اخبار ویژه
خانه / خطبه های نماز جمعه / حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: ملت درعرصه‌های مختلف بایدحامی وپشتیبان دولت باشد.

حجه الاسلام والمسلمین استیری امام جمعه حسن آبادفشافویه: ملت درعرصه‌های مختلف بایدحامی وپشتیبان دولت باشد.

نمازپرصلابت جمعه دراولین جمعه سال 94درمصلی حسن آبادفشافویه باحضوراقشارمختلف مردم وبه امامت حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج آقا استیری امام جمعه محترم برگزارگردید .امام جمعه محترم بااشاره به نامگذاری سال جدیدازطرف مقام معظم رهبری گفتند: نامگذاری سال ۱۳۹۴ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی برای عموم مردم و مسئولان دارای پیام‌های روشنی است،این پیام هم برای مسئولان به تعبیر مقام معظم رهبری به عنوان کارگزاران و هم برای مردم دولت دارای پیام روشنی است که باید به آن توجه جدی کرد.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
مشروح خطبه اول:
بسم الله الرحمن الرحیم
IMG_9857
عبادالله اوصیکم وایای بتقوالله
خودم را وشما نمازگزاران عزیزرا درابتدای خطبه اول توصیه میکنم به تقوای الهی
امروز خیلی کوتاه پیرامون روایتی ازامام صادق علیه السلام چند جمله ای عرض میکنم:که البته بی ارتباط با موضوع هفته های قبل نیست
قَالَ الصَّادِقُ جَعْفَرُ بْنُ مُحَمَّدٍ ع مَنْ لَمْ يَكُنْ لَهُ وَاعِظٌ مِنْ قَلْبِهِ وَ زَاجِرٌ مِنْ نَفْسِهِ وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ قَرِينٌ مُرْشِدٌ اسْتَمْكَنَ عَدُوَّهُ مِنْ عُنُقِه
شافی، صفحه‌ى ۶۵۲
حضرت امام جعفر صادق علیه‌السّلام فرمودند: اولين چيزى كه موجب ميشود كه انسان بتواند در مقابل دشمنش – كه مراد، شيطان است – ايستادگى كند و مانع بشود از تصرف دشمن و تسلط دشمن، این است كه:« وَاعِظٌ مِنْ قَلْبِهِ »؛ از قلب خود واعظى براى خود داشته باشد. قلب متذكر بيدار، انسان را نصيحت ميكند، موعظه ميكند. يكى از بهترين وسائلِ اينكه انسان قلب را وادار كند به موعظه‌ى خود و فعال كند در موعظه‌ى خود، همين دعاهاست، دعاهاى مأثور – صحيفه‌ى سجاديه و ساير دعاها – و سحرخيزى؛ اينها دل انسان را به عنوان يك ناصح براى انسان قرار ميدهد. اول اين است: «واعظ من قلبه»

دوم اینكه:« زَاجِرٌ مِنْ نَفْسِهِ »؛ از درونِ خود يك زجركننده‌اى، منع‌كننده‌اى، هشداردهنده‌اى داشته باشد. اگر اين دو تا نبود،
سوم :« وَ لَمْ يَكُنْ لَهُ قَرِينٌ مُرْشِدٌ »، يك دوستى، همراهى كه او را ارشاد كند، به او كمك كند، راهنمائى كند، اين را هم نداشته باشد كه اگر چنانچه از درون، انسان نتوانست خودش را هدايت كند و مهار نفسِ خودش را در دست بگيرد، بایددوستى داشته باشد، همراهى داشته باشد، همينى كه فرمود ند:من يذكّركم اللَّه رؤيته كه ديدار او شما را به ياد خدا بيندازد؛ اگر اين هم نبود، «استمكن عدوّه من عنقه»؛ خود را در مقابل دشمنِ خود مطيع كرده است؛ دشمنِ خود را مسلط كرده است بر خود و بر گردن خود، كه سوار بشود. كه [منظور از] دشمن، همان شيطان است. اينها لازم است. از درون خود، انسان، خود را نصيحت كند. بهترين نصحيت كننده‌ى انسان، خود انسان است؛ چون از خودش انسان گله‌مند نميشود. هر كسى انسان را نصيحت كند، اگر قدرى لحن او تند باشد، انسان از او گله‌مند ميشود؛ اما خود انسان، خودش را نصيحت كند؛ دشنام بدهد به خودش، ملامت كند، خودش را سرزنش كند اينها خيلى مؤثر است. موعظه كند، زجر كند. در كنار اينها، يا به جاى اينها اگر نبود، آن وقت دوست، رفيق، كه دستگيرى كند انسان را.

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
مشروح خطبه دوم:
خودم را وشما نمازگزاران عزیزرا درابتدای خطبه دوم هم توصیه میکنم به تقوای الهی!
امام جمعه محترم باذکرفرازی ازنامه45نهج البلاغه خود ونمازگزاران را به تقوای الهی سفارش نمودند.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
اما مناسبتها:
دوشنبه10 فروردين همه پرسى تغيير رژيم شاهنشاهى به نظام جمهوري اسلامى ايران (1358 ه. ش)
چهارشنبه12 فروردين روز جمهورى اسلامي ايران
سالهامبارزات ضد سلطنتي و طاغوتي و شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي ملت ايران به بار نشست و نظام جمهوري اسلامي با راي 2/98 درصدي استقراريافت.پس از آنکه قرنها تئوري جدايي دين از سياست و نظامهاي حکومتي لائيک بردنيا سيطره داشت و قوانين شرعي و الهي امري خصوصي در زندگي مردم تعبير ميشددر 12فرودين سال 58نظامي متولد شد که اين نظريه‌ها را در قرن بيستم باطل کرد و خط بطلان کشيد.
کار بزرگي که امام راحل انجام دادند، اين بود که اين انقلاب با اين عظمت برمبناي امامت، فقاهت و ولايت وارزش‌هاي الهي مکتب اهل بيت عليهم‌السلام را سامان دادند و فرصتي براي عالم اسلام و تشيع در جهان ايجاد شد. اگر اين فرصت را قدر بدانيم و درست بهره‌برداريم و برنامه‌ريزي کنيم.
اما وظيفه ما درقبال نظام مقدس جمهوري اسلامي اولا بايد شاکر الطاف الهي باشيم که اين نظام ولايي به برکت انفاس قدسيه امام(رض)وخونهاي مطهرشهدا بر سر ما سايه گسترانده است.
ثانياً اين فرصت را قدر بدانيم اگر خداي نکرده در برابر اين نعمت با عظمت الهي سهل انگاري يا غفلت کنيم،
ممکن است اين نعمت را تا آخر حفظ کنيم؛ زيرا دشمنان در کمين کوچکترين فرصتي براي آسيب رساندن به اين نظام هستند.اگر کوچک‌ترين غفلتي کنيم دشمنان مااز زوايه‌هاي مختلف فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي به کشور آسيب خواهندرساند.
ثالثاًوحدت را حفظ کنيم وپيرو مقام معظم رهبري، همان خطي را که رهبر معظم انقلاب ترسيم مي‌کنند با قدرت دنبال کنيم.
مناسب است دراینجا اشاره ای به نامگذاری سال جدیدداشته باشم
نامگذاری سال ۱۳۹۴ از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال دولت و ملت، همدلی و همزبانی برای عموم مردم و مسئولان دارای پیام‌های روشنی است،این پیام هم برای مسئولان به تعبیر مقام معظم رهبری به عنوان کارگزاران و هم برای مردم دولت دارای پیام روشنی است که باید به آن توجه جدی کرد.
واقعیت آن است که در دنیای امروز فضای داخلی و بین المللی اقتضائات خاص خود را دارد و یکی از مسائلی که بسیار مهم است و رهبر معظم انقلاب نیز در سخنان اخیر خود به جا و به حق به آن تاکید کردند، مسئله رابطه دولت و ملت در زمینه تاکید بر همدلی و همزبانی است.دولت‌ها عموماً یک طرفه بر ملت‌ها حکومت می‌کنند اما در نظام اسلامی ما که برخاسته از اراده ملی است مردم جایگاه ویژه‌ای دارند و رابطه تنگاتنگی بین دولت و ملت برقرار است، منتها باید مرتب در جهت تقویت این رابطه کار کرد و اگر مشکلاتی وجود دارد، در صدد رفع آن برآمد.ملت در عرصه‌های مختلف باید حامی و پشتیبان دولت باشد
اگر دولتی حمایت مردم را نداشته باشد، نمی‌تواند در مواقع بحران‌های داخلی و خارجی صلابت لازم را داشته و پیش بَرنده افکار خود و مردم باشد، لذا حمایت مردم، امر اجتناب ناپذیراست به خصوص وقتی که خود دولت از مردم استمداد و یاری می‌طلبد.
در مسائل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی اگر مردم راه خود را بروند و عکس العمل مثبتی نسبت به درخواست‌های دولت نداشته باشند به عنوان مثال در بحث صرفه جویی، بی‌شک مشکلات بسیاری رخ خواهد داد چه آنکه در صورت همدلی و همراهی مردم، باری از روی دولت برداشته شده و توفیق دولت بیشتر می‌شود.در این میان، دولت هم نقش مهمی دارد و از آنجا که برخاسته از ملت است، باید پیگیر خواسته‌های ملت باشد و آنها را برآورده کند، به خصوص در بحث اقتصاد مقاومتی که باید بین ملت و دولت یک همگرایی خاصی ایجاد شود و اگر این همگرایی ایجاد نشود طبیعتاً تأثیرات لازم را به همراه نخواهد داشت.همچنین اگر در مسئله بین المللی چون مذاکرات هسته‌ای که دولت در حال مذاکره با قدرت‌های بزرگ است، اگر از پشتیبانی و حمایت مردم بی‌بهره باشد و خود دولت هم بر اساس خواست مردم اقداماتی انجام ندهد طبیعتاً موفقیت لازم حاصل نخواهد شد.

پنج شنبه ‏‏13فروردين روز طبيعت‏
در اسلام شادي و غم در کنار هم قرار گرفته اند و طبيعي است که انسان نمي تواند از اين دو خالي باشد ومسائلي که در دنيا براي بشر به وجود مي آيد هم شادي و هم غم و غصه را همراه دارد. هرچند انسان شاد و يا غمگين مي شود اما بايد به آن نگاه موقتي داشته باشد. شادي وغم دنيوي نبايد انسان را به حدي برساند که همه چيز را فراموش کند و اختيار خود را از دست بدهد.
طبيعي است که تفريح هم بخشي اززندگي انسان است، اما اين تفريحات بايد به گونه اي باشند که انسان از حدودالهي خارج نشود و حالت مسافر بودن در دنيا را فراموش نکند از آيات و روايات اسلامي اين گونه برداشت مي‌شود که تفريح و شادي نبايد به گناه و معصيت آلوده باشد. يعني موجب آزار و اذيت ديگر مؤمنين نشود، تمسخر و استهزاي کسي نباشد، لهو نباشد و البته شادي کننده نيز در تفريح و شادي ميانه‌رو بوده وحد اعتدال را نگه دارد .

(والسلام علیکم ورحمه الله وبرکاته)
####################################################

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

-- بارگیری کد امنیتی --