا دُنْيَا تَمَرَّرِي‏ عَلَى عَبْدِيَ الْمُؤْمِنِ بِأَنْوَاعِ الْبَلَاءِ وَ ضَيِّقِي عَلَيْهِ فِي مَعِيشَتِهِ وَ لَا تَحْلَوْلِي [تحولي‏] فَيَرْكَنَ إِلَيْك‏ التمحيص ؛ ص۴۹

معنی حدیث  چی هست خدا عز و جل می گوید ای دنیا برای بنده من زهر مار شد کامش را تلخ کن به انواع بلا نه به یک نوع  بلا وتوی معیشت فشارشون بدهید نه اینکه خودتان  بروید این کار را بکنید ، قاطی نکیند حرف ها را ، این رساله که فقها تنظیم کردن همه اش درباره عبادات نیست ۸۰ درصد درباره مسائل اقتصادی هست  برید بررسی کنید رساله های  عملیه ۸۰ درصد فوت و فن های کار های تجاری هست که سرت کلاه نره و بهره وری بالا برود انها سر جای خودش این اینطوری که خودت را آس و پاس کنید نیست  این برای بنده مومن دارد می گوید و بعضی وقت شما را ابتلا می کنند زمانی که مبتلا می شوید که می شوید در طول زندگی نسبت به خدا یک موقع دچار سوظن نشوید که خدا چه مشکلی با من دارد که دارد این کار را  با من می کند وَ لَا تَحْلَوْلِي [تحولي‏] کلا با حلاوت و شیرین نباش چرا؟ فَيَرْكَنَ إِلَيْك

چون متمایل به توی  دنیا نشود خدا به دنیا امر می کند عبارت خداهست به  دنیا که خلاصه آن این شد که دنیا را زهر مار مومن کن با انواع بلا چرا ، تا متمایل به دنیا نشود چرا ؟ چون دنیا ارزش رسیدن به مومن را ندارد

7-یکی از عوامل غفلت «تسویف» به معنای تأخیر در اعمال است.

تسویف بیماری خطرناکی است که اغلب مردم به آن مبتلا هستند، ولی از آن بی­خبرند.به عبارت دیگر بیماری تسویف وقتی دامنگیر انسان شود، کار امروز به فردا و کار فردا به پس فردا و … موکول می­شود و عمر در سایه این بیماری به بطالت و وقت گذرانی کشیده می­شود. در این هنگام انسان همیشه به دنبال وقت مناسبی برای انجام عمل خود بر می­آید ولی هیچ­گاه آن وقت فرا نمی­رسد. فرصت­ها به دنبال هم از دست می­روند و گرانبهاترین سرمایه انسان که همانا عمر اوست در حالی به پایان می­رسد که او توشه­ای از آن برنداشته است.

همگى می‌دانیم که جوانى همیشه باقى نمی‌ماند، اما به گونه‌اى رفتار می‌کنیم که گویا همیشه جوان خواهیم ماند. توجه نمی‌کنیم که روزى پیر می‌شویم و این قوا از دست می‌روند و نخواهیم توانست کار مورد نظر خود را انجام دهیم. گاه آن‌چنان غافلیم که دیگران هم هرچه می‌گویند چندان اثر نمی‌کند و فرصت‌ها را یکى پس از دیگرى از دست می‌دهیم.

(حالا باشد برای بعد) باخود می‌گوییم نماز بخوانم، در ذهنمان می‌اید كه «حالا اول وقت است و تا غروب وقت داریم. »آقا به عیادت برویم «باشد برای بعد، دیر نمی‌شود» در هنگام انجام کار خیر، شیطان می‌اید و می‌گوید: «باشد برای بعد» و لذا وقتی آیه نازل شد: «ای گنه کار‌ها! شما توبه کنید، من شما را می‌بخشم» شیطان یارانش را جمع کرد و گفت: «یک آیه نازل شد که تمام زحمت‌های ما را هدر می‌دهد. ما عمری زحمت می‌کشیم که مردم را گنه كار کنیم، خدا آیه نازل كرده که اگر بیایید و صادقانه توبه کنید، من شما را می‌بخشم. » یکی از بچه شیطان‌ها گفت: «غصه نخور! هر وقت انسان خواست توبه کند، می‌گوییم حالا زود است. » جوانی است، بگذار صفا کنیم پیر كه شدیم مسجد می‌رویم و. . . یعنی شیطان نمی‌گذارد که او تصمیم بگیرد.

 مشروح خطبه دوم

بسم الله الرحمن الرحيم

در ابتداي خطبه دوم هم خودم و هم شما را به تقواي الهي دعوت مي کنم.

حضرت علي (ع) : قال علي (ع):« أَعِينُونِي بِوَرَعٍ وَ اجْتِهَادٍ وَ عِفَّةٍ وَ سَدَادٍ» (نهج البلاغه؛ نامه 45) امام علي (ع) فرمودند: مرا با چهار عمل ياري کنيد يکي از آن اعمال ورع و تقواست يعني خدا ترسي و خواري از انجام گناه ، چونکه ورع و تقوا به دينداري شما کمک مي کند

دومين عمل اجتهاد است يعني تلاش و کوشش سخت و جدي براي رسيدن به تعالي و سعادت و همت ورزيدن براي خود سازي.

سومين عمل عفت است يعني پارسائي ، پاکدامني ، خويشتن داري در برابر شهوات و تمايلات حيواني و زمام نفس را در دست داشتن.

چهارمين عمل سداد است يعني استواري و محکم بودن و درستي گفتار و کردار ،بي عيب و نقص بودن و منطقي بودن رفتار و سخن که حضرت علي (ع) فرمود : پيروان و شيعيان من با رعايت اين چهار ويژگي هم امام را ياري کنيد و هم به سعادت ابدي برسيد.

يعني اگر کسي اين چهار ويژگي را نداشته باشد نمي تواند حول محور ولايت بچرخد و خود را در خدمت ولايت قرار بدهد بلکه در مقابل امام و ولي خود مي ايستد و هر خطا و گناهي را به آساني متکب مي شود.

چونکه ايام فاطميه است موضوع بحث اين هفته را هم اختصاص مي دهم به جايگاه عظمت حضرت زهرا (س) و اينکه حضرت زهرا (س) با اين چهار ويژگي توانستند در خدمت ولايت باشند و ولايت را ياري دهند.

پنج‌شنبه 28 مرداد 15 ذيقعده كودتاي آمريكايي – انگليسي 28 مرداد براي بازگرداندن محمدرضا شاه خائن (1332 ه.ش)

 هفته گذشته فرصت نشد اشاره ای میکنم:

طرح كودتاي نظامي ۲۸ مرداد را بايد در اصل، يك طرح انگليسي دانست. انگليس كه پس از كوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ايران، منابع بسياري را در منطقه و خصوصا ايران از دست داده بود، با قطع اميد از رسيدن به توافق، وارد مطالعه طرح يك كودتاي نظامي شد. در ابتدا آمريكا مخالف بود اما پيروزي آيزنهاور در انتخابات رياست جمهوري آمريكا باعث تغييرات عمده‌اي در سياست خارجي آمريكا شد.

آيت‌الله كاشاني در روز ۲۷ مرداد، نامه‌اي به دكتر محمد مصدق نوشت و در آن، با لحن تلخ و شكوه‌آميز، حتمي بودن وقوع كودتا را به‌ دست ژنرال زاهدي مطرح ساخت و با پيشنهاد مذاكره براي مبارزه مشترك، دو تن از يارانش را نزد مصدق فرستاد. در كمال شگفتي، دكتر مصدق پيشنهاد آيت‌الله كاشاني را رد كرد و در پاسخ چنين نوشت: اينجانب مستظهر به پشتيباني ملت ايران هستم.» مصدق مي‌توانست با صدور اعلاميه‌اي مشترك، همان روز، مردم را به مبارزه با كودتا فراخواند و به همه مسؤولان نظامي هشدار دهد.

 اين واقعه تاريخي درس‌ها و عبرت‌هاي فراواني براي ملت ايران به همراه د اشت.

تا زماني كه اتحاد و هم بستگي ميان رهبران نهضت وجود داشت، نهضت از حمايت گسترده و پشتيباني مردم و افكار عمومي برخوردار بود. در نتيجه، توطئه‌هاي خارجي و دسيسه‌هاي شاه و دربار و مخالفان داخلي، اثري نداشت اما با پيدايش اختلاف در ميان رهبران، كه با دسيسه‌چيني توطئه‌گران خارجي و عوامل داخلي آنان تشديد مي‌شد، كوچك‌ترين توطئه‌ها به ضربه‌هاي سهمگين تبديل گرديد و پايه‌هاي حمايت مردم كه عامل مهمي در رويارويي با استعمار خارجي بود، سست شد. موفقيت طرح كودتاي آمريكايي، انگليسي، بدون فراهم شدن زمينه‌هاي كودتا به‌ دست عوامل داخلي كودتا، امكان‌پذير نبود. امروز دشمنان هم به دنبال القای این نکته هستند تابتوانند به نظام ما وملت ماضربه بزنند اما ملت مابه آنها اجازه نخواهندداد(تکبیرنمازگزاران)

شنبه 30 مرداد 17 ذيقعده درگذشت آيت‌الله‌العظمى حاج شيخ عبدالكريم حائرى يزدى، مؤسس حوزه علميه قم (1355 ه.ق)

امروز حوزه علمیه قم درعالم تشیع افتخاری محسوب میشود که علمای بزرگی را به جامعه تحویل داده است ضمن اینکه برای روح پرفتوح حضرت آیت الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی علودرجات را مسئلت میکنم ازشما نمازگزاران عزیزواهالی خوب منطقه تقاضامیکنم فرزندان خودتان را جهت تحصیل درحوزه های علمیه تشویق بفرمایید.

يكشنبه 31 مرداد 18 ذيقعده آتش‌سوزى مسجدالاقصى به‌دست صهيونيست‌ها (1969 م)

روز جهانى مسجد

به پيشنهاد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى و با تصويب وزيران امور خارجه كشورهاى اسلامى در اجلاس تهران، روز جهانى مسجد ۳۱مردادماه برابر با ۲۱ اوت، همزمان با سالگرد آتش زدن مسجدالاقصى توسط رژيم صهيونيستى اسرائيل، برگزار مى‌شود.

مسجد مكانى است كه از زمان تولد اسلام مهم‌ترين جايگاه براى تمامى عرصه‌هاى مذهبى، اعتقادى، اجتماعى، فرهنگى و حتى جهادى بوده و نقش مهمى نيز در شكل‌گيرى انقلاب اسلامى ايران داشته است. كسانى‌كه براى اشغال سرزمين موعود پا به پاره تن اسلام نهادند، خوب مى‌دانستند كه براى شكستن غرور يك امت بايد مقدساتشان را هدف بگيرند و به‌همين‌دليل به‌ سراغ اولين قبله آخرين دين الهى رفته و مسجدالاقصى را به آتش كشيدند تا به خيال خود يكى از مقدس‌ترين نمادهاى دين اسلام و معراجگاه پيامبر آن‌را تحقير كرده باشند. اما آن‌ها صاحب اين خانه و اهلش را نمى‌شناختند و شايد فكرش را هم نمى‌كردند كه روزى شعله‌هاى اين آتش به جانشان بيافتد و همچون مس گداخته از درون نابودشان كند. خانه‌ها و شهرك‌ها ساختند تا جايشان را در اين زمين غصبى محكم كنند، اما نمى‌دانستند كه مثال اين خانه‌ها مثال خانه عنكبوت است، يعنى سست‌ترين خانه‌ها.که ان شاءالله نابودی آنها را به زودب شاهدخواهیم بود

با توجه به تحولات فرهنگى، سياسى و اجتماعى جهان در عصر نوين، بايسته است كه مساجد با همدلى و سخت‌كوشى مسلمانان و به‌صورت شبكه‌اى، كاركردهاى اساسی راخصوصاًپیرامون  مهدويت ايفا كنند.

سه‌شنبه 2شهريور 20 ذيقعده آغاز هفته دولت (2 تا 8 شهريور)

 هفته دولت، هفته بزرگداشت دولت است و يادآور شهادت شهداى گرانقدرى چون رجايى و باهنر. اما در كنار بزرگداشت دولت، بايد به كارنامه دولت و موفقيت‌هاى آن نيز پرداخته شود و در كنار آن اگر توصيه و تذكرى نيز لازم است، به دولت‌مردان جمهورى اسلامى داده شود كه ان‌شاء‌الله كاستى‌ها و ضعفها را برطرف نمايند. از اين‌رو در آستانه هفته دولت، شايسته است كه نگاهى به تكاليف و وظايف دولت داشته باشيم و لازمه چنين امرى رعايت انصاف و عدالت در ارزيابى كارنامه دولت و دورى از هرگونه سياه‌نمايى يا سفيدنمايى در ارائه كارنامه دولت است.فرصت گذشته ان شاءالله درهفته آینده مطالبی را عرضه خواهم داشت.

والســـــــــلام علیکــــــــــــم ورحمــــــــــــــه الله وبــــــــــــرکاته

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --